PAR-ის მხარდაჭერა სამოქალაქო მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით
განმახორციელებელი ორგანიზაციაინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA)
პროექტის ნომერიENI/2019/409-956
ბიუჯეტი: EUR 499,435.55; ევროკავშირი: EUR 449,492; პარტნიორების წილი: EUR 49,943.55 (IDFI – EUR 259,611.32; GYLA – EUR 239,824.24)
ხანგრძლივობა: 10 ოქტომბერი 2019 – 10 იანვარი 2022
კონტექსტი
საქართველომ საჯარო მმართველობის რეფორმის (PAR) განხორციელება 2015 წელს, ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების ხელმოწერის შემდეგ დაიწყო. რეფორმის მიზანია საქართველოს საჯარო მმართველობის გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და ეფექტურობის გაუმჯობესების ხელშეწყობა. ბოლო ოთხი წლის მანძილზე PAღ-ის განხორციელება ნელი ტემპით მიმდინარეობს. PAR-ის შესრულების მონიტორინგის შედეგების თანახმად, საქართველოს მთავრობის მიერ 122 აქტივობა შეფასდა, აქედან 55 - სრულად, 33 - ძირითადად, 22 - ნაწილობრივ, ხოლო 12 მათგანი საერთოდ არ შესრულდა. ნელი ტემპით განხორციელების გარდა, PAR-ის არსებობის მანძილზე, რეფორმის ზოგიერთი ძველი ვალდებულება საერთოდ არ შესრულებულა. ერთ-ერთ ასეთ მაგალითს წარმოადგენს ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ ახალი კანონის მიღების ვალდებულება, მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნული საკითხი რეფორმის ნაწილს ჯერ კიდევ 2015 წლიდან წარმოადგენდა.
ზოგადად, PAR-ი განიცდის ამბიციური რეფორმების ნაკლებობას, განსაკუთრებით გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების ნაწილში. PAR-ის წინა სამოქმედო გეგმა ეროვნულ ანტიკორუფციულ სამოქმედო გეგმასაც მოიცავდა, რაც PAE-ის ამჟამინდელ ვერსიაში ამოღებულია. PAR-ის განხორციელებაში სათანადოდ არ არიან ჩართულნი ადგილობრივი თვითმმართველობები. ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები კი ნაკლებად მონაწილეობენ რეფორმის განხორციელების მონიტორინგში. გარდა ამისა, PAR-ის შესრულებაში საზოგადოების ჩართულობისა და ზედამხედველობის კომპონენტის სისუსტე, რეფორმის წარმატებულად განხორციელების პროცესს კიდევ უფრო აფერხებს. სწორედ რეგიონების ჩართულობისა და მონაწილეობის გაუმჯობესების აუცილებლობაზეა საუბარი 2018-2020 წლის მთავრობის პროგრამაშიც.
PAR-ის მესამე სამოქმედო გეგმის მაქსიმალურად ეფექტურად განხორციელებისთვის, ასევე, სამომავლოდ რეფორმის გაუმჯობესებისთვის, პროექტის განმახორციელებელი ორგანიზაციები (IDFI, GYLA და რეგიონული არასამთავრობო ორგანიზაციები), საჯარო მმართველობის რეფორმის მონიტორინგისა და გადახედვის პროცესში სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაზრდას გეგმავენ ინოვაციების, შესაძლებლობების გაძლიერების და დაინტერესებულ მხარეთა დიალოგის მეშვეობით.
პროექტი მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს საჯარო მმართველობის რეფორმის განხორციელებას, PAR-ის სამოქმედო გეგმის მონიტორინგისა და გადახედვის პროცესში ინოვაციების, შესაძლებლობების გაძლიერების, დაინტერესებულ მხარეთა დიალოგისა და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გზით.
პროექტის კონკრეტული მიზნები:
1. PAR-ის განხორციელების მონიტორინგი ინოვაციური და ინკლუზიური მიდგომებით.
2. ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების შესაძლებლობების გაძლიერება, რათა უკეთ შეიტანონ წვლილი PAR-ის შესრულების ზედამხედველობის პროცესში.
3. PAR-ის გადახედვის პროცესის ხელშეწყობა, დაინტერესებულ მხარეთა შორის დისკუსიისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარების მეშვეობით.
პროექტის მთავარი აქტივობები
IDFI და GYLA საჯარო მმართველობის რეფორმის განხორციელების პროცესს მონიტორინგს გაუწევენ განსაკუთრებით შემდეგი ოთხი მიმართულებით: პოლიტიკის შემუშავება, ანგარიშვალდებულება, საჯარო ფინანსების მართვა და სერვისების მიწოდება. ამის შედეგად გამოვლინდება რეფორმის გახორციელების პროცესის ძლიერი და სუსტი მხარეები. შეფასება გამოყენებულ იქნება, როგორც მონიტორინგის ალტერნატიული ანგარიში, რომელიც შეავსებს და გადაამოწმებს საქართველოს მთავრობის ანგარიშს. შეუსრულებელი ვალდებულებების გამოკვეთისთანავე, პროექტის გუნდი შეისწავლის  ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამომწვევ მიზეზებს და წარმოადგენს მათი გადაჭრის გზებს. პროექტის განმახორციელებელი ორგანიზაციები მონიტორინგის შედეგებს PAR-ის და მისი სამოქმედო გეგმის გადახედვის პროცესში გამოიყენებენ.
