სასამართლომ შსს-სა და მთავარ პროკურატურას გიორგი კლდიაშვილის სასარგებლოდ ზიანის ანაზღაურება დააკისრა
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | IDFI-ს სასამართლო პრაქტიკა | პუბლიკაციები | სტატია 25 სექტემბერი 2015
როგორც საზოგადოებისათვის არის ცნობილი, 2014 წლის 12 დეკემბერს, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარების ბრალდებით (სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლი) დააკავეს IDFI-ის დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი. მას კუთვნილი და კანონმდებლობის დაცვით გაფორმებული ცეცხლსასროლი იარაღი მაღაზიაში შეკეთების შემდგომ მიჰქონდა სახლში, თუმცა არ ჰქონდა აღებული იარაღის გადატანის ნებართვა. გიორგი კლდიაშვილის ქმედება წარმოადგენდა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევას, თუმცა მიუხედავად ამისა, მის წინააღმდეგ დაიწყო სისხლისსამართლებრივი დევნა და დაკითხვის შემდეგ გადაყვანილ იქნა დროებითი მოთავსების იზოლატორში. აღსანიშნავია, რომ გიორგი კლდიაშვილი წინა-სასამართლო სხდომაზევე 2014 წლის 14 დეკემბერს გირაოს სანაცვლოდ გათავისუფლებული იქნა სასამართლო დარბაზიდან, ხოლო 15 იანვარს კი თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, შეწყდა გიორგი კლდიაშვილის წინააღმდეგ სისხლისსამართლებრივი დევნა, დადგინდა რა, რომ მისი ქმედება არ წარმოადგენდა დანაშაულს გათვალისწინებულს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით.
მიმდინარე წლის 10 თებერვალს გიორგი კლდიაშვილმა სარჩელით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს უკანონო დაკავებით მიყენებული მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნით. მის ინტერესებს სასამართლოში პარტნიორი ორგანიზაციის - საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის (საია) იურისტი, ნიკა სიმონიშვილი იცავდა (აღსანიშნავია, რომ ამავე ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა, მაია ხუციშვილმა და ლევან ვეფხვაძემ წარმატებით დაიცვეს გიორგი კლდიაშვილის ინტერსები მის წინააღმდეგ მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეშიც). სასამართლოს მიმდინარე წლის 23 ივნისის გადაწყვეტილებით შსს-სა და მთავარ პროკურატურას დაეკისრათ სოლიდარული პასუხისმგებლობა - 2000 ლარის ოდენობით მორალური ზიანისა და 1180 ლარის ოდენობით მატერიალური ზიანის ანაზღაურება გიორგი კლდიაშვილის სასარგებლოდ.
სასამართლომ გადაწყვეტილების მიღებისას იხელმძღვანელა, როგორც შიდა ეროვნული კანონმდებლობით, ისე ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა ევროპული კონვენციითა და პრეცედენტული სამართლით (საქმე რამიშვილი და კოხრეიძე საქართველოს წინააღმდეგ).
ამასთან, სასამართლომ მნიშვნელოვანი განმარტება გააკეთა ზიანის ანაზღაურების კრიტერიუმების შესახებ და მიუთითა, რომ ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნის დაკმაყოფილებისთვის საკმარისია დადგინდეს ქმედების უკანონობა (რასაც შედეგად მოყვა ზიანი) და სახეზე იყოს პირის მარეაბილიტირებელი გარემოება, მარეაბილიტირებელ გარემოებად კი მიჩნეულ უნდა იქნეს პირის მიმართ სისხლის სამართებრივი დევნის შეწყვეტა. ცხადია, რომ გიორგი კლდიაშვილის საქმეში სახეზე იყო ორივე კრიტერიუმი. კერძოდ, მოხდა მისი უკანონოდ დაკავება, ხოლო მოგვიანებით კი შეწყდა მის წინაააღმდეგ სისხლის სამართებრივი დევნა.
დამატებით, სასამართლომ აღნიშნა, რომ მართალია, პირის დაკავება ემსახურება სახელმწიფოს ლეგიტიმურ მიზანს - საზოგადოების წევრების უსაფრთხოების დაცვას, თუმცა მიუხედავად ამისა პირს, რომლის მიმართაც შეწყდა სისხლისსამართლებრივი დევნა უნდა მიეცეს შესაბამისი კომპენსაცია სახელმწიფოს მხრიდან მის უფლებებში გაუმართლებელი ჩარევისთვის.
