აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო ფორუმის საქართველოს ეროვნული პლატფორმის განცხადება უკრაინის მიმართ რუსეთის ფედერაციის აგრესიის შესახებ
სიახლეები | განცხადებები 14 მარტი 2014
საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოება გმობს რუსეთის ფედერაციის მიერ სუვერენული ევროპული სახელმწიფოს - უკრაინის წინააღმდეგ დაწყებულ აგრესიას.
რუსეთის ხელისუფლება უკრაინის შიდა საქმეებში ჯერ კიდევ კიევსა და ქვეყნის სხვა   ქალაქებში   მიმდინარე   სახალხო   პროტესტის   დროს   ჩაერია. რუსული ძალოვანი სტრუქტურები, მრჩევლები და კონსულტანტები, რუსეთის მაღალი თანამდებობის  პირები,  უშუალოდ  მონაწილეობდნენ  ანტისაპროტესტო ღონისძიებების დაგეგმვასა და განხორციელებაში.
რუსეთის  ფედერაციამ  არ სცნო უკრაინის  ახალი ხელისუფლების  ლეგიტიმურობა, და აამუშავა პროპაგანდისტული მანქანა, რომელმაც ყირიმსა და უკრაინის სხვა რეგიონებში რუსული ეთნიკური სეპარატიზმი გააღვივა. რუსეთის ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადმა სეპარატისტულად განწყობილმა ძალებმა ამ რეგიონებში სახელმწიფო დანიშნულების დაწესებულებები დაიკავეს. ყირიმში ახლად არჩეულმა უმაღლესმა  საბჭომ  და  მისმა  ახალმა  ლიდერმა,  უკრაინის  სახელმწიფოს კონსტიტუციის უხეში დარღვევით დაიმორჩილა იქ არსებული ძალოვანი სტრუქტურები, გამოაცხადა სრული სუვერენიტეტი და დანიშნა რეფერენდუმი ყირიმის უკრაინის შემადგენლობიდან გასვლის თაობაზე. პარალელურად. მიუხედავად  „ძალადობისა  და  ტირანიის“  ფაქტების  არარსებობისა,  რუსული სამხედრო ქვედანყოფების ხელშეწყობითა და მონაწილეობით, სახელმწიფო და სამხედრო დანიშნულების ობიექტების კონტროლი ყირიმში ჯერ კიდევ 21 თებერვლიდან ხორციელდებოდა
რუსეთის  პრეზიდენტის  მიმართვის  საფუძველზე  რუსეთის  სახელმწიფო სათათბირომ 2014 წლი 1 მარტს დართო ნება რუსეთის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალს უკრაინაში საბრძოლო მოქმედებების საწარმოებლად „შეზღუდული  კონტინგენტის“ შეყვანაზე.  სათათბიროს  ეს დადგენილება  რუსეთის არმიას   სუვერენული   უკრაინის   მთელს   ტერიტორიაზე საომარი   მოქმედებების წარმოების უფლებას ანიჭებს. პასუხად, უკრაინის ხელისუფლებამ გამოაცხადა საბრძოლო მზადყოფნა და საყოველთაო მობილიზაცია. შექმნილი ვითარება ძალზე წააგავს 2008 წლის აგვისტოს ომის წინა პერიოდში რუსეთის მზადებას, რასაც საქართველოს მიმართ აგრესია და მისი ტერიტორიების ოკუპირება მოჰყვა.
თავისი ქმედებით, რუსეთის ფედერაცია არა მარტო არღვევს უკრაინის სუვერენულ უფლებებსა  და   მის მიერვე აღიარებულ  საერთაშორისო  სამართლის   ნორმებს,  ის, ასევე, საფრთხეს უქმნის რეგიონულ მშვიდობას და სტაბილურობას, ზღუდავს ადამიანის უფლებებებს მის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე.
მოვუწოდებთ:
აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების სამოქალაქო საზოგადოებას ხმა აღიმაღლონ და სასტიკად დაგმონ რუსეთის ფედერაციის ქმედება;
რუსეთის სამოქალაქო საზოგადოებასა და კეთილი ნების ადამიანებს  სამოქალაქო პროტესტის გამოხატვით არ დაუშვან და წინ აღუდგნენ მათი ხელისუფლების თავაშვებულ  პოლიტიკას,  რომელიც  გამოუსწორებელ  ზიანს  მოუტანს  თვით რუსეთსაც;
საქართველოს  ხელისუფლებას  აღმოუჩინოს  უკრაინელ  ხალხსა  და  მის ხელისუფლებას დახმარება ყველა შესაძლო საშუალებით, პოლიტიკური, ფინანსური, ეკონომიკური და ჰუმანიტარული მხარდაჭერის ჩათვლით. ასევე, მოვუწოდებთ მას დააფიქსიროს  ევროკავშირთან  ერთიანი  პოზიცია  და  იმოქმედოს  სრულ თანხვედრაში და კოორდინაციაში ევროატლანტიკური თანამეგობრობის პარტნიორ სახელმწიფოებთან;
საერთაშორისო  თანამეგობრობას გამოიყენოს   ყველა  არსებული    შესაძლებლობა, რათა შეაჩეროს სუვერენულ    უკრაინაში რუსეთის მიერ დაგეგმილი ფართომასშტაბიანი ინტერვენციისა და მისი შემდგომი ოკუპაციის, ასევე, მისი ტერიტორიის  მნიშვნელოვანი  ნაწილის  ანექსიის  მცდელობა,  გამოიყენოს ადეკვატური სანქციები რუსეთის ხელისუფლების მიმართ.
