საგანგებო მდგომარეობის განმავლობაში და მას შემდეგ კოვიდ-19-თან დაკავშირებული ხარჯების მონიტორინგი - საბოლოო ანგარიში
სიახლეები | კვლევები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი | ანგარიში 16 ივლისი 2021
კორონავირუსის (Covid-19) პანდემიის დაწყების შემდეგ მსოფლიომ, მათ შორის საქართველომ, დაიწყო ბრძოლა, ერთი მხრივ, მოქალაქეების ჯანმრთელობის და სიცოცხლის, ხოლო მეორე მხრივ, ქვეყნის ეკონომიკის გადასარჩენად. პანდემიით გამოწვეულ სირთულეებთან ბრძოლა მოითხოვდა მნიშვნელოვან  ფინანსურ რესურსს, რაც განსაკუთრებულ გამოწვევას წარმოადგენდა საქართველოს ეკონიმიკური შესაძლებლობის მქონე ქვეყნისთვის. კერძოდ, პანდემიის შედეგების შემსუბუქების მიზნით, აუცილებელი იყო ვირუსის შემაკავებელი ღონისძიებების განხორციელება და დამატებითი სამედიცინო რესურსის მობილიზება, მოქალაქეების სოციალური მხარდაჭერა,  ბიზნესის გადარჩენა და ეკონომიკის ხელშეწყობა.
2020 წელს პანდემიის მიერ მიყენებული ზიანის შემსუბუქების მიზნით, საქართველოს ხელისუფლების მიერ შემუშავდა ანტიკრიზისული გეგმა, ხოლო ამ გეგმით გათვალისწინებული ღონისძიებების დაფინანსების მიზნით, სახელმწიფო ბიუჯეტში განხორციელდა ცვლილებები. 2020 წლის ანტიკრიზისული ბიუჯეტით დაიგეგმა დამატებით 5.6 მილიარდი ლარის მობილიზება, ხოლო უშუალოდ პანდემიასთან საბრძოლველად გასატარებელი ღონისძიებებისათვის განისაზღვრა 3.4 მილიარდი ლარი.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით, განახორციელა პროექტი, „საგანგებო მდგომარეობის განმავლობაში და მას შემდეგ კოვიდ-19 თან დაკავშირებული ხარჯების და ადამიანის უფლებების დაცვის მონიტორინგი“. საქართველოში პანდემიის წინააღმდეგ მიმართული მოქმედებების ეფექტურობის გაუმჯობესების მიზნით, ინიციატივის ფარგლებში განხორციელდა Covid-19-თან დაკავშირებული საჯარო ფინანსების, საჯარო შესყიდვების, მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმის შესრულების, StopCov ფონდის ხარჯვისა და დონორთა დახმარების განაწილების მონიტორინგი.
წინამდებარე დოკუმენტი წარმოადგენს პროექტის შემაჯამებელ ანგარიშს, რომელიც მიმოიხილავს, საქართველოს ხელისუფლების მიერ, 1 წლის განმავლობაში პანდემიასთან ბრძოლის ფარგლებში განხორციელებული ანტიკრიზისული ღონისძიებების, მათი დაფინანსების წყაროების  და გაწეული ხარჯების მონიტორინგის შედეგებს, ძირითად მიგნებებსა და გაცემულ რეკომენდაციებს. ქვეყანაში ვირუსის გავრცელების დაწყების (პირველი დადასტურებული შემთხვევა - 2020 წლის 26 თებერვალი), საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადების (2020 წლის 21 მარტი) და ანტიკრიზისული გეგმის შემუშავების (2020 წლის 24 აპრილი ანტიკრიზისული გეგმის წარდგენა) თარიღების გათვალისწინებით,  ანგარიშის მიზნებისთვის, პანდემიასთან ბრძოლის 1 წლის პერიოდი მოიცავს 2020 წელს და 2021 წლის პირველ კვარტალს.
