საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში
პროექტის სახელწოდება: ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტი - „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“
დონორი ორგანიზაცია: ევროკავშირი (EU); გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP)
ბიუჯეტი: 4650 აშშ დოლარი
ხანგრძლივობა: 14 ნოემბერი - 25 დეკემბერი, 2022 წელი
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი გაუწევს მომსახურებას გაეროს განვითარების პროგრამას (UNDP) და ხელს შეუწყობს აჭარის უმაღლეს საბჭოს, 2022-2024 წლების ღია მმართველობის სამოქმედო გეგმით აღებული ვალდებულებების განხორციელებაში.
1. თემატური მოკვლევის პილოტირება ღია მმართველობის საკითხებზე:
1.1.აჭარის უმაღლესი საბჭოს თანამშრომლებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წარმომადგენლებისათვის ტრენინგის ჩატარება თემატური მოკვლევის სრულ პროცესზე.
1.2.აჭარის უმაღლესი საბჭოსთვის კონსულტაციის გაწევა და დახმარება თემატური მოკვლევის ჩატარებისათვის შესაბამისი დოკუმენტების შედგენისას.
2. საერთაშორისო კონფერენციის კონცეფციის შემუშავებისას კონსულტაციის გაწევა და სამუშაო შეხვედრის გამართვა აჭარის უმაღლესი საბჭოს თანამშრომლებთან.
3. აჭარის უმაღლესი საბჭოს საზედახმედველო მექანიზმებზე გზამკვლევის შემუშავების პროცესში კონსულტაციის გაწევა და სამუშაო შეხვედრის გამართვა უმაღლესი საბჭოს თანამშრომლებთან.

Funded by: The European Union (EU), United Nations Development Programme (UNDP)
The Institute for Development of Freedom of Information will provide services to the United Nations Development Programme (UNDP) and will support the Supreme Council of Ajara to the implementation commitments of the Open Governance Action plan for 2022-2024.
1. Piloting a Thematic Inquiry on open governance issues:
1.1. Providing trainings for staff of the Supreme Council of Ajara and representatives of civil society organizations on the full process of Thematic Inquiry.
1.2. Providing consultation and assistance to the Supreme Council of Ajara in preparing the relevant documents for conducting the Thematic Inquiry.
2. Consultancy in the development of the concept of the international conference and holding workshop with the Ajara Supreme Council staff.
3. Consultancy In the process of developing a guide on the oversight mechanisms of the Supreme Council of Ajara and holding workshop with the staff of Supreme Council.