პროექტის „PAR-ის მხარდაჭერა სამოქალაქო მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით“ დასკვნითი ღონისძიება
10 იანვარს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან ერთად (საია) პროექტის „PAR-ის მხარდაჭერა სამოქალაქო მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით“ დასკვნითი ღონისძიება გამართა.
ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის მართვისა და ადამიანური კაპიტალის პროგრამის გუნდის ხელმძღვანელმა, კოლომბ დე მერსემ და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარემ, ნიკა სიმონიშვილმა.
ღონისძიება წარიმართა პანელური დისკუსიის ფორმატში. მასში მონაწილეობა მიიღეს მარიამ მაისურაძემ (პროექტის „PAR-ის მხარდაჭერა სამოქალაქო მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით“ მენეჯერი), სალომე საღარაძემ (პროექტის „PAR-ის მხარდაჭერა სამოქალაქო მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით“ კოორდინატორი), ქეთევან ცანავამ (პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის დეპარტამენტის საჯარო მმართველობის სამმართველოს უფროსი, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია), მარიკა ვაჭარაძემ (თავმჯდომარე, რეგიონული ინიციატივების ცენტრი „ნათელი მომავალი“), მარკ ვან დენ მუიზენბერგმა (ექსპერტი, ევროკავშირის ტექნიკური დახმარების პროექტი „საჯარო მმართველობის რეფორმის მხარდაჭერა საქართველოში“), მარტინს კრივინსმა (ექსპერტი, OECD/SIGMA), თამარ ჩხიტუნიძემ (პროექტის „PAR-ის მხარდაჭერა სამოქალაქო მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით“ ფარგლებში კეთილსინდისიერებისა და ანგარიშვალდებულების ექსპერტი) და გიორგი ბობღიაშვილმა (საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში, UNDP).
საერთაშორისო და ადგილობრივმა ექსპერტებმა, ხელისუფლებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა, გაცვალეს ინფორმაცია საჯარო მმართველობის საუკეთესო პრაქტიკის, არსებული გამოწვევებისა და საჭიროებების შესახებ. დისკუსიის მიზანს ასევე წარმოადგენდა დებატების ხელშეწყობა იმასთან დაკავშირებით, თუ რა უნდა შეიცვალოს საჯარო მმართველობის რეფორმის ხარისხის გაუმჯობესებისთვის. დისკუსიის ფარგლებში მონაწილეებმა ისაუბრეს ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორებიცაა:
- PAR-ის ძირითადი მიღწევები და გამოწვევები საქართველოში
- PAR-თან დაკავშირებით არსებული გამოწვევები და ცნობიერების დონე რეგიონებში
- პოლიტიკის შემუშავების გამჭვირვალობისა და სამოქალაქო მონაწილეობის მნიშვნელობა საჯარო მმართველობისთვის
- PAR-ის მართვის მიდგომები საქართველოში – შესაძლო ცვლილებები
- კარგი საჯარო მმართველობის ძირითადი პრინციპები
- კოორდინაციის როლი და კარგად შემუშავებული ჩარჩოს მნიშვნელობა
- საჯარო მმართველობის გაციფრულება
პროექტი „PAR-ის მხარდაჭერა სამოქალაქო მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით“ IDFI-მ საია-სთან ერთად 2019 წელს დაიწყო. პროექტი მიზნად ისახავდა დაინტერესებულ მხარეთა დიალოგისა და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გზით საჯარო მმართველობის რეფორმის განხორციელების, PAR-ის სამოქმედო გეგმის მონიტორინგისა და გადახედვის პროცესში ინოვაციების, შესაძლებლობების გაძლიერების ხელშეწყობას.
აღნიშნული მიზნის მისაღწევად პროექტის ფარგლებში განხორციელდა სხვადასხვა აქტივობა, მათ შორის:
- რეფორმის გაუმჯობესების მიზნით განხორციელდა PAR-ის სამოქმედო გეგმის მონიტორინგი და შემუშავდა ალტერნატიული მონიტორინგის ანგარიშები (2019, 2020 წლის I ნახევარი, 2020 წლის II ნახევარი, 2019 – 2020), რომლებიც საჯარო დისკუსიის ფორმატში იქნა განხილული;
- მონიტორინგის პროცესში გამოკვეთილ პრობლემურ საკითხებზე მომზადდა საჯარო მმართველობის საუკეთესო პრაქტიკის კვლევა;
- მონიტორინგის პროცესში უზრუნველყოფილი იქნა 15 რეგიონული ორგანიზაციის აქტიური ჩართულობა;
- საზოგადოების ჩართულობის გასაზრდელად შეიქმნა საჯარო მმართველობის რეფორმის სამოქმედო გეგმის შესრულების მონიტორინგის ელექტრონულ პლატფორმა (PAR Tracker), რომელიც PAR-ის შესახებ აერთიანებს პრაქტიკულ ინფორმაციას და უზრუნველყოფს მონიტორინგის პროცესში გარე მომხმარებლის ჩართულობას;
- საჯარო მმართველობისა და პოლიტიკის შემუშავების საკითხებზე საჯარო მოსამსახურეების ცნობიერების ამაღლებისა და მათ მიერ პრაქტიკული გამოცდილების მიღების მიზნით გაიმართა ორდღიანი სემინარი;
- ახალგაზრდებში PAR-თან დაკავშირებით ინტერესის გასაზრდელად განხორციელდა ანალიტიკური სტატიების კონკურსი;
- საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მიზნით მომზადდა და ინტერნეტსივრცეში გავრცელდა ოთხი საინფორმაციო ვიდეო:
1. საჯარო მმართველობის რეფორმა
2. საჯარო მმართველობის რეფორმა - ხარვეზები
3. რა არის საჯარო მმართველობის რეფორმა?