ანგარიშის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ანტიკრიზისული ღონისძიებების დაფინანსების წყაროების (საზღვარგარეთიდან მიღებული ბიუჯეტის მხარდამჭერი კრედიტები და გრანტები, შიდა ვალი, StopCov ფონდი და სხვ.) ფარგლებში გაწეული ხარჯების მიზნობრიობას. თუმცა, დოკუმენტი დამატებით ასევე, მიმოიხილავს საზღვარგარეთიდან მიღებული საინვესტიციო (საინვესტიციო კრედიტები და გრანტები) და მიზნობრივი დაფინანსების (საბიუჯეტო უწყებებისათვის გამოყოფილი მიზნობრივი გრანტები), მთავრობის და მუნიციპალიტეტების სარეზერვო ფონდების და სხვა ისეთი წყაროების განკარგვის პრაქტიკას, რომელთა ფარგლებში გამოყოფილი რესურსი, თავისი შინაარსით, პირდაპირ ან ირიბად, შესაძლებელია დაკავშირებული ყოფილიყო პანდემიასთან.
კორონავირუსის პანდემიასთან ბრძოლის ფარგლებში, საქართველოს მთავრობის მიერ მობილიზებული თანხების და მის ფარგლებში  გაწეული ხარჯების მონიტორინგის მიზნით, IDFI-მ შეისწავლა საჯაროდ ხელმისაწვდომი დოკუმენტები/მონაცემები. ასევე,  ცალკეული საკითხების სრულყოფილი ანალიზის  მიზნით, საჯარო დაწესებულებებიდან მოითხოვა დეტალური ინფორმაცია.
- პანდემიის ფარგლებში განხორციელებული ანტიკრიზისული ღონისძიებების დაფინანსების მთავარ წყაროს საზღვარგარეთიდან მიღებული ბიუჯეტის მხარდამჭერი კრედიტები და გრანტები წარმოადგენდა. პანდემიის ფარგლებში, 2021 წლის 31 მარტის მდგომარეობით, საზღვარგარეთიდან ჩამორიცხულია 1.44 მილიარდი ევროს დაფინანსება.
- 2020 წელს ათვისებული საგარეო კრედიტების 63% მოხმარდა ბიუჯეტის მხარდაჭერას, 14% - საგზაო ინფრასტრუქტურას, 7% - საგადასახდელო ბალანსის მხარდაჭერას, 7%-მუნიციპალურ ინფრასტრუქტურას, 6% - ჯანდაცვის სექტორს, 1%-ენერგეტიკის სექტორს, ხოლო 2% - სხვა ხარჯებს.
- საინვესტიციო კრედიტების ფარგლებში, ცალკეული პროექტების ათვისებული თანხები მნიშვნელოვნად ჩამორჩება მის გეგმიურ მაჩვენებელს.
- 2020 წელს და 2021 წლის პირველ კვარტალში, საბიუჯეტო ორგანიზაციების მიერ მიღებული მიზნობრივი გრანტების ფარგლებში ათვისებული 98.4 მილიონიდან, 14.8 მილიონი მოხმარდა შრომის ანაზღაურებას, ხოლო 44.9 მილიონი ლარი -  საქონელი და მომსახურებას.
- 2020 წლის თებერვლიდან 2021 წლის მარტის ჩათვლით, სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონულ სისტემაში დონორის სახსრებით 113 შესყიდვა/ფასების კოტირება გამოცხადდა. მათ შორის, Covid-19-ის წინააღმდეგ სწრაფი რეაგირების პროექტის ფარგლებში ჯანდაცვისსამინისტროსმიერგამოცხადებული 10 ტენდერიდანმხოლოდ 7 შედგადამათმაჯამურმაღირებულებამ 13 მილიონ 800 ათასლარამდეშეადგინა. რამდენიმე შემთხვევაში ხელშეკრულებები დაიდო მმართველი პარტიის შემომწირველ კომპანიებთან.
- ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშების მიხედვით, პანდემიის დაწყებიდან 1 წლის განმავლობაში, ანტიკრიზისული გეგმით გათვალისწინებული ღონისძიებებისთვის სულ დაიხარჯა 4.15 მილიარდი ლარი. მათ შორის, ჯანმრთელობის დაცვის მიმართულებას მოხმარდა 594.4 მილიონი ლარი, მოსახლეობის სოციალურ დახმარებას 1.13 მილიარდი ლარი, ბიზნესის მხარდაჭერას 786.9 მილიონი ლარი, ხოლო დანარჩენი 1.63 მილიარდი ლარი ეკონომიკის ხელშეწყობის დამატებით პაკეტებს.
- ვირუსის გავრცელების საწინააღმდეგო საშუალებების, მათ შორის, კოვიდ ტესტების შესყიდვაში ჯანდაცვის სამინისტროს ხაზით 146,840,376 ლარი დაიხარჯა.  ხარჯი სამინისტროს დაქვემდებარებულმა სხვადასხვა უწყებამ გასწია, მათ შორის: თავად სამინისტროს აპარატმა ჯამში 21 მილიონ ლარზე მეტი დახარჯა; ა(ა)იპსამედიცინოჰოლდინგმა - 1,670,320 ლარი, საგანგებო სიტუაციების მართვისა და კოორდინაციის ცენტრმა - 1,344,545 ლარი; დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ცენტრმა და ლუგარის ლაბორატორიამ ერთობლივად - 10 მილიონ ლარზე მეტი; 33.5 მლნ დოლარზე მეტია (111.5 მლნ ლარზე მეტი) დახარჯული ტესტების შესყიდვაში.
- ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, სამედიცინო დაწესებულებების ინფრასტრუქტურის მოწყობის სამუშაოები სესხების ფარგლებში, 2021 წლის პირველი კვარტლის მდგომარეობით, არ განხორციელებულა.
- სოციალური დაცვის მიმართულებით, 1 წლის განმავლობაში ყველაზე მეტი მოხმარდა მოსახლეობის კომუნალური გადასახადების სუბსიდირებას - 469.6 მილიონი ლარი. მსგავსი ხარჯების ზრდას ხელი შეუწყო ელექტროენერგიის ტარიფის გაძვირებამ.
- უმუშევრად დარჩენილთა 200-ლარიანი დახმარების პროგრამისთვის 2020 წლის ბიუჯეტიდან 450 მლნ. ლარი გამოიყო. პროგრამის მიმდინარეობის მანძილზე (მაისი-ნოემბერი) გამოყოფილი თანხების მესამედიც ვერ იქნა ათვისებული.
- სოციალურად დაუცველი ოჯახებისათვის, ანტიკრიზისული გეგმით გათვალისწინებული დახმარების ბენეფიციართა რიცხვი ყოველთვიურად იზრდება, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ პანდემიის ფონზე მეტი ოჯახი ღარიბდება და მოითხოვს დახმარებას. 2020 წლის მაისიდან 2021 წლის მარტამდე, პროგრამის ბენეფიციარი სოციალურად დაუცველი ოჯახების რიცხვი 45,771-ით (23%-ით) გაიზარდა.
- StopCov ფონდში მობილიზებული თანხის უდიდესი ნაწილი 18 წლამდე ბავშვების  დახმარებაზე (925,000 ბავშვი) დაიხარჯა. სულ პროგრამაზე 185 მლნ. ლარი დაიხარჯა, რაც გამოყოფილ ბიუჯეტს - 160 მლნ. ლარს - +16%-ით აჭარბებს. დახმარება იყო ერთნაირი მოცულობის (200 ლარი) ბავშვის სოციალური მდგომარეობის მიუხედავად.