მონიტორინგის განუყოფელი ნაწილია ინტერაქტიული და დინამიური მონიტორინგის ერთიანი პლატფორმა, რომელზეც განთავსდება მონიტორინგისა და კვლევის შედეგები. ამისთვის IDFI შექმნის მონიტორინგის ონლაინ პლატფორმას - PAR Tracker-ს, რომლის მეშვეობითაც ფართო საზოგადოება და ყველა დაინტერესებული მხარე მიიღებს ყოვლისმომცველ ინფორმაციას PAR-ის განხორციელებისა და მონიტორინგის პროცესში ჩართულობის შესაძლო გზების შესახებ.
GYLA გეგმავს საქართველოს 6 ქალაქის მასშტაბით (ახმეტა, ბათუმი, ქუთაისი, ზუგდიდი, ფოთი და მარნეული), 11 ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციის გადამზადებას. ამ ქალაქებიდან 4 მათგანი თვითმმართველი ქალაქის სტატუსით სარგებლობს, ხოლო მეხუთე და მეექვსე დასახლებულია ეთნიკური უმცირესობებით (მუსლიმი ქისტები ახმეტაში, ხოლო აზერბაიჯანელები მარნეულში). ტრენინგის დასრულების შემდეგ, GYLA თითოეულ ქალაქში კონკურსის გზით შეარჩევს არასამთავრობო ორგანიზაციებს და მათთვის გამოყოფს მცირე გრანტებს. რაც მათ საშუალებას მისცემთ შეაფასონ ადგილობრივ დონეზე PAR-ის რეფორმის განხორციელება, ასევე, ყველა ადგილობრივი დაინტერესებული მხარის ჩართულობით გამართული საჯარო განხილვებისა და სამუშაო შეხვედრების საშუალებით, გამოკვეთონ გამოწვევები და შესაძლებლობები.
PAR-ის გადახედვის პროცესის ხელშეწყობის მიზნით, IDFI შეისწავლის საუკეთესო პრაქტიკებს PAR Tracker–ის მიერ გამოკვეთილ ყველაზე პრობლემურ საკითხებზე, შეიმუშავებს შესაბამის რეკომენდაციებს, რომლებსაც სამუშაო შეხვედრებისა და მრგვალი მაგიდის დისკუსიების მეშვეობით, გაუზიარებს ყველა დაინტერესებულ მხარესა და გადაწყვეტილების მიმღებ პირს. რეფორმის შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით, IDFI ასევე აქტიურად გამოიყენებს მედიასაშუალებებს. პროექტის დასრულების შემდეგ, IDFI და GYLA გამართავენ კონფერენციას, რათა თავი მოუყარონ ყველა დაინტერესებულ მხარეს და ადვოკატირება გაუწიონ საჯარო მმართველობის რეფორმის ახალ სამოქმედო გეგმისთვის ამბიციური ვალდებულებების გათვალისწინებას.
პროექტის მთავარი იდეა მდგომარეობს შემდეგში: PAR-ის მონიტორინგის ონლაინ პლატფორმის შექმნით, PAR-ის საბჭოს წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციები აღიჭურვებიან მონიტორინგის ერთიანი და ეფექტური მექანიზმით, და იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რომლებიც პროცესში არ არიან ჩართულები, ექნებათ შესაძლებლობა, წვლილი შეიტანონ რეფორმის განხორციელებაში. PAR Tracker-ი გახდება დამაკავშირებელი მექანიზმი, რომელიც საშუალებას მისცემს სამიზნე ჯგუფებსა და ბენეფიციარებს თავიანთი მოსაზრებები და შენიშვნები გაუზიარონ რეფორმის განხორციელებაზე პასუხისმგებელ საჯარო დაწესებულებებს.
მონიტორინგის ეს სისტემური და ინოვაციური მიდგომა რეფორმის მთავარი გამოწვევების აღმოჩენის შესაძლებლობას იძლევა. ასევე, IDFI და GYLA მოამზადებენ მტკიცებულებებზე დაფუძნებულ რეკომენდაციებს, რისთვისაც გამოყენებული იქნება PAR Tracker-ის საშუალებით შეგროვებული გამოხმაურებები და შესწავლილი საერთაშორისო პრაქტიკა.

