ახალგაზრდების იდეები ღია პარლამენტისთის
ახალგაზრდული კონკურსის – „შენი იდეა ღია პარლამენტისთვის“ გამარჯვებულების ვინაობა ცნობილია. რუსუდან მგელაძე, კალენიკე ურიდია და შალვა დეკანოზიშვილი ის სამი ახალგაზრდაა, რომელთა იდეებიც პარლამენტის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედმა საბჭომ ოფიციალურად მოიწონა და განიხილავს მესამე, 2018-2019 წლების ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში.
რუსუდან მგელაძის და კალენიკე ურიდიას იდეები ონლაინ პლებისციტს ეხება და მათი მიზანია ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების გამოყენებით საზოგადოების ჩართულობის გაზრდა საკანონმდებლო საქმიანობაში.
„ძალიან ბევრი ვიფიქრე იმის შესახებ, თუ რა იქნებოდა მნიშვნელოვანი და რეალური შედეგის მომტანი ჩვენი საზოგადოებისთვის. რადგან ტექნოლოგიების ეპოქაში ვცხოვრობთ, გადავწყვიტე, რომ აქცენტი ამ მიმართულებით განვითარებაზე გამეკეთებინა. ჩემი იდეაა პარლამენტის ონლაინ აპლიკაციას დაემატოს კანონპროექტზე კომენტარების დატოვების, საზოგადოების გამოკითხვის და ხმის მიცემის ფუნქცია,“ – ამბობს კალენიკე ურიდია, რომელიც 31-ე საჯარო სკოლის მე-11 კლასის მოსწავლეა.
„ზოგადად, პლებისციტი აპრობირებული მეთოდია მსოფლიოს მასშტაბით და ვფიქრობ, ეს უნიკალური შესაძლებლობაა ჩვენი საზოგადოებისთვის, რომ უკეთ გაეცნოს და გამოხატოს საკუთარი აზრი მისაღებ კანონპროექტებთან დაკავშირებით,“ – ამბობს გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტის საჯარო მმართველობისა და პოლიტიკის სკოლის მე-2 კურსის სტუდენტი რუსუდან მგელაძე.
პარლამენტის ვებგვერდის მობილური აპლიკაციის დახვეწას ეხება კონკურსის მესამე გამარჯვებულის, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მე-4 კურსის სამართლის ფაკულტეტის სტუდენტის შალვა დეკანოზიშვილის იდეა. მისი აზრით, „კარგი იქნება, რომ მობილურ აპლიკაცია – GეოPარლიამენტ-ს დაემატოს შეტყობინების დატოვების ფუნქცია და ასევე მასში მოცემული ინფორმაცია ხელმისაწვდომი გახდეს რამდენიმე ენაზე, მათ შორის საქართველოს ტერიტორიაზე ეროვნული უმცირესობების მოთხოვნილებათა გათვალისწინებით.“
„ასევე, ვფიქრობ კარგი იქნება, რომ აპლიკაციის მეშვეობით მოქალაქეს ჰქონდეს საშუალება დაუკავშირდეს თავის მაჟორიტარ დეპუტატს საკანონმდებლო ორგანოში, რისთვისაც საჭიროა აპლიკაციას ჰქონდეს ანგარიშის შექმნის ფუნქცია და მომხმარებელთა იურიდიული მისამართის მიხედვით დანაწილება.“ – ამბობს შალვა დეკანოზიშვილი.
„ღია მმართველობა გადამწყვეტი და მნიშვნელოვანია დემოკრატიული სახელმწიფოსთვის, ის ითვალისწინებს საზოგადოების მაქსიმალურ მონაწილეობას ქვეყნის მმართველობის სისტემაში. სწორედ ამიტომ ვფიქრობ, რომ ახალგაზრდების, როგორც ჩვენი საზოგადოების უმნიშვნელოვანესი ნაწილის, ჩართულობა ღია მმართველობის განვითარების პროცესებში არის ძალზედ მნიშვნელოვანი. ამ კონკურსმა ახალგაზრდებს მისცა შესაძლებლობა ეფიქრათ და გაეზიარებინათ მათი იდეები იმის შესახებ, თუ რა სჭირდება საქართველოს პარლამენტს იმისთვის, რომ გახდეს უფრო ღია საზოგადოებისთვის,“ – აღნიშნა IDFI-ის პროგრამების დირექტორმა ლევან ავალიშვილმა.
