2017 წლის 31 ივლისს, IDFI-მ საკონსტიტუციო სასამართლოს საჯარო ინფორმაციის გაცემის მოთხოვნით მიმართა. კერძოდ, IDFI-მ საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლე მერაბ ტურავას მიმართ 2015 წლის 6 სექტემბერს დაწყებული დისციპლინური სამართალწარმოების საქმეზე მიღებული საკონსტიტუციო სასამართლოს ეთიკისა და დისციპლინურ საქმეთა კომისიის დასკვნის ასლის გადაცემა მოითხოვა. 2017 წლის 25 სექტემბერს, ჩვენმა ორგანიზაციამ, ასევე მიმართა საკონსტიტუციო სასამართლოს და მოითხოვა ინფორმაცია, არსებობდა თუ არა მოსამართლეების მიმართ მიმდინარე დისციპლინური საქმეები, რომლებზეც ჯერ საბოლოო შედეგი არ დამდგარა.
საკონსტიტუციო სასამართლომ, კანონმდებლობით განსაზღვრული ვადების დარღვევით, 2017 წლის 10 ნოემბერს IDFI-ის უარი უთხრა საჯარო ინფორმაციის მიწოდებაზე. სასამართლოს განმარტებით, აღნიშნული დისციპლინურ საქმეზე მიღებული დასკვნის გაცემა გამოიწვევდა საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეების პოზიციების გამჟღავნებას, თბილისის ყოფილი მერის გიგი უგულავას საქმესთან დაკავშირებით, რომელთან კავშირშიც დაიწყო დისციპლინური სამართალწარმოება მოსამართლე მერაბ ტურავას მიმართ. შესაბამისად, სასამართლოს განმარტებით, დაირღვეოდა თათბირის საიდუმლოება. გარდა ამისა, სასამართლომ მიუთითა, რომ IDFI-ის მიერ მოთხოვნილი ეთიკისა და დისციპლინური საქმეთა კომისიის დასკვნა დახურულ სხდომაზე განსახილველ საკითხს წარმოადგენს. ხოლო სხდომის დახურვა აზრს დაკარგავს, თუ განხილული ინფორმაცია და დასკვნაში ასახული მოტივაცია ყველასთვის გახდება საჯარო. აღსანიშნავია, რომ სასამართლო მანამდე მოგვაწოდა ინფორმაცია, რომლის თანახმად, 2016 წლის 14 დეკემბერს ჩატარებულ კენჭისყრაზე საკონსტიტუციო სასამართლოს არცერთმა წევრმა მხარი არ დაუჭირა მოსამართლე მერაბ ტურავას უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტას.
რაც შეეხება ჩვენი ორგანიზაციის მიერ 2017 წლის 25 სექტემბერს გაგზავნილ წერილს, მიმდინარე დისციპლინურ საქმეებთან დაკავშირებით, სასამართლომ იგი უპასუხოდ დატოვა.
მიგვაჩნია, რომ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარის თქმით შეიზღუდა საქართველოს კონსტიტუციის 41-ე მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული ინფორმაციის საჯაროობის პრინციპი. ვიზიარებთ იმ გარემოებას, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრებს აქვთ ვალდებულება, არ გაამჟღავნონ სასამართლოს მიერ გადაწყვეტილების მიღებისას გამართული თათბირის საიდუმლო, მოსამართლის მიერ კენჭისყრისას დაკავებული პოზიცია, თუმცა აღნიშნული არ გულისხმობს სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების სრულად ხელმიუწვდომლობის საზოგადოებისთვის. ამ მიზნებისათვის, მთავარია, ცნობილი არ გახდეს მოსამართლის მიერ კენჭისყრისას დაკავებული პოზიცია, თათბირის არსი.
