განხილვა კიბერსივრცეში პერსონალური მონაცემების დასაცავად საჭირო სამართლებრივი გარანტიების შესახებ
2022 წლის 13 ოქტომბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) გამართა საჯარო განხილვა პერსონალური მონაცემებისა და კიბერუსაფრთხოების ექსპერტებთან, იურისტებთან, საჯარო, კერძო და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან კიბერსივრცეში პერსონალური მონაცემების დაცვის მექანიზმების გაუმჯობესების საკითხებზე.
ბოლო წლებში ფარული თვალთვალის შედეგად მიღებული ინფორმაციის სხვადასხვა დროს გამოქვეყნებისა და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისთვის კიბერუსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიმართულებით გაზრდილი უფლებამოსილებების ფონზე, მწვავედ დადგა  კიბერსივრცეში პერსონალური მონაცემების დაცვის მყარი გარანტიების მნიშვნელობა.
ამის ფონზე, IDFI-მ მოამზადა კვლევა და ანალიტიკური ნაშრომი კიბერსივრცეში პერსონალური მონაცემების დაცვის უზრუნველსაყოფად საჭირო სამართლებრივი გარანტიების და მონაცემების დაცვის ჭრილში, კიბერუსაფრთხოების ახლადმიღებული ეროვნული სტრატეგიით გათვალისწინებული აქტივობების შესახებ. გამოკვეთილი საჭიროებების მიხედვით კი შემუშავდა რეკომენდაციები.
შეხვედრის დასაწყისში თეონა ტურაშვილმა, IDFI-ის ინტერნეტისა და ინვოაციების მიმართულების ხელმძღვანელმა წარმოადგინა აღნიშნული კვლევისა და ანალიტიკური ნაშრომის საფუძველზე გამოვლენილი საჭიროებები და რეკომენდაციები. შეხვედრის მონაწილეებს საკუთარი მოსაზრებები და გამოცდილება ასევე გაუზიარეს ორგანიზაცია მედია ომბუდსმენის დირექტორმა, ნათია კაპანაძემ და საქართველოს ინფორმაციული უსაფრთხოების ასოციაციის პრეზიდენტმა, გიორგი გურგენიძემ.
რის შემდეგაც სხვა ორგანიზაციების, კერძო სექტორის, ასევე, პერსონალური მონაცემების დაცვის სამსახურის წარმომადგენლებმა და საკითხის ექსპერტებმა დასვეს ცალკეული კითხვები და დააფიქსირეს საკუთარი მოსაზრებები. დისკუსიას მოდერაციას უწევდა IDFI-ის მედიისა და გამოხატვის თავისუფლების მიმართულების ხელმძღვანელი, გიორგი დავითური. განხილვის დროს მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს პერსონალური მონაცემების დაცვის კანონმდებლობის გაუმჯობესების, პერსონალურ მონაცემთა დაცვისა და კიბერუსაფრთხოების სფეროების უფლებამოსილი ორგანოების საქმიანობის კოორდინაციის, ასევე, კიბერსივრცეში პერსონალური მონაცემების სამართლებრივი გარანტიების გასაძლიერებლად, ევროპული დირექტივების გათვალისწინების მნიშვნელობას. ასევე, გამოითქვა მოსაზრება, რომ ცალკეული ცვლილებების განხორციელებისას, მნიშვნელოვანია პროცესის ღიაობა და ყველა შესაბამისი დაინტერესებული მხარის ჩართულობა. ხაზი გაესვა კიბერუსაფრთხოებისა და პერსოანლური მონაცემების დაცვის საკითხებზე შესაბამისი უწყების წარმომადგენლების ცნობიერების ამაღლება.

On October 13, 2022, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held a roundtable discussion on how to improve legal safeguards and mechanisms for protecting personal data in cyberspace with the participation of personal data and cyber security experts, lawyers, public, private and civil society representatives.
In recent years, several leaked files obtained as a result of covert surveillance and the increased powers of the State Security Service in the sphere of cyber security, the importance of solid guarantees of personal data protection in cyberspace has become acute.
In this context, IDFI prepared a study and a policy brief on the legal safeguards necessary to ensure the protection of personal data in cyberspace as well as analyzed the planned activities related to data protection under the newly adopted National Cyber Security Strategy. Recommendations were developed based on the revealed gaps.
At the beginning of the meeting, Teona Turashvili, the Head of IDFI's Internet and Innovations Direction, presented the needs and recommendations identified based on the abovementioned publications. Natia Kapanadze, the Director of the organization, Media Ombudsman organization, and Giorgi Gurgenidze, the President of the Georgian Information Security Association also shared their opinions and experience on the topic with the event participants.
After that, the representatives of other organizations, the private sector, as well as the Personal Data Protection Service, and experts on the issue raised various questions and expressed their opinions. The discussion was moderated by Giorgi Davituri, the Head of IDFI’s Media and Freedom of Expression Direction. During the discussion, the participants emphasized the importance of improving personal data protection legislation, coordinating the activities of authorized bodies in the fields of personal data protection and cyber security, as well as taking into account European directives to strengthen legal guarantees of personal data in cyberspace. Moreover, the event participants argued that when particular changes are implemented, it is important to keep the process open and involve all relevant stakeholders. Raising the awareness of the representatives of the relevant institutions working on the issues of cyber security and personal data protection was emphasized.