კონცეფცია საქართველოს პარლამენტისთვის საკანონმდებლო წინადადებისა და საკანონმდებლო ინიციატივის ელექტრონული სახით წარდგენის შესახებ
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 16 მაისი 2016
2016 წლის 5-6 მარტს, საქართველოს პარლამენტის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედმა საბჭომ მიიღო კონცეფცია, რომლის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის 1.2. ვალდებულების განხორციელებას. ვალდებულება გულისხმობს პარლამენტისთვის საკანონმდებლო წინადადებისა და საკანონმდებლო ინიციატივის ელექტრონული სახით წარდგენის და მოქალაქეთა მხრიდან მხარდაჭერის მექანიზმის დანერგვას პარლამენტის ვებგვერდის მეშვეობით.
ვალდებულების საბოლოო ამოცანაა ისეთი პლატფორმის შექმნა, სადაც შესაძლებელი იქნება როგორც საკანონმდებლო წინადადებებისა და ინიციატივების განთავსება, ისე მოქალაქეთა მხრიდან აღნიშნული წინადადებებისა და ინიციატივების მხარდაჭერა (ხმის მიცემა). მიღებული კონცეფციის საფუძველზე შემუშავდება პარლამენტის რეგლამენტში შესატანი ცვლილებების პროექტი, რომელიც იქნება ზემოთ აღნიშნული ვალდებულების პრაქტიკაში განხორციელების სამართლებრივი საფუძველი.
საქართველოს პარლამენტმა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა (2015-2016) 2015 წლის 17 ივლისს დაამტკიცა. სამოქმედო გეგმა, რომელიც შეიმუშავეს საქართველოს ინტერფრაქციულმა და სამოქალაქო საზოგადოების სამუშაო ჯგუფებმა, 18 ვალდებულებისგან შედგება და პასუხობს ღია მმართველობის პარტნიორობის (Open Government Partnership, OGP) ოთხ ძირითად პრინციპს: მოქალაქეთა ჩართულობა, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, ანგარიშვალდებულება, ინოვაცია და ტექნოლოგიები.

On March 5-6, 2016, the Georgian Parliament’s Permanent Council on Open and Transparent Governance adopted a Concept aimed at promoting the implementation of commitment 1.2. of the Open Parliament Georgia Action Plan. The commitment involves creating a mechanism on the Parliament website for electronically submitting and voting on legislative proposals and initiatives.
The goal of the commitment is to create an e-platform where citizens can submit and vote on legislative proposals and initiatives. Based on the above concept, the Council will then develop draft amendments to the Parliamentary Rules of Procedure, which serve as legal basis for the implementation of the commitment.
The Open Parliament Georgia Action Plan (2015-2016) was developed by the Inter-Factional and Civil Society working groups and approved on July 17, 2015. The action plan consists of 18 commitments that reflect OGP’s (Open Government Partnership) four basic principles: citizen participation, access to information, accountability, and innovation and technology.