მიგვაჩნია, რომ დაუსაბუთებელია საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე უარი იმ საფუძვლით, რომ, მოსამართლე მერაბ ტურავას დისციპლინურ საქმეზე, ეთიკისა და დისციპლინურ საქმეთა კომისიის დასკვნის მოწოდების შემთხვევაში, გამჟღავნდებოდა გიგი უგულავას საქმესთან დაკავშირებით მოსამართლეთა თათბირის საიდუმლოებები. პირველ რიგში აღსანიშნავია, რომ სასამართლოს მიერ IDFI-ისთვის გამოგზავნილ წერილში დასაბუთებული არ ყოფილა კავშირი ეთიკისა და დისციპლინურ საქმეთა კომისიის დასკვნასა და გიგი უგულავას საქმესთან დაკავშირებით მოსამართლეთა მიერ გამოთქმულ მოსაზრებებს შორის. გარდა ამისა, აუცილებელია დაცული იქნეს ბალანსი სასამართლო გადაწყვეტილებების საჯაროობასა და მოსამართლეთა პოზიციის საიდუმლოების დაცვას შორის. შესაბამისად, მაშინაც კი, თუ იარსებებდა რეალური კავშირი ეთიკისა და დისციპლინურ საქმეთა კომისიის დასკვნასა და კონსტიტუციურ სარჩელზე მოსამართლეთა მიერ გამოთქმულ პოზიციებს შორის, ზემოაღნიშნულ დისბალანსს აღმოფხვრიდა მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაციის შესაბამისი ნაწილების დაშტრიხული სახით გადაცემა.
ამ კუთხით ასევე გასათვალისწინებელია ის გარემოება, რომ განსახილველი სხდომის დახურვის შესაძლებლობა მოცემულია საკონსტიტუციო სასამართლოს რეგლამენტში [1], რომელიც არ წარმოადგენს ნორმატიულ აქტს, არ აქვს კანონის ძალა. თვითონ საკონსტიტუციო სასამართლომ საქმეზე „გიორგი კრავეიშვილი საქართველოს მთავრობის წინააღმდეგ“ დაადგინა სტანდარტი, რომლის თანახმადაც, საჯარო ინფორმაციაზე წვდომა შეიძლება შეიზღუდოს მხოლოდ კანონით. აღნიშნული ფორმალური მოთხოვნა დაკმაყოფილებულია, მაშინ როდესაც (1) საკითხი უშუალოდ მოწესრიგებულია კანონით; ან (2) კანონმდებელმა კანონით მოახდინა საკითხის მოწესრიგების უფლებამოსილების დელეგირება სხვა კომპეტენტურ ორგანოზე“[2]. განსახილველ შემთხვევაში კანონმდებლის მხრიდან არცერთ ნორმატიულ აქტში არ არის მოცემული, რომ ეთიკის და დისციპლინური კომისიის დასკვნა არის გასაიდუმლოებული, შესაბამისად, საეჭვოა ფორმალური თვალსაზრისით საკონსტიტუციო სასამართლოს რეგლამენტის ნორმა, რამდენად აკმაყოფილებს საჯარო ინფორმაციის წვდომაზე კონსტიტუციური უფლების შეზღუდვის საფუძვლებს.
რაც შეეხება მიმდინარე დისციპლინურ სამართალწარმოებებთან დაკავშირებით სასამართლოს მიერ ინფორმაციის არმოწოდებას, როგორც ჩვენი ორგანიზაციისთვის გახდა ცნობილი, რამდენიმე თვის წინ, საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარემ მიმართა ეთიკისა და დისციპლინურ საქმეთა კომისიას დისციპლინურ საქმესთან დაკავშირებული ფაქტობრივი გარემოებების შესწავლის მოთხოვნით. ჩვენი ინფორმაციით, აღნიშნული წარმოება მიმდინარეობს საკონსტიტუციო სასამართლოს სამი მოსამართლის წინააღმდეგ და შეეხება მათ მიერ, ერთ-ერთ გადაწყვეტილებაზე გამოთქმული განსხვავებული აზრის მწვავე შინაარსს. იმის გათვალისწინებით, რომ სასამართლოს ამ დრომდე არ მოუწოდებია მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია, ჩვენთვის უცნობია, რა სტადიაზეა აღნიშნული საკითხის განხილვა. სასამართლოს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ინფორმაცია არ მოიპოვება.
