Timpul Info-Magazine and Anghel v Moldova - მედიის საზოგადოებრივი მეთვალყურის როლი
ფაქტობრივი გარემოებები: მოსარჩელეს წარმოადგენდა გაზეთი Timpul Info-Magazine, რომელმაც გამოაქვეყნა სტატია სათაურით ,,ფუფუნება სიღარიბის მიწაზე“, რომელიც შეეხებოდა სახელმწიფოსა და კერძო კომპანიას შორის არსებულ ურთიერთობას, კერძოდ სახელმწიფოს მიერ კერძო კომპანიის მეშვეობით ძვირადღირებული მანქანების შესყიდვას საზოგადოებისათვის ინფორმაციის მიწოდების გარეშე. სტატიის მიხედვით, სახელმწიფოს მიერ კერძო კომპანიის მეშვეობით შესყიდული იქნა 42 ძვირადღირებული მანქანა, რომელთა საერთო ღირებულებამ 1 მილიონ ევროს გადააჭარბა. სტატიის მიხედვით, ხელისუფლებას არ წარმოუდგენია დასაბუთება ძვირადღირებული მანქანების შესყიდვის აუცილებლობის თაობაზე. სტატიაში მოცემული იყო ხელისუფლების მაღალ წრეებში კორუფციის არსებობის შესახებ ბრალდება, რომელიც ჟურნალისტის აზრით მოითხოვდა სათანადო შესწავლას.
კერძო კომპანიამ, რომელმაც სახელმწიფოს თანხით განახორციელა შესყიდვები წარადგინა საჩივარი გაზეთის წინააღმდეგ, მისი ნებართვის გარეშე, მის მიერ განხორციელებული შესყიდვების შესახებ ინფორმაციის გამოქვეყნების გამო და მოითხოვა ზიანის ანაზღაურება. ეროვნული სასამართლოს გადაწყვეტილებით მოსარჩელე გაზეთს ჩამოერთვა ქონება და მისი საბანკო ანგარიში დაყადაღდა.
გაზეთმა წარადგინა საჩივარი ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში კონვენციის მე-10 მუხლით გარანტირებული გამოხატვის თავისუფლების ჩარევის საფუძვლით.
სასამართლოს დასაბუთება: სასამართლომ არაპირდაპირ დაადგინა საჯარო დაწესებულებაში დაცულ ოფიციალურ დოკუმენტებზე ხელმისაწვდომობის უფლება და აღნიშნა, რომ სახელმწიფომ უნდა წარმოადგინოს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შემზღუდველი ნებისმიერი ღონისძიების საფუძვლიანი დასაბუთება, რომლის მიღების უფლება საზოგადოებას გააჩნია.
სასამართლომ არ გაიზიარა სახელმწიფოს არგუმენტი, რომ გაზეთი მიზნად ისახავდა კერძო კომპანიის რეპუტაციის შელახვას და ბაზარზე არსებული კონკურენციის წესებზე ზეგავლენის მოხდენას. სასამართლომ მიიჩნია, რომ სტატია მიზნად ისახავდა მთავრობის კრიტიკას სახელმწიფო ბიუჯეტიდან თანხის არამიზნობრივი და გაუმჭვირვალე ხარჯვის გამო, რომელის მიმართ საზოგადოებას გააჩნდა დიდი ინტერესი. სასამართლომ განმარტა, რომ კერძო კომპანიები, რომლებიც სახელმწიფოსთან დადებული ხელშეკრულებების საფუძველზე განკარგავენ სახელმწიფო ფინანსებს უნდა დაექვემდებარონ საზოგადოების მხრიდან მკაცრ ზედამხედველობას აღნიშნული საკითხის მიმართ მაღალი საჯარო ინტერესის გამო და მიიღონ კრიტიკა აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით. სასამართლომ ხაზი გაუსვა მედიის, როგორც სოციალური მეთვალყურის როლს, საზოგადოებისათვის მაღალი საჯარო ინტერესის მქონე ინფორმაციის მიწოდების მიზნით და აღნიშნა, რომ გაზეთისათვის ამ ტიპის ჯარიმის დაწესებას გააჩნდა შემზღუდველი ეფექტი, რაც უარყოფითად იმოქმედებდა გაზეთის მიერ საჯარო მნიშვნელობის საკითხთან დაკავშირებით დისკუსიის გამართვაზე მომავალში.
სასამართლომ დაადგინა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-10 მუხლის დარღვევა.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლოს 2007 წლის 27 იანვრის გადაწყვეტილება, საქმეზე Timpul Info-Magazine and Anghel v Moldova.

Facts: The applicant was a newspaper, Timpul Info-Magazine, which published an article titled “Luxury in the Land of Poverty”. The article examined the relationship between the state authorities and a private company, specifically purchasing luxury cars by the Government with support of private company without making any information public. Accordingly to the article, the state authorities purchased 42 luxury cars for an amount exceeding EUR 1 million and the Government did not present any explanation of necessity to buy luxury cars. The article contained an accusation of corruption at the highest State level, which required sufficient investigation.
Private company, which exercised purchases on behalf of the state authorities, submitted an application against the newspapaer and complained that the newspaper published information without its consent and requested compensation for the damage. In accordance to the decision of the national court, the newspaper was seizured its property and its assets were frozen.
The newspaper submitted an application to the ECHR and complained of a violation of its right to freedom of expression under Article 10 of the Convention.
Court’s reasoning: The ECHR implicitly recognized the right of access to official documents and pointed out that the state should present particularly strong reasons for any measure affecting this role of the press and limitting access to information which the public has the right to receive.
The Court did not take into account the governments’ argument, that the newspaper has intended to attack private company’s reputation and affect fair competition rules. The Court decided that the article was clearly aimed at criticising the Government for a non-transparent and wasteful manner of spending public money, which is genuine public interest. The court interpreted that pravite companies participated in transactions in which considerable public funds are involved should be under a strict scrutiny from the society because of the high public interest in this issue. The Court pointed out the role of the press as social “watchdog”in a democratic society to impart ideas on matters of public interest and stated that the fine may have chilling effect on the newspaper to participate discussion in the future.
Timpul Info-Magazine and Anghel v Moldova, Decision of the ECHR, 27 January, 2007 Prepared in the framework of the Open Society Human Rights Internship Grant 2013.