IDFI-ის პარტნიორი ორგანიზაციის დამფუძნებლის ოჯახი რუსეთიდან დეპორტაციის საფრთხის წინაშეა
თომას ბლანტონი, გიორგი კლდიაშვილი და ივან პავლოვი, 2010, თბილისიროგორც 5 აგვისტოს გახდა ცნობილი, რუსეთის ფედერალურმა საემიგრაციო სამსახურმა ბინადრობის ნებართვა ჩამოართვა აშშ-ს მოქალაქეს ჯენიფერ სიუზან გასპარს, „ინფორმაციის თავისუფლების ფონდის“ დამფუძნებლის, ივან პავლოვის მეუღლეს. საემიგრაციო სამსახური თავის გადაწყვეტილებაში ეყრდნობა ფედერალურ კანონს „რუსეთის ფედერაციაში უცხოეთის მოქალაქეების სამართლებრივი მდგომარეობის თაობაზე“. აღნიშნული კანონი ითვალისწინებს უცხოელი მოქალაქის დეპორტაციას იმ შემთხვევაში თუ იგი „ძალადობრივი გზით ცდილობს რუსეთის ფედერაციის კონსტიტუციური წყობის შეცვლას ან სხვა ქმედებებით წარმოადგენს საფრთხეს რუსეთის ფედერაციისა და მისი მოქალაქეების უსაფრთხოებისათვის“.
გაურკვეველია კონკრეტულად რა ქმედებებით უქმნის საფრთხეს რუსეთის ფედერაციას ჯენიფერ გასპარი. მისი საქმიანობის სფერო მოიცავს სამართალს, ბუღალტრულ აღრიცხვასა და აუდიტს, ასევე საწარმოების მართვის საკითხებში კონსულტაციების გაწევას. კერძოდ, ის ორგანიზაციული საქმიანობისა და განვითარების ექსპერტია, ეხმარებოდა ერმიტაჟის სახელმწიფო ფონდს.
ივან პავლოვი დარწმუნებულია, რომ გასპარის ქვეყნიდან დეპორტაციის მუქარით რუსეთის ხელისუფლება მას უპირისპირდება. „ინფორმაციის თავისუფლების ფონდის“ წინააღმდეგ რუსეთის ხელისუფლების ბოლოდროინდელი ქმედებების გათვალისწინებით ივან პავლოვს მსგავსი მოსაზრების საფუძველი ნამდვილად გააჩნია.
2014 წლის იანვარში რუსეთის პროკურატურის მიერ ჩატარებული შემოწმების შედეგად „ინფორმაციის თავისუფლების ფონდს“ მოსთხოვეს დარეგისტრირებულიყო იუსტიციის სამინისტროში როგორც უცხოური აგენტი. პროკურატურამ მიიჩნია, რომ ფონდი ახორციელებს „პოლიტიკური ნიშნების შემცველ“ საქმიანობას, რომელიც „მიმართულია საზოგადოებრივი აზრის ჩამოყალიბებისკენ ხელისუფლების ორგანოებისათვის მინიჭებული უფლებამოსილებების განხორციელებისა და არსებული ხელისუფლების მიერ წარმართული პოლიტიკის არაეფექტურობის თაობაზე“. ივან პავლოვის ბლოგის მიხედვით, პროკურატურა საზოგადოებრივი აზრის ჩამოყალიბებისკენ მიმართულ, და შესაბამისად პოლიტიკურ საქმიანობად მიიჩნევს 2013 წლის სექტემბერში, G20-ის სამიტის ფარგლებში ბარაკ ობამასთან შეხვედრაში ივან პავლოვის მონაწილეობას, პერსონალურ მონაცემთა შესახებ კანონმდებლობის ცვლილებების ანალიზის მომზადებას, „ცოდნის უფლების პრემიისა და ანტიპრემიის“ დაჯილდოების ორგანიზებას, ფონდის პროგრამული დირექტორის მონაწილეობას OGP-ის ლონდონის სამიტში და ხელისუფლების ორგანოების ოფიციალური ვებ-გვერდების მონიტორინგის შედეგების გამოქვეყნებას. ამას გარდა, პავლოვი არაერთხელ გამოსულა რუსეთის ფედერალური უსაფრთხოების ოპონენტის როლში, როგორც ადვოკატი და უფლებადამცველი. ამჟამად პავლოვი იცავს ისტორიკოს მიხაილ სუპრუნს, რომელიც რეპრესირებული გერმანელების შესახებ ჩატარებული კვლევის გამო „პირადი და ოჯახური საიდუმლოების“ დარღვევისთვის გაასამართლეს. ისტორიკოსის საჩივარს ადამიანების უფლებათა ევროპული სასამართლო განიხილავს.
