განკარგულება “ღია მმართველობის პარტნიორობის საქართველოს სამოქმედო გეგმის განხორციელებისთვის აუცილებელ ღონისძიებათა შესახებ”
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 19 ივლისი 2013
საქართველოს მთავრობამ გამოსცა ოფიციალური განკარგულება “ღია მმართველობის პარტნიორობის საქართველოს სამოქმედო გეგმის განხორციელებისთვის აუცილებელ ღონისძიებათა შესახებ”. განკარგულებაში გათვალისწინებულია IDFI-ის კოორდინირებით სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მიერ საქართველოს სამოქმედო გეგმის შესახებ მთავრობისთვის შემუშავებული რეკომენდაციები, რომლებიც 5 თებერვალს გაეგზავნა საქართველოს პრემიერ მინისტრს.
განკარგულება მოიცავს ექვს პუნქტს, რომლებშიც წარმოდგენილია რიგი ღონისძიებებისა, რომელთა განხორციელების ვალდებულება აქვთ სამთავრობო დაწესებულებებს. მათგან უმეტესობის განხორციელების საბოლოო ვადა 2013 წლის 1 სექტემბერია.
მთავრობის განკარგულების მიხედვით, იუსტიციის სამინისტროს დაევალება 2013 წლის 1 აგვისტომდე შეიმუშავოს პროექტები და წინადადებები “ღია მმართველობის პარტნიორობის” ეროვნული სამოქმედო გეგმის სხვადასხვა ასპექტების შესახებ. კერძოდ, უნდა განახლდეს თვითონ სამოქმედო გეგმა, შემუშავდეს პროექტი პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი საჯარო ინფორმაციის ნუსხის შესახებ, და სამინისტრომ უნდა ჩამოაყალიბოს მოსაზრებები და წინადადებები ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების, მოქალაქეთა გადაწყვეტილებების პროცესში ჩართულობის უზრუნველყოფისა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკანონმდებლო მექანიზმების გაუმჯობესების შესახებ.
ფინანსთა სამინისტროს 2013 წლის 1 სექტემბრამდე ევალება საჯარო ფინანსების გამჭვირვალობის უზრუნველსაყოფად ეფექტური სისტემის ჩამოყალიბების შესახებ წინადადებების შემუშავება, ხოლო კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისმა საკოორდინაციო საბჭომ 2013 წლის 1 სექტემბრამდე უნდა შეიმუშავოს სავალდებულო დეკლარირებას დაქვემდებარებული თანამდებობათა პირების განვრცობილი ნუსხის პროექტი და მოსაზრებები დეკლარაციების მონიტორინგის უზრუნველყოფის შესახებ.
კონკურენციისა და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს ევალება შესყიდვების ელექტრონული სისტემის გაუმჯობესებისათვის საჭირო ღონისძიებების შესახებ წინადადებების შემუშავება 2013 წლის 1 სექტემბრამდე.
ამ განკარგულების განხორციელებას მონიტორინგს გაუწევს საქართველოს მთავრობა, რომელსაც წარედგინება ერთიანი ანგარიში კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მიერ. შესაბამისად, უწყებებს ევალებათ განკარგულების შესრულების შესახებ ანგარიშების საბჭოსთვის მიწოდება.
აღსანიშნავია, რომ განკარგულება ხაზს უსვამს სამთავრობო უწყებების ვალდებულებას რომ ყველა წინადადება, მოსაზრება და პროექტი შეიმუშაოს საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებასთან აქტიური თანამშრომლობის პირობებში.

The Government of Georgia published an official decree “about the necessary measures for the implementation of the action plan of Georgia for the Open Government Partnership”, in which it took into account the recommendations developed by the Civil Society of Georgia, led by IDFI, regarding the action plan of Georgia, sent to the Prime Minister of Georgia on February 5th, 2012.
The implementation of this decree will be monitored by the Government of Georgia, which will be presented with a unified report by the Anti-corruption Inter-agency Coordination Council. Accordingly, the governmental bodies will provide the council with reports on the progress of implementation of the decree.
The Decree contains six sections with a number of measures, the implementation of which is the obligation of governmental bodies. The deadline of implementation of most of them is September 1st, 2013.
According to the decree of the Government, the Ministry of Justice is tasked to develop projects and suggestions about different aspects of the national action plan of Georgia for the “Open Government Partnership”. Specifically, the action plan itself needs to be updated, a project about the list of public information to be published proactively should be developed, and the Ministry needs to develop suggestions about proactive publishing of information, guaranteeing the participation of citizens in the decision-making processes and the improvement of the legislative mechanisms of access to public information by August 1, 2013.
The Ministry of Finance is tasked with elaborating suggestions for developing an effective system for guaranteeing transparency of public finances by September 1, 2013. The Anti-corruption Inter-agency Coordination Council will be responsible for developing a project for the extended list of the officials subject to mandatory property declaration and ideas for guaranteeing effective mechanism for monitoring the said declarations by September 1, 2013.
The Competition and the State Procurement Agency is tasked with developing suggestions about the measures necessary for improving the electronic system of state procurements by September 1, 2013.
It should be noted that the decree stresses the necessity of the governmental bodies carrying out their tasks in close cooperation with the civil society of Georgia.