Covid-19 და პასუხისმგებლობის ზომები: კონსტიტუციურობის სისტემური პრობლემა
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | აქტუალური თემები | სტატია 27 ოქტომბერი 2020
ძირითადი შეფასება
საქართველოს პარლამენტი ილუზორულად ახორციელებს საკუთარ კონსტიტუციურ კომპეტენციას, რითაც Covid-19 გავრცელების პრევენციისკენ მიმართული პასუხისმგებლობის ზომების კონსტიტუციურობას აყენებს ეჭვქვეშ.
შეფასების სამართლებრივი საფუძვლების მოკლე მიმოხილვა
ოფიციალურად გამოცხადებული საგანგებო მდგომარეობის დასასრულს, საქართველოს პარლამენტმა რამდენიმე კანონში მინიმალური ცვლილებები შეიტანა. ცვლილებებით, აღმასრულებელ ხელისუფლებას ახალ კორონავირუსთან დაკავშირებული შეზღუდვების დადგენისა და აღსრულების  სრული კომპეტენცია მიენიჭა, რითაც სახელმწიფოში კვაზი საგანგებო მდგომარეობა დაწესდა.
საქართველოს კონსტიტუცია მოითხოვს, რომ აკრძალული ქმედების შინაარსი და მისი დარღვევისთვის გათვალისწინებული პასუხისმგებლობის ზომა განისაზღვროს საქართველოს პარლამენტის მიერ. ეს მოთხოვნა არ არის პრივილეგია, ეს არის სისტემური კონსტიტუციური ვალდებულება, რომელიც ხელისუფლების დანაწილების პრინციპიდან მომდინარეობს.
საქართველოს პარლამენტმა მთავრობას მიანდო, Covid-19-თან დაკავშირებით ყველა უფლებრივი სფეროს შეზღუდვა. კონკრეტული ანდა პრინციპულ საკითხებზე სამართალდარღვევების განსაზღვრის ნაცვლად, საქართველოს პარლამენტმა შექმნა პასუხისმგებლობის დამდგენი ერთი, უნივერსალური ნორმა, რომელიც ერგება აღმასრულებელი ხელისუფლების მიერ covid-19-თან დაკავშირებით მიღებული რეგულაციების ფაქტობრივად ყველა დარღვევას. სხვაგვარად, საქართველოს პარლამენტმა დააწესა ღია შემადგენლობის მქონე პასუხისმგებლობა, რომლით აკრძალული ქმედების შინაარსი ავტომატურად ივსება აღმასრულებელი ხელისუფლების მიერ დაწესებული ახალი რეგულაციებით. განსაკუთრებით პრობლემურია გარემოება, რომ რეგულაციების მიღებისას საქართველოს მთავრობას შეუძლია განსხვავებულად მოაწესრიგოს ნებისმიერი უფლებრივი სფერო და, იმავდროულად, იგი არ არის შებოჭილი საკანონმდებლო აქტით დადგენილი ნორმატიული მოთხოვნებით. აღსანიშნავია, რომ რეგულირების თვალსაზრისით, აღმასრულებელ ხელისუფლებას მიენიჭა მეტი თავისუფლება ვიდრე მას საგანგებო მდგომარეობის დროს გააჩნდა.
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 4210 მუხლით გათვალისწინებულ ღია შემადგენლობაში ვარდება და მის საფუძველზე ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს პასუხისმგებლობა ეკისრებათ საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული ორი ძირითადი სამართლებრივი აქტის საფუძველზე რომლებიც ჯამში 500-მდე პუნქტსა და ქვეპუნქტს აერთიანებს, რომლებიც, თავის მხრივ, მრავალ უფლებრივ სფეროს და ყველა ტიპის დარღვევას შეეხება. ფიზიკური და იურიდიული პირების მიერ ნებისმიერი ამ წესის დარღვევა იწვევს ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას შესაბამისად 2000 და 10000 ლარის ოდენობით. ხოლო ერთი წლის განმავლობაში იმავე სამართალდარღვევის განმეორებით ჩადენის შემთხვევაში პირს პასუხისმგებლობა დაეკისრება სისხლის სამართლის წესით.
გასათვალისწინებელი ფაქტორია, რომ სახელმწიფოს Covid-19-თან ბრძოლის მოქნილი მექანიზმები ესაჭიროება და საქართველოს პარლამენტს პასუხისმგებლობის დამდგენ ნორმებში შესაძლოა არ/ვერ გაეწერა ყველა ტექნიკური თუ შინაარსობრივი დეტალი, მაგრამ, ყველაზე მცირე,  მას უნდა მიეღო პოლიტიკური გადაწყვეტილება პრინციპული მნიშვნელობის მქონე აკრძალულ ქმედებებზე და საშიშროების მიხედვით განესაზღვრა შესაბამისი პასუხისმგებლობის ზომები. მაგალითად ისე, როგორც ეს პირბადის ტარების დარღვევის წესთან მიმართებით გააკეთა.
საკანონმდებლო ორგანომ ბლანკეტურად, შინაარსობრივი ჩარჩოს განსაზღვრის გარეშე, ჩამოაყალიბა ადმინისტრაციული და სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის დამდგენი ნორმები. მეტიც, მან გაათავისუფლა აღმასრულებელი ხელისუფლება კანონმდებლობით დადგენილი ყველა მოთხოვნისგან. ამით, საკანონმდებლო ორგანომ უარი თქვა საკუთარი კონსტიტუციური მანდატის განხორციელებაზე და ახალ კორონავირუსთან დაკავშირებული დანაშაულის/სამართალდარღვევის შემადგენლობების განსაზღვრის უფლებამოსილება, სრულად აღმასრულებელ ხელისუფლებას მიანიჭა. Covid-19 თან ბრძოლის საკითხში საკუთარი კონსტიტუციური მანდატის ამგვარი დაკნინებით, უმაღლესმა საკანომდებლო ორგანომ ეჭქვეშ დააყენა პასუხისმგებლობის დამდგენი ნორმების თავსებადობა საქართველოს კონსტიტუციის ფორმალურ მოთხოვნებთან.
