კომენდანტის საათის მანიფესტაციებზე გავრცელება, უკიდურისად გაამწვავებს პოლიტიკურ კრიზისს
IDFI მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას არ მიიღოს Covid-19-თან დაკავშირებული ისეთი შეზღუდვები, რომლებიც მიზანმიმართულად დააზიანებს შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებას.
2020 წლის 6 ნოემბერს პრემიერ მინისტრმა განაცხად, რომ შეზღუდვები არ შეეხება გამოხატვის თავისუფლებას, თუმცა მომდევნო დღეს საქართველოს მთავრობამ 9 ნოემბრიდან საქართველოს შვიდ ძირითად ქალაქში კომენდანტის საათის გამოცხადება დააანონსა
აქვე გვსურს გამოვეხმაუროთ, საქართველოს მთავრობის განმარტებას, რომ დაწესებული შეზღუდვა არ არის კომენდანტის საათი. ზოგადად, კომენდატის საათი სხვა არაფერია თუ არა მიმოსვლის თავისუფლების ინტენსიური შეზღუდვა. სახელმწიფოს 7 ძირითად ქალაქში, ქვეყნის მოსახლეობის დაახლოებით 50% ისთვის, ნებართვის გარეშე გადაადგილების ბლანკეტური/საყოველთაო აკრძალვა არ არის წერტილოვანი ღონისძიება.  ეს არის კომენდანტის საათი - „საგანგებო მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული უფლების შეზღუდვის მასშტაბური ღონისძიება, რომელიც სახელმწიფოში საგანგებო ან საომარი მდგომარეობის დროს გამოიყენება.
აღსანიშნავია, რომ დაანონსებული გადაწყვეტილება ამ დრომდე [1] არ ასახულა მთავრობის შესაბამის სამართლებრივ აქტში, რაც ნიშნავს, რომ კომენდანტის საათი დღეს ღამის 12 საათამდე ვერ ამოქმედდება. [2]
თუ საქართველოს მთავრობა აპირებს გაიზიაროს უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილება კომენდანტის საათის გამოყენების თაობაზე, მან საკმარისი სიცხადით უნდა გაწეროს, რომ იგი არ ვრცელდება პირებზე, რომლებიც გადაადგილდებიან შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების მიზნით ან იმყოფებიან შეკრების ადგილას.
აღსანიშნავია, რომ ზოგადად, კომენდანტის საათის მთავრობის მიერ ერთპიროვნულად, საკანონმდებლო ორგანოს ჩართულობის გარეშე დაწესება საქართველოს კონსტიტუციის დარღვევაა. ამასთან, მიმოსვლის თავისუფლების მასშტაბური შეზღუდვის მიმდინარე/დაგეგმილ მანიფესტაციებზე გავრცელება, მეტად გაამწვავებს ისედაც დაძაბულ პოლიტიკურ მდგომარეობას.

IDFI calls on the Government of Georgia to not institute any restrictions related to Covid-19 that would purposefully impair the freedoms of assembly and expression.
On November 6, 2020, the Prime Minister announced that the restrictions would not interfere with freedom of expression. Nevertheless, the very next day, it was declared that curfew will be enforced beginning November 9 in the 7 largest cities.
Despite that the Georgian Government insists that the imposed restriction is not curfew in nature, we would like to state otherwise: a curfew is nothing more than an intense restriction on freedom of movement. The blanket and universal ban on movement without a permit in the 7 largest cities of the country, comprising 50% of the country’s population, is not a targeted measure. It is in fact a curfew – a large-scale measure to limit rights as per the law of Georgia “On State of Emergency”, to be used during states of emergency or war.
It must be noted that the announced decision of the Government is yet to be implemented/reflected in the relevant legal act [1], meaning that the curfew cannot be in force until 12 PM today [2].
If the Government of Georgia intends to take into account the decision of the Interagency Coordination Council regarding the imposition of a curfew, the Government must clearly declare that the curfew will not extend to the persons who relocate to exercise her/his freedoms of expression and assembly (or those who are already on the location of the assembly).
It should be noted that, in general, the Government unilaterally imposing a curfew without the involvement of the legislative branch is in fact a violation of the Constitution of Georgia. Additionally, extending the restrictions on the freedom of movement to the ongoing/planned demonstrations will further aggravate the already tense political situation.