ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა (IDFI) და სსიპ მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს თანამშრომლობის საფუძველზე, 21 აპრილს მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს წარმომადგენლებმა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის თანამშრომლებს და IDFI-ს კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მონაწილეებს ონლაინ რეჟიმში ჩაუტარეს ლექცია კიბერუსაფრთხოების შესახებ.
ონლაინ ლექციას უძღვებიდა CERT-GOV-GE -ის მენეჯერი დავით ქვათაძე, რომელმაც მსმენელებს კონკრეტულ მაგალითებზე დაყრდნობით, დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა კიბერუსაფრთხოებისა და კიბერჰიგიენის იმ ძირითადი პრინციპების შესახებ, რომელთა დაცვაც კიდევ უფრო კრიტიკული მნიშვნელობისაა დღევანდელ სიტუაციაში.
„დღეს, როდესაც ბევრი ჩვენგანი გადასულია დისტანციურ მუშაობაზე, როდესაც კიდევ უფრო გაზრდილია სახვადასხვა მოწყობილობის გამოყენების მაჩვენებელი, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია კიბერუსაფრთხოებისა და კიბერჰიგიენის ძირითადი პრინციპების დაცვა. ტექნოლოგიების გამოყენების მაღალი მაჩვენებელი პირდაპირ კავშირშია კიბერუსაფრთხოების რისკებთან და სწორედ ამ რისკების შესამცირებლად, მნიშვნელოვანია თითოეული ჩვენგანის ინფორმირებულობა კიბერუსაფრთხოებისა და კიბერჰიგიენის ძირითადი პრინციპების შესახებ. ვიქრობ, დღეს მიღებულ ინფორმაციას ჩვენი მსმენელები წარმატებით გამოიყენებენ რეალურ გარემოში“, - დავით ქვათაძე, CERT-GOV-GE-ის მენეჯერი.
მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს შექმნილი აქვს კიბერჰიგიენის ონლაინ კურსი და სპეციალური დისტანციური სწავლების პლატფორმა, რომლის მეშვეობითაც ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს შეუძლია დისტანციურად მიიღოს ცოდნა კიბერუსაფრთხოების ყველა იმ ძირითადი მიმართულების შესახებ, რომელიც პერსონალური კიბერუსაფრთხოების დაცვის საფუძვლებს ეხება. მათ შორის ისეთ საკითხებზე როგორიცაა პერსონალური კომპიუტერის უსაფრთხოება, ელექტრონული ფოსტის უსაფრთხოება, მობილური მოწყობილობების უსაფრთხოება, და სოციალური ქსელების უსაფრთხოება.
IDFI-ს წარმომადგენლებს აღნიშნული ონლაინ ლექციის შედეგად მიღებული ცოდნა დაეხმარება საკუთარ საქმიანობაში კიბერუსაფრთხოების პოლიტიკის უკეთესად დაგეგმვასა და განხორციელებაში.
აღსანიშნავია, რომ კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მონაწილეებმა 15 აპრილს დაასრულეს სასწავლო კურსი - ელექტრონული მმართველობის შესახებ კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლაში. შესაბამისად, კიბერუსაფრთხოების ლექცია კიდევ ერთი დამატებითი ნაბიჯი იქნება აღნიშნული კურსის მონაწილეებისათვის ტექნოლოგიებზე დაფუძნებული გადაწყვეტების მიმართულებით ცოდნის გაღრმავებაში.

With the collaboration of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and LEPL Data Exchange Agency (DEA), on April 21, representatives of DEA conducted the online training on cyber security for the employees, and for the participants of the Educational Certification Program in Fighting Corruption, of IDFI.
The online lecture was led by CERT-GOV-GE Manager David Kvatadze, who based on specific examples, provided the listeners with detailed information on the basic principles of cyber security and cyber hygiene, observing of which are even more critical these days.
"Today, when many of us are working remotely, when the use of various devices is increased, it is especially important to follow the basic principles of cybersecurity and cyber hygiene. The high rate of technology use is directly related to the risks of cybersecurity, and in order to reduce these risks, it is important for each of us to be aware of the basic principles of cybersecurity and cyber hygiene. I think our listeners will successfully use the information received today in a real environment,” – said David Kvatadze, CERT-GOV-GE Manager.
DEA has the online course on cybersecurity available on the special online learning platform which can help interested parties in acquiring the knowledge on basic directions of cyber-hygiene remotely, including on such topics as: security of personal computers, security of emails, mobile devices and social networks.
Representatives of IDFI will use the knowledge received during the online lecture to improve policy of cyber security in their activities.
It is noteworthy that the participants of the Educational Certification Program have successfully graduated the course on E-governance in Fighting the Corruption on April 15. Thus, the lecture on Cyber security will be additional step for the Program participants to improve the knowledge in using the technologies in decision making process.