ივან პავლოვი აპირებს რუსეთის საემიგრაციო სამსახურის გადაწყვეტილების გასაჩივრებას მისი მეუღლის დეპორტაციის თაობაზე.
2004 წელს დაარსებული ორგანიზაცია „ინფორმაციის თავისუფლების ფონდი“ IDFI-ის ერთ-ერთი პირველი პარტნიორი ორგანიზაციაა. ფონდმა დიდი დახმარება გაუწია IDFI-ის თავისი საქმიანობის დასაწყისში. აღსანიშნავია, რომ რუსეთის პროკურატურის მიერ ფონდის პოლიტიკური საქმიანობის მაგალითად მიჩნეული ვებ-გვერდების მონიტორინგის მეთოდოლოგია IDFI-ის აქვს გამოყენებული თავის ერთ-ერთ პირველ კვლევაში. 2010 წელს ივან პავლოვი ვიზიტით იმყოფებოდა საქართველოში და მონაწილეობდა IDFI-ის მიერ გამართულ ტრენინგში საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის პრაქტიკის თაობაზე. ამჟამად IDFI თანამშრომლობს ფონდთან ხელისუფლების ელექტრონული ღიაობის საერთაშორისო კვლევაში, რომელიც მოიცავს საქართველოს, ბელორუსს, რუსეთსა და აშშ-ს.
IDFI მხარდაჭერას უცხადებს ივან პავლოვის ოჯახსა და რუსეთის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ფონდს. ვიმედოვნებთ, რომ ორგანიზაცია კვლავაც შეუფერხებლად გააგრძელებს საკუთარ საქმიანობას რუსეთში ინფორმაციის გამჭვირვალობისა და ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების ხელშეწყობის მიმართულებით.

USA citizen Jennifer Susan Gaspar, wife of Ivan Pavlov, founder of “Freedom of Information Foundation” has been deprived of residence permit by Russian Federal Migration Service. The basis for the decision of the Federal Migration Service was federal law on “Legal Status of Foreign Citizens in Russian Federation”. The law provides for deportation of foreign citizen in case when he/she “attempts to change the constitutional system of Russian Federation by forcible means or endangers security of Russian Federation and its citizens by any other activities.”
It remains unclear which specific actions of Jennifer Gaspar have endangered security of Russian Federation. The sphere of her activities includes law, accounting and audit, also consulting on issues of enterprise management. Namely, she is an expert of organizational management and development, assisted Hermitage Museum Foundation.
Ivan Pavlov believes that by threatening Gaspar with deportation it is him that Russian Government aims to confront. Considering latest actions of the Russian Government against “Freedom of Information Foundation”, Ivan Pavlov has every reason to think so.
In January 2014, upon inspection by Prosecutor’s Office, “Freedom of Information Foundation” was requested to be registered at the Ministry of Justice as a “foreign agent”. The Prosecutor’s Office decided that the Foundation conducts activities “with political character” which is “directed towards building public opinion concerning inefficiency of exercising the powers given to state authorities and the policies pursued by existing government”. According to blog of Ivan Pavlov, the following activities have been considered by the Prosecutor’s Office as directed towards building of public opinion, and thus, political work: participation of Ivan Pavlov in a meeting with Barack Obama in September 2013, within the framework of G20 summit, preparing analysis of changes to personal data protection legislation, organizing “Award and Anti-award of Right to Know”, participation of program director of the Foundation in OGP London Summit and publication of results of monitoring of official state web-sites. Besides, Pavlov has been opposing the Federal Security Service as an advocate and human rights defender a number of times. At the moment Pavlov is defending the rights of a historian Mikhail Suprun, who has been convicted for violating “personal and family privacy” as a result of research on repressed Germans. The appeal of the historian is being considered by the European Court of Human Rights.
Ivan Pavlov is going to file an appeal on the decision of the Federal Migration Service to deport his spouse.
Founded in 2004, the “Freedom of Information Foundation” is one of the first partner organizations of IDFI. The Foundation has lent great assistance to IDFI at the very beginning of its activities. Importantly, methodology of the monitoring, considered by Russian Prosecutor’s Office as an example of political work, has been used by IDFI in one of its first studies. In 2010 Ivan Pavlov visited Georgia and participated in training on the practice of access to information organized by IDFI. Currently IDFI cooperates with the Foundation in the international study of electronic openness of the government, covering Georgia, Belarus, Russia and the USA.
IDFI expresses support to the family of Ivan Pavlov and the Russian “Freedom of Information Foundation”. We hope that the organization will continue promoting transparency of information and government accountability in Russia without any hindrances.