DRIVE: ციფრულად მოწყვლადი მოქალაქეების საჭიროებების კვლევა
პროექტის “DRIVE: ციფრულად მოწყვლადი მოქალაქეების საჭიროებების კვლევა“ ფარგლებში, ექსპერტებმა eGA-დან და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტიდან (IDFI) (საქართველო) მოამზადეს ანგარიში ციფრული მოწყვლადობის შესახებ, რაც დაეხმარებათ საჯარო დაწესებულებებსა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს, გაუმკლავდნენ ციფრულ გამოწვევებს.
პროექტის კონტექსტში, ციფრულად მოწყვლადს მიეკუთვნებიან ის ჯგუფები, რომელთა ციფრული ჩართულობა პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიღების პროცესებში, და ელექტრონულ სერვისებზე წვდომა შეფერხებულია ციფრული საკითხების შესახებ ინფორმირებულობის, ტექნოლოგიური შესაძლებლობების ან/და ციფრული წიგნიერების და უნარების ნაკლებობით. ეს ბარიერები (დემოგრაფიული, ეკონომიკური, სოციალური და ა.შ.) ადამიანებს ციფრული ტრანსფორმაციის სარგებლის მიღებაში უშლის ხელს, რაც უარყოფითად აისახება მათ უფლებებზე, ინტერესებსა და ყოველდღიურ ცხოვრებაზე.
ანგარიშში წარმოდგენილია კვლევითი აქტივობები, რომლებიც საქართველოში არსებული ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფების დაუცველობის გამომწვევი მიზეზების იდენტიფიცირებაზეა ორიენტირებული. პირველ ნაწილში წარმოდგენილი ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფების წინასწარი შეფასება სამაგიდო კვლევას ეყრდნობა. ხოლო, მეორე ნაწილში წარმოდგენილია დარგის ქართველ ექსპერტებთან ჩატარებული ხარისხობრივი ინტერვიუების ანალიზი. აგრეთვე საკითხის ექსპერტების მოსაზრებებსა და ავტორების ანალიზზე დაყრდნობით, შესაბამისი დაინტერესებული მხარეებისთვის შემუშავებულია რეკომენდაციები.
თვისებრივი კვლევის ძირითადი მიგნებები
ჩატარებული 17 ინტერვიუდან, ქართველმა ექსპერტებმა იმ ცხრა ძირითად საკითხს გაუსვეს ხაზი, რომლებიც საქართველოში ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფების წინაშე არსებული გამოწვევების გააზრებაში გვეხმარება. მიუხედავად იმისა, რომ დასახელებული საკითხები მთელ მოსახლეობას ეხება, მათი გავლენა ახალგაზრდებისა და მოხუცების შემთხვევაში განსხავებულია. აღნიშნული ვრცელდება არამხოლოდცვლადისორუკიდურესნაწილზე, რომელიცკვლევის საწყის წერტილადიქნა შერჩეული (ასაკობრივიჯგუფები), არამედ მთელსპექტრზე -სხვადასხვა ასაკის ადამიანებს სხვადასხვა ციფრულ შესაძლებლობებსა და ელექტრონულ სერვისებზე წვდომა ესაჭიროებათ. შესაბამისად, უნარ-ჩვევებთან ერთად, რომლებიც მათ ამისათვის ესაჭიროებათ, არა მხოლოდ ასაკობრივი სპექტრის, არამედ მოსალოდნელი შედეგების მიხედვითაც განსხვავდება.
