კონკურსანტების გასვლითი სამუშაო შეხვედრა ლოპოტაზე
25-27 სექტემბერს გაიმართა გასვლითი სამუშაო შეხვედრა ლოპოტას სასტუმროში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ გამოცხადებულ კონკურსში მონაწილე ანალიტიკოსებისათვის. ანალიტიკოსების კონკურსი ტარდება „სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 – სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა“-ს ფარგლებში. პროექტს ახორციელებს IDFI ბრემენის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით. პროექტი მიზნად ისახავს სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფების მაქსიმალურად ფართო სპექტრის დაინტერესების გამოწვევასა და მათი ცოდნის გაღრმავებას საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია “საქართველო 2020”-ის შესახებ. საზოგადოების ინფორმირებულობის ამაღლების გარდა, პროექტის ფარგლებში კრიტიკულად იქნება შეფასებული სტრატეგიის არსებული გამოწვევები და განხორციელების პროცესი, იმისათვის, რომ მოხდეს ამ ეტაპზე არსებული პრობლემების იდენტიფიკაცია და შემუშავდეს საჭირო რეკომენდაციები.
ანალიტიკოსების კონკურსში მონაწილეობას იღებს 13 კონკურსანტი, რომლებიც საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგიაში განხილულ თემებზე იმუშავებენ და თავიანთ ანალიტიკურ ნაშრომებს გააცნობენ საზოგადოებას კონკურსისთვის სპეციალურად შექმნილი ბლოგის საშუალებით.
გასვლითი სამუშაო შეხვედრის სადისკუსიო პანელის თემები შერჩეული იყო სტრატეგიაში განხილული სამი ძირითადი პრობლემის გათვალისწინებით:
• კერძო სექტორის კონკურენტუნარიანობა
• ადამიანური რესურსების განვითარება
• ფინანსებზე ხელმისაწვდომობა
სამუშაო შეხვედრის პირველი დღის საპანელო განხილვა დაეთმო საქართველოში ფინანსებზე ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებულ საკითხებს. მომხსენებლებად მოწვეულნი იყვნენ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საპენსიო რეფორმის სამსახურის უფროსი – ოთარ ძიძიკაშვილი და მისი მოადგილე – ირაკლი ბურჭულაძე, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენელი – მერაბ ნარმანია და საბროკერო კომპანია „კავკასუს კაპიტალის“ დამფუძნებელი და გენერალური დირექტორი – გიორგი ლოლაძე.
საპენსიო რეფორმის სამსახურის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს საპენსიო რეფორმის აუცილებლობაზე და განიხილეს საქართველოსთვის შესაფერისი კერძო დაგროვებითი საპენსიო სისტემის მოდელი. მათი თქმით, დემოგრაფიული ცვლილებები – სიცოცხლის ხანგრძლივობის გაზრდა, რაც 900 ათას ადამიანამდე გაზრდის პენსიონერთა რიცხვს მომდევნო 15 წლის განმავლობაში – ზეწოლას მოახდენს სახელმწიფოს საპენსიო ხარჯებზე, და რადგან არსებული საპენსიო სისტემას მოკლე და საშუალოვადიან პერიოდში გაუჭირდება არსებული საპენსიო სისტემის შენარჩუნება, აუცილებელი გახდება სისტემის რეფორმირება. ძიძიკაშვილმა ისაუბრა სამი სახის დაგროვებით საპენსიო მოდელზე:
• ნებაყოფლობითი – დასაქმებული თავად წყვეტს იყოს თუ არა დაგროვებითი საპენსიო სისტემის მონაწილე;
• სავალდებულო – როდესაც დაგროვებით საპენსიო სისტემაში მონაწილეობა სავალდებულოა ყველა დასაქმებულისთვის;
• ჰიბრიდული (შერეული) – ამ მოდელით დასაქმებული, დამსაქმებელი და სახელმწიფო ინაწილებენ საპენსიო ფონდში შენატანის განხორციელების ვალდებულებას.
დასაქმებულს შეუძლია უარი თქვას სისტემაში მონაწილეობაზე, ხოლო დამსაქმებლისთვის და სახელმწიფოსთვის სისტემაში მონაწილეობა სავალდებულოა.
ძიძიკაშვილმა აღნიშნა, რომ ჰიბრიდული მოდელი არის საქართველოსთვის ყველაზე შესაფერისი.