აღსანიშნავია, რომ covid-19-თან ბრძოლისას საკანონმდებლო ორგანოთა მიერ საკუთარი მანდატის განხორციელების ნაკლებობით დემოკრატიული მმართველობისთვის შექმნილ პრობლემებს ეხმიანება ვენეციის კომისი 2020 წლის 8-9 ოქტომბერის შუალედური ანგარიში. ამასთან, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში უკვე შვიდი კონსტიტუციური სარჩელია რეგისტრირებული და მათ უმრავლესობაში, პირდაპირ ან ირიბად, ეჭვქვეშაა დაყენებული აღმასრულებელი ხელისუფლებისთვის გადაცემული უფლებამოსილების ფარგლები. რაც დამატებით მიუთითებს პარლამენტის მიერ საკუთარი კონსტიტუციური კომპეტენციის განხორციელების პრობლემურობაზე.
IDFI მიიჩნევს, რომ საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 4210 და საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 2481 მუხლები, „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“საქართველოს კანონის 453 მუხლის პირველ და მე-2 პუნქტებთან ერთად ქმნის ხელისუფლების დანაწილებისა და სამართლებრივი უსაფრთხოების პრინციპის დარღვევის მნიშვნელოვან რისკს.
შეფასებას თან ერთვის წარმოდგენილი პოზიციის დეტალური სამართლებრივი ანალიზი. IDFI აგრძელებს განხილული სამართლებრივი პრობლემის პრაქტიკულ შესწავლას. რელევანტური სახელმწიფო ორგანოებიდან გამოთხოვილია საჯარო ინფორმაცია და სამართალდარღვევის ოქმები. პასუხისმგებლობის დამდგენი ნორმების გამოყენების პრაქტიკის შესწავლის შემდგომ IDFI-იმ შესაძლოა მიმართოს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს.

The Parliament of Georgiaundermines its constitutional mandate and thus puts the constitutionality of the measures of responsibility introduced for preventing the spread of Covid-19 under question.
By the end of the officially announced state of emergency, the Parliament of Georgia introduced minor amendments to a number of legal acts. Based on the amendments the executive branch was given fully-fledged leverages of introducing and enforcing restrictions linked with the new coronavirus, thus establishing a quasi state of emergency in the country.
According to the Constitution of Georgia, the scope and content of prohibited actions as well as relevant measures of responsibility must be determined by the Parliament of Georgia. This is not a privilege but rather a systemic constitutional obligation, arising from the principle of checks and balances.
The Parliament of Georgia granted the government with fully-fledged leverage of restricting any of the rights linked with Covid-19. Instead of imposing sanctions on specific violations, the Parliament of Georgia created a single, universal rule of liability that applies to virtually all violations of covid-19 regulations adopted by the executive branch. In other words, the Parliament of Georgia adopted an open-end liability, which automatically fits in the content of the prohibited actions introduced by the new governmental regulations. It is particularly problematic that the Government is entitled to introduce different regulations in any area and while doing so it is not limited by the normative requirements established by primary legislation (Legislative Acts).Moreover, in terms of regulative power, the executive branch was given wider discretion than during the state of emergency itself.
Two main legal acts adopted by the Government of Georgia fall within the auspices of the open-end content of Article 4210 of the Code on Administrative Offences, based on which legal and natural persons can be held responsible for committing actions listed in up to 500 paragraphs and sub-paragraphs. These regulations relate to various human rights and include all types of violations. Acting against these rules encompasses the administrative liability of fines amounting to 2000 and 10000 Gel while committing these actions again within the period of a year leads to criminal liability.
It needs to be taken into consideration that the state needs flexible leverages of fighting against Covid-19 and the Parliament of Georgia might have been unable to regulate all technical details in the legal norms introducing various responsibilities. However, at the very least it had to take a political decision on the main prohibited actions and should have determined relevant and proportional responsibilities based on the nature of the misconduct (e.g. as it did in the case of the administrative liability on wearing face-covering).
The legislative branch adopted new blanket regulations of administrative and criminal responsibility, failing to regulate their content. Moreover, the Parliament released the executive branch from all legal requirements. By doing so the Parliament of Georgia waived its constitutional mandate and granted the government full leverages of determining illegal actions linked with the new coronavirus. As a result of undermining its constitutional mandate of fighting Covid-19, the highest legislative authority put a question mark over the constitutionality of the new regulations with the formal requirements of the Constitution.
It needs to be emphasized thatthe Venice Commission has adopted interim report on 8-9th of October 2020 where it considers lack or absence of proper political oversight of the parliament over government during Covid-19 crisis as threat to democracy. In addition, 7 constitutional complaints are already registered at the Constitutional Court of Georgia, most of which either directly or indirectly questions the scope of authority transferred to the executive branch. This further refers to the existing shortcomings of the Parliament to exercise its constitutional mandate.
IDFI finds that Articles 4210 of the Code of Administrative Offences and Article 2481 of the Criminal Code of Georgia, in conjunction with the first and second paragraphs of Article 453 of the Law of Georgia on Public Health, threaten the principle of checks and balances and pose a significant risk for legal certenity.
The assessment is based on the detailed legal analysis (attached). IDFI continues to work on the above—discussed legal issue. Relevant public information and minutes of administrative violations are requested from responsible public entities. After analyzing the practice of executing the norms of liability IDFI might consider filing aConstitutuional Complaint to the Constitutional Court of Georgia.