პროექტის სახელწოდება: გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულების და კეთილსინდისიერების სტრატეგიის შემუშავება ახალციხის მუნიციპალიტეტისათვის
დონორი ორგანიზაცია: ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა (Good Governance Initiative), Tetra Tech ARD
პროექტის კოდი: GGI-SUB-015
სრული ბიუჯეტი: 35,300 ლარი ($13,074)
ხანგრძლივობა: 11 ოქტომბერი , 2018 – 15 მარტი, 2019
USAID-ის პროექტი „დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში (GGI)“ მხარს უჭერს ახალციხის მუნიციპალიტეტს განავითაროს საკუთარი მმართველობის შესაძლებლობები და გააძლიეროს შესაძლებლობები ადგილობრივ დონეზე კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის თვალსაზრისით.
ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერიამ ანტიკორუფციული სისტემის გაძლიერების ვალდებულება ღია მმართველობის პარტნიორობის 2018-2019 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმით აიღო. აღნიშნული ვალდებულება გულისხმობს გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების ამაღლების სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის შემუშავებას და მის განხორციელებას გულისხმობს, რაც შესაძლებლობას მიცემს ადგილობრივი ხელისუფლების დაწესებულებებს დაამკვიდრონ უფრო ეფექტური, გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული მმართველობის სტანდარტები.
პროექტის მიზანია ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერიის მხარდაჭერა გამჭვირვალობის და ანგარიშვალდებულების სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში და ადგილობრივი საჯარო მოხელეების შესაძლებლობების განვითარება კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის და პრევენციის სფეროში.
ზემოაღნიშნული მიზნის მისაღწევად, პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია შემდეგი ამოცანების მიღწევა:
- გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით, ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერიაში შესაბამის სამუშაო ჯგუფის შექმნის მხარდაჭერა;
- ადგილობრივ დონეზე კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში საერთაშორისო გამოცდილების ანალიზი, მათ შორის OECD-ის და GRECO-ს და მათი წევრი სახელმწიფოების პრაქტიკის შესწავლა;
- გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულების და კეთილსინდისიერების კუთხით ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერიის საჯარო დაწესებულებებში არსებული ვითარების დეტალური ანალიზი და არსებული სამართლებრივი და პრაქტიკული ხარვეზების შესწავლა;
- არსებული სიტუაციის ანალიზის საფუძველზე გამჭვირვალობის და კეთილსინდისიერების ამაღლების სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის შემუშავება;
- ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერიის შესაძლებლობების განვითარებისათვის სახელმძღვანელო დოკუმენტების მომზადება;
- სტრატეგიის და სამოქმედომ გეგმის მიღების და მათი ეროვნულ ანტიკორუფციულ სამოქმედო გეგმაში ინტეგრირების ადვოკატირება.

Project Title: Developing the Transparency and Integrity Building Strategy and Action Plan for the Akhaltsikhe Municipality
Donor Organization: USAID Good Governance Initiative in Georgia, Tetra Tech ARD
Project Contract Number: GGI-SUB-015
Total Budget: 35,300 GEL ($13,074)
Duration of the Project: 11 October , 2018 – 15 March, 2019
USAID Good Governance Initiative Project supports the Municipality of Akhaltsikhe in developing its governance capacities, including the area of fighting corruption on the local level.
The City Hall of the Akhaltsikhe Municipality made a commitment in the 2018-2019 OGP National Action Plan to strengthen its anticorruption system. The above-mentioned commitment includes development of a transparency and integrity strategy and action plan and their subsequent implementation. These activities will enable the Municipality of Akhaltsikhe to increase efficiency of its governance system, as well as boost transparency and accountability of institutions.
Aim of the Project
The project aims to support the City Hall of Akhaltsikhe in developing the transparency, accountability and integrity strategy and action plan, as well as increase capacity of municipal civil servants in the area of fighting against corruption.
In order to achieve the above-mentioned aim, IDFI will achieve the following goals throughout the project:
- To facilitate development of the transparency and integrity strategy and action plan, support creation of a working group in Akhaltsikhe City Hall;
- Analyze international experience in the fight against corruption on the local level, including recommendations/best practices of OECD, GRECO and their member states;
- Conduct a detailed situation analysis with regard to transparency, accountability and integrity in municipal public institutions of Akhaltsikhe;
- Based on the situation analysis, develop a draft strategy and action plan for increasing transparency and integrity;
- To increase capacity of local civil servants, develop a manual f about anticorruption best practices;
- Advocate for the formal adoption of the strategy and action plan and advocate for their integration in the National Anti-Corruption Action Plan.