ეჭვგარეშეა, რომ მოსამართლის მიმართ დისციპლინური სამართალწარმოების მექანიზმი მნიშვნელოვანი საჯარო ინტერესის მიღწევას ემსახურება. ამასთან, დისციპლინური წარმოების წესები და პრაქტიკა არ უნდა იძლეოდეს მისი ბოროტად გამოყენების და ამგვარად კონკრეტულ მოსამართლეებზე ზეგავლენის მოხდენის შესაძლებლობას.
განუსაზღვრელი ან არაგონივრულად ხანგრძლივი ვადით მოსამართლის წინააღმდეგ არსებული დისციპლინური სამართალწარმოება და, შესაბამისად, შესაძლო მძიმე დისციპლინური სანქციის მოლოდინი, საფრთხეს უქმნის ინდივიდუალური მოსამართლის დამოუკიდებლობას. მითუმეტეს, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლესთან მიმართებით კანონმდებლობა დისციპლინური სანქციის სახით მხოლოდ უფლებამოსილების ვადაზე ადრე შეწყვეტას ითვალისწინებს. აქედან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია, დისციპლინური სამართალწარმოების პრაქტიკა და კანონმდებლობა ემყარებოდეს მაქსიმალურად გამჭვირვალე პროცედურებს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მივმართავთ რეკომენდაციით:
- მიმდინარე და დასრულებულ დისციპლინურ საქმეებთან დაკავშირებით სრულყოფილად გაასაჯაროვოს ინფორმაცია, საჭიროების შემთხვევაში, საჯაროობის ინტერესის პროპორციული შეზღუდვით.
- დაიცვას საჯარო ინფორმაციის გაცემასთან დაკავშირებით კანონმდებლობით განსაზღვრული ვადები.
- საქართველოს პარლამენტმა და საკონსტიტუციო სასამართლომ დაიწყონ მოსამართლეთა დისციპლინური სამართალწარმოების მომწესრიგებელი კანონმდებლობის და შიდა აქტების დახვეწა იმდაგვარად, რომ გამოირიცხოს დისციპლინური სამართალწარმოების ბოროტად გამოყენების საფრთხეები. თავის მხრივ, IDFI გამოთქვამს მზადყოფნას, აქტიურად ჩაერთოს კანონმდებლობის დახვეწის პროცესში და ამ საკითხთან დაკავშირებით ასევე წარმოადგენს საკუთარ ინიციატივებს.
[1] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს რეგლამენტი მე-19 მუხლის მე-3 პუნქტი
[2] საკონსტიტუციო სასამართლომ 2017 წლის 27 მარტის გადაწყვეტილება საქმეზე 1/4/757 „გიორგი კრავეიშვილი საქართველოს მთავრობის წინააღმდეგ“, II, პარ.19

On July 31, 2017, IDFI applied to the Constitutional Court to issue public information. In particular, IDFI requested to receive a copy of conclusion of the Ethics and Disciplinary Commission of Constitutional Court concerning the disciplinary proceedings against the judge Merab Turava launched on September 6, 2015. On September 25, 2017, our organization also applied to the Constitutional Court and requested information whether there were ongoing disciplinary cases against judges, which had not yet been decided.
On 10 November 2017, the Constitutional Court refused to provide public information in violation of the deadlines defined by the legislation. According to the Court, releasing the conclusion on the above-mentioned disciplinary case would cause the disclosure of deliberative secrecy regarding the case of former Mayor of Tbilisi Gigi Ugulava, concerning to which case the disciplinary proceedings were initiated against the judge Merab Turava. Furthermore, the Court pointed out that the conclusion of the Ethics and Disciplinary Commission requested by the IDFI is a matter discussed at a closed session. The closing of the session will lose its importance if the information and the motivation discussed in the conclusion is public for everyone. It is worth mentioning that the Court has previously provided us information, according to which none of the members of the Constitutional Court had supported pre-term termination of the authority of the Judge Merab Turava, on the voting held on December 14, 2016.
