ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) მიესალმება „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტის მიხედვით განსაზღვრულ ცვლილებებს, რომლებიც უმეტესწილად, აუმჯობესებს საჯარო სამსახურის არსებულ რეგულირებას და სისტემას საქართველოში.
აღსანიშნავია, რომ „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტი წარმოადგენს მნიშვნელოვან ნაბიჯს საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცებული საჯარო სამსახურის რეფორმის კონცეფციის იმპლემენტაციის პროცესისთვის.
„საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტის მიერ საჯარო სამსახურის ცნების ქვეშ მმართველობითი ფუნქციის განმახორციელებელი საჯარო სამართლის იურიდიული პირების მოქცევა; პროფესიული საჯარო მოხელის ინსტიტუტის დანერგვა; საჯარო სამსახურის ხელმისაწვდომობის ერთიანი სისტემის შექმნა სერთიფიცირების გავლის გზით; საჯარო მოსამსახურის საქმიანობის ერთიანი შეფასების სისტემის შემუშავება და საჯარო მოხელის სამართლებრივი დაცვის გარანტიების დეტალური მოწესრიგება დადებითად უნდა შეფასდეს, რადგან აღნიშნული მიდგომა უზრუნველყოფს კარიერაზე დაფუძნებული საჯარო სამსახურის სისტემის ჩამოყალიბებასა და ერთიანი საჯარო სამსახურის სისტემის შექმნას.
„საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტის თანახმად, მთელი რიგი საკითხები, როგორიცაა: საჯარო მოხელის თანამდებობრივი რანგისა და კლასის განსაზღვრა, საჯარო მოხელის სამუშაოს შეფასების წესი და პირობები, საჯარო მოხელის ანაზღაურების საკითხები, საჯარო მოხელის მობილობის განსაზღვრის წესი განისაზღვრება მთავრობის დადგენილებით. მიზანშეწონილია, რომ აღნიშნული საკითხები მოწესრიგდეს არა მთავრობის კანონქვემდებარე აქტით, არამედ „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონით შემდეგი მიზეზების გამო: (ა) მთავრობის დადგენილება გავრცელდება ხელისუფლების სამივე შტოს სისტემაში დასაქმებულ საჯარო მოხელეებზე. შესაბამისად, საკანონმდებლო და სასამართლო ხელისუფლების მნიშვნელობიდან გამომდინარე და ასევე საჯარო სამსახურის ერთიანი სისტემის შექმნის უზრუნველსაყოფად, აღნიშნული საკითხები უნდა მოწესრიგდეს არა აღმასრულებელი შტოს კანონქვემდებარე აქტით, არამედ საქართველოს კანონით. (ბ) მთავრობის დადგენილებამ შესაძლოა ვერ უზრუნველყოს საჯარო სამსახურის ერთიანი სისტემის სტაბილურობა, რადგან მთავრობას შეუძლია ერთპიროვნულად და მარტივი პროცედურით შეიტანოს ცვლილებები.
„საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტის შემდგომი სრულყოფისა და მისი საერთაშორისო სტანდარტებთან მეტად დაახლოების მიზნით მიგვაჩნია, რომ აუცილებელია გათვალისწინებულ იქნეს შემდეგი რეკომენდაციები:
1.საჯარო მოხელის თანამდებობრივი რანგისა და კლასის განსაზღვრა, საჯარო მოსამსახურის სამუშაოს შეფასების წესი და პირობები, საჯარო მოსამსახურეთა მობილობის განსაზღვრის წესი განისაზღვროს საჯარო სამსახურის შესახებ კანონით.
2. საჯარო მოხელის ანაზღაურების საკითხები, მათ შორის სახელფასო დანამატის საერთო ოდენობა, საჯარო მოხელის წახალისების წესი და შესაბამისი სახის ოდენობა, ასევე სახელფასო დანამატისა და პრემიის მაქსიმალური პროცენტული ოდენობა საჯარო მოსამსახურის თანამდებობრივ სარგოსთან მიმართებით განისაზღვროს საჯარო სამსახურის შესახებ საქართველოს კანონით;
3. დეტალურად განისაზღვროს საჯარო სამსახურის საბჭოს კომპეტენცია, უფლებამოსილებები და გადაწყვეტილების მიღების წესი, ასევე მის მიერ საჯარო სამსახურის ბიუროზე ზედამხედველობის განხორციელების მექანიზმები.
4. საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსის დანიშვნა და უფლებამოსილების შეწყვეტა განახორციელოს საჯარო სამსახურის საბჭომ აღნიშნულის თაობაზე ერთპიროვნული გადაწყვეტილების მიღების თავიდან აცილებასა და საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსის დამოუკიდებლობის ხარისხის გაზრდის მიზნით;
5. საჯარო მოხელის გამოსაცდელ ვადად განისაზღვროს არაუმეტეს 6 თვიანი პერიოდი;
6. საჯარო მოხელის დანიშვნა ზემდგომ თანამდებობაზე განხორციელდეს მხოლოდ საჯარო სამსახურში დასაქმებული მოხელეებიდან და არა შრომითი ხელშეკრულებით დასაქმებული პირებისგან;
7. უნდა გამოირიცხებოდეს საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებისა და სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებების ხელმძღვანელების კონკურსის ჩატარების გზის ავლით დანიშნვა. შესაბამისად სასურველია კანოპროექტში გაკეთდეს ჩანაწერი, რომლის თანახმადაც ადმინისტრაციული ხელშეკრულებით პირი მიიღება, როგორც წესი უკონკურსოდ გარდა საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებისა და სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებების ხელმძღვანელების. საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებისა და სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებების ხელმძღვანელებზე გავრცელდეს „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონით პროფესიულ საჯარო მოხელეზე გათვალისწინებული ყველა გარანტია;
8. დეტალურად განისაზღვროს მსუბუქი და მძიმე დისციპლინური გადაცდომის შემთხვევები საჯარო მოსამსახურის პროფესიული ვალდებულებებისა და ფუნქციების გათვალისწინებით;
9. საჯარო მოხელისათვის დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრების საფუძველი არ შეიძლება გახდეს მისი ქცევა საჯარო სამსახურის გარეთ არასამსახურებივ საკითხებთან მიმართებით;
10. მოქალაქეს მიენიჭოს უფლება წარადგინოს საჩივარი საჯარო მოსამსახურის მიმართ დისციპლინური წარმოების დაწყების მოთხოვნით; საჯარო მოსამსახურე ნებისმიერ შემთხვევაში უნდა იყოს ინფორმირებული მის მიმართ დისციპლინური წარმოების დაწყების თაობაზე;
11. დისციპლინური წარმოების ვადები განისაზღვროს საჯარო მოსამსახურისათვის მაქსიმალური ვადების დადგენის გზით;
12. დეტალურად განსაზღვროს თუ რა სიმძიმის დისციპლინურ გადაცდომაზე რა სახის დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომა შეიძლება იქნას გამოყენებული.

IDFI welcomes the amendments introduced by the draft law of Georgia on Civil Service. The draft law includes important positive changes to the system of civil service in Georgia.
It should be highlighted that the draft legal act represents an important step forward in the process of implementing civil service reform adopted by the Government of Georgia.
Including state LEPLs under the scope of civil service by the law; introducing the term of professional civil servant; developing the system of certification for ensuring equal access to civil service; implementing uniform system of civil servant assessment and introducing in detailed regulations of civil servant legal protection should be assessed positively. These amendments guarantee the implementation of career based civil service and the development of uniform system of civil service.
According to the draft law on Civil Service, number of issues are to be regulated by government decrees, rather than by the law itself. E.g: Defining ranks and class ranks of civil servants, rules and provisions of assessing civil servants, issues of remuneration, mobility of public servants. Due to the following reasons it is advisable for the above-mentioned issues to be regulated by the law on Civil Service and not by a secondary legislation adopted by the Government of Georgia: (a) Government decree will not cover all public servants in three branches of power. Considering the importance of legislative and judiciary branches and the purpose of creating unified system of public service these issues should be regulated by the law and not by the government decree. (b) Government decree might not succeed to implement stabile civil service as a decree can easily be amended by following simple steps and procedures.
With the aim of further improving the law on Civil Service and harmonizing the draft law with thr best international standards we find it crucial for the following recommendations to be taken into consideration:
1. The issues of defining ranks and class ranks of civil servants, rules and provisions of civil servant assessment and mobility issues of public servants are to be regulated by the Law on Civil Service.
2. Rules of civil servant remuneration, inter alia overall amount of salary supplements, types of incentives, the maximum amount of bonuses and salary supplements in relation with the ranks of civil servants should be regulated by the law on Civil Service.
3. Public Service Council competences, rights and duties, decision making procedures as well as the powers of the council to monitor the work of Civil Service Bureau should be regulated in detail.
4. Chairperson of Civil Service Bureau should be appointment and dismissed based on the decision of Public Service Council. This will guarantee that non biased objective decisions are made and will create more guarantees of the independence of Civil Service Bureau Chairperson.
5. Probation period of Civil Servants should not exceed 6 months;
6. Promotion to higher posts should only be possible from those public servants already appointed at civil service, excluding the possibility of promoting persons employed based on a contract.
7. The possibility of appointing the heads of LEPLs and state sub-entities without following civil service recruitment procedures should be excluded. Hence the draft law should contain statement according to which persons appointed based on employment contracts do not undergo civil service recruitment procedures, except for the heads of LEPLs and state sub-entities. Professional civil servant guarantees enshrined in the law on Civil Service should also be applicable for the heads of LEPLs and state sub-entities.
8. Light and heavy disciplinary measures must be defined in detail, taking into consideration professional duties and responsibilities of civil servants;
9. Activities carried out by a civil servant outside work hours and not linked with their official positions can not be the basis for imposing disciplinary sanctions on them;
10. Citizen shall have the right to file complaints against public servant, requesting to launch disciplinary proceedings. Civil servants should at every stage be informed that disciplinary proceedings are launched against them’
11. Terms of disciplinary proceedings must be defined by providing limits of terms to public servant.
12. Types of responsibility for disciplinary misconducts must be regulated in detail by the law.
IDFI welcomes the amendments introduced by the draft law of Georgia on Civil Service. The draft law includes important positive changes to the system of civil service in Georgia. Nevertheless we find that additional step should be taken in order to improve the draft law on Civil Service and guarantee that it is harmonized with best international practice. Please find our recommendations in the full text of the legal analysis.