აჭარის უმაღლესი საბჭოს ვებგვერდის მისაწვდომობის კონცეფციაზე მუშაობა დასრულდა
აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭომ და მასთან არსებულმა საკონსულტაციო ჯგუფმა განახორციელეს ღია მმართველობის 2020-2021 წლების სამოქმედო გეგმის მე-6 ვალდებულების პირველი ეტაპი, რომელიც შეეხება სპეციალური საჭიროების მქონე პირთათვის უმაღლესი საბჭოს ვებგვერდის ადაპტირების კონცეფციის შემუშავებას.
პროექტის „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში, ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით,  ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) მოამზადა უმაღლესი საბჭოს ვებგვერდის მისაწვდომობის კონცეფცია სპეციალური საჭიროების მქონე პირთათვის. კონცეფცია, ასევე, ითვალისწინებს სამოქმედო გეგმის მე-8 ვალდებულებით განსაზღვრულ მისაწვდომობის გაზრდას სმენის არმქონე პირებისთვის, რაც გამოიხატება ვებგვერდზე მედია კონტენტის აუდიო ნაწილის სინქრონიზებული სუბტიტრებით განთავსებაში.
უმაღლესი საბჭოს ვებგვერდის მისაწვდომობის კონცეფციის შემუშავება და მისი პრაქტიკაში განხორციელება ხელს შეუწყობს უმაღლეს საბჭოს გაზარდოს ვებგვერდის შინაარსის თანაბარი ხელმისაწვდომობა და მოქალაქეთა ინკლუზიური ჩართულობა. უმაღლესი საბჭოს გამჭვირვალობა და ღიაობა დადებით ზეგავლენას მოახდენს მოქალაქეთა ჩართულობაზე აჭარის უმაღლესი საბჭოს მიერ გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში.

The Open Governance Council of the Supreme Council of Ajara and its Consultative Group worked on fulfilling the 6th Commitment of the Open Governance Action Plan for 2020-2021, which deals with the adaptation of the webpage of the Supreme Council for people with special needs. This commitment includes the development of accessibility concept.
In the framework of the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) project "Consolidation of Parliamentary Democracy in Georgia", the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has developed the concept of accessibility to the webpage of the Supreme Council of Ajara for people with disabilities. The concept also addresses the 8thcommitment of the Action Plan and envisages the increase of the accessibility for the people with Hearing Impairments, which is reflected in the placement of synchronized subtitles of the audio content on the webpage.
Developing and implementation in practice the concept for accessibility of the webpage of the Supreme Council will help the Supreme Council to increase inclusive citizen engagement and equal access to the content of the websitewhich in turn will also increase the transparency and openness of the Supreme Council and will have a positive impact on the engagement of citizens in the decision-making process of the Supreme Council of Ajara.