კონფერენციის „სახელმწიფო არქივების ღიაობა და მეხსიერების კვლევები“ თეზისები გამოქვეყნდა
2019 წლის 5-6 დეკემბერს, ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), "ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდის" (OSI) მიერ დაფინანსებული პროექტის - „სახელმწიფო არქივების ღიაობის ხელშეწყობა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებსა და აღმოსავლეთ ბლოკის ქვეყნებში“ ფარგლებში,  ჩაატარა კონფერენცია - „სახელმწიფო არქივების ღიაობა და მეხსიერების კვლევები“. კონფერენციაში მონაწილეობდნენ 30 ქვეყნის წარმომადგენელი ისტორიკოსები, არქივის მკვლევრები, იურისტები, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წარმომადგენლები, სახელმწიფო არქივების თანამშრომლები.
კონფერენციის შედეგების და მასზე წარმოდგენილი მოხსენებების/ პრეზენტაციების შესახებ IDFI-მ რამდენიმე სტატია დაწერა, თუმცა უფრო დეტალურად თემების შესახებ ინფორმაციის მოწოდება ჩვენ პარტნიორებს ვთხოვეთ თეზისების სახით და უმრავლესმა მათგანმა მოგვაწოდა მათ მიერ წარდგენილი თემების მოკლე შეჯამება.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) გთავაზობთ საბჭოთა წარსულის, ერების მეხსიერებისა და საარქივო ღიაობის შესახებ 26 ორიგინალური მოკლე სტატიისგან შემდგარ კრებულს. კრებულის თემატიკა მრავალფეროვანია და მოიცავს სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილებას:
-   ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის შიგნით, ადგილობრივი უშიშროების კომიტეტის მიერ გადაბირებული ეკლესიის მსახურების პირადი ისტორიები;
-   საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ ქვეყნების პოლიტიკა მემორიალებთან მიმართებით;
-    ჟურნალისტების ჩართულობა ყოფილი КГБ არქივების კვლევაში, რათა 70 წლიანი ისტორია ფართო მასებისთვის გახდეს ცნობილი;
-     ლატვიის მიერ არქივების გახსნის გამოცდილება, რასაც ქვეყნის შიგნით ფართო დისკუსიები უძღვოდა. გადაწყვეტილების შემდეგ კი მოხდა ეროვნული თანხმობა და ყოფილი КГБ-ს არქივები სრულად გაიხსნა, რაც საბჭოთა სივრცეში უპრეცედენტო გადაწყვეტილება იყო;
-   როგორია საქართველოში მეხსიერების პოლიტიკა 1991 წლიდან მოყოლებული და როგორია ის სხვა საბჭოთა ქვეყნებთან მიმართებით.
სტატიების ავტორები არიან IDFI-ს ქართველი და საერთაშორისო პარტნიორები, ისტორიის და მეხსიერების კვლევების აღიარებული სპეციალისტები, რომლებიც წლებია მუშაობენ ისტორიოგრაფიასა და მეხსიერების კვლევებთან დაკავშირებულ უმნიშვნელოვანეს საკითხებზე. მათი ავტორობით გამოიცა არაერთი პუბლიკაცია და კვლევა, განხორციელდა პროექტები თუ სხვადასხვა აქტივობები. მათი უმეტესობა ასწავლის ცნობილ საერთაშორისო უნივერსიტეტებში და დაკავებული არიან კვლევითი საქმიანობით წამყვან კვლევით ცენტრებსა და ინსტიტუტებში.
მიშა გაბოვიჩი, აინშტაინის ფორუმი, პოტსდამი, გერმანია: „საბჭოთა ომის მემორიალის განადგურების ყველაზე სანახაობრივი და ამავდროულად ყველაზე ტრაგიკული აქტი განხორციელდა 2009 წლის 19 დეკემბერს, საქართველოში. პოლიტიკური ინსტიტუტების დეცენტრალიზაციის მიზნით, ქუთაისში, მაშინ ქვეყნის სიდიდით მეორე ქალაქი აშენდა ახალი პარლამენტის შენობა. დესოვიეტიზაციის სიმბოლოების დონეზე სადემონსტრაციოდ, პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა ბრძანა ქუთაისის სამხედრო დიდების მემორიალის აფეთქება. არასწორად დაგეგმილმა დეტონაციამ, 40 მეტრი სიმაღლის რკინაბეტონის კონსტრუქციის ნამსხვრევები ასობით მეტრის მანძილზე გასტყორცნა, რამაც ქალის და მისი რვა წლის ქალიშვილის დაღუპვა და რამდენიმე ადამიანის დაშავება გამოიწვია. ამ ძეგლის, როგორც საბჭოთა ოკუპაციის სიმბოლოს ინტერპრეტაცია ძალზედ საეჭვო იყო: ეს იყო ორი თბილისელი არქიტექტორის ნამუშევარი, რომლებმაც კომპოზიციაში გამოიყენეს მოტივები ქართული ფოლკლორიდან - პატარა რესპუბლიკიდან მეორე სამამულო ომში დაღუპულთა სამახსოვროდ. ნებისმიერ შემთხვევაში, მემორიალის განადგურების „ზემოდან ქვემოთ“ მიღებული გადაწყვეტილება რაოდენ პარადოქსულადაც არ უნდა მოგვეჩვენოს საბჭოთა სივრცეში გამონაკლის შემთხვევად რჩება“.