- ბიზნესის მხარდამჭერი ღონისძიებების ფარგლებში, 1 წლის განმავლობაში ყველაზე დიდი რესურსი საშემოსავლო გადასახადზე დაწესებულ შეღავათს მოხმარდა - 443.9 მილიონი ლარი.
- რთველის სუბსიდირების პროგრამის ფარგლებში შესყიდული  168.3 ათასი ტონა ყურძნისნახევარზე მეტი  (86.7 ათასი ტონა)  სახელმწიფო საწარმომ (სს „აკურა“)  შეისყიდა.
- ფერმერებმა აგრობარათზე დარიცხული ქულების ფარგლებში, 31.2  მილიონი ლარი დახარჯეს  სპეციალიზირებული მაღაზიებიდან გარკვეული საქონლის შესყიდვაზე, ხოლო ხვნის მომსახურებაზე - მხოლოდ 25.7 ათასი ლარი.2020 წელს და 2021 წლის პირველ კვარტალში, საქართველოს მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან ათვისებული თანხიდან (55,511,407.59) კორონავირუსთან ბრძოლის მიზნობრიობით დახარჯულია მხოლოდ 14% - (7,708,933.6 ლარი).
- პანდემიის პერიოდში ცალკეული მუნიციპალიტეტები სარეზერვო ფონდებიდან  ეწეოდნენ ისეთ ხარჯებს, რომელთა სარეზერვო ფონდიდან დაფინანსების აუცილებლობა კითხვის ნიშნებს აჩენს, ხოლო ცალკეული მუნიციპალიტეტები საერთოდ ვერ ახდენენ სარეზერვო ფონდში გათვალისწინებული სახსრების ათვისებას.
შეჯამება და რეკომენდაციები
კორონავირუსის პანდემიასთან ბრძოლის ფარგლებში, 1 წლის განმავლობაში, საქართველოს ხელისუფლებამ  მნიშვნელოვანი ფინანსური რესურსი დახარჯა, რომლის დაფინანსების მთავარ წყაროს საზღვარგარეთიდან მიღებული ბიუჯეტის მხარდამჭერი კრედიტები და გრანტები წარმოადგენდა. საქართველოს ხელისუფლების მიერ შემუშავებულმა ანტიკრიზისულმა გეგმამ მოსახლეობას და ბიზნესს შეუმსუბუქა პანდემიის შედეგად გამოწვეული ეკონომიკური პრობლემები. თუმცა, IDFI მიიჩნევს, რომ ცალკეული პროგრამების და ღონისძიებების ეფექტიანი დაგეგმვის და განხორციელების პირობებში შესაძლებელი იქნებოდა მნიშვნელოვანი რესურსის გამოთავისუფლება, რაც  მიზნობრივი სეგმენტის და  დახმარების  მოცულობების ზრდას შესაძლებელს გახდიდა.
ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში ჯანდაცვის მიმართულებით გაწეული ხარჯების ანალიზი, მთელ რიგ კითხვებს აჩენს ცალკეული პროცესების ეფექტიან წარმართვასთან დაკავშირებით. მაგალითად, ვაქცინაციის გაჭიანურებული პროცესი და დაფარული ხარჯები, სამედიცინო ინფრასტრუქტურის მოწყობისათვის გაწეული ხარჯების დაბალი მაჩვენებელი და სხვა.
მისასალმებელია სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ინიციატივა, შეისწავლოს როგორც მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმის ეფექტიანობა და კანონთან შესაბამისობა, ისე ჯანდაცვის სამინისტროსა და მის დაქვემდებარებაში არსებული უწყებების შესყიდვები.