გვინდა გამოვყოთ შემოთავაზებული საპენსიო მოდელის ძირითადი მახასიათებლები:
• კერძო დაგროვებითი საპენსიო სისტემასთან ერთად შენარჩუნდება არსებული საპენსიო სისტემით გათვალისწინებული საბაზისო პენსია;
• ჰიბრიდული მოდელის ამოქმედებისთანავე, ყველა დასაქმებული ავტომატურად ჩაერთვება დაგროვებით საპენსიო სისტემაში, თუმცა დასაქმებულს, განსაზღვრული პერიოდის განმავლობაში ექნება სისტემიდან გამოსვლის საშუალება;
• შენატანი კერძო საპენსიო ფონდში თანაბრად გადანაწილდება დასაქმებულზე, დამსაქმებელსა და სახელმწიფოზე. თითოეული მონაწილე კერძო საპენსიო ფონდში შეიტანს დასაქმებულის ხელფასის 2%-ს. შედეგად, ყოველთვიურად საპენსიო ფონდში განხორციელდება შენატანი დასაქმებულის ხელფასის 6%-ის ოდენობით;
• პროგრამის ამოქმედებიდან 5 წლის შემდეგ იგეგმება შენატანის გაზრდა 8%-მდე. ამ შემთხვევაში, დასაქმებულის და დამსაქმებლის შენატანის მოცულობა გაიზრდება ხელფასის 3%-მდე;
• კერძო ფონდის მიერ მოხდება დაგროვებული თანხების დაბანდება სხვადასხვა ტიპის ფასიან ქაღალდებში. სარგებელი შენატანზე, რომელსაც მიიღებს პროგრამაში ჩართული მოქალაქე იქნება საშუალოდ წლიური 7 %;
• მოქალაქის მიერ ფონდიდან თანხის გამოტანა მოხდება ეტაპობრივად, საპენსიო ასაკის მიღწევის შემდეგ. დაგროვილი თანხა გაიყოფა საშუალო სიცოცხლის ხანგრძლივობასა და საპენსიო ასაკს შორის სხვაობაზე და მიღებული თანხა ყოველთვიურად ჩაერიცხება პენსიონერს საბაზისო პენსიასთან ერთად;
დაგროვებითი საპენსიო სისტემის ამოქმედდება იგეგმება 2017 წლის ოქტომბერში.
საბროკერო კომპანიის “კავკასუს კაპიტალის” დამფუძნებელმა და გენერალურმა დირექტორმა გიორგი ლოლაძემ განიხილა საქართველოში კაპიტალის ბაზრის განვითარების განმაპირობებელი და ხელის შემშლელი ფაქტორები. ლოლაძემ კაპიტალის ბაზრის რეფორმის მთავარ ორიენტირებად ბანკ-ცენტრული საფინანსო სისტემის ნაცვლად პოლიცენტრული საფინანსო სისტემის ჩამოყალიბება, საბანკო და ფასიანი ქაღალდების ბაზრისთვის თანაბარი პირობების შექმნა, ფასიანი ქაღალდების ბაზრის პოლიტიკის ჩამოყალიბებაში კონკურენტი სფეროს წარმომადგენელთა მონაწილეობის მინიმუმადე დაყვანა და ფასიანი ქაღალდების ბაზრის დამოუკიდებელი რეგულატორის შექმნა დაასახელა. მოხსენებაში გაანალიზებული იყო ბოლო წლებში ამ სფეროში გატარებული საკანონმდებლო ცვლილებები და ყურადღება იყო გამახვილებული საბანკო სექტორის, როგორც კონკურენტი სფეროს როლზე ფასიანი ქაღალდების ბაზრის განვითარების პროცესში.
დეპოზიტების დაზღვევის სისტემის შექმნის შესახებ ისაუბრა ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენელმა მერაბ ნარმანიამ. ნარმანიამ განიხილა დეპოზიტების დაზღვევის სისტემის ორი ფუნქციონალური მოდელი – მარტივი გადახდის აპარატი და რისკების მინიმიზატორი. ასევე საუბარი იყო საქართველოში სისტემის ინსტიტუციონალური მოწყობის ოთხ სავარაუდო მოდელზე. განხილვის დროისათვის არსებული ინფორმაციით, ინსტიტუციური მოწყობის ტიპი ჯერ კიდევ არ იყო საბოლოოდ განსაზღვრული, თუმცა შეხვედრაზე განხილული იყო ოთხი სავარაუდო მოდელი – საქართველოს ეროვნული ბანკის შიდა სტრუქტურული ერთეული, საქართველოს ეროვნულ ბანკთან არსებული ფონდი, საქართველოს ეროვნულ ბანკთან არსებული საჯარო სამართლის იურიდიული პირი და ცალკე საჯარო სამართლის იურიდიული პირი დამოუკიდებელი ბიუჯეტით, რომელიც სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება. ნარმანიას განცხადებით, დეპოზიტების დაზღვევის შესახებ კანონპროექტი სავარაუდოდ 2015 წლის ბოლოსთვის იქნება მზად. მისი დანერგვა კი 2017 წელს იგეგმება.
