სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება გიორგი კლდიაშვილის საქმესთან დაკავშირებით
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | სტატია 30 იანვარი 2015
როგორც საზოგადოებისთვის კარგადაა ცნობილი, 2015 წლის 15 იანვარს თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის მოსამართლემ, მერაბ ჯორბენაძემ, მიიღო გადაწყვეტილება გიორგი კლდიაშვილის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შესახებ. აღნიშნული გადაწყვეტილება ეფუძნებოდა ორ ძირითად გარემოებას. კერძოდ, ერთი მხრივ, პროკურატურის მიერ წარდგენილი მასალები მოპოვებული იყო კანონის დარღვევით, შესაბამისად, საქმეში არ არსებობდა საკმარისი მტკიცებულებები ბრალეულობის დასადგენად, ხოლო მეორე მხრივ, გიორგის მიერ განხორციელებული ქმედება არ შეიცავდა სისხლისსამართლებრივი ქმედების ნიშნებს.
პროკურატურამ თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება კანონით დადგენილი წესით, 22 იანვარს გაასაჩივრა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს საგამოძიებო კოლეგიაში. სააპელაციო სასამართლომ, 23 იანვარის გადაწყვეტილებით, არ დააკმაყოფილა პროკურატურის სარჩელი, შესაბამისად, უცვლელად დატოვა პირველი ინსტანციის სასმართლოს გადაწყვეტილება სისხლისსამართლებრივი დევნის შეწყვეტის შესახებ.
– სააპელაციო სასამართლოს პოზიცია მტკიცებულებათა დაუშვებლად ცნობის თაობაზე – აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით სააპელაციო სასამართლომ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ წინასასამართლო სხდომის მოსამართლის განჩინება მტკიცებულებათა დაუშვებლობის თაობაზე არ ექვემდებარებოდა მის საგამოძიებო კოლეგიაში გასაჩივრებას.
– სააპელაციო სასამართლოს პოზიცია სისხლისსამართლებრივი დევნის შეწყვეტასთან დაკავშირებით – საგამოძიებო კოლეგიამ არც ამ ნაწილში გაიზიარა პროკურატურის პოზიცია. კერძოდ, სააპელაციო სასამართლომ დაადასტურა, რომ ბრალდების მხარის მიერ წარდგენილ და სასამართლოს განჩინებით საქმის არსებით განხილვაზე დაშვებულ მტკიცებულებათა ერთობლიობა იყო აშკარად არასაკმარისი. შესაბამისად, საქმეში არსებული მტკიცებულებები არ იძლეოდა საფუძველს ვარაუდისთვის, რომ გიორგი კლდიაშვილმა ჩაიდინა სისხლისსამართლებრივი დანაშაული.
IDFI მიესალმება თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას და იმედოვნებს, რომ შესაბამისი პასუხისმგებლობა დაეკისრება ყველა იმ პირს, რომელთა ქმედებებმაც ხელყო გიორგი კლდიაშვილის კანონიერი უფლებები და თავისუფლებები, ისევე როგორც მათ, ვინც მონაწილეობდა მის მიმართ უკანონო მტკიცებულებების შექმნაში.

Tbilisi Court of Appeals Decision on the Case of Giorgi Kldiashvili
As it has already been announced before, on January 15th 2015, The judge of Tbilisi City Court - Merab Jorbenadze rendered his decision on the case of Giorgi Kldiashvili and suspended criminal prosecution against him. The rationale behind the decision was twofold. i.e. the judge emphasized that on the one hand the evidence presented by the Prosecutor’s Office was obtained in violation of law, hence there was no enough evidence which would beyond reasonable doubt proof that crime was committed. On the other hand, the court noted that the acts of Giorgi Kldiashvili did not constitute violation of criminal legislation at all.
On January 22nd, 2015 the Prosecutor’s Office filed an appeal against the decision of Tbilisi City Court. On 23rd of January, 2015 Tbilisi Appeals Court rendered a decision on the appeal. The judge did not take into consideration arguments of the Prosecution and did not amend the decision of the first instance court on the suspension of criminal prosecution.
Position of Tbilisi Court of Appeals on inadmissibility of the evidence – regarding this issue Tbilisi Court of Appeals held that the decision of the judge on inadmissibility of the presented evidence, taken on a pre-trial hearing cannot be further appealed in the Investigative Committee of Tbilisi Court of Appeals.
Position of Tbilisi Court of Appeals on the suspension of criminal prosecution – Tbilisi Court of Appeals did not share the position of the Prosecution on this subject. Precisely, the Investigative Committee confirmed that, the case materials presented in the case were not sufficient to prove that Giorgi Kldiashvili committed a criminal action.
IDFI welcomes the decision of Tbilisi Court of Appeals and hopes that all those responsible for the violation of rights and freedoms of Giorgi Kldiashvili, as well as those participating in the process of falsifying evidence against him will be held responsible under the law.