პროექტის,  ფარგლებში IDFI-ს მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შედეგების მიხედვით, ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან პრობლემად შესაძლებელია შეფასდეს Covid-19-თან დაკავშირებული ფინანსების განკარგვასთან დაკავშირებული პროცესის გამჭვირვალობის დაბალი ხარისხი.  კერძოდ, ანტიკრიზისულ ღონისძიებებზე პასუხისმგებელი მთელი რიგი  უწყებების მიერ, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნების შესაბამისად დეტალური ინფორმაციის გასაჯაროებისგან თავის არიდება, მნიშვნელოვნად აზარალებს კრიზისული მდგომარეობის ფარგლებში მათ მიერ გადადგმული ნაბიჯების მიმართ საზოგადოების ნდობის ხარისხს და მნიშვნელოვნად ზრდის საბიუჯეტო სახსრების არარაციონალური განკარგვის  რისკებს.  გაუმჭვირვალე პროცესის ფონზე, მსგავს რისკებს მნიშვნელოვნად ზრდის კრიზისული მდგომარეობის ფარგლებში  გამარტივებული წესით განხორციელებული შესყიდვების მზარდი მაჩვენებლები, საერთაშორისო პარტნიორებისგან მიღებული ფინანსური დახმარებების მნიშვნელოვნად გაზრდილი მოცულობა და სხვა. ასევე, გაუმჭვირვალე პროცესის ერთ-ერთ გამოვლინებად შესაძლებელია შეფასდეს მონიტორინგის ფარგლებში განხილული შემთხვევები, როდესაც  ხელისუფლების მიერ ცალკეული ანტიკრიზისული  პროგრამის შედეგები წარმოჩენილია იმ ფორმით, რაც საზოგადოებისათვის პროგრამის წარმატების შესახებ გადაჭარბებული წარმოდგენების შექმნას უწყობს ხელს.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ხელისუფლების მიერ შემუშავებულმა ანტიკრიზისულმა გეგმამ მოსახლეობას და ბიზნესს შეუმსუბუქა პანდემიის შედეგად გამოწვეული პრობლემები, IDFI მიიჩნევს, რომ ანგარიშში წარმოჩენილი ისეთი საკითხების, რომელიც დაკავშირებულია პროგრამის დაგეგმვასთან, პირდაპირი დახმარებების სოციალური საჭიროებების მიხედვით განაწილებასთან და სხვა, ოპტიმალური გადაწყვეტის პირობებში,  შესაძლებელი იყო  ანტიკრიზისული ღონისძიების  ეფექტიანობის ზრდა.
IDFI-ის მიერ განხორციელებული მონიტორინგის  შედეგების მიხედვით, საქართველოს ხელისუფლებას მოვუწოდებთ:
- უზრუნველყოს პანდემიის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობების და გაწეული ხარჯების მაქსიმალურად გამჭვირვალე პროცესი. მათ შორის, მნიშვნელოვანია ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების არსებული სტანდარტის გაუმჯობესება და IDFI-ს მიერ შემუშავებული რეკომენდაციებისმიხედვით,  კრიზისის დროს საჯარო დაწესებულებების მიერ პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის ნუსხის ფორმირება.
- სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ გაითვალისწინოს IDFI-ის რეკომენდაციები, რომელიც ეხება ელექტრონულ სისტემაში არსებული მონაცემების ღია, დამუშავებად ფორმატში განთავსებას, გადაუდებელი აუცილებლობით მოთხოვნილი გამარტივებული შესყიდვების SMP კოდების მითითების კონტროლს და სხვა.
- აუდიტისსამსახურმა Covid-19-თან დაკავშირებული შესყიდვების შესწავლისას გაითვალისწინოს აღნიშნული პროექტის ფარგლებში განხორციელებული მონიტორინგისას გამოვლენილი ინფორმაცია საეჭვო გარემოებების შესახებ.
- 2021 წლის სამოქმედო გეგმის განხორციელებისას, მაქსიმალურად გათვალისწინებულ  იქნას  პროგრამების დაგეგმვასთან  და განხორციელებასთან დაკავშირებით  ანგარიშში მოყვანილი ფაქტორები, რაც ხელს შეუწყობს  როგორც დახმარებების მოცულობის, ასევე მიზნობრივი სეგმენტის ეფექტიან ზრდას.
