სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | ბლოგპოსტები 29 სექტემბერი 2021
დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ, როდესაც ქვეყანა დემოკრატიზაციის გზას უნდა დასდგომოდა, ქართული პოლიტიკა ემოციების, პირადი ანგარიშსწორების, მოწინააღმდეგის პიროვნული მარგინალიზაციისა და საზოგადოების ინფორმაციული მანიპულირების არენად იქცა. ამ პლატფორმაზე კი სიკვდილი დღემდე ერთ-ერთ მამოძრავებელ როლს თამაშობს. მოწინააღმდეგე პარტიებისა და კანდიდატების ამა თუ იმ მკვლელობასთან დაკავშირება კი პოლიტიკური სუბიექტებისთვის საკუთარი კამპანიის პრიორიტეტად იქცა.
არჩევნები დემოკრატიული მმართველობის ერთ-ერთი ძირითადი კომპონენტია და მისი საშუალებით ძალაუფლების გადაცემა ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებაზე მეტყველებს. ამ კუთხით საქართველო კვლავ განვითარების გზას ადგას, თუმცა ბოლო პერიოდში სწორედ არჩევნებსა და პოლიტიკურ პოლარიზაციასთან დაკავშირებული მოვლენების გამო, ქვეყნის დემოკრატიული განვითარება უკუსვლით ფასდება არაერთი საერთაშორისო აქტორის მიერ.
დღეს, როდესაც ქვეყანა კვლავ იმკის გასული წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგად შექმნილი პოლიტიკური კრიზისის ეფექტს, 2021 წლის ოქტომბერში დაგეგმილი თვითმმართველობის არჩევნები განსაკუთრებულად პოლარიზებული და დაძაბული კამპანიით გამოირჩევა. სექტემბრის შუა რიცხვებში ქვეყნის მასშტაბით გავრცელებული, ოპოზიციონერი პოლიტიკოსებისა და მედიის წარმომადგენლების ამსახველი, ნეგატიური ხასიათის ბანერები გამოჩნდა. აღსანიშნავია, რომ ქვეყანაში ვაქცინაციის მაჩვენებლის კლებადი სტატისტიკის ფონზეც კი, ქუჩებსა და მედია სივრცეში დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის ვაქცინაციის კამპანია, პირდაპირი მნიშვნელობით, “გადაფარა” პოლიტიკური შინაარსის ე.წ. “სისხლიანმა ბანერებმა”. თავდაპირველად ბანერების დამკვეთის ვინაობა საზოგადოებისთვის უცნობი იყო, მიუხედავად იმისა, რომ წინასაარჩევნო კამპანიის პროცესში  პოლიტიკური ბანერების ანონიმურად განთავსება საჯარო სივრცეში საქართველოს საარჩევნო კოდექსით მკაცრად რეგულირებულია (მუხლი 46). ბანერები არა მხოლოდ შეიცავს სიძულვილის ენას, არამედ ვიზუალურადაც სისხლის ეფექტების ფონზე გამოსახავს პოლიტიკურ და მედია აქტორებს, რაც კიდევ ერთხელ, ოპონენტების არა პოლიტიკური, არამედ მორალური დელეგიტიმიზაციის მცდელობას ასახავს. რამდენიმე დღის შემდეგ მმართველი გუნდის წარმომადგენელმა შეაფასა  ე.წ. “სისხლიანი ბანერები” და ისინი  მიამსგავსა წამალს, რომელიც ამომრჩეველს დაეხმარება დაინახოს, თუ “რა არ გვინდა”.  მხოლოდ რამდენიმე დღის შემდეგ, საზოგადოებისთვის გახდა ცნობილი, რომ ბანერების დაკვეთაზე პასუხისმგებლობას ქართველი ბიზნესმენი იღებდა. თუმცა, ბანერების შესახებ ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან ზემოთ აღნიშნული ნარატივი მიუთითებს, რომ ისინი საარჩევნო კამპანიის პერიოდში პოლიტიკური მოტივებით გამოიყენება.