ხარისხობრივი ინტერვიუების ძირითადი მიგნებები ცხრა ძირითადი საკითხის მიხედვითაა ასახული, განსაკუთრებული აქცენტი კი ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფების ასაკობრივ მახასიათებლებზე კეთდება. საკითხები წარმოდგენილია თანმიმდევრობით, მათი აქტუალობის მიხედვით, ჩატარებულ ინტერვიუებში ხსენების რაოდენობიდან გამომდინარე. ექსპერტებმა გამოყვეს შემდეგი მთავარი გამოწვევები, რომლებიც მოქალაქეების ციფრულ მოწყვლადობას განაპირობებს:
1. გეოგრაფიული მდებარეობა
2. ციფრული ინსტრუმენტების/საშუალებების გამოყენების უნარები, ხელმისაწვდომობა და ინფორმირებულობა
3. ენის ბარიერები
4. მედია წიგნიერება
გამოიყო ასევე დამატებითი გამომწვევი მიზეზები:
1. სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა
2. კიბერუსაფრთხოება
3. შეზღუდული შესაძლებლობები
4. გენდერი
საჯარო სექტორის და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისგან გამოთქმული მოსაზრებების ანალიზიდან გამომდინარე, რეკომენდირებული აქტივობები უნდა ითვალისწინებდეს ორ მთავარ ასპექტს: 1) აქტუალური გამოწვევები, რომლებსაც ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფები აწყდებიან ციფრული შესაძლებლობებით სარგებლობის პროცესში, და 2) ციფრულ მოწყვლადობასთან გასამკლავებელი ყოვლისმომცველი სტრატეგიის არარსებობიდან გამომდინარე, კოორდინაციისა და ამოცანების განაწილებასთან დაკავშირებული დაბრკოლებები.
რეკომენდაციები წარმოდგენილია ზოგადი ფორმულირებით, რათა შესაძლებლობების გაძლიერების ღონისძიებებზე საჯარო უწყებების და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს მიეცეთ განხილვისა და მსჯელობის საშუალება, შემდგომი სამოქმედო გეგმების და პროექტების შესამუშავებლად.
რეკომენდაციების შემუშავების საბოლოო მიზანია საქართველოში იდენტიფიცირებული მოწყვლადი ჯგუფების ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესება, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მათი ციფრული ჩართულობის ზრდითა და სერვისების გამოყენებით, ასევე, ამის მისაღწევად საჭირო პირობების, ცოდნისა და უნარების უზრუნველყოფით.
კერძოდ, ეს რეკომენდაციები ეხმიანება პროექტის მიზნებს იმით, რომ საჯარო დაწესებულებებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წარმომადგენლებს ეცოდინებათ ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფების საჭიროებები, გაიუმჯობესებენ ამ ჯგუფებთან ურთიერთობის უნარებს და მოახდენენ ციფრული უთანასწორობის კიდევ უფრო გაღრმავების ან გაუარესების პრევენციას. რეკომენდაციები წარმოდგენილია სასურველი შედეგების სახით, რის მისაღწევად განსახორციელებელი კონკრეტული აქტივობები გამოიკვეთება პროექტის ფარგლებში ჩასატარებელი სამუშაო შეხვედრების დროს.
ციფრული მოწყვლადობის და ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფების შესახებ ცნობიერება
ხელისუფლების და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები უნდა აცნობიერებდნენ თუ რა არის ციფრული მოწყვლადობა, ვინ არიან ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფები, და რა არის მათი ძირითადი საჭიროებები. როგორც აღმოჩნდა, გამოწვევებს შეიძლება განაპირობებდეს გეოგრაფიული მდებარეობა, ინფრასტრუქტურაზე წვდომის ხარისხი, ციფრული უნარები, ენობრივი ბარიერები და სხვა ფაქტორები.
ახალი პოლიტიკის, სერვისებისა და პროექტების შემუშავებისას, ხელისუფლებამ, სამოქალაქო საზოგადოებამ, დონორებმა და კერძო სექტორმა სიღრმისეულად უნდა შეისწავლონ და კრიტიკულად შეაფასონ აღნიშნული პოლიტიკა, სერვისები თუ პროექტები. ამის მიზანია დადგინდეს პოტენციური გავლენა - დადებითი, ნეიტრალური, თუ უარყოფითი - რაც შეიძლება შესაბამის მოქმედებას ჰქონდეს ციფრულად მოწყვლად ჯგუფებზე.
