დისკუსია მასმედიის წარმომადგენლებთან
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ პროექტის - „ელექტრონული ჩართულობის განვითარება საქართველოში“ ფარგლებში  დისკუსია გამართა მასმედიის წარმომადგენლებთან. შეხვედრის მთავარი თემა საჯარო დაწესებულებების საზოგადოებასთან ურთიერთობის სტრატეგიისა  და თანამედროვე საკომუნიკაციო საშუალებების გამოყენების დონის შეფასება იყო.
IDFI - მ მედიის წარმომადგენლებს საჯარო დაწესებულებების ვებ-გვერდებისა და სოციალური ქსელების მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი ტენდენციები გააცნო. დისკუსიის მონაწილეებმა დასვეს კითხვები IDFI - ს მიერ განხორციელებული კვლევის ირგვლივ და ისაუბრეს საკუთარ გამოცდილებაზე.
შეხვდრის მონაწილე ჟურნალისტებმა აღნიშნეს, რომ ოფიციალური საჯარო  ვებ-გვერდებისა  და Facebook გვერდების  არსებობის მიუხედავად, არ ხდება ამ რესურსების  გამოყენება მედიასთან და მოქალაქეებთან კომუნიკაციის გასამარტივებლად.  საჯარო დაწესებულებების დიდი ნაწილი ელექრონულ რესურსებს საკომუნიკაციო საშუალებად არ განიხილავს.  ვებ - გვერდებზე ხშირად მოძველებული ინფორმაციაა განთავსებული, რასაც საქმიანობის სპეციფიკიდან გამომდინარე  ჟურნალისტი ვერ დაეყრდნობა. ვებ-გვერდებზე არ არის მითითებული ინფორმაციის განთავსების თარიღი და დრო.
ჟურნალისტების განცხადებით პრობლემას წარმოადგენს საჯარო დაწესებულებებიდან ელ - ფოსტის მეშვეობით პასუხების მიღება. სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლები ხშირად კითხვების გაგზავნას ფოსტის მეშვეობით ითხოვენ, ბიუროკრატიული პროცედურების გამო კი საჭირო ინფორმაციის მიღება ჭიანურდება და საკითხი აქტუალობას კარგავს, შესაბამისად მიღებული მონაცემები  უსარგებლო ხდება. რაც შეეხება  სოციალურ ქსელებს Facebook გვერდებზე  ბევრ უწყებას არ აქვს გააქტიურებული შეტყობინების მიწერის ფუნქცია, კომუნიკაციას  განსაკუთრებით ართულებს  ის ფაქტი, რომ სოციალური ქსელების მართვაზე პაუხისმგებელი პირის შესახებ ინფორმაცია არცერთ ოფიციალურ Facebook გვერდზე მითითებული არ არის.
მედიის წარმომადგენლები მიიჩნევენ, რომ  2013 წელს საჯარო დაწესებულებებთან კომუნიკაცია შედარებით გაადვილდა, ჟურნალისტები დადებით ტენდენციად აფასებენ საქართველოს მთავრობის ვებ-გვერდზე  მთავრობის განკარგულებების  ხელმისაწვდომობას. თუმცა მათი აზრით ქართულ საჯარო სივრცეში საზოგადოებასთან ურთიერთობის  დამკვიდრებული სტანდარტი  შეცვლას და დახვეწას საჭიროებს;
შეგახსენებთ, რომ IDFI  საჯარო დაწესებულებების  საზოგადოებასთან ურთიერთობის სტრატეგიის, ელექტრონული რესურსების გამოყენების ხარისხისა და კომუნიკაციის დონის შეფასების მიზნით, 2012 წლის ნოემბრიდან აკვირდება 24 საჯარო დაწესებულების ელექტრონულ რესურსებს, მათზე განთავსებულ აპლიკაციებსა და ამოწმებს მოქალაქეებთან კომუნიკაციის სამოქმედო გეგმის არსებობას. ინსტიტუტმა  ამ საკითხებთან დაკავშირებით კვლევა მოამზადა სამთავრობო უწყებებიდან მოთხოვნილი  საჯარო ინფორმაციის ანალიზის საფუძველზეც.

The Institute for Development of Freedom of Information conducted a discussion with the representatives of media in the frames of the “Development of e-Participation in Georgia” project. The main topic of the meeting was the public relation strategy of government agencies and assessment of the level of usage of the communication tools.
IDFI presented the tendencies that were identified during the monitoring of the web-sites and social network pages of government agencies. Participants asked questions about the researches conducted by IDFI as well as shared their experience. Journalists, participating in the meeting, pointed out that although all the government agencies have official web-sites and Facebook pages, these resources are not being used to simplify communication with media and citizens.
The majority of the institutions do not consider e-resources as means of communication. Very often web-pages provide outdated information which is useless for journalists. Web-pages do not often specify the time and date of sharing news. Journalists also talked about the problems they faced during the attempt of reaching officials via e-mails. The representatives of government agencies often request the question to be sent via post; bureaucracy prevents media from getting information on time; Finally when the answers reach the journalist, it is already irrelevant.
As for the social network official pages, it is impossible to contact with lots of institutions via Facebook message application. Communication is especially complicated by the fact that none of the official Facebook pages provide information about the person responsible for administrating the page. Media representatives noted that communication with the institutions is much easier in 2013. Journalists assessed positively the availability of government decrees on the web-page of the Government of Georgia. However, they believe that the standards of public relations need to be improved. Please note that IDFI has been monitoring web-pages and applications of 24 public institutions as well as checking the availability of citizen communication action plan in order to assess the quality of e-recourses.
IDFI has prepared a research on this issue based on the analyses of requested public information. Project is being implemented in the frames of East-West Management Institute program – “Policy, Advocacy and Civil Society in Georgia” (G-PAC).