მოგვიანებით, ონლაინ სივრცეში გამოჩნდა როგორც აღნიშნული ბანერის ამსახველი პოსტები, ისე მისი საწინააღმდეგო პლაკატები, რომელიც საპირისპირო მიმართულებით, თუმცა კვლავ ემოციებისა და სიკვდილის თემის გამოყენებით ცდილობდა ამჯერად მმართველ პოლიტიკურ ჯგუფთან ასოცირებული პირის დელეგიტიმიზაციას.
ონლაინ სივრცეში გავრცელებული პოსტი/პლაკატი ქართული ოცნების დამაარსებელს, ბიძინა ივანიშვილს, იმ გარდაცვლილ პირთა სურათების შუაში ათავსებს, რომელთა საქმეებიც უკანასკნელი წლების განმავლობაში პოლიტიკური განხილვის საგნად იქცა. ამრიგად, საპასუხო რეაქციაც იმავე, მორალური, სიკვდილთან დაკავშირებული ნარატივებით შედგა. საბოლოო ჯამში, ზემოთ აღნიშნული მასალები არა მხოლოდ ხელს უწყობს პოლიტიკურ პოლარიზაციის გაღრმავებას, არამედ არ აძლევს საშუალებას ამომრჩეველს, მიიღოს კანდიდატების პროგრამულად რელევანტური ინფორმაცია  და გააკეთოს ინფორმირებული არჩევანი.
თუმცა, აღსანიშნავია, რომ ქალაქში, მრავალ ადგილას განთავსებული "სისხლიანი ბანერების" და სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებული ზემოაღნიშნული პოსტერის საზოგადოებრივი გავლენა არათანაბარია და შინაარსობრივი მსგავსების მიუხედავად, წინასაარჩევნო პერიოდზე გავლენის კუთხით, ერთმანეთის საპირწონედ არ შეიძლება ჩაითვალოს.
წყარო:https://tabula.ge/ge/news/670664-ara-natsebs-ara-borotebas-dzveli-plakatebi
აღსანიშნავია, რომ სიძულვილის ენის შემცველი ბანერები 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების დროსაც გამოიყენებოდა. ამაზე მიუთითებდა ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (ODIHR) არჩევნების სადამკვირვებლო მისიის საბოლოო ანგარიშიც. ნეგატიური ხასიათის პოსტერები ქალაქის გარშემო და ონლაინ სივრცეში გავრცელება, ანგარიშის მიხედვით, როგორც მმართველი გუნდის, ისე ოპოზიციის წარმოდგენილი კანდიდატების მიმართ იყო გამოყენებული. მსგავსი შინაარსის Ზოგიერთი  ბანერი მაშინ საარჩევნო კანდიდატების სურათების ნაცვლადაც განთავსდა. აღნიშნული აქტი გარკვეულწილად ასახავს საარჩევნო კამპანიის ტრაექტორიას: ნაცვლად პოლიტიკური აქტორების გაცნობისა და მათი იდეების წარმოჩენისა, საკუთარ პოლიტიკურ კამპანიაში მოწინააღმდეგე ჯგუფის დისკრედიტაცია მეტად სტრატეგიულ ნაბიჯად არის ჩათვლილი.
ეიძლება ითქვას, რომ ქართულ პოლიტიკაში თეორიულ წინამძღვრებს ენდრიუ ჰეივუდზე მეტად, კვენტინ ტარანტინოს შემოქმედება განსაზღვრავს.
2021 წლის 8 სექტემბერს, დაგეგმილ არჩევნებამდე რამდენიმე კვირით ადრე, თბილისში ავსტრალიის მოქალაქის, შანაი ბრუკის მკვლელობისთვის ეჭვმიტანილის სახით დააკავეს მოქალაქე რაფაელ მურსაკულოვი. საქმე ინფორმაციულ პლატფორმებზე მალევე იქცა პოლიტიკური განხილვის საგნად.  რამდენიმე ტელეარხმა, ონლაინ საინფორმაციო არხებმა და ფეისბუქის არაერთმა მომხმარებელმა გაავრცელა  ფოტოები, რომლებზეც დაკავებული „ქართული ოცნების“ წევრებთან ერთად იდგა.
