პროექტის სათაური:„ელექტრონული ჩართულობის განვითარება საქართველოში“.
პოექტის ფინანსურიმხარდაჭრა: შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) პროგრამა „საჯარო პოლიტიკის ადვოკატირების და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარება საქართველოში“ (G-PAC)
პროექტის ბიუჯეტი: $59 800,00
პროექტის ხანგრძლივობა: 01 ივნისი 2012 – 31 მაისი, 2013
2012 წლის 1 ივნისიდან 2013 წლის 31 მაისის ჩათვლით „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI), „პოსტსაბჭოთა კვლევების ცენტრთან“ (CPSS) ერთად, შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) „აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის“ (EWMI) პროგრამა „საჯარო პოლიტიკის ადვოკატირების და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარება საქართველოში“ (G-PAC)-ის ფარგლებში არსებული გრანტის „პარტნიორობა ცვლილებისთვის“ დაფინანსებით ახორციელებს პროექტს „ელექტრონული ჩართულობის განვითარება საქართველოში“.
პროექტის მიზანია ელექტრონული მმართველობისა და ელექტრონული მონაწილეობის საერთაშორისო მაგალითების კვლევა-ანალიზის საფუძველზე, საქართველოში თანამედროვე ელ-კომუნიკაციის განვითარების ხელშესაწყობად, ქართული საზოგადოებისთვის პოლიტიკურ დაგეგმვაში მათი ჩართულობის დონის ასამაღლებლად საჭირო საშუალებების გაცნობა და სამთავრობო/სამოქალაქო პლატფორმების დანერგვა-დახვეწის გზების ძიება.
აღნიშნული მიზნის მისაღწევად ორგანიზაცია აპირებს რამდენიმე ამოცანის განხორციელებას/მიღწევას:
- საერთაშორისოგამოცდილებისგათვალისწინებით, ელ-მონაწილეობისა და ელ-ჩართულობის უზრუნველსაყოფად საჭირო ტექნიკების, ინოვაციური პროექტების, პლატფორმების შესახებ კვლევისმომზადება;
- ქართული საჯარო უწყებებისა და პოლიტიკური პარტიების ვებ-გვერდების საკომუნიკაციო ელემენტებისა და მათი სოციალური ქსელების შესწავლით, მათ მიერ ათვისებული ელ-ჩართულობის კომპონენტების განსაზღვრა და გამოწვევების გამოაშკარავება;
- ელ-მონაწილეობის უცხოური მაგალითებისა და მექანიზმების შესწავლით, საქართველოს საჯარო სტრუქტურებისთვის რეკომენდაციების შემუშავება;
- აღნიშნული რეკომენდაციების საფუძველზე საქართველოს მთავრობასა და საზოგადოებას შორის კომუნიკაციის ელექტრონული ფორმატის თანამედროვე საშუალებების განვითარების ადვოკატირება სამთავრობო ვებ-სივრცისა და ელექტრონული ჩართულობის გზით;
- სოციალური ქსელებისა და ახალი ტექნოლოგიების დახმარებით, რიგითი მოქალაქეების ინფორმირება ელ-ჩართულობის მნიშვნელობის, ამ მიმართლებით მათ ხელთ არსებული რესურსებისა და ბერკეტების შესახებ;
- საზოგადოებასა და საჯარო სტრუქტურებს შორის ნდობის ამაღლებისა და მათ შორის კომუნიკაციის გაზრდის მიზნით, უკვე დანერგილი ინიციატივების გაუმჯობესებისა და ახალი ინიციატივების წასახალისებლად, ერთობლივი გზების ძიება, დისკუსიების მოწყობა;
- ელექტრონული მედიის მიერ გაშუქებული საარჩევნო კამპანიის მონიტორინგი.
პროექტის მოსალოდნელი შედეგებია:
- მოსამზადებელ ეტაპზე შემუშავდება კვლევის მეთოდოლოგია;
- შემდეგ ეტაპზე დაიწერება კვლევა, რომლის ფარგლებში ჩატარდება სამთავრობო უწყებების, პოლიტიკური პარტიის, მედიის, საჯარო დაწესებულებების და დამოუკიდებელი კანდიდატების სოციალური ქსელების მონიტორინგი;
- შემუშავდება რეკომენდაციები საჯარო სექტორისა და პოლიტიკური პარტიებისთვის;
- შემუშავდება სამართლებრივი რეკომენდაციები საქართველოში საინფორმაციო ტექნოლოგიების განვითარებისთვის;
- შეიქმნება ბლოგი, სადაც მუდმივად განახლდება ინფორმაცია;
- მოეწყობა საჯარო დისკუსიები;
- მოეწყობა შეხვედრები დაინტერესებულ მხარეებთან;
- ჩატარდება სოციალური ქსელების მომხმარებელთა გამოკითხვა;
- მომზადდება ვიდეო რგოლები ელ-მონაწილეობის შესახებ და განთავსდება პროექტისთვის შექმნილ YouTube არხზე;

Title of the project: “Development of e-Participation in Georgia”
Financial Support of the Project: United State Agency for International Cooperation (USAID), “East-West Management Institute" (EWMI) program “Public Policy, Advocacy and Civil Society Development in Georgia” (G-PAC)
Budget of the Project: $ 59 800,00
Duration of the project: 01 June 2012- 31 May 2013
From 1 June 2012 to 31 May 2013 “Institute for Development of Freedom of Information” (IDFI), in cooperation with “Center for Post-Soviet Studies” (CPSS) is implementing a project “Development of e-participation in Georgia” with the financial support of the grant “Partnership for Change”, within the framework of the USAID program of “East-West Management Institute” “Public Policy, Advocacy and Civil Society Development in Georgia” (G-PAC).
The purpose of the project is, based on the research and analysis of the best international examples and practice of electronic governance and electronic involvement, and in order to assist development of modern e-communications in Georgia, to familiarize the Georgian society with the necessary tools for enhancing the level of their involvement in political planning and to find the ways to adopt and improve the governmental/civil platforms.
In order to achieve this purpose, the organization is planning to meet a number of goals/implement tasks:
- Taking into account the international experience, to prepare a research about the necessary techniques, innovative projects, platforms, necessary for e-participation and e-involvement;
- To define the components of e-involvement used by the Georgian public institutions and political parties and find out the existing challenges by studying the communicational elements of their web-sites and their social networks;
- To work out recommendations for Georgian public structures by studying foreign examples and mechanisms of e-participation;
- Based on the mentioned recommendations, to advocate the development of modern means of electronic format of communication between the society and Georgian government through the governmental web-space and e-engagement;
- With the help of social networks and new technologies, to inform the common citizens about the importance of e-involvement and the existing resources and leverages;
- In order to increase trust between the society and the public structures and enhance communication between them, to improve the already implemented initiatives and encourage new initiatives, to find new ways, organize discussions;
- To monitor the election campaign covered by electronic media.
The anticipated outcomes of the project are as follows:
- On the preparatory stage the methodology will be prepared;
- On the following stage, a study will be prepared, within the framework of which monitoring of social networks of the governmental institutions, political parties, media, public authorities and independent candidates will be conducted;
- Recommendations for the public sector and the political parties will be worked out;
- Recommendations on legal framework for development of ICT in Georgia worked out;
- A blog with constantly updated information will be created;
- Public discussions will be organized;
- Meetings with stakeholders will be organized;
- A survey the social network users will be conducted;
- Videos about e-participation will be prepared and uploaded to YouTube channel created for the project;