4. www.partracker.ge - პრაქტიკული ინსტრუქცია
“ჩვენი აქტივობების მყისიერი შედეგები სახეზეა, თუმცა, ჩვენგან დამოუკიდებელი მიზეზებით რეფორმის პროცესი ერთგვარ ჩიხშია შესული. როგორც იცით, 2021 წელს რეფორმის ახალი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა არ დამტკიცებულა, რაც მნიშვნელოვნად შეაფერხებს რეფორმის მიმდინარეობას. ამის მიუხედავად, იმედი გვაქვს 2022 წლიდან პროცესი აქტიურად განახლდება და ჩვენს მიერ გაწეული ძალისხმევაც თავის წვლილს შეიტანს რეფორმის წარმატებაში.” - აღნიშნა IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა.

On January 10, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) together with Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) held a closing event of the project “Contributing to PAR through Civic Monitoring and Engagement”.
The event participants were welcomed with opening remarks by Giorgi Kldiashvili, Executive Director of IDFI; Colombe De Mercey, Team Leader for Governance and Human Capital, Delegation of the European Union to Georgia; and Nika Simonishvili, Chairperson of GYLA.
The event was held in a panel discussion format. It was participated by Mariam Maisuradze (Manager of the project “Contributing to PAR through Civic Monitoring and Engagement“), Salome Sagharadze (Coordinator of the project “Contributing to PAR through Civic Monitoring and Engagement“), Ketevan Tsanava (Head of the Public Administration Unit of the Department of Policy Planning and Coordination of the Government Administration of Georgia), Marika Vatcharadze (Chairperson, Centre of Regional Initiatives “Bright Future”), Marc Van Den Muyzenberg (Expert, EU Technical Assistance Project “Support to Public Administration Reform in Georgia”), Martins Krievins (Expert, OECD/SIGMA), Tamar Chkhitunidze (Integrity and Accountability Expert of the Project “Contributing to PAR through Civic Monitoring and Engagement“), Giorgi Bobghiashvili (Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia, UNDP).
International and local experts, as well as the representatives of government and civil society exchanged the information on best practices, existing challenges and needs of Public Administration. The discussion also aimed to foster debate on what needs to be changed to improve the quality of the reform. Participants discussed relevant issues such as:
- Key achievements and challenges of PAR in Georgia
- Challenges and awareness regarding PAR in the regions
- Importance of transparent policy-making and civic participation for Public Administration
- The approach of PAR management in Georgia – possible modifications
- Basic principles of good Public Administration
- The role of coordination and well-designed framework in PAR
- Digitalization of Public Administration
IDFI together with GYLA started to implement the project – “Contributing to PAR through Civic Monitoring and Engagement” – in 2019. The project aimed to promote the implementation of the Public Administration Reform through innovations, capacity building, multi-stakeholder dialogue and civil society engagement in monitoring and revision of the PAR Action Plan.
To achieve this objective different activities were carried out within the project, including:
- In order to improve the reform, the PAR Action Plan was monitored and alternative monitoring reports were developed (2019, I half of 2020, II half of 2020, 2019 – 2020), which were publicly discussed;
- The study of the best European practice of public administration was prepared on the problematic issues identified during the monitoring process;
- Active involvement of 15 regional organizations was ensured in the monitoring process;
- For monitoring the implementation of the Public Administration Reform Action Plan an electronic platform (PAR Tracker) was developed. The platform combines practical information on Public Administration Reform and ensures external user engagement in the monitoring process;
- To raise civil servant’s awareness of public administration and policy-making and give them opportunity to gain both theoretical knowledge and practical experience, a two-day workshop was conducted for public servants;
- Analytical articles’ contest was held to increase the interest of PAR in young people;
- To raise public awareness, four informational videos were prepared and published on the Internet:
1. Public Administration Reform
2. Public Administration Reform - Challenges
3. What is Public Administration Reform?
4. www.partracker.ge – practical instruction
“The immediate outputs of our activities are visible, however, for reasons beyond our control, the reform process is deadlocked. As you know, the new strategy and action plan was not approved in 2021, which will significantly hinder the progress of the reform. Nevertheless, we hope that from 2022 the process will be actively continued and that our efforts will contribute to the success of the reform.” – Noted IDFI executive director, Giorgi Kldiashvili.