აღსანიშნავია, რომ სოციალური ქსელის ზოგმა მომხმარებელმა კონტრინფორმაციის გავრცელება და ოპოზიციური პარტიების დადანაშაულება დაიწყო, აწ უკვე გარდაცვლილი, ნიკა რურუას ფოტოების გავრცელებით, რომლის უკან, მათივე მტკიცებით, მკვლელობაში ეჭვმიტანილი  რაფაელ მურსაკულოვი იდგა. აღნიშნული პოსტები ემსახურებოდა იმავე პოლიტიკურ მიზანს: მკვლელობაში ეჭვმიტანილი ოპოზიციურ გუნდთან - ნაციონალურ მოძრაობასთან - დაეკავშირებინა და ამით ამ უკანასკნელის მორალური დელეგიტიმაცია გამოეწვია.  10 სექტემბერს რაფაელ მურსაკულოვს წინასწარი 3-თვიანი პატიმრობა შეეფარდა, ხოლო შემდეგი სასამართლო პროცესი 2021 წლის 1 ნოემბერს ჩაინიშნა.
სიკვდილის თემით მანიპულირება ქართული პოლიტიკური სივრცისთვის არახალია. 2012 წელს პირველად მოხდა საქართველოში არჩევნების გზით ძალაუფლების გადაცემა, თუმცა იმდროინდელი საარჩევნო კამპანიაც არა პოლიტიკური დებატებისა და ამომრჩეველთა ინფორმირებულობის, არამედ ოპონენტების მორალური დელეგიტიმაციისკენ იყო მიმართული.
ამ პერიოდიდან რამდენიმე გახმაურებული მკვლელობის საქმე გამოძიების დაწყებამდეც კი პოლიტიზებული გახდა და სრულად დაუკავშირდა საარჩევნო კამპანიას. ამ კუთხით აღსანიშნი მაგალითია ე.წ. რაფალიანცის საქმე და მისი გაშუქება. გაშუქების პირველივე წუთებიდან მედია საშუალებებმა აჩვენეს გარდაცვლილის დეიდა, რომელიც "ქართული ოცნების" წევრი იყო და ბავშვის გარდაცვალებას იმ პერიოდში ჯერ კიდევ ხელისუფლებაში მყოფ “ნაციონალურ მოძრაობას” სწორედ პოლიტიკურ მოტივების გამო აბრალებდა. აღნიშნული საკითხის, რომელიც მალევე პოლიტიკური განხილვის საგნად იქცა, გარშემო მედია საშუალებები  პირადი ცხოვრებისა და პირადი ტრაგედიის გაშუქებას არ ერიდებოდნენ, რაც საზოგადოებისთვის მაპროვოცირებელი და მაპოლარიზებელი აღმოჩნდა. იმავე დღეს, 30 სექტემბერს, პოლიტიკოსებმა თავად მიანიჭეს საქმეს მკვლელობის კვალიფიკაციადა  პასუხისმგებლობა მმართველ გუნდს დააკისრეს.
ამრიგად, ზემოთ აღწერილი საქართველოს პოლიტიკის უახლეს ისტორიაში ტრაგედიებითა და სიკვდილის თემით მანიპულირების ერთ-ერთი მაგალითია. აღსანიშნავია, რომ იმდროინდელი მედიის შეფასებითი ანგარიშები ვებგვერდზე განთავსებულ სტატიებში მედია საშუალებების მიერ “წყაროთა ბალანსის დარღვევასა” და გამოძიების დაწყებამდე (მაგალითად, ბავშვის გარდაცვალების საქმის შემთხვევაში) მკვეთრად პოლიტიკური ნიშნით გაკეთებულ განცხადებებზე საუბრობდა. მედიის წარმომადგენლების მხრიდან მოვლენებზე სუბიექტური და ემოციური შეფასებების გამოხატულება განსაკუთრებით აქტუალური იყო 2012 წლის წინასაარჩევნო პერიოდში, ისეთი შეფასებების გაჟღერებით, როგორიცაა „სადისტი“ და „მკვლელი“. სოციალური მედიის გამოყენების მზარდ მაჩვენებელთან ერთად კი, ინფორმაციით მანიპულირებისა და საზოგადოებრივი პოლარიზების ამსახველ სივრცედ ონლაინ მედია გვევლინება.
