დანაშაულის სტატისტიკა თბილისში (2010-2013)
როგორც მოგეხსენებათ 2012 წლიდან საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული ქვეყნის მასშტაბით დაფიქსირებული დანაშაულის სტატისტიკური მონაცემები არ იყო წარმოდგენილი დანაშაულის სახეების მიხედვით. IDFI – ის მრავალმხრივი  მცდელობის მიუხედავად სამინისტროს მხრიდან არ ხდებოდა აღნიშნული მონაცემების გასაჯაროება.  2013 წლის 6 დეკემბერს IDFI – იმ კვლავ მიმართა შსს-ს 2013 წლის 11 თვის განმავლობაში და 2012 წლის შესაბამის პერიოდში ქალაქ თბილისში დაფიქსირებული დანაშაულის სტატისტიკის მოთხოვნით, შემდეგი დანაშაულის სახეების მიხედვით:
•  განზრახ მკვლელობა;
•  მკვლელობის მცდელობა;
•  ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე დაზიანება (მათ შორის  განსაკუთრებით მძიმე);
•  ქურდობა  (მათ შორის:  მძიმე, ბინებიდან ქურდობა, ავტომობილების ქურდობა);
•  ძარცვა (მათ შორის :  მძიმე, ავტომობილების ძარცვა);
•  ყაჩაღობა (მათ შორის : განსაკუთრებით მძიმე ყაჩაღობა);
•  გამოძალვა;
• ნარკოტიკული ნივთიერებების უკანონო ბრუნვა (მათ შორის: მძიმე, ნარკოტიკების კონტრაბანდა,   ნარკოტიკების რეალიზაცია, ნარკოტიკული ნივთიერებების განმეორებითი მოხმარება);
• მექრთამეობა.
მისასალმებელია ის ფაქტი, რომ 2014 წლის 17 იანვარს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ინსტიტუტის მოთხოვნილი ინფორმაცია დააკმაყოფილა და თბილისის მასშტაბით დაფიქსირებული დანაშაულის სტატისტიკა უფრო გამჭვირვალე გახადა. ანალოგიური მონაცემები 2010 და 2011 წლების მდგომარეობით გამოქვეყნებულია შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებ-გვერდზე, რაც საშუალებას გვაძლევს გავაანალიზოთ ზემოთ ჩამოთვლილი დანაშაულების სტატისტიკური მონაცემები 2010 -2013 წლების შესაბამის პერიოდებში.
როგორც  შინაგან საქმეთა სამინისტროდან მიღებული დოკუმენტაციიდან ირკვევა 2013 წლის 11 თვეში დაფიქსირებული მკვლელობების რაოდენობა (18) განახევრებულია 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით (35). კლებადი ტენდენცია შეინიშნება აგრეთვე მკვლელობის მცდელობის თავლსაზრისითაც – 2013   წლის 11 თვეში  დაფიქსირებულია 51 შემთხვევა, რაც წინა წლების ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელთან შედარებით განახევრებულია.
განსხვავებული მდგომარეობაა ჯანმრთელობის განზრახ მძიმე  დაზიანების ფაქტებთან დაკავშირებით – 2013 წლის საწყისი 11 თვის განმავლობაში წინა წლების ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ამ დანაშაულის ყველაზე მეტი რაოდენობა  (52) დაფიქსირდა.
adamianis winaagmdeg
2013 წლის 11 თვის განმავლობაში თბილისში დაფიქსირდა ყაჩაღობის 184 შემთხვევა.  აღნიშნული მაჩვენებელი გაზრდილია 2012 და 2011 წლების შესაბამის პერიოდებთან შედარებით, თუმცა მცირედით შემცირებულია 2010 წლის შესაბამის პერიოდთან მიმართებაში.
2013 წლის 11 თვის განმავლობაში ანალოგიური რაოდენობის ძარცვის ფაქტი დაფიქსირდა, რაც 2012 წლის შესაბამის პერიოდში.
ekonomikuri
2013 წლის 11 თვის განმავლობაში დაფიქსირდა ქურდობის 5648 შემთხვევა. აღნიშნული მაჩვენებელი ბოლო ოთხი წლის მონაცემებიდან  ჩამორჩება მხოლოდ 2012 წლის მაჩვენებელს.
qurdoba
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ 2013 წლის  11 თვის განმავლობაში 2012 წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით ქურდობის თვალსაზრისით დაფიქსირებული კლება არ შეხებია ბინის ქურდობის ფაქტებს. 2013 წლის ზემოთ ხსენებულ პერიოდში დაფიქსირდა ბინის ქურდობის 724 შემთხვევა, რაც მნიშვნელოვნად აღემატება წინა წლების ანალოგიური პერიოდების მონაცემებს.
binis qurdoba
რაც შეეხება თბილისში  ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში ავტოტრანსპორტის სხვა და სხვა გზით (ყაჩაღობა, ძარცვა, ქურდობა) უკანონოდ დაუფლების ფაქტებს, ისინი დაახლოებით ერთი და იგივე ნიშნულზე მერყეობს.