პროექტების სტრატეგიულად დაგეგმვისა და განხორციელების შესაძლებლობა, ციფრული უთანასწორობის მონიტორინგისა და შეფასების პარალელურად
ფინანსური დახმარებისა და ინოვაციური პროექტების მხარდაჭერის თვალსაზრისით, საქართველოში მოქმედმა დონორ ორგანიზაციებმა და ფონდებმა ციფრული მოწყვლადობის საკითხები უნდა გაითვალისწინონ საგრანტო შესაძლებლობებისა და პროგრამების დაგეგმვის, გამოცხადებისა და განხორციელების პროცესში.
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა, თავის მხრივ, უნდა გაითვალისწინონ ციფრული მოწყვლადობა, რათა არა თუ გააუარესონ, არამედ შეამცირონ არსებული უთანასწორობა პროექტების, სერვისების მიწოდებისა და ადვოკატირების აქტივობების მეშვეობით. მიზანშეწონილია გაიზარდოს ადგილობრივი ხელისუფლების შესაძლებლობები და ცნობიერება დაფინანსების ხელმისაწვდომი შესაძლებლობების შესახებ, განსაკუთრებით იმ პროექტების შემთხვევაში, რომლებიც მიზნად ისახავს მათი იურისდიქციის ქვეშ მყოფი ჯგუფების ციფრული მოწყვლადობის პრობლემებთან გამკლავებას.
სექტორებსა და ორგანიზაციებს შორის თანამშრომლობის შესაძლებლობა
დაინტერესებულ მხარეებთან ურთიერთობის თვალსაზრისით, ხელისუფლებას და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს უნდა შეეძლოთ ერთობლივად შეიმუშაონ ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფების საჭიროებებსა და მათი შესაძლებლობების გაძლიერებაზე ორიენტირებული ეფექტური აქტივობები. გამჭვირვალობა, ანგარიშვალდებულება და აქტიური ჩართულობა უნდა იყოს ინკლუზიური ელექტრონული მმართველობის ინიციატივების ქვაკუთხედი.
ეს შესაძლებელია, როდესაც ხელისუფლებას, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს და სხვა დაინტერესებულ მხარეებს აქვთ ჩართულობისა და თანამშრომლობის მნიშვნელობის ერთიანი გაგება, ისეთი პროექტებისა და აქტივობების დაგეგმვის, განვითარებისა და განხორციელების თვალსაზრისით, რომლებიც მოითხოვენ ერთ, ან მრავალ სექტორში მოღვაწე ორგანიზაციებს შორის თანამშრომლობას.
მაგალითად, თანამშრომლობა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებსა და ადგილობრივ თვითმმართველობებს შორის, ან ხელისუფლებასა და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს შორის და ა.შ. ამ თვალსაზრისით, მნიშვნელოვანია ხაზი გავუსვათ საჯარო-კერძო პარტნიორობის (PPPs) მნიშვნელობას ახალი მიდგომების, მართვის პროცესების დანერგვისა და დაფინანსების შესაძლებლობების მიმართულებით. ერთიანი ძალისხმევით, საჯარო და კერძო სექტორებს შეუძლიათ უკეთ განსაზღვრონ მოქალაქეების საჭიროებები, და გაიზიარონ ისეთი საკითხების გადაწყვეტის ტვირთი, როგორიცაა ციფრული უნარების განვითარება.
გაძლიერებული კომუნიკაცია და ცნობიერება მიმდინარე რელევანტური პროექტების შესახებ
დაინტერესებულ მხარეებს შორის ურთიერთობის თავისებურებებისა და ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფების საჭიროებებიდან გამომდინარე, რომლებიც ხაზგასმულია აღნიშნულ ანგარიშში, იკვეთება მოწყვლადი ჯგუფების დახმარებაზე მომუშავე ორგანიზაციების აქტივობებისა და მიზნების „დუბლირების” ალბათობა/რისკი. ეს გამოწვევა განპირობებულია მიმდინარე პროექტების და აქტივობების შესახებ ცნობიერების ნაკლებობით. ეს უკანასკნელი საჭიროა ასევე ადგილობრივი გარემოებების შესახებ ინფორმირებულობის, ნდობის მოპოვებისა და ციფრულ სერვისებთან, ხელმისაწვდომობასთან, მოსახლეობის უნარებთან და ა.შ. დაკავშირებული ფაქტების, მონაცემებისა და სტატისტიკის შესახებ სწორი წარმოდგენის შესაქმნელად.