მოგვიანებით, 2016 და 2018 წლების საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნების წინარე პერიოდშიც გვხვდება მძიმე მკვლელობათა საქმეების პოლიტიკურ ჭრილში განხილვა და ინფორმაციის მანიპულირების გზით, მათი საარჩევნო კამპანიაში ინკორპორირება. ასეთი იყო, მაგალითად, გახმაურებული საქმეები: მაჩალიკაშვილისა და ხორავას ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობები. ამ უკანასკნელის შემთხვევაში, გარდაცვლილის მამის, ზაზა სარალიძის ინიციირებული საპროტესტო აქციების ერთ-ერთი ლიდერი - ზვიად კუპრავა - ზოგიერთი მედია საშუალების მთავარი სამიზნე გახდა. ის განხილული იყო როგორც პოლიტიკური ფიგურა, რომელიც ოპოზიციურ “ნაციონალურ მოძრაობასთან” იყო აფილირებული. ამრიგად, დაპირისპირებული ჯგუფები, მიუხედავად იმისა, რომ ერთმანეთს ადანაშაულებდნენ ტრაგედიით მანიპულირებაში, განაგრძობდნენ ამ მკვლელობის საქმის წინასაარჩევნო პერიოდში პოლიტიკურ ჭრილში განხილვას.
წინარეისტორიები 1990-იანებსა და 2000-იანების დასაწყისიდან
ციფრული ტექნოლოგიების ეპოქაში თითოეულ ინტერნეტ მომხმარებელს მედიასთან ფართო წვდომა აქვს. უამრავი ადამიანი სოციალურ პლატფორმებს (ძირითადად, ფეისბუქს) ამა თუ იმ დოზით იყენებს. ხშირად ცალკეული “ინფლუენსერის” ან ცნობადი სახის მიერ გამოთქმული აზრი მეტად უწყობს ხელს საინფორმაციო ველში “ამინდის შექმნას”. ასეთ ფორმაციაში, მკვლელობების თემით პოლიტიკური მანიპულაციები უფრო ადვილია, თუმცა, საქართველოში ეს პრობლემა გაცილებით ადრე გაჩნდა, ვიდრე ონლაინ მედია საშუალებების ასეთი მაღალი მოხმარება დაიწყებოდა...
1990-იანი წლების საქართველოში პოლიტიკურ მოთამაშეებს შორის ძალიან ხშირად ხდებოდა სისხლიანი ანგარიშსწორებები და თავდასხმები. მათ შორის, პირდაპირ ქუჩებში, დღის საათებში, ხშირად ასობით თვითმხილველის წინაშე კლავდნენ ლიდერ პოლიტიკოსებს, თუმცა, ამის მიუხედავად, თითქმის არც ერთი ეს მკვლელობა არ გახსნილა. ერთი მხრივ, ეს ყველაფერი ქვეყანაში მიმდინარე საყოველთაო განუკითხაობასა და სამართალდამცავი სისტემის უუნარობას შეგვიძლია მივაწეროთ.  თუმცა, ოპონენტების მტკიცებით, ხშირად პოლიტიკურ მკვლელობებში თავად ხელისუფალთა ხელიც ერია. საბოლოო ჯამში, მკვლელობები პოლიტიკური და საარჩევნო ბრძოლის ორგანულ ნაწილად იქცეოდა ხოლმე და ოპონენტები ხშირად რომელიმე ადამიანის მკვლელობის დაკვეთაში ერთმანეთს ღიად ადანაშაულებდნენ.
1990-იან წლებში ყველაზე გახმაურებული პოლიტიკური მკვლელობა ქართველი პოლიტიკოსის, დისიდენტის, ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერის, გია ჭანტურიას 1994 წლის 3 დეკემბრის მკვლელობა გახდა. საქმე საბოლოოდ გამოუძიებელი დარჩა, თუმცა სხვადასხვა დროს თავდასხმის ორგანიზება ჰბრალდებოდა პოლიტიკურ ოპონენტებს: მათ შორის ედუარდ შევარდნაძეს.