ახალგაზრდებმა უკვე წარუდგინეს „ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედ საპარლამენტო საბჭოსა“ და საბჭოსთან არსებულ საკონსულტაციო ჯგუფის წევრებს საკუთარი იდეები. ამას გარდა, იდეის ავტორებს შესაძლებლობა ექნებათ დაესწრონ 17-19 ივლისს თბილისში გამართულ ღია მმართველობის პარტნიორობის გლობალურ სამიტს, რომელსაც 70 ქვეყნის 3000-ზე მეტი წარმომადგენელი დაესწრება.
ახალგაზრდული კონკურსი „შენი იდეა ღია პარლამენტისთვის“ ჩატარდა საქართველოს პარლამენტის მიერ, ევროკავშირის (EU), გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დახმარებით. მისი მიზანი იყო ღია პარლამენტის შესახებ ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლება და 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმისთვის მათ მიერ მოფიქრებული და შერჩეული ვალდებულებების წარდგენა.

Georgian Youth for Parliamentary Openness in Georgia
Winners of the Youth Contest – Your Idea for Open Parliament have been revealed. Ideas submitted by Rusudan Mgeladze, Kalenike Uridia and Shalva Dekanozishvili were approved by the Permanent Council on Open and Transparent Governance and will be reviewed during elaboration process of the third Open Parliament Action Plan for the years of 2018-2019.
Ideas submitted by Rusudan Mgeladze and Kalenike Uridia are related to submission of electronic petitions and aim to increase citizen involvement in legislative processes by means of technologies and innovation.
“I thought a lot about what would be important and result oriented for our society. Since we live in a technology age, I decided to concentrate on issues related thereto. My idea is to add a comment section, as well as public poll and voting function to the online application of the Parliament of Georgia.” – says Kalenike Uridia, 11th grade student at Public School #31.
“Generally speaking, plebiscite is a widely approved method and I think that it is a unique opportunity for our society to learn more about, as well as express opinions on draft laws.” – says Rusudan Mgeladze, second year student studying Public Administration and Politics at Grigol Robakidze University.
Improvement of the mobile application of the Parliament of Georgia is an idea of the third winner of the Contest, Shalva Dekanozishvili, who is in his fourth year of the Faculty of Law at Tbilisi State University. He believes that “it would be great if an alert function was added to the mobile application - GeoParliament. Furthermore, taking into account the needs of minorities living in Georgia, information presented in the application should be available in several languages.”
“I think that by means of the application, citizens should have an opportunity to contact their majority deputies presented in the Legislative Entity. For this purpose, the application should be provided with a “create your account” function and users should be sorted by their legal address.” – says Shalva Dekanozishvili.
“Open Government is crucial for a democratic state; it provides society’s maximum participation in the governance system of the country. For this reason, I believe that involvement of youth (as one of the most important parts of our society) in development of Open Government is of great importance. This Contest enabled youth to think and share their ideas on what the Parliament of Georgia needs in order to become more open for the society.” – says Levan Avalishvili, Programs Director at IDFI.
The winners of the Contest have already presented their ideas to the Permanent Council on Open and Transparent Governance and its Consultative Group. Moreover, authors of the ideas will be able to attend the Open Government Partnership Global Summit that will be held on 17-19 of July in Tbilisi and will gather more than 3000 representatives from 70 states.
Youth Contest - Your Idea for the Open Parliament was held by the Parliament of Georgia, with the support from the European Union (EU), United Nations Development Programme (UNDP) and Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). It aimed to raise youth awareness and present ideas elaborated and selected for the Open Parliament Georgia 2018-2019 Action Plan.