აუცილებელია არსებობდეს ციფრულად მოწყვლად ჯგუფებზე ორიენტირებული მიმდინარე ან განხორციელებული ინიციატივების, პროექტების და სერვისების შესახებ განახლებული ინფორმაცია/მიმოხილვა. ასეთი მიმოხილვა უნდა მოიცავდეს სხვადასხვა სექტორებსა და მმართველობის დონეებს: ადგილობრივი ხელისუფლება, ცენტრალური ხელისუფლება, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები, საჯარო-კერძო პარტნიორობები, და დონორები. ამ საკითხზე რესპონდენტების მოსაზრებები მიუთითებს ერთიანი, ყოვლისმომცველი რეესტრის/ბაზის არსებობის აუცილებლობაზე, რომელიც გააერთიანებს ყველა რელევანტურ პროექტს, კვლევებს, გამოკითხვებს, ანგარიშებს, დაფინანსების შესაძლებლობებს, და შესაბამის პროექტებში ჩართულ ორგანიზაციებს, ასევე ციფრული მოწყვლადობის დაძლევაზე მიმართულ დასრულებულ, მიმდინარე და დაგეგმილ აქტივობებს.
მნიშვნელოვანი საკითხების და იმ უნარების არსობრივი გაგება, რომლებიც პოლიტიკის შემუშავება/ჩართულობისთვის და სერვისების შექმნა/შეთავაზებისთვის არის საჭირო
კვლევის ფარგლებში ჩართულ რესპონდენტთა გამოხმაურებიდან გამომდინარე ირკვევა, რომ აქტივობები, რომლებიც მიმართულია ციფრულ მოწყვლადობაზე და გულისხმობს ციფრული უნარების განვითარებას, მოითხოვს მაღალ კონკრეტიკას/სიზუსტეს. მიგნებებში ხაზგასმული მნიშვნელოვანი საკითხებიდან, ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფების საჭიროებების დაკმაყოფილების რამდენიმე მიმართულება იკვეთება:
- ყურადღების გამახვილება გეოგრაფიულ სხვაობებზე, იქნება ეს ქალაქებსა და სოფლებს შორის, თუ ვაკე და მთიან რეგიონებს შორის. ინფრასტრუქტურისა და ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება უნდა იყოს მონიტორინგისა და ადვოკატირების აქტივობების ქვაკუთხედი. ამგვარი ყურადღება უნდა დაეთმოს ეკონომიკურად შეჭირვებული რეგიონებისთვის დახმარების დამატებითი წყაროების მობილიზებას;
- სკოლებში ინტერნეტსა და მოწყობილობებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდა, რათა მოსწავლეებს გაკვეთილების შემდეგაც ჰქონდეთ წვდომა ციფრულ ინსტრუმენტებზე. ეს შესაძლოა ეფექტური აღმოჩნდეს, უპირველეს ყოვლისა, მოსწავლეებისთვის, ამავდროულად, ციფრულად მოწყვლადი სხვა სოციალური ჯგუფებისთვის სკოლების ხელმისაწვდომობამ, შესაძლოა გზა გაუხსნას ცნობიერების ამაღლებისა და მოსახლეობაში საბაზისო უნარების განვითარების უფრო ამბიციური პროგრამებს;
- ინფორმაციის მოხმარების მიმართ კრიტიკული მიდგომებისა და ხედვის განვითარება, რადგანაც ეს იქცა საფრთხილო საკითხად განსაკუთრებით იმ ქვეყნებში, რომლებიც განიცდიან გარე გეოპოლიტიკურ ზეწოლას, ან ყავთ ლინგვისტური უმცირესობები;
- სამიზნე აუდიტორიისთვის ყურადღების გამახვილება ისეთ საკითხებსა და პრაქტიკულ მაგალითებზე, რომელთა დახმარებითაც გაციფრულების სარგებელი თვალსაჩინო და ადვილად აღსაქმელია. ეს გულისხმობს ისეთი ციფრული გადაწყვეტების შექმნას და გაუმჯობესებას, რომლებიც პასუხობენ ადამიანების ყველაზე აქტუალურ და მნიშვნელოვან საჭიროებებს.