1995 წლის 20 ივნისს საკუთარი სახლის წინ მოკლეს ედუარდ შევარდნაძის მიერ დაარსებული საერთაშორისო ფონდის - "დემოკრატია და აღორძინება" - პრეზიდენტი - სოლიკო ხაბეიშვილი. 1990-იან წლებში საქართველოში პოლიტიკური მკვლელობები უცხო არ იყო, თუმცა სოლიკო ხაბეიშვილის მკვლელობამ დიდი მითქმა-მოთქმა გამოიწვია: თუ ყველა პოლიტიკური მკვლელობის უკან შევარდნაძე იდგა, მაშინ ვინ დგას შევარდნაძის მეგობრის მკვლელობის უკან? როგორც მოგვიანებით, სოლიკო ხაბეიშვილის ქვრივი,გიული ურუშაძე ინტერვიუში ამბობდა: “მკვლელობის საქმის გამომძიებელმა კობა ნარჩემაშვილმა მიმანიშნა, რომ მკვლელობის მოტივები პოლიტიკური უნდა ყოფილიყო".
წარსული, აწმყო და მომავალი(ც) - გაკვეთილები, მსგავსებები და განსხვავებები
ამრიგად, პოსტ-საბჭოთა დამოუკიდებლობის პერიოდში ქართული პოლიტიკური არენა  მუდმივად დატვირთულია ემოციებითა და მორალით მანიპულირებით, ოპონენტების პიროვნული მარგინალიზებისა და, რაც მთავარია, სიკვდილის სათავისოდ გამოყენების მცდელობებით. თუმცა, ისტორიული მოცემულობისგან განსხვავებით, უახლეს წარსულსა და აწმყოში ამ კუთხით რამდენიმე განსხვავებული ტენდენცია გამოვლინდა. პირველ რიგში, აღსანიშნია, რომ თუ 1990-იანებსა და 2000-ების დასაწყისში პოლიტიკურ ასპარეზზე სიკვდილის თემა და მისით მანიპულირება ძირითადად პოლიტიკოსებისა და პოლიტიკასთან დაკავშირებულ პირებზე გადიოდა, თანამედროვე პერიოდში ამ საკითხით მანიპულირებას მსგავსი ფილტრი აღარ გააჩნია და ყველა ასაკის, წარმომავლობისა თუ სოციალური წარმომადგენლობის ადამიანის გარდაცვალება მარტივად შეიძლება გამოიყენონ პოლიტიკურ დაპირისპირებაში – განსაკუთრებით კი წინასაარჩევნო პერიოდში.
მეორე აღსანიშნავი ტენდენცია ინფორმაციული ველის გარდაქმნას უკავშირდება. თანამედროვე პერიოდში ინფორმაცია არა მხოლოდ მედია საშუალებების გადაწყვეტილებებითა და მათი cordon sanitaire გავლით ვრცელდება საზოგადოებაში, არამედ მისი გავრცელება უფრო მეტად ჰორიზონტული და საზოგადოებაზე დამოკიდებული გახდა. სხვა სიტყვებით, ალგორითმებზე დაფუძნებულ ონლაინ სივრცეში ნარატივებისა და კონტრნარატივების გავრცელება და მათი მიღება ნებისმიერ ადამიანს შეუძლია. მზარდი პოლიტიკური პოლარიზაციის ფონზე კი, განსაკუთრებით ემოციებსა და მორალურ საკითხებთან დაკავშირებით ინფორმაციით მანიპულირებისთვის საზოგადოება მეტად მოწყვლადია და აღწერილი პროცესი უფრო აღრმავებს სოციალურ ჯგუფებს შორის დეზინტეგრაციის დონეს.

After Georgia regained its independence, with the country on the path to democratization, Georgian politics became an arena of emotions, personal revenge, marginalization of the persona of the adversaries, and information manipulation of society. On this platform, death still plays one of the leading roles. Forging connections between various murders and rival parties and candidates has become a priority in the campaigns of political entities.
Elections are one of the main components of democratic governance, and the transfer of power through them speaks to the democratic development of a country. In this regard, Georgia is still on the path of development, but recently, due to various events related to elections and political polarization, the democratic development of the country has been negatively evaluated by a number of international actors.
