ფარული მოსმენების შესახებ შუამდგომლობების რაოდენობა შემცირდა
საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) საქართველოს 2014-2015 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აღებული ვალდებულება შეასრულა და ოფიციალურ ვებ-გვერდზე მართლაც უპრეცედენტო სტატისტიკა გამოქვეყნა, რომელიც ფარულ მიყურადებას ეხება. გამოქვეყნებული მონაცემების მიხედვით პირველი ინსტანციის სასამართლოებში 2014 წლის 9 თვის (იანვარი-სექტემბერი) განმავლობაში სატელეფონო საუბრის ფარულ მიყურადებასა და ჩაწერაზე განხილულია 952 შუამდგომლობა, რომელთაგან დაკმაყოფილდა 819 შუამდგომლობა.
ინფორმაცია გამოქვეყნებულია უზენაესი სასამართლოს ვებ-გვერდზე საერთო სასამართლოების ძირითადი სტატისტიკური მონაცემების კატეგორიაში (2014 წლის 9 თვე), ქვეკატეგორიაში “მონაცემები აღკვეთის ღონისძიების შეფარდების შესახებ”. სამწუხაროდ, გამოქვეყნებულ ინფორმაცია არ არის დეტალიზირებული, სტატისტიკაში არ არის მითითებული, თუ რომელმა ორგანოებმა (პროკურატურა, შსს, ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახური) დააყენეს აღნიშნული შუამდგომლობები სასამართლოს წინაშე, არ არის მითითებული სატელეფონო საუბრების ფარულ მოსმენაზე იყო დაყენებული შუამდგომლობები თუ აღნიშნული სტატისტიკა ასევე მოიცავს მიყურადების სხვა მეთოდებსაც (მაგ. კავშირგაბმულობის არხიდან ან კომპიუტერული სისტემიდან ინფორმაციის მოხსნისა და ფიქსაციის შესახებ).
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) მუდმივად აკვირდება აღნიშნულ მონაცემების საჯაროობის და ხელმისაწვდომობის პროცესს. მოსმენების სტატისტიკასთან დაკავშირებით რამდენიმე კვლევა გამოვაქვეყნეთ:
იხილეთ მაგალითად სტატია: მიყურადების შესახებ სტატისტიკური ინფორმაციის საჯაროობა IDFI-ის პრაქტიკა
აგრეთვე სტატისტიკური ინფორმაცია პროკურატურის მიერ განხორციელებული ფარული მიყურადების შესახებ.
შესაბამისად, ჩვენ მიერ მიღებული და საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მიერ გამოქვეყნებული მონაცემების შედარების საფუძველზე უკვე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ფარულ მიყურადების ნებართვებზე სასამართლოსთვის შუამდგომლობით მიმართვის რაოდენობა 2014 წელს წინა წლებთან შედარებით მნიშვნელოვნად შემცირებულია.
მაგალითად თბილისის საქალაქო სასამართლოში 2011 წელს სატელეფონო საუბრების მოსმენის შესახებ მხოლოდ თბილისის პროკურატურიდან შესული იყო 7195 შუამდგომლობა, 2012 წელს 5951 შუამდგომლობა, 2013 წლის პირველ 5 თვეში 1400 შუამდგომლობა, ხოლო 2014 წლის 9 თვეში ყველა საგამოძიებო ორგანოდან მხოლოდ 952 შუამდგომლობა. სტატისტიკა აგრეთვე აჩვენებს, რომ შემცირდა ძალოვანი სტრუქტურების მიერ დაყენებული შუამდგომლობების დაკმაყოფილების პროცენტული მაჩვენებელიც და თუ 2011 წელს ეს რიცხვი 99.86 % შეადგენდა, 2014 წელს სასამართლოებმა უკვე შუამდგომლობების მხოლოდ 86,03 % დააკმაყოფილეს.