მეორე სამუშაო დღის საპანელო განხილვა გაიმართა კერძო სექტორის კონკურენტუნარიანობასა და ადამიანური კაპიტალის განვითარების შესახებ. კერძო სექტორის კონკურენტუნარიანობაზე სასაუბროდ მოწვეულნი იყვნენ საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს (GITA) წარმომადგენელი – ანა ბერიშვილი და მარიამ ლაშხი, მეწარმეობის განვითარების სააგენტოს წარმომადგენელი – თათია ბიძინაშვილი და კონკურენციის სააგენტოს წარმომადგენელი – ირინე ჩიხლაძე. ადამიანური კაპიტალის განვითარების შესახებ ისაუბრეს სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს წარმომადგენელმა – ნინო აგაშენაშვილმა და არასამთავრობო ორგანიზაცია “სასკოლო კვლევების ცენტრი”-ს ხელმძღვანელმა და განათლების მკვლევარმა – მუხრან გულიაშვილმა.
საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების განვითარების სააგენტოს წარმომადგენელმა, ანა ბერიშვილმა, ისაუბრა სააგენტოს ფუნქციებზე, მიზნებსა და განხორციელებულ პროექტებზე. ბერიშვილის თანახმად, GITA-ს მიზანია საქართველოს მოსახლეობის კონკურენტუნარიანობის ამაღლება ინფორმაციული ტექნოლოგიების, დისტანციური სწავლებისა და დასაქმების დანერგვით. მიზნის მისაღწევად, სააგენტომ დაგეგმა და განახორციელა სხვადასხვა პროექტები. ანა ბერიშვილის მიხედვით, ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პროექტია ინოვაციების ლაბორატორიები, რაც გულისხმობს საქართველოში უნივერსიტეტების ბაზაზე ლაბორატორიების შექმნას გამოყენებითი სწავლების დასანერგად.
GITA-მ კერძო სექტორთან თანამშრომლობით 2014 წელს შექმნა 3 ინოვაციების ლაბორატორია, სადაც შესაძლებელია მობილურის პლატფორმების პროგრამირებაზე მუშაობა, კომპიუტერული თამაშების შექმნა, კომპიუტერულ გრაფიკასა და ვიზუალურ ეფექტებზე მუშაობა. ასევე, 2014 წელს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაზაზე შეიქმნა სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორია, სადაც შესაძლებელია მიკროელექტრონიკის მიმართულებით პროტოტიპების შექმნა. GITA-ს კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი პროექტია პირველი ტექნოპარკის დაარსება საქართველოში, სადაც შეიქმნება ბიზნეს ინკუბაციის ზონა, საერთო სამუშაო სივრცე ინოვაციებისთვის და ბიზნეს იდეებისთვის, საკონფერენციო დარბაზები და ინოვაციების ლაბორატორიები, ასევე მწვანე სამუშაო სივრცე.
2014 წელს GITA-მ ჩაატარა 60-ზე მეტი ღონისძიება (ოლიმპიადები, ტრეინინგები, სემინარები და კონფერენციები), დააფინანსა 17 “სტარტაპი”, დააარსა 3 ინოვაციების ლაბორატორია, მოამზადა 60 ტრენერი IT მიმართულებით და 40 ტრენერი მიკროელექტრონიკის მიმართულებით.