Today, when the country is still experiencing the aftereffects of the political crisis created by last year's parliamentary elections, the self-government elections scheduled for October 2021 are notable for a particularly polarized and tense campaign. In mid-September, banners of a negative nature, depicting opposition politicians and members of the media, appeared across the country. It should be noted that even against the background of declining vaccination rates in the country, the vaccination campaign of the National Center for Disease Control and Public Health has been quite literally "hidden" in the streets and media space by the so-called "bloody banners" carrying political content. Initially, the identity of the creator of the banners was unknown to the public, despite the fact that anonymous placement of political banners in public spaces during the pre-election campaign is strictly regulated by the Election Code of Georgia (Article 46). The banners not only contain hate speech, but also depict political and media actors against the backdrop of bloody visuals, which once again reveals attempts to morally, rather than politically, delegitimize opponents. Several days later a representative of the ruling party gave a statement regarding the so-called “bloody banners” and likened them to a medicine that will help the voters see “what we do not desire.” Only several days later did it become known to the public that the responsibility for procuring the banners was claimed by a Georgian businessman. However, the above narrative from the government officials regarding the banners indicates that they are being used for political motives during the election campaign.
Later, posts depicting both these banners as well as those in opposition to them appeared in the online space, still using emotions and the topic of death, albeit in opposite direction, to delegitimize the person associated with the ruling party this time around.
The post/banner spreading through online spaces depicts the founder of Georgian Dream, Bidzina Ivanishvili, among the photographs of the deceased whose cases had become a topic of intense political discussion in previous years. Thereby, the response comprised the same kind of moral narratives related to death. In the end, the materials of this kind not only contribute to the deepening of political polarization, but prevents the voters from receiving relevant information about the programs of the candidates and make an informed choice at the elections.
Nevertheless, it should be highlighted that the “bloody banners” placed in various public spaces across the city and the abovementioned poster spread through social media do not have equivalent societal influence and, despite similarities in content, with regard to the impact on the pre-election period, should not be evaluated as equivalent to one another.
It is noteworthy that banners containing hate speech were also used during the 2018 presidential elections. The final report of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) Election Observation Mission also indicated as much. According to the report, negative posters were distributed around the city and online, targeting both the ruling party and the opposition candidates. Some banners with similar content were displayed instead of pictures of election candidates at that time. These actions to some extent reflect the trajectory of the election campaign: instead of presenting political actors and their ideas, discrediting an opposing group in the course of one’s political campaign is considered a strategic step of more value.
It can be said that the work of Quentin Tarantino, rather than Andrew Haywood, is the leading influence in the theoretical thought in Georgian politics.
On September 8, 2021, a few weeks before the scheduled elections, Rafael Mursakulov was arrested on suspicion of murdering Australian citizen Shanai Brook. The case quickly became a subject of political discussion on information platforms. Several TV channels, online news outlets, and numerous Facebook users shared photos of the detainee standing next to members of the Georgian Dream.
It should be noted that some users of the social network began to spread counter-information and accuse opposition parties by posting photos of the deceased Nika Rurua, whose murder, according to them, was perpetrated by the suspect Rafael Mursakulov. These posts served the same political purpose: linking the murder suspect to an opposition group - the National Movement – and thereby leading to the moral delegitimization of the latter. On September 10, Rafael Mursakulov was sentenced to 3 months of pre-trial detention, and the next trial is scheduled for November 1, 2021.
Manipulating the subject of death is not new to the Georgian political space. In 2012, for the first time, power in Georgia was transferred through elections, although the election campaign at the time was not aimed at political debate and voter awareness, but at morally delegitimizing opponents.
Some of the most high-profile murder cases from that period, even prior to any investigation, became politicized and fully linked to the election campaign. One of the notable examples in this regard is the so-called Rafaliants case and its coverage. From the very first minutes of the coverage, the media showed the aunt of the deceased, who was a member of the Georgian Dream and blamed the death of the child on the National Movement, which was still in power at the time, precisely based on political motives. Media outlets did not shy away from covering the personal lives and tragedies around this issue, which had quickly become a subject of political debate. This was highly prevocational and polarizing for the public. On the same day, September 30, politicians themselves qualified the case as a murder and placed the responsibility for it on the shoulders of the ruling party.