- ანტიკრიზისულ გეგმის ფარგლებში  მეტი მიზნობრივი დახმარება მიიმართოს განსაკუთრებული ფინანსური და სხვა საჭიროებების მქონე მოწყვლად ჯგუფებზე ;
- გამკაცრდეს საგარეო კრედიტების და გრანტების  ფარგლებში განსახორციელებელი პროექტების გეგმის მიხედვით შესრულების მონიტორინგი.
- სარეზერვო ფონდებიდან შეიზღუდოს ისეთი ხარჯების გაწევა, რომელთა მიზნობრიობიდან არ იკვეთება ბიუჯეტის დაგეგმვის პროცესში მისი გაუთვალისწინებლობის შეუძლებლობა და შესაბამისად, სარეზერვო ფონდიდან მისი დაფინანსების აუცილებლობა.
- სახელმწიფო ბიუჯეტში გათვალისწინებული იქნას ადმინისტრაციული ხარჯების ეკონომიის მაქსიმალური შესაძლებლობები.
- ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში შემუშავებული ნებისმიერი პროგრამის მასშტაბებისა და ეფექტიანობის შესახებ საზოგადოებას მიეწოდოს რეალობასთან შესაბამისობაში მყოფი მონაცემები, რაც გამორიცხავს პროგრამის ბენეფიციარებისათვის  არასწორი მოლოდინების შექმნას.
/public/upload/EU/Final Reports/19_related_public_spending_during_the_state_of_emergency_and_after_final_report.pdf
ანგარიში მომზადდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია IDFI და იგი შესაძლოა არ ასახავდეს ევროკავშირის შეხედულებებს.

Monitoring Covid-19 Related Public Spending During the State of Emergency and After - Final Report
After the onset of the coronavirus (Covid-19) pandemic, the world, including Georgia, began to fight to save the health and lives of its citizens on the one hand, and the country's economy on the other. Combating the difficulties caused by the pandemic required significant financial resources, which was a particular challenge for countries with similar economic status as Georgia. In particular, to alleviate the consequences of the pandemic, it was necessary to implement measures to curb the virus and mobilize additional medical resources to provide social support for citizens, save businesses, and support the economy.
The Georgian government developed an Anti-Crisis Plan aimed at alleviating the damage caused by the pandemic in 2020, and to finance the measures envisioned by this plan, changes were made in the state budget. An additional 5.6 billion GEL was allocated for the 2020 Anti-Crisis Budget, and 3.4 billion GEL was earmarked for measures to combat the pandemic directly.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), with the support of the European Union (EU), has implemented the project "Monitoring of Covid-19-related costs and human rights protection during and after the state of emergency". To improve the effectiveness of the measures against the pandemic in Georgia, the initiative monitored Covid-19-related public finances, public procurement, government Anti-Crisis Plan implementation, StopCov Fund spending, and donor assistance distribution.
This document is a summary report of the project, which reviews the results, key findings, and recommendations as a result of the monitoring efforts of the Georgian authorities’ anti-crisis measures implemented during the first year in the fight against the pandemic, their funding sources, and related expenditures. Given the dates of the onset of the virus outbreak in the country (first confirmed case -  February 26, 2020), declaration of a state of emergency (March 21, 2020), and development of an Anti-Crisis Plan (submission of an Anti-Crisis Plan on April 24, 2020), the report covers a period of 1 year. For the purposes of this report, 1 year of the fight against the pandemic is counted as the year 2020 and the first quarter of 2021.
The report pays special attention to the purpose of expenditures from among the sources of funding for anti-crisis measures (budget support loans and grants received from abroad, domestic debt, StopCov Fund, etc.). However, the document also provides an overview of the management practice of investments (investment loans and grants) and targeted financing (targeted grants allocated to budget agencies) received from abroad, government and municipal reserve funds, and other sources within which the allocated resources, in their content, may have been directly or indirectly related to the pandemic.
