პროექტის ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის მხარდაჭერა და მონიტორინგი საქართველოში პროექტის განხორციელების ანგარიში
სიახლეები | კვლევები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები 4 მარტი 2015
ფონდ ღია საზოგადოება-საქართველოს ფინანსური მხარდაჭერით, პროექტის „ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის მხარდაჭერა და მონიტორინგი საქართველოში“ ფარგლებში IDFI-ს მიერ განხორციელებული აქტივობების შედეგად მიღებულ იქნა ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის მედიის ინტერესებზე მორგებული სახელმწიფო პოლიტიკა და სტრატეგია. 2014 წლის დასაწყისში მოხერხდა ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სამოქმედო გეგმის დამტკიცება.
IDFI-ს დამსახურებით, ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის პირველადი სტრატეგია გაცილებით გაუმჯობესებული სტრატეგიით ჩანაცვლდა. პოზიტიური ცვლილებები მოიცავდა შემდეგ მიმართულებებს: საეთერო ტელევიზიების გავრცელების ქსელების დემონოპოლიზაცია, დაშვების ტარიფების გამჭვირვალობა, რეგიონული მედიის ინტერესების გათვალისწინება, კონკურენტული და ღია საკონკურსო პროცედურების დანერგვა, ქსელების მშენებლობა არა საბიუჯეტო, არამედ კერძო ინვესტორების სახსრებით, სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის ინტერესების მაქსიმალურად გათვალისწინება და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხები.
IDFI-ს მიზნებში შედიოდა ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესის, ასევე საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის, სსიპ "ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოს" საქმიანობის მონიტორინგი, ტექნიკური, კონკურენციისა თუ ეკონომიკური ხარვეზების გამოვლენა, მათი აღმოფხვრის გზების განსაზღვრა და რეკომენდაციების მომზადება. IDFI თვალ-ყურს ადევნებდა საინფორმაციო კამპანიის სწორად წარმართვის პროცესს.
რამდენადაც "ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ" საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილებების პროექტი ციფრულ საეთერო მაუწყებლობასთან დაკავშირებით, დაჩქარებული წესით იქნა მიღებული, მასში რამდენიმე მნიშვნელოვანი ცვლილება ვერ აისახა. 2014 წლის მარტში IDFI-მ აღნიშნულ ცვლილებებთან დაკავშირებით მოამზადა კვლევა, ხოლო წინადადებები წარუდგინა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას. ინსტიტუტმა პროექტის ფარგლებში კიდევ 6 კვლევა და რამდენიმე სტატია მოამზადა, გამართა და მონაწილეობა მიიღო არაერთ კონფერენციაში, შეხვედრასა თუ ღონისძიებაში, რომელიც მიზნად ისახავდა ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში ხარვეზების და მთავარი გამოწვევების განსაზღვრას და მათზე მსჯელობას. IDFI-ს ექსპერტები ხშირად უთმობდნენ ყურადღებას Set Top Box -ების შესყიდვის პროცედურას და პირობებს, რეგიონული მულტიპლექს პლატფორმების სიმძლავრეების პრობლემებს, სამთავრობო სტრატეგიას, შპს "საქართველოს ტელეცენტრის" მიერ წარმოებული სამუშაოების გაუმჭვირვალობის საკითხს და სხვა.
სახელმწიფოს მიერ 70 ათასზე ნაკლები სარეიტინგო ქულის მქონე სოციალურად დაუცველი ოჯახისათვის სპეციალური მოწყობილობის უფასოდ დარიგების და იაფი გადაწყვეტის მიღების მიზნით, IDFI-მ გამოითხოვა შესაბამისი მონაცემები სოციალური მომსახურების სააგენტოსაგან.
პროექტის ფარგლებში მიღწეული შედეგების კუთხით უნდა გამოიყოს რამდენიმე მიმართულება:
• ციფრული საეთერო მაუწყებლობის კომერციული სამაუწყებლო ქსელის ღია და გამჭვირვალე კონკურსი, დაბალი დაშვების ტარიფი მაუწყებლებისთვის, რომელიც ნაკლებია საშუალო ევროპულ ფასზე;
• სექტემბრის ბოლოს მარეგულირებელ კომისიაში გამართულ შეხვედრაზე დადასტურდა მარეგულირებელი კომისიის მზაობა იმ სიხშირეების გამოყოფის შესახებ, რომელიც მოთხოვნილი იყო ადგილობრივი და რეგიონული მულტიპლექს პლატფორმების მშენებლობისთვის;
• სსიპ "ციფრული მაუწყებლობის სააგენტოსთან" გაფორმდა მემორანდუმი ურთიერთდახმარების და თანამშრომლობის შესახებ.
• კომერციული მაუწყებლობის მულტიპლექს პლატფორმის კონკურსის შედეგად შერჩეულ კომპანიას სალიცენზიო პირობებში დეტალურად განესაზღვრათ კომერციული მაუწყებლების დაშვების პირობები და ვალდებულებების ფარგლები;
ადგილობრივი და რეგიონული მაუწყებლებისთვის მოეწყო პრეზენტაციები არსებული ტექნოლოგიური გადაწყვეტებიდან საუკეთესო და ხელმისაწვდომ ფასიანი აპარატურის შერჩევის მიზნით.
IDFI-ს აქტივობებს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით აქტიურად აშუქებდნენ სხვადასხვა მედია საშუალებები.

A new state policy and strategy of Digital Switchover, that is more adjusted on media interests, was adopted as a result of IDFI’s activities, carried out within the framework of the project Supporting and Monitoring of the Transition to Digital Terrestrial Broadcasting in Georgia, supported by Open Society - Georgia Foundation (OSGF). Action plan of Digital Switchover was approved in the beginning of 2014.
With the significant input of IDFI primary strategy of Digital Switchover was replaced with new improved one. Positive changes, cinsidered in the new strategy were related to these directions: demonopolisation of media outlets, transparency of admission fees, considering the interests of regional media and socially vulnerable citizens, adopt competitive and open competitive procedures, constructing the networks with financial support of investors, etc.
IDFI aimed to monitor the process of digital switchover, activities of Georgian National Communication’s Commission and Digital Broadcasting Agency. Institute tried to reveal technical, economical or competition problems and provide recommendations and solutions. IDFI monitored informational campaign about DSO.
As adopting process of draft amendment about digital broadcasting was accelerated, several important changes have not been considered in it. In March 2014 IDFI prepared a study regarding these changes and presented its suggestions to Georgian National Communication’s Commission.
Within the frameworks of the project IDFI prepared 6 more studies and several broad articles, held and participated in numerous conferences, meetings, events, etc that aimed to discuss main challenges of DSO.
Representatives of IDFI focused on terms and procedures of purchasing Set Top Boxes, problems of regional multiple platforms, government’s strategy, transparency issues of Georgian TV Centre’s work, etc.
Several relevant achievements, made within the project should be mentioned:
o Open and transparent contest of commercial broadcasting network, admission fee for broadcasters that is lower than average European price
o Regulatory commission confirmed readiness to allocate the frequencies, that were requested for constructed local and regional multiple platforms in the end of September
o Memorandum on mutual assistance and cooperation was signed with Digital Broadcasting Agency
o Detailed commercial broadcasting responsibilities and terms of admission were determined for the company, selected through the commercial broadcasting multiple platform contests
In order to select best technical decision and equipment for most affordable price, IDFI organized presentations for local and regional broadcasters.