დისკუსია საჯარო მოხელეთა პროფესიული განვითარების შესახებ: გამოწვევები და შესაძლებლობები
სიახლეები | კვლევები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 24 იანვარი 2019
როგორია საჯარო მოხელეთა პროფესიული განვითარების დონე საქართველოში და რა როლი აკისრიათ სასწავლო დაწესებულებებს ამ პროცესში – ეს საკითხები განიხილებოდა 24 იანვარს გამართულ შეხვედრაზე, რომელსაც სამინისტროების, სასწავლო ცენტრების, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
შეხვედრის ორგანიზატორი იყო ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საჯარო სამსახურის ბიუროსთან თანამშრომლობითა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს მთავრობის UK აიდ-ის ფინანსური დახმარებით.
შეხვედრის მონაწილეები  შეთანხმდნენ, რომ სასწავლო დაწესებულებები საჯარო მოხელეთა პროფესიული განვითარების სისტემის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი რგოლია. 2015-2017 წლების მონაცემებით, საქართველოში ასეთ დაწესებულებებს უკვე 500-ზე მეტი პროგრამა აქვთ განხორციელებული 55,000-ზე მეტი საჯარო მოხელისთვის.
IDFI-ის ანტიკორუფციული მიმართულების ხელმძღვანელმა, საბა ბუაძემ, შეხვედრის მონაწილეებს IDFI-ის მიერ 2018 წელს ჩატარებული კვლევის შედეგები გააცნო. კვლევა მოიცავს საჯარო მოხელეთა პროფესიული განვითარების სისტემაში სახელმწიფო და კერძო სასწავლო დაწესებულებების შესაძლებლობებისა და გამოცდილების შეფასებას, არსებულ საკანონმდებლო ბაზის მიმოხილვას და აღმასრულებელი ხელისუფლების პირველად დაწესებულებებში მოხელეთა პროფესიული განვითარების კუთხით არსებულ ვითარებას.
„კვლევამ აჩვენა, რომ სასწავლო სერვისების მიწოდების მასშტაბი და ხარისხი განსხვავდება სასწავლო დაწესებულებებს შორის. გარდა ამისა, ტრეინინგ ცენტრებმა და სამინისტროებმა დამატებით რესურსები უნდა გამოყონ იმისათვის, რომ პროფესიული განათლების მიწოდება სისტემური და მდგრადი გახდეს“, – აღნიშნა საბა ბუაძემ.
საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსის, ეკატერინე ქარდავას, თქმით,„წარმოდგენილი კვლევის შედეგები თანხვედრაშია, როგორც საჯარო სამსახურის შესახებ კანონით, ასევე კანონქვემდებარე აქტით რეგულირებულ პროფესიული საჯარო მოხელის სწავლების სისტემასთან და საჯარო სამსახურის ბიუროს ხედვასთან. კვლევაში წარმოდგენილია საინტერესო მიგნებები და შეთავაზებები პროფესიული განვითარების სისტემის დახვეწასთან დაკავშირებით.“
UNDP-ის დემოკრატიული მმართველობის მიმართულების ხელმძღვანელმა, გიგი ბრეგაძემ, ხაზი გაუსვა, რომ პროფესიული და განათლებული საჯარო მოხელეების არსებობა საქართველოში მიმდინარე რეფორმების, მათ შორის საჯარო მმართველობისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის რეფორმების წარმატებას განაპირობებს.
განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენელმა ნინო ბეგიაშვილმა, მიმოიხილა საჯარო მოხელეთა პროფესიული განვითარების პროგრამების აკრედიტაციის დებულება, რომელიც სასწავლო დაწესებულებების მიერ შემოთავაზებული პროფესიული განვითარების პროგრამების ხარისხის ერთიანი სტანდარტის დაწესებას გულისხმობს. ახალი საკანონმდებლო ჩარჩოს მიხედვით, განისაზღვრა პროფესიული განვითარების საბაზისო პროგრამების შემადგენლობა და ის პირობები, რომლებსაც პროგრამები აკრედიტაციის მისაღებად უნდა აკმაყოფილებდნენ.
შეხვედრის მონაწილეებმა ასევე იმსჯელეს საჯარო მოხელეთა პროფესიული განვითარების სისტემის სიახლეებსა და შესაძლებლობებზე. GIZ-ის წარმომადგენელმა ეთერ ჩაჩანიძემ დასაერთაშორისო ექსპერტმა კარიმ მეჯადიმ ისაუბრეს საერთაშორისო გამოცდილებაზე, მიმოიხილეს საქართველოს არსებული სისტემის ხარვეზები და მათი გამოსწორების გზები.
IDFI-ის ჩატარებული კვლევა საქართველოში საჯარო მმართველობის რეფორმის უფრო მასშტაბური ხელშეწყობის ნაწილია, რომელსაც გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) და ბრიტანეთის მთავრობა საქართველოს საჯარო უწყებებთან თანამშრომლობით ახორციელებენ. ოთხწლიანი პროგრამა, რომლის მთლიანი ბიუჯეტი 4.5 მილიონ გირვანქა სტერლინგს აღემატება, ხელს უწყობს საჯარო მმართველობის რეფორმას რამდენიმე საკვანძო მიმართულებით.

Professional development of civil servants in Georgia and the role of educational institutions in this process were the focus of a discussion on 24 January 2019 attended by the international experts and representatives of the Georgian ministries, training centres and civil society.
The event was organized by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in partnership with the Civil Service Bureau of Georgia and with the  support from the United Nations Development Program (UNDP) and UK aid from the UK Government.
The discussion concluded that educational institutions are crucially important for the professional development of civil servants.  In 2015-2017, more than 55,000 civil servants were trained through more than 500 training programmes.
Saba Buadze, Head of the Anti-Corruption Direction at IDFI, presented some key findings of a research conducted in 2018 to examine different factors that affect a system of professional development of civil servants, such as the capacities and experience of the state and private educational institutions, existing legislative framework in Georgia and the situation in the ministries.
“Training centres are providing services that vary by their scale and quality. Our research showed the need to allocate more resources to ensure that professional development of civil servants is regular and sustainable ,” – Saba Buadze said.
According to Ekaterine Kardava, Head of the Civil Service Bureau of Georgia, the study results are in line with the vision of the Civil Service Bureau, as well as with the training system of civil servants regulated by the new Law on Civil Service and its Subordinate Act. “Findings and recommendations of the research are offering interesting opportunities to improve professional development of Georgian civil servants,” she said.
Gigi Bregadze, UNDP Democratic Governance Team Leader in Georgia, stressed that professional and capable civil service is critical for the success of the ongoing reforms, including the systemic changes in public administration and local governance.
Nino Begiashvili from the National Center for Educational Quality Enhancement,reviewed the new legal provisions that regulates the accreditation of the training programmes for public servants aiming to establish a uniform standard.
The participants of the meeting also discussed new developments and opportunities in civil servants’ training. Eter Chachanidze of GIZ and international expert, Karim Mejadi, reviewed the shortcomings of the training system in Georgia and, based on international experience, suggested the ways of improvement.
The research of the training system of civil servants in Georgia is part of a wider programme to support the public administration reform in Georgia.  With the budget of GBP 4.5 million from the British Government, the initiative is implemented by UNDP in cooperation with the Georgian Government.