IDFI examined publicly available documents/data to monitor the funds mobilized by the Government of Georgia and its expenditures in the fight against the coronavirus pandemic. It also requested detailed information from public institutions for a thorough analysis of individual topics.
- Budget support credits and grants received from abroad were the main sources of funding for the anti-crisis measures implemented during the pandemic. In the framework of the pandemic, as of March 31, 2021, €1.44 billion in funding was received from abroad.
- In 2020, 63% of foreign loans disbursed were spent on budget support, 14% on road infrastructure, 7% on the balance of payments support, 7% on municipal infrastructure, 6% on the health sector, 1% on the energy sector, and 2% on other expenditures.
- Within the framework of investment credits, the funds utilized for individual projects significantly lag behind their planned indicators.
- In 2020 and the first quarter of 2021, out of 98.4 million GEL used within the targeted grants received by budgetary institutions, 14.8 million was spent on labor remuneration and 44.9 million GEL on goods and services.
- Between February 2020 and March 2021, 113 procurement/price quotes were announced in the electronic public procurement system with the use of donor funds. Among these, only 7 out of 10 tenders announced by the Ministry of Health under the Rapid Response Project against Covid-19 were carried out, and their total value amounted to 13 million 800 thousand GEL. In several cases, contracts were concluded with companies donating to the ruling party.
- According to budget spending reports, a total of GEL 4.15 billion was spent on anti-crisis measures over the first year since the beginning of the pandemic. Among these, 594.4 million GEL was spent on healthcare, 1.13 billion GEL on social assistance to the population, 786.9 million GEL on business support, and the remaining 1.63 billion GEL on additional packages to support the economy.
- The Ministry of Health spent GEL 146,840,376 for the purchase of various means to prevent the spread of the virus, including Covid tests. The expenses were paid by various agencies subordinated to the Ministry, including: the staff of the Ministry itself spent a total of more than 21 million GEL; NNLE Medical Holding - GEL 1,670,320, Emergency Management and Coordination Center - GEL 1,344,545; Center for Disease Control and Public Health and Lugar Laboratory together - more than 10 million GEL; over than $33.5 million (more than GEL 111.5 million) was spent on the procurement of tests.
- According to the Ministry of Health, as of the first quarter of 2021, the infrastructural organization of medical institutions within the framework of the loans has not yet been completed.
- In terms of social protection, the largest amount of funds - 469.6 million GEL - was spent on subsidies for utility bills of the population during the 1 year. The increase in these costs was precipitated by the increase in tariffs for electricity.
- GEL 450 million was allocated from the 2020 budget for the 200 GEL assistance program for the unemployed. Not even a third of the funds allocated during the program (May-November) was disbursed.
- For vulnerable families, the number of beneficiaries of anti-crisis assistance is increasing monthly, indicating that more families are becoming poorer and in need of assistance in the wake of the pandemic. From May 2020 to March 2021, the number of socially vulnerable families benefiting from the program increased by 45,771 (23%).
- Most of the money mobilized through the StopCov Fund was spent on helping children under 18 (925,000 children). A total of 185 million was spent on the program, which exceeds the allocated budget of GEL 160 million by +16%. The assistance was uniform (200 GEL) regardless of the social status of the child.
- As part of the business support measures, the largest share of the funds spent in one year was the income tax exemption - GEL 443.9 million.
- More than half (86.7 thousand tons) of the 168.3 thousand tons of grapes purchased within the framework of the grape harvest subsidy program was purchased by a state-owned enterprise (JSC “Akura”).
- Farmers spent 31.2 million GEL on the purchase of specific goods from specialty stores and only 25.7 thousand GEL on plowing services by utilizing the points accrued through the agricultural card.
- In 2020 and the first quarter of 2021, only 14% of the funds raised from the Reserve Fund of the Government of Georgia (55,511,407.59) were spent on the fight against the coronavirus - (7,708,933.6 GEL).