IDFI მიესალმება უზენაესი სასამართლოს მიერ OGP-ის ეროვნული სამოქმედო გეგმით აღებული ვალდებულებების შესრულებას. აღნიშნული სტატისტიკა საშუალებას აძლევს მოქალაქეებს თვალყური ადევნონ მოსმენების რაოდენობის ზრდისა თუ კლების დინამიკას, აგრეთვე სასამართლოს მიერ დაკმაყოფილებული შუამდგომლობების რაოდენობას. ამ ტიპის მონაცემების საჯაროობა ხელს შეუწყობს საზოგადოებრივი ზედამხედველობის მექანიზმების გაუმჯობესებას, გამჭვირვალობისა და ღია მმართველობის მაღალი სტანდარტების დამკვიდრებას ჩვენს ქვეყანაში.
აქვე გვინდა, დამატებითი რეკომენდაციებით მივმართოთ საქართველოს უზენაეს სასამართლოს და მოვუწოდოთ, გამოაქვეყნოს უფრო დეტალური მონაცემები ფარულ მიყურადებასთან დაკავშირებით, კერძოდ:
• მონაცემები გამოქვეყნდეს შუამდგომლობის წარმდგენი კონკრეტული უწყებების მიხედვით;
• გამოაქვეყნოს მონაცემები სხვა კავშირგაბმულობის არხებზე ფარული მიყურადების შესახებ;
• მონაცემები გამოქვეყნდეს კვარტალურად, თვეების მითითებით;
• მონაცემები ჩაიშალოს სასამართლოების მიხედვით;
• მონაცემები განთავსდეს ვებგვერდზე მომხმარებლისთვის უფრო ხელმისაწვდომ ადგილას, აღკვეთის ღონისძიებების სტატისტიკისაგან გამოცალკევებულად.

The Supreme Court of Georgia has fulfilled the obligations taken under Open Government Partnership (OGP) Action Plan 2014-15 and has proactively published on its official website unprecedented statistics on surveillance. According to the published data, the Court of First Instance has already examined 952 motions related to telephone surveillance in 9 month period (January – September, 2014) and 819 of them were satisfied.
The above-mentioned information is published on the website of Supreme Court of Georgia and is available in the category of Statistical Data (9 months of 2014), sub-category of “Data about Securing Measures”. Unfortunately, this information is not detailed and statistical data does not show which public institutions made these motions in the Supreme Court (Prosecutor's Office, Ministry of Internal Affairs, Investigation Service of Ministry of Finance). There is also no indication whether the motions concerned on telephone surveillance or the given statistics also includes other methods of surveillance (e.g. removing and fixation of the information from telecommunications channel or computer system).
Institute for Development of Freedom of information (IDFI) is continuously observing the process of openness and access to this information. We have published a number of studies on the statistics of telephone surveillance:
E.g. see: Statistical data about Openness of Surveillance Information – IDFI Experience
See also: Statistical Information on the Surveillance Conducted by the Prosecutors Office
Thus, based on the information received by IDFI as well as that published by The Supreme Court we can conclude that in 2014, as compared to previous years, the number of motions made to courts on secret surveillance has significantly decreased.
For instance, only in case of Tbilisi Prosecutor’s Office Tbilisi City Court received 1795 motions on telephone surveillance in 2011, 5951 - in 2012 and 1400 motions in the first 5 months of 2013. However, Tbilisi City Court received only 952 motions from all the investigative entities during 9 months in 2014. The statistics also reveal that the percentage of granted motions has decreased, while 99.86% of motions were granted in 2011, the courts satisfied only 86.03% of the motions in 2014.
IDFI welcomes fulfillment of the obligation taken by the Supreme Court of Georgia in the framework of OGP action plan 2014-15. This statistics give citizens an opportunity to monitor decrease and increase dynamics of surveillance, as well as number of motions satisfied by the court. Openness of this information will promote improving watchdog mechanisms, and will contribute to establishing standards of transparency and open governance in our country.
Here we would like to give further recommendations to the Supreme Court of Georgia and call to publishing more detailed information about surveillance. In particular:
• The data should be published according to the applicant public institutions;
• The data about surveillance via other telecommunication channels should be published;
• The data should be published quarterly and by months;
• The data should be given according to the courts;
• The data should be published in a more easy to access for ordinary users, apart from information on securing measures.