მომჩილ მეთოდიევი, უახლესი წარსულის კვლევის ინსტიტუტი, ბულგარეთი: „ყველაზე შთამბეჭდავი იყო დასავლეთ ევროპის მიტროპოლიტ სვიმეონის საქმე, რომელიც ერთგული იყო 1990-იან წლებში „კანონიკური სინოდის“ მიმართ. მის შესახებ უშიშროების არქივში 30 ტომია დაცული. გაირკვა, რომ მღვდლად ყოფნისას, სვიმეონი მუშაობდა სახელმწიფო უსაფრთხოების ღრმა დაშიფვრის საიდუმლო ოპერატიულ ოფიცერად და ამავდროულად იყო ბულგარეთის კომუნისტური პარტიის წევრიც. 1966 წელს იგი ამერიკაში გაგზავნეს იმ იმედით, რომ გახდებოდა „ბულგარელი რიჩარდ ზორგე“. ამერიკაში, მისი ზემდგომების თანხმობით, მან მიიღო მოქალაქეობა, რამაც მას მსოფლიოში თავისუფლად მოგზაურობის შესაძლებლობა მისცა, ამავდროულად ის დაწინაურდა ეკლესიის იერარქიაშიც. ზემდგომების ნდობის დაკარგვის შემდეგ, იგი 1978 წელს ბულგარეთში გაიწვიეს, მისი პასპორტი გაუქმდა და ის დროებით გაქრა საზოგადოებრივი ცხოვრებიდან. თავისი ქვეყნის მოქალაქის ბედით შეშფოთებულმა აშშ-ს ელჩმა ბულგარეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილისგან მოითხოვა ინფორმაცია. მას უპასუხეს, რომ ეკლესია გამოყოფილია სახელმწიფოსგან და სიმეონის ბედი ეკლესიის ხელშია. 1979 წლის დასაწყისში სიმეონმა უშიშროების ოფიცრებისგან ფარულად მოახერხა ამერიკაში გაპარვა“.
ანა ოლიინიკი, განმათავისუფლებელი მოძრაობის ცენტრი, უკრაინა: „შეიძლება ითქვას, რომ (1) КГБ- ს არქივების გახსნამ სპეციალური კანონის მიღების შემდეგ, მასში დაცული დოკუმენტებისადმი ინტერესი გაიზარდა არა მხოლოდ ისტორიკოსების მხრიდან, არამედ ჟურნალისტების და ფართო საზოგადოების მხრიდანაც; (2) კგბ-ს არქივებზე წვდომა არის შესაბამისი პერიოდის ისტორიასთან დაკავშირებული დეზინფორმაციის საწინააღმდეგო მნიშვნელოვანი ელემენტი; (3) საგანმანათლებლო პროგრამა „დეკონსტრუქცია. КГБ არქივები მედიისთვის“ მედიას ეხმარება საარქივო დოკუმენტებთან მუშაობის ალგორითმის გაგებაში და ამ წყაროების მიმართ ინტერესის ახლიდან გაჩენაში. საარქივო დოკუმენტებზე დაყრდნობით იწერება ორიგინალური სტატიები, რომლებიც ხელმისაწვდომია ფართო აუდიტორიისთვის. ასეთი საგანმანათლებლო პროგრამების გამოცდილებამ შეიძლება დადებითი გავლენა მოახდინოს დისკუსიის გააქტიურებაზე სხვა პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებში კგბ-ს არქივის გახსნის თაობაზე, რომლებიც საბჭოთა კავშირის საიდუმლოებებს ჯერ კიდევ საგულდაგულოდ მალავენ და არ ამჟღავნებენ“.