კონკურენციის სააგენტოს წარმომადგენელმა, ირინე ჩიხლაძემ, ისაუბრა კონკურენციის კანონმდებლობის მიზნებსა და კონკურენციის სააგენტოს ფუნქციებზე. კონკურენციის კანონმდებლობის მთავარ მიზნად დასახელდა საქართველოში ბაზრის ლიბერალიზაციის, თავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენციის ხელშეწყობა. ჩიხლაძის განცხადებით, 2014 წლის 14 აპრილს შექმნილი კონკურენციის სააგენტოს ფუნქციებს შორის არის კონკურენციის სფეროში საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრული პოლიტიკის განხორციელება და შესაბამისი რეკომენდაციების მომზადება; კონკურენციის შეზღუდვისა და არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტების გამოსავლენად სასაქონლო და მომსახურეობის ბაზრების მონიტორინგი და ანალიზი; კონკურენციის განვითარებისა და მონოპოლიური საქმიანობის შეზღუდვის ღონისძიებათა განსახორციელებლად სახელმწიფო ორგანოებისთვის წინადადებების წარდგენა; კონკურენციის სფეროში საქართველოს კანონმდებლობის დაცვის კონტროლი, კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტების გამოვლენა, განხილვა და კომპეტენციის ფარგლებში შესაბამისი გადაწყვეტილების მიღება და მიღებული გადაწყვეტილებების აღსრულების მონიტორინგი. საქმიანობის ეფექტიანად განხორციელებისა და დროის დაზოგვის მიზნით, კონკურენციის სააგენტომ გააფორმა მემორანდუმი შემოსავლების სამსახურთან სახელმწიფო უწყებებთან თანამშრომლობის ფარგლებში, რაც შემოსავლების სამსახურის ელექტრონულ მონაცემთა ბაზას ხელმისაწვდომს ხდის კონკურენციის სააგენტოს თანამშრომლებისთვის. მემორანდუმის გაფორმებამდე, სააგენტოს ინფორმაციის მოძიება უწევდა პირდაპირ ეკონომიკური აგენტებისგან, რაც ინფორმაციის მოძიების პროცესს აჭიანურებდა, შესაბამისად სააგენტოსა და შემოსავლების სამსახურს შორის გაფორმებულმა მემორანდუმმა საგრძნობლად შეამსუბუქა პროცესი სააგენტოსთვის. აღსანიშნავია, რომ კონკურენციის სააგენტოს არ გააჩნია საგამოძიებო ფუნქციები.
DSCN5961მეწარმეობის განვითარების სააგენტოს წარმომადგენელმა, თათია ბიძინაშვილმა, ისაუბრა საქართველოს მთავრობის პროგრამაზე “აწარმოე საქართველოში”. პროგრამა, რომელსაც ახორციელებენ საქართველოს ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და საქართველოს მეწარმეობის განვითარების სააგენტო, მიზნად ისახავს საქართველოში მეწარმეობის განვითარებას; კერძო სექტორის კონკურენტუნარიანობისა და საექსპორტო პოტენციალის ზრდას; მეწარმე სუბიექტების მხარდაჭერას; ახალი საწარმოების შექმნას და არსებული საწარმოების გაფართოებისა და გადაიარაღების ხელშეწყობას.
პროგრამის მთავარ მიმართულებად დასახელდა ფინანსური ხელშეწყობა, ინფრასტრუქტურული მხარდაჭერა და საკონსულტაციო მომსახურება, რაც საპროცენტო განაკვეთის თანადაფინანსებით (10%-12%), გირაოში თანადგომით, სახელმწიფო ქონების სიმბოლურ ფასად (1 ლარად) გადაცემითა და საკონსულტაციო მომსახურეობის თანადაფინანსებით ხორციელდება. ასევე, სესხის უზრუნველყოფის დროს სახელმწიფო არსებულ საწარმოებს და სტარტაპებს სთავაზობს თანამონაწილეობას სესხის 50%-ის ოდენობით არაუმეტეს 48 თვის განმავლობაში.
ბიძინაშვილის განცხადებით, პროგრამის ფარგლებში ინდუსტრიული მიმართულებით უკვე განხორციელდა 89 პროექტი, რომლის ჯამურმა ინვესტიციამ შეადგინა 196.7 მილიონი ლარი; ხოლო, სოფლის მეურნეობის მიმართულებით განხორციელდა 24 პროექტი 92.6 მილიონი ლარიანი ინვესტიციით. “აწარმოე საქართველოში”-ს საბოლოო შედეგების მიმოხილვა კი ასე გამოიყურება: პროექტების რაოდენობა – 113, გადაცემული ქონების რაოდენობა – 47, ინვესტიციების ჯამური მოცულობა – 289.2 მილიონი ლარი, სესხების ჯამური მოცულობა – 140.4 მილიონი ლარი, დასაქმებულთა რაოდენობა – 5,986, სესხის საშუალო მოცულობა – 2.02 მილიონი ლარი.
სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს წარმომადგენელმა, ნინო აგაშენაშვილმა, ისაუბრა საქართველოში ადამიანური კაპიტალის განვითარებაზე და ამ მიმართულებით არსებულ პრობლემებზე. პრობლემათა შორის დასახელდა – შრომის ბაზრის მოთხოვნის შესახებ ინფორმაციის არარსებობა, შრომის ბაზრის სტიქიური განვითარება, არასრულყოფილი საშუამავლო სერვისი, არასრული ინფორმაცია სამუშაო ძალის თავისებურებების შესახებ (პროფესია, კვალიფიკაცია, გენდერი ა.შ.). პრობლემების აღმოსაფხვრელად, სოციალური მომსახურების სააგენტომ შექმნა შრომის ბაზრის ინფორმაციის მართვის სისტემა (worknet.gov.ge). ნინო აგაშენაშვილის თანახმად, ერთიანი სისტემის შექმნის მიზნებია სახელმწიფო მონაცემთა ბაზის შექმნა, მობილური ბიზნეს პროცესის განვითარება და ეფექტიანი საშუამავლო მომსახურების გაწევა. პროექტი დაიწყო ერთი წლის წინ და ჯერ საპილოტე რეჟიმში ფუნქციონირებს. ამჟამად პორტალი ჩართულია მხოლოდ სამსახურის მაძიებლებისთვის, რასაც წლის ბოლოს დაემატება დამსაქმებლის მოდული. აგაშენაშვილის მიხედვით, worknet-ზე უკვე დარეგისტრირებულია 53.600 ადამიანი.
დასაქმების პროცედურა მიმდინარეობს შემდეგნაირად – დამსაქმებელი აცხადებს ვაკანსიას, რის შემდეგაც, საიტზე დარეგისტრირებულ სამსახურის მაძიებლებს ეგზავნებათ მოკლე ტექსტური შეტყობინება ვაკანსიასთან დაკავშირებით. ვაკანსიებზე შემოსული განცხადებები იფილტრება დამსაქმებლის მოთხოვნების მიხედვით და გადარჩევის შემდეგ, კანდიდატებს ეგზავნებათ საგზური დამსაქმებელთან. ერთიანი ბაზის ფუნქციონირების განმავლობაში გამოცხადებული იყო 3000-მდე აქტიური ვაკანსია, რომლებზეც გაიგზავნა 2500 საგზური. აღსანიშნავია, რომ პროექტი ხორციელდება ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების ფარგლებში. სისტემის საშუალებით მოხდება შრომის ბაზარში ჩართული მონაწილეების (მაძიებელი, დამსაქმებელი, სასწავლო ცენტრები, რეკრუტერები და ა.შ) დაკავშირება და მონაცემთა ერთიანი ბაზის შექმნა. აღსანიშნავია, რომ მიღებული ინფორმაცია სტატისტიკურად დამუშავდება და მათი ანალიზის საშუალებით, სტრატეგიული გადაწყვეტილებების მიღება მოხდება: მაგალითად, შრომის ბაზრის მოთხოვნებიდან გამომდინარე სახელმწიფო პროგრამების დაგეგმვა.
“სასკოლო კვლევების ცენტრი”-ს ხელმძღვანელმა და განათლების მკვლევარმა მუხრან გულიაშვილმა ისაუბრა სტრატეგიულ დოკუმენტში განათლების რეფორმის მნიშვნელობაზე და აღნიშნა რომ “საქართველო 2020” არის ერთადერთი დოკუმენტი, სადაც ზუსტად არის გაწერილი წარმატების ის ინდიკატორები, რის მიღწევასაც მთავრობა 2020 წლისთვის გეგმავს განათლების სფეროში. მიმდინარე რეფორმის კონტექსტში გულიაშვილმა განიხილა მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ახალი სქემა და განათლების განვითარების 10 წლიანი სტრატეგია.