უნდა აღინიშნოს, რომ საქმე გიორგი კლდიაშვილი შსს-სა და საქართველოს პროკურატურის წინააღმდეგ წარმოადგენს მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურების მნიშვნელოვან პრეცედენტს, განსაზღვრავს რა მის კრიტერიუმებსა და ზიანის ანაზღაურების მოთხოვნის დაკმაყოფილების აუცილებელ ელემენტებს.
სამწუხაროდ უნდა აღინიშნოს, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, ისევე როგორც საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება გაასაჩივრეს ზემდგომი ინსტანციის სასამართლოში. სააპელაციო სასამართლოში საქმის ზეპირი მოსმენა 2016 წლის 22 იანვარს ჩატარდა. სააპელაციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა მთავარი პროკურატურისა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სარჩელი და ძალაში დატოვა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლის ძალითაც უწყებებს დაეკისრათ უკანონო დაკავებით მიყენებული მორალური და მატერიალური ზიანის ანაზღაურება გიორგი კლდიაშვილის სასარგებლოდ. ვიმედოვნებთ, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო და მთავარი პროკურატურა უმოკლეს ვადებში უზრუნველყოფენ სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულებას.

As the society is already well informed on December 12th, 2014 the Director of IDFI Giorgi Kldiashvili was illegaly arrested, with the charge of illicit carrying of firearms, crime envisaged by art. 236.2 of the Criminal Code of Georgia. Kldiashvili was transporting home a firearm after repairing it at an arms shop. The fire arm was officially registered on the name of Giorgi Kldiashvili, although he did not have a permit on transportation. Regardless of the fact that the action of Kldiashvili constituted administrative offence, criminal prosecution was launched against him. Kldiashvili was taken to the detention center after questioning. It should be highlighted that on December 14th, 2014 Giorgi Kldiashvili was released from the courtroom on bail, whereas on January 15th, 2015 criminal prosecution against him was suspended, as the court held that his actions were not criminal in character, hence did not constitute the crime foreseen by the Criminal Code of Georgia.
On February 10th, 2015 Giorgi Kldiashvili filed an appeal at Tbilisi City Court for moral and financial damages inflicted as a result of illegal detainment. Lawyer Nika Simonishvili from the partner organization _ Georgian Young Lawyers Association (GYLA) was representing the interests of Kldiashvili (It should be noted that lawyers of the same organization Maia Khutsishvili and Levan Vepkhvadze successfully protected interests of Giorgi Kldiashvili in the course of criminal prosecution against him). On June 23rd, 2015 the court held Ministry of Internal Affairs and Prosecutor’s Office of Georgia equally responsible for compensating moral damages amounting to 2000 Gel and monetary damages amounting to 1180 to Giorgi Kldiashvili.
The decision of the court was based on domestic legislation as well as international law, i.e. the European Convention for the Protection of Human Rights and Basic Freedoms, as well as relevant case law (the case of Ramishvili and Kokhreidze vs. Georgia).
The court made important ruling on the criteria of damages and highlighted that in order to grant an appeal on damages two main provisions should be present: Illegality of actions (which caused damage) and fact of rehabilitation, that is suspension of criminal prosecution. It is unambiguous that in the case of Girogi Kdliashvili both criteria were present, i.e. firstly he was illegally detained after which criminal prosecution against him was suspended as the court held that his actions were not criminal in character.
In addition the court highlighted that, even though the measure of detainment serves the legitimate purpose of a state to protect safety of its citizens, nonetheless a person against whom criminal prosecution has been suspended, should be compensated damages for unlawful intervention in his rights by a state.
The dispute of Giorgi Kldiashvili against the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor’s Office of Georgia represents an important precedential case on damages, as it sets the criteria for compensating damages and its compulsory pre-requisites.
Unfortunately the Ministry of Internal Affairs as well as the Prosecutor's Office of Georgia have appealed the decision of Tbilisi City Court in the higher instance court. The hearing on the case at Tbilisi Court of Appeals was held on the 22nd of January, 2016. The Court did not grant the appeal filed by the Prosecutor's Office and the Ministry of Internal Affairs and left the decision of the first instance court in force. According to the decision the above-mentioned entities are held responsible to pay moral and monetary damages to Giorgi Kldiashvili dwelling from the fact of his illegal detainment. We hope that the entities will fully internalize that they are bound by the decisions of the court and compensate damages to Giorgi Kldiashvili in the nearest future.
We hope that Tbilisi Court of Appeals will render a decision which will be in full compliance with existing legislation. It is crucial that the Ministry of Internal Affairs and Prosecutors Office of Georgia guarantees that the damages are compensated to Giorgi Kldiashvili in the nearest future.