თეზისების კრებულის გამოქვეყნება დააფინანსა "ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდმა" (OSI), პროექტის - „სახელმწიფო არქივების ღიაობის ხელშეწყობა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებსა და აღმოსავლეთ ბლოკის ქვეყნებში“ ფარგლებში. ამ დოკუმენტში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს" (IDFI) და არ ასახავს "ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდის" (OSI) პოზიციებს. OSI არ არის პასუხისმგებელი მასალის შინაარსზე.

On 5-6 December 2019, with the financial support of the Open Society Institute – Budapest Foundation, the Institute for Development of Freedom of information (IDFI), within the frame of the project - Enhancing Openness of State Archives in Former Soviet Republics and Eastern Bloc Countries, financed by the Open Society Institute Budapest Foundation (OSI) held a conference on the Openness of State Archives and Memory Studies in the Former Soviet and Eastern Bloc Countries in Tbilisi. Up to 30 researchers, historians, and the representatives of civil society from all over the world participated in the conference.
IDFI wrote a few articles about the results of the conference and the speeches/presentations made during the event. However, we asked our partners to provide more detailed information about their theses and most of them sent a brief summary of their topics.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) presents the compilation of 26 brief articles about the Soviet past, national memories and the openness of state archives. The topics of the compilation varyand includes experiences from different countries:
- Personal stories of the clergy of the Bulgarian Orthodox Church recruited by the local Central Committee;
- The state policies related to memorials after the collapse of the Soviet Union;
- The involvement of journalists in the research of KGB archives for making history of the 70 years popular among the broader public;
- The experience of Latvia in opening the archives, which was preceded by the lengthy discussion. After the decision was made, the national consensus was achieved and the former KGB archives were fully opened, which was an unprecedented decision in the post-Soviet space;
- What kind of memory politics Georgia has implemented after 1991 and how it relates to the other post-Soviet countries.
The represented researchers are the leading specialists of the respective field in their countries as well as globally. They have been working on the issues related to historiography and memory studies for years. In this direction, they have created numerous articles, carried out researches and implemented projects and activities. Most of them teach at the top-ranking public and private universities and work on researches at leading institutions.
Mischa Gabowitsch, Einstein Forum, Potsdam, Germany: “The most spectacular, and most tragic, act of destruction of a Soviet war memorial took place on December 19, 2009, in Georgia. As part of the decentralization of political institutions, a new parliament was going to be built in Kutaisi, then the country’s second-biggest city. To make way for it and as a gesture of symbolic deSovietization, President Mikheil Saakashvili ordered Kutaisi’s Monument of Military Glory to be blown up. The botched detonation sent debris of the 40 meter reinforced steel structure flying hundreds of meters through the air, killing a woman and her eight-year-old daughter and injuring several other people, some of them severely. Interpreting the monument as a symbol of Soviet occupation was dubious: after all it was a work by two artists from Tbilisi that used motifs from Georgian folklore to commemorate the war dead from the republic. In any case, the top-down decision to destroy it long remained exceptional, though paradoxically there were antecedents from Soviet times”.
Momchil Metodiev, the Institute for Studies of the Recent Past, Bulgaria: “The most spectacular, however, was the case of the Metropolitan for Western Europe Simeon, who remained loyal to the “canonical synod” in the 1990s, whose file consisted of 30 volumes. It became clear that in 1966, he was sent to America with the hope of becoming Bulgarian Richard Zorge. Working under cover as a priest, he was at the same time the State Security highly secret operative officer and member of the Bulgarian Communist Party. In America, with the consent of his superiors, he obtained American citizenship, which enabled him to travel easier in the world, ascending at the same time the Church hierarchy. After losing the trust of his superiors, he was recalled to Bulgaria in 1978, his passport was revoked, and he disappeared from the public life. Worried about the fate of the citizen of his country, the US ambassador requested information from the Bulgarian deputy foreign minister, and unsurprisingly, he received the answer that Church is separated from the state and Simeon’s future is Church affair. Early in 1979, the State Security officers learned with astonishment that Bishop Simeon had returned to America”.
Anna Oliinik, Center for Research on the Liberation Movement, Ukraine: “We can say that (1) the opening of the KGB archives in Ukraine through the adoption of a special law has stimulated interest toward these documents not only from historians, but also from journalists and broader public; (2) access to the KGB archives is an important element of countering misinformation related to the history of the relevant period; (3) educational program “Deconstruction. KGB Archives for Media” helps media understand the algorithms of work with archival documents and maintains interest toward these sources by publishing archival stories in a format accessible for a wide audience. The experience of such educational programs can have a positive impact on the intensification of the discussion about opening the KGB archives in the other post-Soviet countries that still keep the secrets of the USSR under lock and key.”