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეას შეუჩეროს რუსეთს ხმის უფლება ევროპის საბჭოში და განიხილოს ორგანიზაციიდან მისი გარიცხვის საკითხი;
ევროკავშირსა   და   ნატოს   შეაჩერონ   რუსეთთან   ყველა   სახის   თანამშრომლობის ფორმატი - რუსეთი-ნატოს კომისიისა და ევროკავშირი-რუსეთის თანამშრომლობის საბჭოს ჩათვლით.
ამერიკის   შეერთებულ   შტატებსა   და   ევროკავშირს   განავრცონ   „მაგნიცკის   სია“ რუსეთის სათათბიროს იმ პირებზე, რომლებმაც კენჭი უყარეს უკრაინაში რუსული ჯარების შეყვანის დადგენილებას; აღნიშნული ასევე, გავრცელდეს    რუსეთის მთავრობის იმ მოხელეებზე, რომლებმაც ყალბ არგუმენტებზე დაყრდნობით შეიმუშავეს და სათათბიროს წარუდგინეს ეს დადგენილება.
დიდი  შვიდეულის  წევრ  ქვეყნებს  უარი  უთხრან  რუსეთს  დიდი  რვიანის  სამიტის სოჭში ჩატარებაზე და შეაჩერონ ივნისში დაგეგმილი შეხვედრისათვის მზადება
საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებს განიხილონ რუსეთისთვის ამ დროისთვის მოქმედი და დაგეგმილი პროგრამების შეჩერება
უკრაინის ხელისუფლებას გააგრძელოს უკრაინელი ხალხის მიერ არჩეული გზა ევროკავშირისკენ, დააჩქაროს ქვეყნის სტაბილიზაციისკენ მიმართული ნაბიჯების გადადგმა, ინკლუზიური და წარმომადგენლობითი სამთავრობო სტრუქტურების ფორმირება. უზრუნველყოს გაზაფხულზე დანიშნული არჩევნების გამჭვირვალე და მაღალი სტანდარტით ჩატარება.

Georgian civil society condemns the aggression unfolded by Russian Federation against the sovereign European country of Ukraine.
The Russian government started interfering with the internal affairs of Ukraine earlier during the mass protests going on in Kiev and other cities. The Russian law-enforcement bodies, advisers, consultants and high rank officials directly participated in planning and implementing the anti- protest measures.
The Russian Federation did not recognize the legitimacy of the new Ukrainian government and put into operation the propaganda machine to fuel Russian ethnic separatist sentiments in Crimea and other Ukrainian regions. The separatist forces controlled by the Russian government occupied state buildings in these regions. The newly elected supreme council and its leader, grossly violating the Ukrainian state constitution, subjugated the Crimean law-enforcing bodies, declared full independence and called a referendum on secession from Ukraine. Parallel to that, despite absence of the facts of “violence and tyranny”, the buildings having the state and military importance had yet been controlled by direct assistance and participation of Russian military divisions since February 21, 2014.
Following the appeal made by Russia’s president, the Russian State Duma gave permission to the Commander-in-Chief on the 1st of March, 2014 on deployment of the “limited military contingent” to Ukraine to conduct military actions there. This decision made by the State Duma allows the Russian army to wage military actions on the whole territory of Ukraine. In response, the Ukrainian acting president put the Ukrainian armed forces on alert and called for a full-scale
mobilization. This situation looks very much like Russia’s preparatory actions before the 2008
August war which were followed by the military aggression against Georgia and occupation of its territories.
By such actions, the Russian Federation not only violates the sovereign rights of Ukraine and the norms of the international law, which Russia also does recognize, but puts the regional peace and stability under risk and abuses human rights on the territory being under its control.
Civil society in Eastern Partnership countries to express the load protest and strongly condemn the actions of the Russian Federation;
Russian civil society and people of good will by expressing the civil protest, to confront the reckless policy of their government which will bring an irreparable damage to Russia itself;
Georgian government to provide help to the Ukrainian people and its government in all possible means including political, financial, economic and humanitarian support. Also, we call the Georgian government upon to register its united position with the EU and act in full coordination with the Euro-Atlantic partnership countries;
International community to apply all possible means to stop the attempts of full-scale intervention and further occupation of sovereign Ukraine, and annexation of a considerable part of its territory planned by Russia, by imposing adequate sanctions against the Russian Federation;
Parliamentary Assembly of the Council of Europe to suspend the Russia’s vote in the Council of Europe and consider its dismissal from the Organisation;
EU and NATO to suspend all formats of cooperation with Russia including Russia-Nato
Commission and EU-Russia Cooperation Council;
The Unites States of America and EU to extend the Magnitsky Act to those members of Russian State Duma who voted for the decision on deployment of Russian troops to Ukraine, as well as to the Russian government officials who elaborated and submitted to the State Duma the draft resolution based on false argument
G7 Member States to refuse Russia to hold the G8 summit in Sochi and stop the preparation activities for the meeting planned in June;
International Financial Institutions to review suspension of the programs aimed for Russia, both planned and those being in-progress;
Ukrainian government to continue the way towards EU in line with the Ukrainian people’s choice, accelerate steps focused on countries’ stabilization and formation of inclusive and representative state structures; ensure holding elections planned in spring in transparent way and according to the high standards.