საქმის განხილვისა და გადაწყვეტილების მომზადების ვადების დაცვა თბილისის საქალაქო სასამართლოში - 2015-2018 წლების პრაქტიკა
სიახლეები | კვლევები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები 8 მაისი 2019
საქართველოს საერთო სასამართლოების გადატვირთულობა წლებია მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს. საქმის განხილვის გაჭიანურება გონივრულ ვადაში საქმის  განხილვის უფლების - სამართლიანი სასამართლოს უფლების - ხელყოფის რისკებს წარმოშობს. გარდა ამისა, საქმეთა სიჭარბემ შესაძლოა გავლენა მოახდინოს მიღებული გადაწყვეტილებების ხარისხსა და მათ დასაბუთებულობაზე.
წინამდებარე კვლევის მიზანია აჩვენოს მოსამართლეთა მიერ საქმის განხილვისა და გადაწყვეტილების მომზადების ვადების დაცვა/დარღვევა თბილისის საქალაქო სასამართლოში, რომელიც ქვეყანაში ყველაზე დატვირთული სასამართლოა.
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ დამტკიცებული „საერთო სასამართლოს მოსამართლის საქმიანობის ეფექტურობის შეფასების წესი“ თავისი შინაარსით უმეტესად ორიენტირებულია მთლიანად სასამართლო სისტემაზე და არა ცალკეულ მოსამართლეზე. შესაბამისად, იკვეთება ორი განსხვავებული პროცესის - სასამართლო სისტემის ხარისხის შეფასებისა და ინდივიდუალური მოსამართლეების პროფესიული შეფასების აღრევა.
- მოსამართლეთაშეფასების მოქმედი წესი არაეფექტურია როგორც ინდივიდუალური მოსამართლის საქმიანობის, ასევე მთლიანად სასამართლო სისტემის შეფასებისა და მოსამართლეთა საჭირო რაოდენობის განსაზღვრის მიზნებისთვის.
- შეფასების წესით გათვალისწინებული სტატისტიკური მონაცემები არ იძლევა სრულყოფილ სურათს სასამართლოს დატვირთულობისა და სისტემაში არსებული მდგომარეობის შესახებ.
- იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს არ აქვს დამტკიცებული თითოეულ სასამართლოში მოსამართლეთა საჭირო რაოდენობის განსაზღვრის წესი და მეთოდოლოგია, რაც მნიშვნელოვან ხარვეზს წარმოადგენს.
- თბილისის საქალაქო სასამართლოში 2015 წლიდან 2018 წლის 1-ლი ნახევრის ჩათვლით, 51 561 დასრულებული სამოქალაქო საქმიდან საქმის განხილვის საპროცესო ვადები 4 660 საქმეზე დაირღვა.
- თბილისის საქალაქო სასამართლოში 2015 წლიდან 2018 წლის 1-ლი ნახევრის ჩათვლით, 15 451 დასრულებული ადმინისტრაციული საქმიდან საქმის განხილვის საპროცესო ვადები 5 601 საქმეზე დაირღვა.
- თბილისის საქალაქო სასამართლოში 2015 წლიდან 2018 წლის 1-ლი ნახევრის ჩათვლით, გადაწყვეტილებების მომზადების ვადები ძირითადად ადმინისტრაციულ საქმეებზე დაირღვა.
- თბილისის საქალაქო სასამართლოში 2015 წლიდან 2018 წლის 1-ლი ნახევრის ჩათვლით, 15 349 ადმინისტრაციული საქმიდან გადაწყვეტილების მომზადების ვადები  4 123 საქმეზე დაირღვა.
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ მოწოდებული სტატისტიკა არ მოიცავს ინფორმაციას საქმეთა განხილვის გაჭიანურების ხანგრძლივობის შესახებ, შესაბამისად, უცნობია, წარმოადგენს თუ არა ვადის გადაცილება იმგვარ დარღვევას, რაც სამართლიანი სასამართლოს უფლების ხელყოფის რისკს წარმოშობს.
- საერთო სასამართლოებში საქმეთა ელექტრონული განაწილებისას მხედველობაში მიიღება მხოლოდ საქმეთა რაოდენობრივი მაჩვენებელი და სისტემა არ ითვალისწინებს საქმის წონას და სირთულეს. შესაბამისად, არსებობს რისკი იმისა, რომ მოსამართლეთა შორის საქმეები წონის მიხედვით არ იყოს თანაბრად განაწილებული, რაც მათ არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებს.
მართლმსაჯულების ხარისხისა და ეფექტიანობის უზრუნველყოფა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ერთ-ერთი ძირითადი ფუქციაა. საბჭომ სრულყოფილად უნდა შეისწავლოს ვადების დაცვის/დარღვევის თაობაზე ინფორმაცია, მათ შორის, საქმეთა გაჭიანურების ხანგრძლივობა, ასევე სასამართლოების დატვირთულობისა და საქმეთა განხილვის მაჩვენებლები. ამ მონაცემების დამუშავების შედეგები პერიოდულად უნდა გამოქვეყნდეს იმისთვის, რომ საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომი იყოს ინფორმაცია სასამართლო სისტემაში არსებული მდგომარეობის თაობაზე.

The excessive caseload of common courts of Georgia has been a significant challenge for years. Procedural delays in case processing pose a risk of violating the right to a fair hearing within a reasonable period - the right to a fair trial. In addition, the abundance of cases may have an impact on the quality of judgments and their justification.
The purpose of this study is to present violation/compliance with procedural time limits for considering cases and preparing judgments in Tbilisi City Court, which is the mostoverloaded court in the country.
- “The rule for evaluation of effectiveness of performance of judges of common courts” approved by the High Council of Justice is largely focused on the entire judicial system and not on individual judges. Consequently, there are two different processes overlapping each other - assessment of the quality of the judiciary and the professional evaluation of individual judges.
- The existing rule for the evaluation of judges is ineffective for the purposes of assessing the performance of individual judges as well as the entire judicial system and for determining the necessary number of judges.
- Statistical data envisaged by the rule for evaluation does not provide a whole picture regarding the caseload of the courts and the current state of the judicial system.
- The High Council of Justice has not approved the rule and methodology for determining the necessary number of judges in each court, which is a significant shortcoming.
- From 2015 to the first half of 2018, procedural time limits for considering cases were violated in 4 660 cases out of 51 561 completed civil cases in Tbilisi City Court.
- From 2015 to the first half of 2018, procedural time limits for considering cases were violated in 5 601 cases out of 15 451 completed administrative cases in Tbilisi City Court.
- From 2015 to the first half of 2018, time limits forpreparing judgments were mainly violated in administrative cases in Tbilisi City Court.
- From 2015 to the first half of 2018, time limits for preparing judgments were violated in 4 123 cases out of 15 349 administrative cases in Tbilisi City Court.
- The statistics provided by the High Council of Justice do not include information regarding the duration of delay in considering cases and, therefore, it is not clear whether the delay constitutes such a breach, which poses a risk of violating the right to a fair trial.
- During electronic case distribution in common courts only the quantity of cases is taken into account and the system does not take into consideration the weight and complexity of a case. Consequently, there is a risk that cases between judges are not equally distributed by weight, which creates unequal conditions for them.
Ensuring the quality and efficiency of justice is one of the main functions of the High Council of Justice. The Council should study information regarding compliance/violation of time limits, including the duration of delay as well as caseload and consideration of cases in courts. Results of processing of these data should be published periodically in order to inform the public about the situation in the judiciary.