Within the project “DRIVE: Digital Research and Impact for Vulnerable E-citizens Project”, experts from eGA and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) (Georgia) compiled a report on digital vulnerability to help public authorities and civil society organisations prevent the digital divide.
Digitally Vulnerable Groups (DVGs) are the potential targets of digital transformation mechanisms that, stemming from the technological divide, may cause wider and deeper new social and economic risks. Broadly defined in this project, Digitally Vulnerable Groups are those whose digital engagement in political decision-making and e-services is hindered by their lack of awareness of digital issues, access to technological benefits, and/or digital literacy and skills. Irrespective of the causes (e.g., demographic, socioeconomic and/or health status, living conditions or social position, etc.), these barriers prevent the people from reaping the benefits of digital transformation and as such, have a negative impact on their rights, interests, and everyday life.
In this Country Report, we present the research activities aimed at surveying the causes of vulnerability in the experience of Georgian DVGs. First, a preliminary specification of DVGs in Georgia is presented on the basis of desk research. Secondly, findings from qualitative interviewing with a sample of Georgian subject experts contribute to unravel how different factors interplay to deepen people’s vulnerability – in the face of increased technological uptake for learning and accessing e-services. Lastly, recommendations to relevant stakeholders are provided, as emerging from the subject experts’ input and the authors’ own analysis.
From the 17 interviews carried out, the Georgian subject experts mentioned a total of nine relevant topics that contribute to understanding the diverse instances of vulnerability that DVGs face in Georgia. While all of these apply to the general population, the degree to which they affect young people and the elderly vary. This holds true not only in relation to the two extreme ends of the variable chosen as the starting point of this analysis (age groups), but for its full spectrum – people of different ages require access to different digital opportunities and e-services, based on their needs. Consequently, the skills they might need to do that differ along the age continuum, as do the intended outcomes.
Here we categorize our findings from the qualitative interviewing sessions according to the nine relevant themes highlighted by the subject experts, delving deeper – where applicable – into the age group specifications of the vulnerabilities experienced by DVGs. The topics are presented in order from the most relevant to the least (but still spontaneously) mentioned, per number of occurrences on the total of the session carried out. The experts highlighted the following major challenges causing citizens’ digital vulnerabilities:
1. Geographical location
2. Skills, access and awareness to use digital tools
3. Language barriers
4. Media literacy
1. Socioeconomic situation
2. Cybersecurity
3. Disability
4. Gender
From the analysis of the expert input received from both public sector interviewees and members of CSOs, recommended activities should cover two highlighted macro-aspects – 1) the salient, topical issues DVGs face in their use and experience of digital opportunities, and 2) the coordination and task-distribution hurdles emerging from the lack of an encompassing strategy on how to address digital vulnerabilities.
Recommendations are presented here with a general formulation, to allow and give input for further discussion and planning with Georgian public authorities and CSOs during the capacity-building events and subsequent action plans and projects.
The ultimate objective of developing these recommendations is to improve the quality of life of the groups of vulnerable citizens identified in Georgia, by increasing their digital engagement in political decision-making (advanced policy development) and services usage, while enjoying the necessary conditions, awareness and skills for that.
Specifically, these recommendations contribute to the project objective in a way so that Public Authorities (PAs) and CSOs are aware of digitally vulnerable groups and their needs, and have improved skills to engage these groups and to prevent the prevalence or deepening of the digital divide. They are presented here in the form of desired outcomes, for which specific action lines will emerge during dedicated workshop activities.