- During the pandemic, some municipalities incurred expenditures funded through their reserve funds that raise questions about their necessity, while individual municipalities were completely unable to use the funds allocated from the reserve fund.
Conclusion and Recommenrations
In the one year of fighting against the coronavirus pandemic, the Georgian government expended significant financial resources, with the main sources of these funds being budget support loans and grants received from abroad. The Anti-Crisis Plan developed by the Georgian government has alleviated the economic problems caused by the pandemic to the population and businesses. However, IDFI believes that under the conditions of effective planning and implementation of individual programs and measures, it would be possible to allocate significant resources that would make it possible to increase the target segment and the volume of assistance.
The analysis of expenditures on healthcare under the Anti-Crisis Plan raises several questions regarding the effective management of individual processes. For example, the delayed vaccination process and the covered costs, the low costs incurred for the arrangement of medical infrastructure, and so on.
The initiative of the State Audit Office to study the effectiveness of the government's Anti-Crisis Plan and its compliance with the law, as well as the procurements of the Ministry of Health and its subordinate agencies, are to be welcomed.
According to the results of the monitoring carried out by IDFI, one of the most important problems is the low degree of transparency of finances related to the Covid-19 measures. In particular, a number of agencies responsible for anti-crisis measures have refrained from disclosing detailed information in accordance with public information requirements, significantly undermining public confidence in the steps they have taken in the event of a crisis and increasing the risk of irrational mismanagement of budget funds. In light of these opaque processes, similar risks are significantly increased by the increasing rates of simplified procurement due to the crisis, the significantly increased volume of financial assistance received from international partners, and more. Additionally, the cases discussed during the monitoring when the results of a separate anti-crisis program are presented by the government in a way that helps the public to create excessive perceptions about the success of the program can be considered one of the manifestations of opaqueness.
Although the Anti-Crisis Plan developed by the Georgian government alleviated the problems caused by the pandemic to the population and businesses, IDFI believes that the issues raised in the report related to program planning, distribution of direct assistance according to social needs, and other optimal solutions could be improved to increase efficiency.
According to the monitoring results carried out by IDFI, we call on the Georgian authorities to:
- Ensure the most transparent implementation of pandemic activities and expenditures. Among them, it is important to improve the existing standard of proactive disclosure of information and, according to the recommendations developed by IDFI, to form a list of information subject to proactive disclosure by public institutions in times of crisis.
- Procuring entities should minimize the use of simplified procurement in the procurement of services and products that are known in advance and can be planned and conducted on a competitive basis.
- The State Procurement Agency should take into account IDFI recommendations regarding the placement of data in the electronic system in an open, processable format, control over the reference to SMP codes for urgently required simplified procurement, etc.
- The Audit Office should take into account suspicious circumstances identified during the monitoring of Covid-19 procurements.
- When implementing the 2021 Action Plan, the factors mentioned in the report on the planning and implementation of programs should be taken into account as much as possible, which will contribute to the effective growth of both the volume of aid and the target segment.
- Provide more targeted assistance to vulnerable groups with special financial and other needs under the Anti-Crisis Plan.
- Tighten the monitoring of the implementation of the projects to be implemented within the framework of foreign loans and grants according to the plan.
- Restrict the reimbursement of expenditures from the reserve funds, the purpose of which does not indicate the impossibility of its non-consideration in the budget planning process and, consequently, the necessity of its financing from the reserve fund.
- Account for and take into consideration the best opportunities for spending administrative costs of the budget.
- Provide the public with realistic data on the scale and effectiveness of any program developed under the Anti-Crisis Plan, which would eliminate the possibility of creating false expectations for the beneficiaries of the program.
/public/upload/EU/Final Reports/ENG19_related_public_spending_during_the_state_of_emergency_and_after_final_report.pdf
This report has been produced with the assistance of the European Union. Its contents are the sole responsibility of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and do not necessarily reflect the views of the European Union.