Thus, the above is one of the examples in the recent history of Georgian politics of manipulating the topics of tragedy and death. It should be noted that the media assessment reports of the time spoke to the “violation of the balance of sources” by media outlets in the articles published on websites, as well as the sharply political statements made prior to the start of an investigation (for example, in the case of the death of the child). The expression of subjective and emotional assessments of the events from media representatives was especially relevant in the pre-election period of 2012, with such assessments as "sadistic" and "murderer" having been voiced. In the meantime, with the growing use of social media, online media is becoming a space for information manipulation and public polarization.
Later, in the run-up to the 2016 and 2018 parliamentary and presidential elections, cases of aggravated murder were discussed in a political context and incorporated into the election campaign through the manipulation of information. Such were, for example, the high-profile cases: the murders on Machalikashvili and Khorava streets. In the case of the latter, Zviad Kuprava, one of the leaders of the protests initiated by the father of the deceased, Zaza Saralidze, became the primary target of certain media outlets. He came to be discussed as a political figure affiliated with the opposition party National Movement. Thus, the opposing groups, despite accusing each other of manipulating the tragedy, continued to discuss the case of this murder in a political context during the pre-election period.
In the age of digital technology, every internet user has wide access to media. Most people use social platforms (mostly Facebook) to one extent or another. Oftentimes an opinion expressed by a particular "influencer" or a recognizable person greatly contributes to the "climate" in the information field. In this kind of formation, manipulating the topic of murders to political ends is much easier, although in reality this problem arose in Georgia long before such high consumption of online media had begun...
Bloody attacks and retaliation took place very often among the political players in Georgia in the 1990s. It even happened that leading politicians would be assassinated directly in the streets, during daylight hours, often in front of hundreds of eyewitnesses, although, despite this, none of these murders have been solved. On the one hand, all this can be attributed to the general chaos in the country at the time and the powerlessness of the law enforcement system. However, opponents claimed that political assassinations often involved the authorities themselves. In the end, the killings became an integral part of the political and electoral struggle, and opponents often openly blamed each other for ordering the murder of this or that person.
The most notorious political assassination in the 1990s was the assassination of Gia Chanturia, a Georgian politician, dissident, and one of the leaders of the National Liberation Movement, which took place on December 3, 1994. Ultimately, the case remained uninvestigated, although, at various times, his political opponents, including Eduard Shevardnadze, were accused of organizing the attack.
On June 20, 1995, Soliko Khabeishvili, President of the International Foundation "Democracy and Revival" founded by Eduard Shevardnadze, was assassinated in front of his house. Political assassinations were not uncommon in Georgia in the 1990s, although Soliko Khabeishvili's assassination caused a great deal of controversy: if Shevardnadze was behind all the political assassinations, then who was behind the murder of Shevardnadze's friend? As Soliko Khabeishvili's widow, Giuli Urushadze, later said in an interview: "Investigator Koba Narchemashvili suggested that the motives for the murder must have been political in nature."
Thus, during the post-Soviet independence, the Georgian political arena is constantly loaded with manipulation of emotions and morality, with attempts to marginalize individual opponents and, most importantly, with attempts to use the topic of death for personal gain. However, in contrast to the historical data, in this regard several different trends have emerged in the recent past and present. First of all, it should be noted that if in the 1990s and early 2000s the topic of death in the political arena and its manipulation was mainly concerned with politicians and political figures, in the modern times this filter no longer exists, and the deaths of people of all ages, origins, and social backgrounds can easily be used for political controversy - especially in pre-election periods.
The second notable trend is related to the transformation of the information field. In modern times, information is disseminated not only to the public through media outlets and their cordon sanitaire, but its dissemination has also become more horizontal and dependent on the public itself. In other words, in an algorithm-based online space, anyone can spread and receive narratives and counter-narratives. Amid growing political polarization, society is becoming increasingly vulnerable to manipulation of information, especially information related to emotionally and morally fraught issues, the described process further deepens the level of disintegration between social groups.