პროექტის ნომერი: No. 13382
ძირითადი აქტივობების ზოგადი მიზანია საქართველოში დემოკრატიისა და კარგი მმართველობის მხარდაჭერა მტკიცებულებებზე დაფუძნებული კვლევების, მონიტორინგისა და ადვოკატირების მეშვეობით შემდეგი მიმართულებებით: 1) ღია მმართველობის წახალისება; 2) ანტი-კორუფციული სისტემის გაძლიერება; 3) სოციალური და ეკონომიკური პოლიტიკა; 4) კანონის უზენაესობა; 5) დეცენტრალიზაციის პროცესის ხელშეწყობა; 6) საქართველოში დემოკრატიული ტრანზიციის პროცესის მხარდაჭერა; 7) მედია და გამოხატვის თავისუფლება; 8) ინტერნეტი და ინოვაციები.
ბოლო 20 წლის განმავლობაში, საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისა და მმართველობის ეფექტიანობის, გამჭვირვალობის და სამართლიანობის გაუმჯობესების მიუხედავად ეს პროცესები შენელებულია და შეინიშნება სერიოზული გამოწვევბი, როგორიცაა არაფორმალური მმართველობა, ძალაუფლების არასათანადო გამიჯვნა, არასაკმარისი სასამართლო დამოუკიდებლობა, მაღალი დონის კორუფცია და მნიშვნელოვანი რეფორმების დასანერგად საჭირო არასაკმარისი პოლიტიკური ნება. აღნიშნული პრობლემების რიცხვს ასევე მიეკუთვნება სიღარიბე და რუსეთის ფედერაციის მხრიდან პოლიტიკური და ეკონომიკური ზეწოლა, რომელიც უარყოფითად აისახება ქვეყანაში მიმდინარე დემოკრატიულ პროცესებზე. ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და ქართული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების შეფასებით, საქართველოში სახელმწიფოს მიტაცების ნიშნები ფიქსირდება. მიუხედავად საქართველოს მთავრობის განცხადებული პრო-დასავლური, ევრო-ატლანტიკური და დემოკრატიული კურსისა, ეს შემაშფოთებელი ტენდენციები ნათლად მიუთითებენ სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის და მათი კომპეტენციის ფარგლებში საქართველოს პრო-დასავლური განვითარების მხარდაჭერის აუცილებლობაზე.
IDFI-ს გააჩნია დემოკრატიული პროცესების გაუმჯობესებაზე და კარგი მმართველობის წახალისებაზე მუშაობის 10 წლიანი გამოცდილება, და გეგმავს აღნიშნული გამოწვევების გამკლავებას მტკიცებულებებზე დაფუძნებული კვლევების, მონიტორინგის და ადვოკატირების მეშვეობით. კერძოდ, IDFI იმუშავებს შემდეგ ძირითად მიმართულებებზე: კორუფციასთან ბრძოლა, საჯარო ინსტიტუტების გამჭვირვალობის გაუმჯობესება, გადაწყვეტილების მიღების პროცესებში მოქალაქეების ჩართულობის წახალისება, კანონის უზენაესობის მაღალი სტანდარტების მიღწევა, ინკლუზიური ეკონომიკური პოლიტიკის წახალისება, დემოკრატიული დეცენტრალიზაციისა და ტრანზიციის პროცესის ხელშეწყობა, მედიის და ადამიანის უფლებების მხარდაჭერა, და პრობლემების გადაჭრაზე ორიენტირებული ინოვაციების წახალისება.
ამ მიზნების მისაღწევად IDFI იმუშავებს ყველა რელევანტურ საჯარო, კერძო და სამოქალაქო საზოგადოებრივ დაინტერესებულ მხარესთან. ორგანიზაცია ასევე აქტიურად გამოიყენებს სხვადასხვა ეროვნულ და საერთაშორისო ქსელებს და პლატფორმებს არჩეულ სფეროებში დადებითი ცვლილებების მიღწევის მიზნით. ბოლოს, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა მასშტაბური შედეგების მიღწევას ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე მუშაობით, როგორიცაა განათლება, გენდერი და გარემოს დაცვა.

Grant Number: No. 13382
The overall objectives of the Core Activities are Supporting Democratic and Good Governance in Georgia through evidence-based research, monitoring and advocacy by a) Promoting Open Governance; b) Strengthening the Anti-Corruption System; c) Social and Economic Policy; d) Rule of Law; e) Facilitating the Decentralization Process; f) Supporting the Process of Democratic Transition in Georgia; g) Media and Freedom of Expression; h) Internet and Innovations.
Despite overall progress in terms of building a democratic state and improving the effectiveness, transparency and fairness of governance in Georgia over the past 20 years, these processes have slowed and are currently facing serious challenges, such as informal governance, concentration of power, lack of judicial independence, high-level corruption and lack of political will to continue with important reforms, as well as poverty, external political and economic pressure from the Russian Federation that negatively affects democratic processes in the country. Reputable international organizations as well as prominent Georgian civil society organizations have gone as far as to say that Georgia shows signs of state capture. While the Government of Georgia declares that country irreversibly keeps pro-Western, Euro-Atlantic, democratic course, these worrying trends show a clear necessity for civil society to focus on these direction and support Georgia’s democratic and pro-western development as much as possible within its competence.
Having 10 years of experience working on improving democratic processes and promoting the principles of good governance, IDFI intends to counteract the existing challenges facing democratic and good governance through evidence-based research, monitoring and advocacy. More specifically, IDFI will work towards key objectives of combating corruption, improving transparency of public institutions, increasing citizen engagement in decision-making processes, achieving higher standards of rule of law, promoting more inclusive economic policies, facilitating the democratic decentralization and the democratic transition processes, upholding media and human rights, and promoting innovations to solve outstanding problems.
To achieve these objectives, IDFI will work with all relevant public, private, and civil society stakeholders. The organization will also make active use of various national and international networks and platforms in order to achieve positive change in target areas. Finally, special attention will be paid to achieving results at scale, by engaging important cross-cutting issues, such as education, environment and gender.