PAs and CSOs should be aware of what digital vulnerability is, and who Digitally Vulnerable Groups (DVGs) are, as well as their unmet needs and salient issues in reaping the benefits of an increased digital economy and society. As shown, issues may pertain to geographical location, access and digital skills, language barriers, and more.
When planning new policies, services and projects, PAs, CSOs, donors and businesses should scan and scrutinize the policies, services and projects envisioned. The goal is to evaluate the impact – positive, neutral, negative – these could have on DVGs.
On the supply-side of financial help and support to innovative projects, funding organizations and donors active in Georgia should keep in mind and be aware of issues of digital vulnerability when planning, launching, and implementing grant opportunities and calls.
CSOs, by their part, should consider digital vulnerability in order to not worsen, but ideally decrease, the digital divide within their projects, particular service provision, and advocacy activities. It is suggested to increase local governments’ capacity and awareness towards accessing available funding, particularly when projects aimed at tackling digital vulnerability may fall under their own level of decision-making and jurisdiction.
In terms of stakeholder relations, PAs and CSOs should be able to co-design effective responses to address unmet needs and gaps in access to digital opportunities of DVGs. Transparency, accountability, and active participation should be the pillars of inclusive e-governance initiatives.
This is possible where PAs, CSOs, and other stakeholders involved have a common understanding of the value of engagement and multilevel cooperation when it comes to planning, developing, and implementing projects and activities collaborating across organizations within the same sector, as well as bridging to others in different ones.
Examples could be collaborations between CSOs and local governments, or PAs and private sector entities, and so on. In this line of thought, it is important to highlight the role public-private partnerships (PPPs) could play towards adopting new approaches and management processes, as well as to unlocking funding opportunities. Together, the public and private sectors can better map out citizens’ needs, as well as share the burden of addressing issues large in scope such as digital skills development.
Overlapping feedback on stakeholder relations and salient, specific needs of DVGs highlighted in this report show a tendency towards the risk of duplicating activities and outcomes across organizations involved in assisting vulnerable groups. The issue emerges as the consequence of lack of awareness and mapping of what projects are active to tackle a specific issue. Moreover, awareness is also required of the conditions on the ground, gaining trusted and accurate knowledge about facts, data and statistics pertaining to digital services, accessibility, skills in the population, and such.
It is necessary to dispose of up-to-date overviews of the initiatives, projects, and services implemented or under implementation that focus on digital vulnerability and DVGs. The scope of such mapping spans across sectors and levels of governance: local administrations, the national government, CSOs, PPPs donors. Interviewees’ feedback points at the need for an encompassing repository of all this information, ready-to-check, that enumerate surveys and reports of funding opportunities, organizations involved in relevant projects, as well as completed, ongoing and planned activities to tackle digital vulnerability – or that take it into account.
Capitalizing on the interviewees’ feedback in this survey, it emerges how targeting digital vulnerabilities and training digital skills are activities requiring a high level of specification. From the salient issues highlighted in our Findings, some directions for addressing the unmet needs of DVGs are:
- Paying increased attention to the geographical divides, be these between urban and rural areas, or flatlands and mountainous regions. Infrastructure and connectivity development should remain in focus for watchdog and lobbying activities, as well as the mobilization of further aid sources for comparatively more economically deprived regions;
- Focusing on increasing the access, connectivity, and devices availability in schools, to arrange for students the possibility to freely access such tools even after class. This could prove effective for pupils in the first place, but also to then enable more ambitious programs of awareness-raising and basic skills training in the general population by opening the schools to other digitally vulnerable social groups too;
- Developing critical approaches and lenses towards information consumption, as it has emerged to be a sensitive issue particularly in countries that might experience external geopolitical pressure, or have significant communities with linguistic minorities within their own borders;
- Focusing on presenting users with so-called low-hanging fruits, practical examples where the benefits of digitalization become immediate and easier to grasp. Likely, this will entail creating or enhancing digital solutions that address people’s most pressing and salient needs.