Project Title: Contributing to PAR through Civic Monitoring and Engagement
Implemented by: Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA)
Project Number:ENI/2019/409-956
Total Budget: EUR 499,435.55; European Union: EUR 449,492; Partners Match: EUR 49,943.55 (IDFI - EUR 259,611.32 and GYLA - EUR 239,824.24)
Duration: October 10, 2020 – October 10, 2022
Georgia launched the Public Administration Reform (PAR) in 2015 after signing the Association Agreement with the EU. The general goal of the reform is to improve the transparency, predictability, accountability and efficiency of the public administration of Georgia. For the past 4 years, successful implementation of PAR has been limited. According to Government of Georgia (GoG) PAR implementation monitoring results, 122 activities were assessed, out of which 55 were fully accomplished, 33 - mostly accomplished, 22 - partially accomplished, and 12 were not fulfilled. In addition to slow pace of implementation, several past obligations within the reform have been left unfulfilled for the most part of PAR’s existence. For example, an integral part of PAR, adoption of a separate Law on Freedom of Information has not been fulfilled, despite it being part of the reform since 2015.
Generally, PAR lacks ambitious reforms, especially in the areas of transparency and accountability. If the previous PAR action plan included the national anti-corruption action plan, the current one omits this important element. Local governments are not part of PAR to the extent they should be and regional CSOs are not engaged in the oversight of the reform. Also, public participation and oversight in the implementation of PAR has been one of the weakest links of the reform, which hinders its successful implementation. The need to improve regional engagement and participation has been recognised by the Government in its Programme 2018-2020.
In order to ensure that the third PAR action plan is implemented to the greatest extent possible and that the work is done to prepare for future improvement of the reform, implementing organizations (IDFI, GYLA, and regional CSOs) plan to promote civil society engagement in the monitoring and revision of the Public Administration Reform through innovations, capacity building and multi-stakeholder dialogue.
Action Objectives
The action aims to promote the implementation of the Public Administration Reform through innovations, capacity building, multi-stakeholder dialogue and civil society engagement in monitoring and revision of the PAR Action Plan.
Specific Objectives of the action are the following:
1. Monitor the implementation of PAR through an innovative, inclusive approach
2. Strengthen capacity of local CSOs to better contribute to oversight and implementation of PAR
3. Facilitate PAR revision process through multi-stakeholder discussion and sharing of best practices.
Action Major Activities
IDFI and GYLA will monitor the implementation of Public Administration Reform, with particular focus on 4 components: policy development, accountability, public finance management and service delivery in order to identify the strengths and weaknesses of the implementation process, allowing for evidence-based revision. The assessment will serve as an alternative monitoring report, complementing and verifying the report of the GoG. Once unfulfilled commitments are identified, the project team will examine the principal reasons of failure and propose ways of addressing them. These observations will then be used by the implementing organizations for the revision of PAR and its action plan.
A single interactive and dynamic monitoring platform will be an integral part of the monitoring process. Monitoring and research results will be stored on this platform. For this purpose IDFI will create an online monitoring platform - PAR Tracker, that will grant the public and all interested stakeholders ready access to comprehensive information about PAR implementation, as well as means to engage in the monitoring process.
GYLA will train 11 local CSOs in at least 6 cities in Georgia (Akhmeta, Batumi, Kutaisi, Zugdidi, Poti and Marneuli), four of which have the self-governing status, while the fifth and sixth are populated by ethnic minorities (Muslim Kists in Akhmeta and Azerbaijanis in Marneuli). After the trainings, GYLA will select CSOs in each city via a competition, and issue small grants to them to assess implementation of PAR reform at local level and identify shortcomings and opportunities through public discussions and workshops with the participation of all relevant local stakeholders.
In an effort to facilitate PAR reform revision process, IDFI will study best practices on the most problematic issues identified by PAR Tracker and elaborate policy recommendations, which will be communicated to all relevant stakeholders and decision-makers through workshops and roundtable discussions. IDFI will also make active use of its media network to raise awareness about the reform, in an effort to stimulate public demand for more ambitious reform commitments. Finally, at the end of the project, IDFI and GYLA will hold a conference to gather all relevant stakeholders to advocate for improvements and ambitious commitments for the future of Public Administration Reform.
The logic behind the action is that by creating an online platform for monitoring PAR, CSOs which are part of the PAR Council will be equipped with an effective common monitoring tool, and other CSOs, not part of the process, with area specific expertise will be given the opportunity to contribute to the reform. The PAR tracker will act as a bridging mechanism allowing target groups and beneficiaries to share their feedback and concerns with public institutions that are responsible for policy making, service delivery and PAR implementation.
This systemic and innovative approach to monitoring will help identify all key challenges facing the reform. IDFI and GYLA will then develop evidence-based recommendations to counter these challenges by consolidating the feedback gathered through the PAR Tracker as well as studying best international practices. Finally, the recommendations for how to revise PAR will be advocated using all relevant channels.