As for the letter sent by our organization on September 25, 2017 concerning the ongoing disciplinary cases, the Court left it unanswered.
We believe that refusal to issue the requested public information amounts to restriction of the principle of publicity of information provided by Article 41 of the Constitution of Georgia.
We agree with the fact that the members of the Constitutional Court have the obligation not to disclose the secret of the meeting held in the decision making process or the position of the judges demonstrated in the process of voting, but this does not mean that the accessibility of the Court’s decisions is fully restricted. For these purposes, the main thing is that the position of the judges demonstrated in the process of voting and the essence of the meeting must not become public.
In this case we believe that it is unfounded not to grant public information in the name of protection of deliberative secrecy.
First of all, it is noteworthy that the letter sent by the Court to IDFI did not include the explanation about the link between the conclusion of the Ethics and Disciplinary Commission and the views expressed by the judges regarding the case of Gigi Ugulava. In addition, it is necessary to maintain balance between court decisions and the protection of the secrecy of judges' position. Consequently, even if there was a real connection between the conclusions of the Ethics and Disciplinary Commission and the positions expressed by the judges on the particular constitutional claim, fair balance could be achieved by providing requested public information containing hatched parts.
In this regard, it should also be taken into consideration that the possibility of closing the session is given in the by-law of the Constitutional Court [1], which is not a law adopted by the Parliament. The Constitutional Court itself, in the case "Giorgi Kraveishvili vs Government of Georgia," established a standard under which the access to public information may be restricted only by law. This formal request is satisfied, whereas (1) the issue is properly regulated by law; or (2) the lawmaker delegated the authority to regulate the matter by another competent authority "[2]. In the present case, there is no normative act indicating that the conclusion of Ethics and Disciplinary Commission is confidential. Therefore, in the formal point of view, it is doubtable whether the Rules of Procedure of the Constitutional Court satisfy the formal grounds for restricting the constitutional right to access public information.
As regards to the non-granting of information concerning the ongoing disciplinary cases, it has come to our attention, that several months ago, the chairman of the Constitutional Court addressed the Ethics and Disciplinary Commission to study the factual circumstances related to the disciplinary case. According to our information, the above-mentioned proceedings are being conducted against the three judges of the Constitutional Court concerning the sharp content of their dissenting opinions expressed in the particular judgment. Taking into consideration that the Court has not yet granted us requested public information, we do not know particular details of the case, including current stage of disciplinary proceeding. The official webpage of the Court does not provide any information in this regard.
There is no doubt that the mechanism of disciplinary proceedings against the judge serves a significant public interest. That being said, the rules and practice of disciplinary proceedings must not allow for the abuse and therefore for influencing the judges.
Indefinite or unreasonably long disciplinary proceedings against a judge and, therefore, the expectation of possible serious disciplinary sanctions pose a threat to the independence of the individual judge. A fortiori, the legislation in relation to the judge of the Constitutional Court envisages only the pre-term termination of the authority as a disciplinary sanction. Therefore, it is important the disciplinary proceedings practice and legislation to be based on to the extent possible transparent procedures.
Based on the above mentioned, we refer to the Constitutional Court of Georgia with following recommendations:
- Fully disclose information about the ongoing and finished disciplinary cases, if necessary, with the proportionate limitation of publicity interest;
- Following the deadlines defined by the legislation on issuing public information;
- The Parliament of Georgia and the Constitutional Court shall initiate the regulating legislation and internal acts on disciplinary proceedings of judges in order to eliminate the risks of abuse of disciplinary proceedings. In turn, IDFI expresses its readiness for active engagement in the process of refining the legislation and representing its own initiatives.
1] Paragraph 3 of Article 19 of the Rules of Court of the Constitution of Georgia
[2] Decision of the Constitutional Court on case 1/4/757 "Giorgi Kraveishvili vs Government of Georgia", II, P.19