2019-2020 წლების ეროვნული ანტიკორუფციული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესი ხარვეზებით წარიმართა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | პოლიტიკის დოკუმენტები 22 აგვისტო 2019
2019 წლის 26 ივლისს უწყებათაშორისმა ანტიკორუფციულმა საბჭომ მე-17 სხდომაზე განიხილა 2019-2020 წლების ეროვნული ანტიკორუფციული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის სამუშაო ვერსია. 2019 წლის აგვისტოს ბოლოს, ანტიკორუფციული სტრატეგიული დოკუმენტები მთავრობას ჯერ არ დაუმტკიცებია.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) მწუხარებას გამოთქვამს, რომ ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმისა და სტრატეგიის მომზადება დროულად არ განხორციელდა და სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული პირველი წლის მეორე ნახევარში აღნიშნული დოკუმენტები ჯერ კიდევ არ არის დამტკიცებული. IDFI მოუწოდებს ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნოს, რომ მომავალში უზრუნველყოს სამუშაო პროცესის ეფექტიანად წარმართვა იმ მიზნით, რომ სტრატეგიული ანტიკორუფციული დოკუმენტები დროულად დამტკიცდეს.
IDFI მიესალმება ახალ ანტიკორუფციულ დოკუმენტებში IDFI-ის მიერ 2019 წლის აპრილში გაცემული რეკომენდაციების ნაწილის ასახვას. თუმცა, სამწუხაროდ, გაუთვალისწინებელი დარჩა უმნიშვნელოვანესი რეკომენდაციები კორუფციასთან ეფექტიანი ბრძოლისთვის.
IDFI აუცილებლად მიიჩნევს ახალი ანტიკორუფციული სტრატეგიითა და სამოქმედო გეგმით ისეთი დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სამსახურის შექმნის ვალდებულების გათვალისწინებს, რომელსაც ექნება საზოგადოების ნდობა, დამოუკიდებლობის მაღალი ხარისხი, შესაბამისი უფლებამოსილება და კვალიფიკაცია იმისათვის, რომ გამოიძიოს მაღალი დონის კორუფციის შემთხვევები და პასუხი გასცეს საზოგადოებაში დაგროვილ ლეგიტიმურ შეკითხვებს.

Development of the New Anti-corruption Strategy and Action Plan 2019-2020 has been Faulty
On 16 July, 2019, Interagency Anticorruption Council of Georgia on its 17th meeting discussed the draft Anticorruption Strategy and Action Plan for 2019-2020. In the second half of August, 2019, the strategic anticorruption documents have not yet been adopted by the Government.
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is concerned that preparation of the Anticorruption Strategy and Action Plan was delayed and calls the Secretariat of the Anticorruption Council for ensuring effectiveness of this process in future by timely carrying out relevant preparatory/coordinating activities.
IDFI welcomes the fact that part of its initial recommendations of April, 2019, on Anticorruption Strategy and Action Plan has been taken into consideration by the Secretariat. However, some very important recommendations have not been reflected in the documents.
IDFI considers that the new Anti-Corruption Strategy and Action Plan need to provide for creation of an independent anticorruption agency with public trust, high degree of independence and relevant competency to investigate high-level corruption cases and to answer legitimate questions accumulated in the society.