DSCN6467გასვლითი სამუშაო შეხვედრის ბოლო დღეს გაიმართა შეხვედრა ახალი პოლიტიკური ცენტრის წარმომადგენელ – ზურაბ ჯაფარიძესთან. ჯაფარიძემ ისაუბრა სტრატეგიის განხორციელების პრობლემებზე, გამომდინარე დღევანდელი ეკონომიკური მდგომარეობიდან. მისი აზრით, გრძელვადიანი ეკონომიკური განვითარების გეგმები იშვიათად ამართლებს, რადგან ეკონომიკური ცვლადები მუდმივად იცვლება და ზუსტი პროგნოზების გაკეთებაც რთულდება. საქართველოზე მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს რეგიონში და რეგიონს მიღმა არსებული ეკონომიკური ვითარება, შესაბამისად გრძელვადიანი სტრატეგიების შემუშავება ზუსტი პროგნოზებით თუ მიზნებით საეჭვოა. მისივე აზრით, სტრატეგიული გეგმა “საქართველო 2020” შეიცავს ურთიერთგამომრიცხავ მიზნებს, მაგალითად მთავრობის ზომისა და მისი ხარჯების შემცირებას და ამასთანავე პროგრამების განსახორციელებლად ახალი ბიუროკრატიული ერთეულების შექმნას. ასევე, სტრატეგიის მიხედვით, ერთი მხრივ იგეგმება თავისუფალი ეკონომიკური სისტემის განვითარება, რისი წინაპირობაც სტაბილური საგადასახადო გარემოა, ხოლო მეორე მხრივ, ხდება ცვლილებებისა და ახალი რეგულაციების შეტანა არსებულ საგადასახადო სისტემაში. ზურაბ ჯაფარიძემ ასევე აღნიშნა, რომ სტრატეგიაში დასახული მიზნების შესრულება, მათ შორის ეკონომიკის ეტაპობრივი განვითარება, მთავრობის მიერ ვერ განხორციელდა და უმეტეს დასახულ მაჩვენებლებში შეინიშნება გაუარესება. კონკურსანტებმა, ზურაბ ჯაფარიძესთან ერთად ასევე განიხილეს სამუშაო შეხვედრისას განხილული სხვა თემები და იმსჯელეს თუ სად ხედავენ პრობლემებსა და გამოსავალს სოციალურ-ეკონომიკური კეთილდღეობის მიღწევისთვის.
გასვლითი სამუშაო შეხვედრის ბოლო დღეს სამუშაო შეხვედრის მონაწილეებმა გააკეთეს პრეზენტაცია საკუთარ კვლევით და ანალიტიკურ ნაშრომებზე დაყრდნობით. ნაშრომების წარდგენის შემდეგ, მონაწილეებს შორის გაიმართა დისკუსია ნაშრომებში განხილულ პრობლემატიკაზე, მათ მიერ გამოყენებულ კვლევის მეთოდებსა და დიზაინზე. ასევე, მონაწილეებმა იმსჯელეს პრობლემების გადაჭრის გზებზე და მათ მიერ შემოთავაზებულ რეკომენდაციებზე.

On September 25-27, IDFI organized a workshop at Lopota Lake Resort for the contestants participating in the competition for analysts. Competition is held within the framework of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement”. The project is implemented by IDFI in partnership with the University of Bremen and with the financial support of Federal Foreign Office of Germany. The goal of the project is to raise the awareness among civil society groups and to strengthen the understanding of Georgia’s socio-economic development strategy “Georgia 2020”. Besides raising the awareness, existing challenges and the implementation process of the strategy will be critically analyzed, in order to identify problems and to formulate relevant recommendations.
13 contestants take part in the competition, who will work on topics discussed in the social-economic development strategy of Georgia and will offer their analytical works to the public via the blog created for the competition.
The subjects for the discussion panels were chosen in accordance with the 3 principal problems discussed in the Strategy 2020:
The topic of the first day of discussions was – Access to finance in Georgia. The speakers of the discussion panel were representatives of the Pension Reform Unit of the Ministry of Economy and Sustainable Development- Otar Dzidzikashvili (Head of Pension Reform Unit) and Irakli Burchuladze (Deputy-Head of the Pension Reform Unit); representative of the Ministry of Finance of Georgia – Merab Narmania; Founder and Executive Director of the brokerage firm “Caucasus Capital” – Giorgi Loladze.
The representatives of the Pension Reform Unit talked about the necessity of reforming the existing pension system and discussed the appropriate accumulative pension models for Georgia. According to them, demographic changes – increase in life expectancy, which will increase the number of pensioners up to 900 thousand for the following 15 years – will put pressure on the state expenses on pensions. Due to increasing costs, the state budget will not be able to support the scheme in the short and mid-term perspective, thus the pension reform is inevitable. Dzidzikashvili pointed out three models of accumulative pension scheme:
Dzidzikashvili noted that the hybrid system is the most appropriate for Georgia.