avtomibilebi
ზემოთ მოყვანილი ადამიანის სიცოცხლის წინააღმდეგ მიმართული და ეკონომიკური ხასიათის სისხლის სამართლის დანაშაულების გარდა შსს-დან წარმოდგენილია აგრეთვე ნარკოტიკებთან დაკავშირებით თბილისში დაფიქსირებული დანაშაულების შესახებ ინფორმაცია. როგორც ირკვევა 2013 წლის 11 თვის განმავლობაში მნიშვნელოვნად გაზრდილია ნარკოტიკული დანაშაულების რაოდენობა. 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით აღნიშნული ტიპის დანაშაული გაზრდილია დაახლოებით 4 – ჯერ.
narkotikuli
ჩვენს მიერ ზემოთ წარმოდგენილი იქნა 2010-2013 წლების შესაბამის პერიოდებში ქალაქ თბილისში დაფიქსირებული სხვადასხვა სახის სისხლის სამართლის  დანაშაულის სტატისტიკა. როგორც გამოჩნდა სხვადასხვა სახის დანაშაულთან მიმართებაში წინა წლებთან შედარებით განსხვავებული ტენდენციები შეინიშნება.  IDFI მიესალმება შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხრიდან ქალაქ თბილისში დანაშაულის სტატისტიკის დეტალურ გასაჯაროებას და გამოთქვამს იმედს, რომ მომავალშიც უზრუნველყოფილი იქნება საქართველოს მთელი მასშტაბით დაფიქსირებული დანაშაულების სტატისტიკის გამჭვირვალობა, მათ შორის აღნიშნული მონაცემების პროაქტიული გამოქვეყნება სამინისტროს ვებ-გვერდზე.
დეტალურად 2010-2013 წლებში ქალაქ თბილისში დაფიქსირებული სხვადასხვა სახის დანაშაულის და მათი გახსნის მაჩვენებლები შეგიძლიათ იხილოთ ქვემოთ მოცემულ ცხრილში:

As you know, the criminal statistical data published by the Ministry of Internal Affairs of Georgia in 2012 was not presented according to the types of criminal acts. Despite numerous attempts of IDFI, he Ministry did not make the mentioned data public. On 6th December 2012 IDFI once again addressed the Ministry of Internal Affairs with a request for the criminal statistics from Tbilisi for 2012 and the 11 months of 2013, according to the following types of criminal acts:
The fact that the Ministry of Internal Affairs satisfied the request of IDFI on 17th January 2014 and made the criminal statistics of Tbilisi more transparent is welcome. Analogous data from 2010 and 2011 is available on the website of the Ministry, and this gives the opportunity to analyze the statistics of the above-mentioned criminal acts in the relevant period of years 2010-2013.
According to the documentation received from the Ministry of Internal Affairs, the number of identified murders in the 11 months of 2013 (18) was halved in comparison to the number of murders within the same period in 2012 (35). A declining tendency can also be observed in attempted murders - in the 11 months of 2013 there was a total of 51 cases, which is about half of the cases for the same time period in previous years.
The situation is different in the cases of intentional grievous harm to health - in the 11 months of 2013, in contrast to the same time period of the previous years, the number of such cases (52) was the highest.
In the 11 months of 2013, 184 cases of robbery were recorded in Tbilisi. The mentioned number is an increase over the number of robberies in the same time period of 2011 and 2012, but is slightly less than the number of robberies in 2010 in the same period.
In the 11 months of 2013 the same number of armed robberies was recorded as in the same period in 2012.
5648 cases of theft were recorded in the 11 months of 2013. The number was less than the number of thefts in 2012, but more than the number of thefts in 2010 or 2011.
It should be noted that the decrease of the number of thefts in the 11 months of 2013 as opposed to the same time period of 2012 is not observed in the number of thefts from apartments. In 2013 in the mentioned period, 724 cases of theft from apartments were recorded, which is significantly higher than the data recorded in previous years in the same period.
As for the cases of illegal acquisition of a vehicle (robbery, armed robbery, theft) within the last four years in Tbilisi, the numbers have been at roughly the same value.
Apart from the above criminal cases against human life or economic character, the Ministry of Internal Affairs also presented information regarding the criminal acts recorded in Tbilisi related to illegal drugs. According to the data, during the 11 months of 2012 the number of illegal drug-related criminal acts increased significantly. Compared to the same period in 2012, the number of this type of criminal acts increased about four times.
Above we presented the statistics of different types of criminal offenses for 2010-2013 recorded in the city of Tbilisi. As it becomes clear, different tendencies can be observed in regards to criminal offenses compared to previous years. IDFI welcomes the fact that the Ministry of Internal Affairs published this data and expresses hope that the transparency of the criminal offense statistics across the whole country will be ensured in the future, including by proactive publication of the said data on the website of the Ministry.
For the detailed statistics of criminal offenses and their resolution in 2010-2013 in the city of Tbilisi, see the table below: