ეკონომიკური ზრდის მიმოხილვა
2021 წელს, საქართველოს ეკონომიკამ 3%-ით გადააჭარბა 2019 წლის დონეს, საგარეო ვალის მნიშვნელოვანი ზრდის და მაღალი ინფლაციის ფონზე. 2020 წელს, კოვიდ პანდემიამ ეკონომიკურ ზრდაზე უარყოფითად იმოქმედა, როგორც საქართველოში, ასევე სხვა ქვეყნებში. მიუხედავად იმისა, რომ 2020 წელს საქართველოს ეკონომიკური ზრდა -6.8% იყო, მთლიანი შიდა პროდუქტი 2021 წელს, 2019 წელთან შედარებით 3%-ით გაიზარდა. ბოლო ორი წლის განმავლობაში საგარეო ვალი 10.5 მლრდ. ლარით გაიზარდა (+50%). ჯამური ინფლაციამ 15%-ს გადააჭარბა ანალოგიურ პერიოდში. საქართველოს ეკონომიკა მოსალოდნელია 6%-მდე გაიზარდოს 2022 წელს[1]. აღნიშნული მნიშვნელოვნად არ აღემატება აშშ-სა (5.2%) და ევროკავშირის (4.2%) საშუალო მაჩვენებლებს.
რეგიონსა და მეზობელ ქვეყნებში ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა თურქეთში დაფიქსირდა და 11% შეადგინა 2021 წელს, 2019 წელთან შედარებით. ინფლაციის მაჩვენებელმა 17% შეადგინა ჩვენს მეზობელ ქვეყანაში 2021 წელს. ყველაზე მეტად აზერბაიჯანის ეკონომიკა დააზარალა პანდემიამ და ომმა, სადაც ეკონომიკური ზრდა -1.4% იყო 2021 წელს, 2019 წელთან შედარებით.
ფინანსურ რესურსებზე გაზრდილმა წვდომამ და ერთობლივი მოთხოვნის წახალისებამ, სხვა გარე ფაქტორებთან ერთად, მნიშნველოვნად გაზარდა ინფლაციური წნეხი 2021 წელს. მიუხედავად მაღალი ეკონომიკური ზრდის დაფიქსირებისა, 2021 წელს, საშუალო წლიურმა ინფლაციამ საქართველოში 10%-ს მიაღწია. ამ მაჩვენებლით, საქართველო რეგიონში მეორე ადგილზეა თურქეთის შემდეგ (17%). აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ თურქეთში გაცვლითი კურსი 23%-ით გაუფასურდა დოლართან მიმართებაში და საქართველოში მხოლოდ 4%-ით, ანალოგიურ პერიოდში.
გრაფიკი 1: ეკონომიკური ზრდა და ინფლაცია (%) ქვეყნების მიხედვით
წყარო: IMF, საქსტატი, IDFI
ეკონომიკურ ზრდას გაცემული სესხების მაღალმა ზრდამ მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი 2021 წელს. ეკონომიკაზე გაცემულმა სესხები 13%-ით გაიზარდა 2021 წელს და 42 მლრდ. ლარს მიაღწია. მათ შორის შინამეურნეობებზე გაცემული სესხები 15%-ით გაიზარდა 22 მლრდ. ლარამდე და ბიზნესზე გაცემული სესხები 11%-ით გაიზარდა 20 მლრდ. ლარამდე, 2021 წელს. ჯამურად, გაცემული სესხების წილი მშპ-ს 70%-ს შეადგენდა 2021 წლის ბოლოს.
გრაფიკი 2: შინამეურნეობაზე და ბიზნესზე გაცემული ყოველთვიური სესხების ზრდა 2021 წელს, იანვართან შედარებით
წყარო: ეროვნული ბანკი, IDFI
2021 წელის სამი კვარტლის მონაცემებით საბითუმო და საცალო ვაჭრობა და დამამუშავებელი მრეწველობა ყველაზე მაღალ წილს იკავებენ მშპ-ს დარგობრივ სტრუქტურაში, 16%-ს და 11%-ს, შესაბამისად. უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობების წილი შემცირდა 1.8 პ.პ.-ით წინა წელთან შედარებით და 10%-ს შეადგენდა, ანალოგიურ პერიოდში. მნიშვნელოვნად შემცირდა (-1.3 პ.პ.) სოფლის მეურნეობის წილი წინა წელთან შედარებით. თუმცა, აღნიშნული ძირითადად სხვა სექტორების ზრდის ხარჯზე განხორციელდა.
გრაფიკი 3: მთლიანი შიდა პროდუქტის დარგობრივი სტრუქტრურა 2021 წელს და ცვლილება 2020 წელთან
(სამი კვარტალი)
წყარო: საქსტატი, IDFI
საგადასახადო შემოსავლები ძირითადად მაღალი ინფლაციის ხარჯზე იზრდება ბოლო ორი წლის განმავლობაში, ვინაიდან ეკონომიკა მხოლოდ 3%-ით გაიზარდა აღნიშნულ პერიოდში. საგადასახდო შემოსავლები 17%-ით გაიზარდა წ.წ. და 9.5 მლრდ. ლარს მიაღწია 2021 წლის სამი კვარტლის მონაცემებით. 2020 წელს, ზრდა წ.წ. -4.7% იყო, ანალოგიურ პერიოდში. აღნიშნული, პანდემიის ანტიკრიზისული გეგმის შედეგად გადასახადების გადავადებამ და ეკონომიკის შემცირებამ გამოიწვია.
გრაფიკი 4: საგადასახადო შემოსავლები ნაერთ ბიუჯეტში (მილიარდი ლარი)
2020 წელს სახელმწიფო ვალის მშპ-სთან თანაფარდობამ, რეკორდულ, 63%-იან მაჩვენებელს მიაღწია. 2021 წელს კვლავ მაღალია საგარეო ვალის მშპ-სთან თანაფარდობა და შეადგენს 53%-ს, რაც 10 პ.პ.-ით ნაკლებია 2020 წლის მაჩვენებელთან შედარებით.აღნიშნული, ძირითადად სტაბილური გაცვლითი კურსის შენარჩუნებამ და ეკონომიკის ზრდამ განაპირობა. რეგიონის ქვეყნებს შორის ვალის მშპ-სთან თანაფარდობით ლიდერობს სომხეთი (62%), ხოლო ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი რუსეთს (18%) აქვს.

In 2021, the Georgian economy surpassed the 2019 level by 3%, despite significant growth in foreign debt and high inflation. In 2020, the Covid-19 Pandemic had a negative impact on economic growth, in Georgia and in other countries. Despite the -6.8% decline in 2020, GDP increased by 3% in 2021 compared to 2019. External debt Increased by GEL 10.5 billion (+ 50%) in the last two years. Total inflation exceeded 15% in the same period. Georgia's economy is expected to grow by 6% in 2022[1]. This does not significantly exceed the US (5.2%) and EU (4.2%) averages.
In 2021, the highest economic growth (11%) as compared to 2019 was recorded in Turkey, compared to the region and neighboring countries. The inflation rate in 2021, meanwhile, was 17% in the country. The Pandemic and war had an adverse effect on Azerbaijan's economy, resulting in -1.4% economic downturn in 2021 as compared to 2019.
A significant increase in inflationary pressure was caused by increased access to financial resources and the encouragement of aggregate demand, among other external factors in 2021. Despite the high economic growth, the average annual inflation rate in Georgia reached 10% in 2021. With this indicator, Georgia is in second place after Turkey (17%) in the region. It should be noted that the exchange rate in Turkey depreciated by 23% against the US dollar, while in Georgia - only by 4%, in the same period.
Graph 1: Economic Growth and Inflation (%) by Country
Source: IMF, Geostat, IDFI
The high growth of issued loans significantly impacted economic growth in 2021. Loans issued to the economy increased by 13% and reached GEL 42 bln in 2021. Specifically, household loans increased by 15%, approx. up to GEL 22 bln, and business loans increased by 11% up to GEL 20 bln in 2021. In total, the share of issued loans to GDP was 70% at the end of 2021.
Graph 2: Increase in monthly issued household and business loans in 2021, compared to January
Source: The National Bank of Georgia, IDFI
In the first three quarters of 2021, wholesale and retail trade and manufacturing have the highest shares in GDP, with 16% and 11%, respectively. The share of real estate activities decreased by 1.8 P.P compared to the previous year and resulted in 10% in the same period. The share of agriculture reduced significantly by -1.3 P.P. compared to the previous year. This was caused by the growth of other sectors, however.
Graph 3: Sectorial structure of GDP in 2021 and change compared to 2020 (three quarters)
Source: Geostat, IDFI
Tax revenues have been rising mainly due to the high inflation rate over the past two years, as the economy grew only by 3% in this period. Tax revenues increased by 17% YoY and reached GEL 9.5 bln in the three quarters of 2021. The increase was -4.7% YoY in the corresponding period in 2020. This was a result of tax delays according to the COVID-19 anti-crisis plan and economic slowdown.
Graph 4: Tax revenues in the consolidated budget (bln GEL)
In 2020, the ratio of government debt to GDP reached a record high - 63%. In 2021, the ratio is still high at 53%, which is -10 P.P. lower than the rate in 2020. This was caused by maintaining a stable exchange rate and economic growth. Armenia has the highest debt-to-GDP ratio (62%), while Russia has the lowest rate (18%) in the region.