He also elaborated on the particularities of the proposed pension reform:
Along with the accumulative pension system the basic state pension will be kept;
When the accumulative pension scheme comes into force, every employee will automatically become its contributor, however will have the opt-out option from the system, possible within a certain period of time;
The contribution will be equally divided among the employee, employer and the state. Each of these participants will contribute to the pension fund with 2% of the employee’s monthly salary. As a result, there will be a monthly contribution of 6% of the employee’s salary in the fund;
5 years after the system comes into effect, the contribution is planned to be increased up to 8%. In this case, the employer and the employee will make a contribution equal to 3% of the employee’s salary;
The private fund will invest the accumulated money in different securities. The return of the investments will amount to approximately 7% annually;
Withdrawal of money from the pension fund will be possible after the employee reaches the retirement age. The accumulated sum will be divided on the difference between average life expectancy and the retirement age, after which it will be yielded to the pensioners monthly along with their basic, state pension;
The accumulative pension scheme is planned to come into force in October 2017.
George Loladze – the founder and the CEO of the brokerage firm “Caucasus Capital” discussed the facilitating and obstructive factors for the development of capital market in Georgia. Loladze identified the creation of polycentric financial system instead of bank-centric one, provision of equal conditions for banking system and capital markets, minimizing the number of representatives of the competitive field in the formulation of capital market policy and the creation of independent regulatory body, as the main factors in reforming the capital market in Georgia. He analyzed the main legislative changes in the field during the recent years and emphasized banking sector’s, as the competitor’s role in the development of capital market.
Merab Narmania – the representative of the Ministry of Finance of Georgia, discussed the Deposit Insurance Scheme. He talked about the two existing models of Deposit Insurance Scheme – paybox and the risk minimizer. Narmania also explained four possible models of institutional arrangement of the system – internal structural entity of the National Bank of Georgia, a foundation under the National Bank of Georgia, Legal Entity of Public Law (LEPL) under the National Bank of Georgia and a separate LEPL with an independent budget, financed from the state budget. According to Narmania, the bill on Deposit Insurance Scheme will be ready by the end of 2015 and is planned to be implemented by 2017.
Competitiveness of the private sector and the development of human capital were the topics of the second day of discussion. The speakers on the competitiveness of the private sector were the representatives of Georgian Innovation and Technology Agency (GITA) – Ana Berishvili and Mariam Lashkhi, the representative of Enterprise Georgia – Tatia Bidzinashvili, and the representative of Competition Agency – Irine Chikhladze. Nino Agashenashvili, a representative of Social Service Agency and the head of an NGO “School Research Center” and a researcher – Mukhran Guliashvili talked about the development of human resources.
Ana Berishvili – the representative of GITA, talked about the functions, objectives and the projects of the Georgian Innovation and Technology agency. According to Berishvili, the goal of the agency is to increase the competitiveness of the population through information technologies, distance learning and employment. To achieve the objective, the agency planned and executed various projects. One of the most important projects was mentioned to be the innovation laboratories, which involves establishing laboratories on the premises of universities to implement applied training methods. In cooperation with private sector, GITA established three innovation labs, which enables the users to work on creating software of mobile platforms, computer games, computer graphics and visual effects. Industrial innovation laboratory was established at Ilia State University in 2014, where it is possible to create prototypes in the field of microelectronics. Another important project of the agency is the establishment of the first technopark in Georgia, which will host business incubation zone, common working area for innovation and business ideas, conference rooms, innovation laboratories and green working areas. In 2014, GITA organized more than 60 events (Olympiads, trainings, seminars and conferences), financed 17 startups, established 3 innovation labs, prepared 60 trainers in IT field and 40 trainers in microelectronics field.
The representative of the Competition Agency talked about the goal of the competition legislation and the functions of the competition agency. The main objectives of the competition law are market liberalization, and the facilitation of free trade and competition. According to Chikhladze, the main function of the competition agency, established on April 14, 2014, is the implementation of the policies defined in the competition legislation of Georgia and preparation of necessary recommendations; monitoring and analysis of goods and service markets to detect restrictions on competition and cases of unfair competition; making proposals to the governmental entities regarding the measures necessary for developing competition and limiting monopolistic activities; controlling the adherence to the competition law, exposing breaches of the law, discussing and taking necessary measures within the competence of the agency and monitoring the implementation process of the decision. For more effective functioning and better time management, Competition Agency signed a memorandum for cooperation with the Revenue Agency, which makes the electronic information database of the Revenue Agency accessible to the employees of the Competition Agency. Before signing the memorandum, the Competition Agency had to gather the information directly from the economic agents, which was prolonging the procedures. Therefore, the memorandum between these two agencies significantly improved the process. It is also worth noting that the agency does not have any investigatory functions.
