ღია მონაცემების პლატფორმის - WWW.DATA.GOV.GE-ის განვითარების გეგმები და პერსპექტივები
21 იანვარის, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) მონაცემთა გაცვლის სააგენტოსთან ერთად (DEA) გამართა შეხვედრა თემაზე: ღია მონაცემების პლატფორმის - WWW.DATA.GOV.GE-ის განვითარების გეგმები და პერსპექტივები.
ღონისძიების მიზანი იყო სამოქალაქო საზოგადოების, მედიის, ბიზნესისა და აკადემიური წრეების წარმომადგენლებთან ერთად განხილულიყო ღია მონაცემების პლატფორმის - WWW.DATA.GOV.GE-ის საჭიროებები, გამოწვევები და განვითარების გეგმები.
მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) პროგრამების დირექტორმა, ლევან ავალიშვილმა; მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს იურიდიული სამმართველოს უფროსმა ნატალია გოდერძიშვილმა და მთავრობის ადმინისტრაციის პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის დეპარტამენტის წარმომადგენელმა ქეთევან ცანავამ.
„საქართველოში ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის კუთხით მთავარი გამოწვევა შესაბამისი საკანონმდებლო ბაზისა და სტანდარტების არარსებობაა. სწორედ ამ პრობლემის გამო, მწირია იმ მონაცემების ჩამონათვალი, რომლებსაც საჯარო დაწესებულებები ღია და დამუშავებად ფორმატში აქვეყნებენ. მართალია, არსებობს ღია მონაცემების ერთიანი სახელმწიფო პორტალი, მაგრამ საჯარო დაწესებულებები კანონმდებლობით ვალდებულნი არ არიან ცალკეული მონაცემები ამ პორტალზე გამოაქვეყნონ და ეს მხოლოდ მათ კეთილ ნებასა და აქტიურობაზეა დამოკიდებული.“ - აღნიშნა ლევან ავალიშვილმა.
მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს იურიდიული სამმართველოს უფროსმა ნატალია გოდერძიშვილმა ხაზი გაუსვა ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობას საზოგადოებისა და ბიზნესისთვის. მან ისაუბრა WWW.DATA.GOV.GE-ს მიღწევებზე, არსებულ საჭიროებებსა და პლატფორმის განახლების გეგმებზე.
,,ღია სამთავრობო მონაცემების ხელმისაწვდომობა ბიზნესისა და საზოგადოებისათვის მრავალი სასარგებლო შედეგის მომცემია: იგი იძლევა ახალი ინოვაციური იდეების გენერირების შეასძლებლობას, რაც ინდუსტრიული სექტორის მიერ თანამედროვე პროექტებში რეალიზდება- მაგალითად, მობილური აპლიკაციების სახით; აკადემიური წრეებისთვის იქმნება ახალი კვლევით- საგანმანათლებლო მასალა, ხოლო, საბოლოო ჯამში, საზოგადოება იღებს ინფორმირებულ გადაწყვეტილებებს და სარგებლობს მასზე უფრო მეტად ორიენტირებული საჯარო სიკეთეებით." - აღნიშნა ნატალია გოდერძიშვილმა.
იუსტიციის სახლის წარმომადგენელმა, ნატა აბაშმაძემ, მონაწილეებს გაუზიარა იუსტიციის სახლის მიერ მონაცემთა გამოქვეყნების პრაქტიკა. მან ისაუბრა ციფრული ეკონომიკის მნიშვნელობაზე და მაგალითად ევროკავშირის ქვეყები მოიყვანა, სადაც ციფრული ეკონომიკის განვითარების მაჩვენებელი მაღალია, რაც დამატებით სამუშაო ადგილებს და დოვლათის შექმნას ნიშნავს. მან აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანია, საქართველოც მიჰყვეს თანამედროვე ეკონომიკურ ტენდენციებს.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის მედია, ინტერნეტი და ტელეკომუნიკაციების მიმართულების ხელმძღვანელმა, თეონა ტურაშვილმა, ისაუბრა საერთაშორისო გამოცდილებაზე. მან მსმენელებს გააცნო ღია მონაცემების პრატფორმების საერთაშორისო მაგალითები და კარგი პრაქტიკა.
შეხვედრა ჩატარდა პროექტის - სადამკვირვებლო ჯგუფების გაძლიერება მთავრობის ანგარიშვალდებულებისთვის - ფარგლებში. პროექტი დაფინანსებულია ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის მიერ, ვიშეგრადის გრანტების პროგრამით, ჩეხეთის, უნგრეთის, პოლონეთისა და სლოვაკეთის მთავრობების თანადაფინანსებით. ფონდის მისიაა ცენტრალურ ევროპაში მდგრადი რეგიონული იდეების წახალისება.

On January 21st, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in cooperation with the Data Exchange Agency (DEA) organized a meeting on the Development Plans and Future Perspectives of the Open Data Platform - WWW.DATA.GOV.GE.
The purpose of the event was to discuss the needs, challenges and development plans of the Open Data Platform - WWW.DATA.GOV.GE with the representatives of civil society, media, business and academia.
IDFI’s Programs Director, Levan Avalishvili; Head of Legal Division at Data Exchange Agency, Natalia Goderdzishvili and a representative of the Policy Planning and Coordination Department of the Government Administration, Ketevan Tsanava addressed the participants with opening speeches.
"The main challenge in Georgia in terms of access to open data is the lack of relevant legal framework and standards. Due to this, the amount of open and machine-readable information published by public institutions is very limited. Even though Georgia does have a state open data portal, public institutions are not obligated to publish their data on this website." – noted Levan Avalishvili.
Natalia Goderdzishvili, the Head of the Legal Division of the Data Exchange Agency, emphasized the importance of access to public data for society and business. She spoke about the achievements of WWW.DATA.GOV.GE, current needs and plans for further development of the platform.
“Access to open government data has many benefits for business and society. It has the potential to stimulate the generation of innovative ideas that can be realized by the industrial sector through modern projects - for example, by means of mobile apps. It creates new research-educational materials for academics, and finally, it allows the public to make more informed decisions and better benefit from public goods." – Natalia Goderdzishvili mentioned in her speech.
The representative of the Public Service Hall, Nata Abashmadze shared the practice of publication of data of the Public Service Hall. She talked about the importance of data for the digital economy. She cited the examples of the EU counties, where the development of digital economy is advanced and it results in increased employment and economic growth. She noted that it is important for Georgia to follow modern economic tendencies.
IDFI’s Head of Media, Internet and Telecommunications Program, Teona Turashvili talked about international practice. She introduced best practices and standards of Open Data Platforms from around the world to the participants.
The meeting was organized within the framework of the project - Empowering Watchdog Community for Government Accountability. The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.