რიგით მეორე საერთაშორისო კონფერენცია - სახელმწიფო არქივების ღიაობა და მეხსიერების კვლევები
5-6 დეკემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა “(IDFI) რიგით მეორე საერთაშორისო კონფერენცია „სახელმწიფო არქივების ღიაობა და მეხსიერების კვლევები“ გამართა.
ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივების დირექტორმა, ომარ თუშურაშვილმა.
”სახელმწიფო არქივების ღიაობა და საარქივო დოკუმენტების ხელმისაწვდომობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი საკითხია იმ ქვეყნებში, რომლებსაც აქვთ ტოტალიტარული წარსული და ჯერ კიდევ ვერ გაუმკლავდნენ მის პრობლემურ მემკვიდრეობას როგორც პოლიტიკურ, ისე ეკონომიკურ და სოციალურ საფუძველზე. მკვლევრები, მეცნიერები, სტუდენტები და ჟურნალისტები ყოფილი ტოტალიტარული სახელმწიფოების არქივში მუშაობის დროს სხვადასხვა წინააღმდეგობას აწყდებიან. არქივების ღიაობა არის ტოტალიტარული წარსულის კვლევების ერთ-ერთი ხელშემწყობი ფაქტორი, რომელიც ხელს უწყობს რეპრესიული რეჟიმის მსხვერპლთა რეაბილიტაციას და არის ტოტალიტარულ იდეოლოგიათა ხელახალი წარმოშობისა პრევენცია. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) დაარსების დღიდან, 2009 წლიდან, ცდილობს გააძლიეროს სახელმწიფო არქივების ღიაობა და მათი პოლიტიკის და მომსახურების მოქნილობა ქართველი და უცხოელი მკვლევრებისთვის“ - აღნიშნა გიორგი კლდიაშვილმა.
საერთაშორისო პრაქტიკა, სამართლებრივი რეგულაციები და საარქივო დოკუმენტებზე წვდომის პრაქტიკა, სახელმწიფო უსაფრთხოების არქივებზე წვდომის გამოწვევები და არქივის როლი მეხსიერების კვლევებში - ის ძირითადი საკითხებია, რომელზეც კონფერენციის მონაწილეებმა ისაუბრეს.
„არქივი შეიცავს ბევრ პირად ისტორიას იმ ადამიანების შესახებ, რომლებიც ტოტალიტარიზმის დროს ინარჩუნებდნენ მთელი ერების ღირებულებებს და ამის გამო დაზარალდნენ. ამ ისტორიების აღმოჩენა და პოპულარიზაცია არის საკუთარი თავის გაგება ისტორიის თვალსაზრისით“ - აღნიშნა ანნა ოლიინიკმა,  უკრაინის განმათავისუფლებელი მოძრაობის  კვლევითი ცენტრის წარმომადგენელმა.
კონფერენციას ესწრებოდნენ ღია არქივების ქსელის წარმომადგენლები. ღია არქივების ქსელი შექმნილია ღია საზოგადოება ბუდაპეშტის ფონდის მხარდაჭერით და მოიცავს ყოფილი საბჭოთა და აღმოსავლური ბლოკის 18 ქვეყანას - სომხეთი, აზერბაიჯანი, ბელორუსია, ბულგარეთი, ჩეხეთი, უნგრეთი, ყაზახეთი, ყირგიზეთი, ლიეტუვა, ლატვია, მოლდოვა, პოლონეთი, რუმინეთი, რუსეთი, ტაჯიკეთი, უკრაინა, უზბეკეთი და საქართველო.
ღონისძიებია IDFI-ს ორგანიზებითა და ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა.

On December5-6, The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) organized the 2nd international conference - Openness of State Archives and Memory Studies.
Event participants were welcomed by Giorgi KLDIASHVILI, Executive Director of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Omar TUSHURASHVILI, Director of the Archives at the Ministry of Internal Affairs, Georgia.
“The openness of state archives and accessibility of archival documents is especially important issue for the countries that have experienced totalitarian past and still deal with its problematic legacy on political and economic as well as a social basis. Researchers, scholars, students, and journalists experience a negative legacy of secrecy and face different obstacles while working in state archives of former totalitarian states. The open archives are primary facilitators of research aimed at rethinking of totalitarian past and state politics focused on the prevention of the re-emergence of totalitarian ideologies and rehabilitation of victims of the repressive regime. For this, since the day of its establishment in 2009, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been endeavoring to enhance the openness of state archives and the flexibility of their policy and services for researchers in Georgia and beyond” – Giorgi KLDIASHVILI haspointed out in his speech.
The network of Open Archives, that is supported by the Open Society Foundations covers 18 former Soviet and Eastern Bloc countries – Armenia, Azerbaijan, Belarus, Bulgaria, Czech Republic, Hungary, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Lithuania, Latvia, Moldova, Poland, Romania, Russia, Tajikistan, Ukraine, Uzbekistan, and Georgia. Experts of the network were presented at the conference and discussed the following topics: Access to Archives, Best International Practices, Legal Regulations and Practice of Access to Archival Documents, Challenges to the Access to State Security Archives and The Role of Archives in Memory Studies.
“Archives contain many personal stories about people who kept the values of whole nations during totalitarianism and were suffered because of that. Discovering and promoting these stories is key to understanding ourselves in terms of history” – mentioned Anna OLIINYK, Center for Research on the Liberation Movement, Ukraine.
The Conference was organized by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), with the financial support of the Open Society Institute - Budapest Foundation.