2013 წლის 28 ოქტომბერს, ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტმა - პოლონელი ერის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულის ეროვნული მეხსიერების კომისიამ (IPN) ოფიციალური წერილით მიმართა IDFI-ის, სადაც თანხმობა განაცხადა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) თანამშრომლობაზე, რაც გულისხმობს კომუნისტური რეჟიმის მსხვერპლთა სიის შექმნას, ბიბლიოგრაფიული შინაარსის ინფორმაციის გაცვლას, რეპრესიების მსხვერპლთა მასობრივი დახვრეტისა და დამარხვის ადგილმდებარეობის განსაზღვრას და საარქივო კვლევების განხორციელებას ტოტალიტარიზმისა და სტალინიზმის შესახებ.
IPN-ის საარქივო დეპარტამენტის დელეგაცია თბილისს 2013 წლის 11 ოქტომბერს ეწვია. შეხვედრის ორგანიზატორი იყო საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივი, რომელიც IDFI-ის დიდი ხნის პარტნიორია. შეხვედრაზე IDFI-ის დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, ისაუბრა ორგანიზაციის საქმიანობაზე ტოტალიტარიზმის, საბჭოური პერიოდის ისტორიის და სტალინიზმის შესწავლაში და იმ როლზე, რასაც IDFI თამაშობს სამოქალაქო საზოგადოების მშენებლობის პროცესში, ასევე გამოითქვა სურვილი ამ ორი ორგანიზაციის სამომავლო თანამშრომლობის შესახებ.

On October 28th, 2013 the Institute of National Remembrance - Commission for the Prosecution of Crimes against the Polish Nation (IPN) sent official letter to Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) regarding cooperation in work on assembling a list of victims of the communist regime, exchange of bibliographic information, determining the burial sites of the victims and archive researches on totalitarian studies and Stalinism.
The delegation of IPN Archival Department visited Tbilisi in October 11, 2013. Meeting was organized by the Archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia who is a long time partner organization of the IDFI. At the meeting with IDFI Giorgi Kldiashvili, the director of the organization has presented the work that IDFI conducts in Soviet and totalitarian studies, revision of Stalinis in Georgia and its support in building civic society in Georgia and has suggested further cooperation between two institutions.