The representative of Enterprise Georgia – Tatia Bidzinashvili, talked about the initiative “Produce in Georgia” program. The program is coordinated by the Ministry of Economy and Sustainable Development and the Ministry of Agriculture of Georgia and is implemented by Enterprise Georgia, in cooperation with Agricultural Projects’ Management Agency, National Agency of State Property and Georgia’s Innovation and Technology Agency. The program aims to develop entrepreneurship in Georgia, to increase competitiveness in private sector and to improve export potential, to support entrepreneurs, to create new pants and to upgrade and expand existing ones. The agency provides financial and infrastructural support and consulting services by co-funding interest rate (10%-12%), supporting mortgages, transferring the state property in symbolic price (1 GEL) and co-funding the consultancy services. The agency also offers co-funding of loans by 50% for no more than 48 months. According to Bidzinashvili, 89 projects have been implemented in industrial sector with the investment amounting to 196.7 million GEL and 24 projects in agriculture sector with 92.6 million GEL investments. The final results of “Produce in Georgia” are as follows: number of projects – 113, the amount of investment – 289.2 million GEL, the number of employed – 5 986, the number of transferred state property – 47, the amount of loans – 140.4 million GEL, the average amount of loan – 2.02 million GEL.
Representative of the Social Service Agency (SSA), Nino Agashenashvili, discussed the development of human resources. Several problems were pointed out in this direction – lack of information about the demand of the labor market, inconsistent development of the economy, incomplete intermediary services, existing misbalance between supply and demand of the labor market, incomplete information about the particularities of the workforce (profession, experience, gender etc.).
In order to eradicate the problem, the SSA created a system for management of information about the labor market (worknet.gov.ge). According to Agashenashvili, the aim of a single system is to create a database, development of mobile business activities and the creation of an effective intermediary service. The project was launched last year and is functioning in testing mode. Currently, the portal is functional only for employment seekers and the employer’s module will be added at the end of this year. According to Agashenashvili, 53,600 users have already registered on “worknet”.
The employment procedure is the following – an employer announces vacancies and opens calls for applications, after which, the registered users of “worknet” will receive messages about the vacancies. Then, the received applications are filtered according to the criteria determined by the employer. After the applications are filtered, successful candidates are provided with official offers, with which they can meet the employers. “Worknet” has received over 3000 open vacancies since launching the portal and has awarded 2500 offers. It is important to note that the project is carried out under the obligations taken by the government after having signed the Association Agreement (AA) with the European Union (EU).
With the help of the portal, it will be possible to connect all participants of the labor market (employment seeker, educational centers, recruiters, employers etc.) and create a single database of information about the labor force. The information gathered will be processed statistically and analytically, after which, it will be used for strategic decisions. For example, planning state programmes according to the demand of the labor market.
The manager of “Schools Research Center” and researcher in the field of education, Mukhran Guliashvili, talked about the importance of the reform of the educational system set out in “Strategy 2020” and highlighted the fact that it is the only strategic document of the government, which determines the indicators of success that the government aspires to achieve in the education system. Guliashvili discussed a new scheme of professional development for teachers and a 10 year strategy of development of education.
On the last day of the workshop, the contestants met the representative of the “New Political Center”, Zurab Japaridze. Japaridze discussed the problems of the implementation of the strategy, due to current economic hardship. According to him, long-term and ambitious economic development strategies are rarely efficient, as economic variables constantly change, rendering the process of economic forecasting rather difficult. The economic environment of the region (and beyond it) significantly affects Georgia’s economy; hence devising economic development plans with relevant forecasts or goals is an arduous task.
Furthermore, Japaridze noted that “Strategy 2020” contains incoherent provisions and goals. For example, decreasing the size and expenses of the government, while at the same time creating new bureaucratic entities in order to carry out state programmes. As another example, he pointed out the goal of creating a liberal economic system in Georgia founded on stable fiscal environment, while at the same time, undertaking new changes in tax law. Japaridze also noted that the goals set out in the strategy including – gradual development of the economy, will not be attained, since there is deterioration in almost every proposed indicator. The contestants also discussed the issues elaborated during the previous days and talked about their vision of social-economic development of Georgia with Japaridze.
On the last day of workshop, the participants presented their research and analytical works. After the presentations, participants discussed the issues, research methods and designs and recommendations of the works presented.