კონკურსი „ინოვაცია და ტექნოლოგიები სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გასაძლიერებლად“
ძლიერი სახელმწიფო ემყარება ძლიერ საზოგადოებას, დამოუკიდებლად და კრიტიკულად მოაზროვნე მოქალაქეებს, რომლებსაც უნდათ და შეუძლიათ თავიანთი პრობლემები გადაჭრან მარტო ან თანამოაზრეებთან ერთად სახელმწიფო სტრუქტურების მინიმალური მონაწილეობით; რომელთაც ესმით, რომ სახელმწიფო სტრუქტურებზე მეტი თუ არა, არანაკლები პასუხისმგებლობა თითოეულ მოქალაქეს აკისრია. ამის მაგალითი იყო 13 ივნისის სტიქია, როდესაც მოქალაქეები კეთილი ნებით და უსასყიდლოდ ეხმარებოდნენ სახელმწიფოს ფუნქციების განხორციელებაში.
ინტერნეტი და თანამედროვე ტექნოლოგიები ძლიერი ინსტრუმენტებია ცხოვრების დონის გასაუმჯობესებლად. უმეტესობას გვაქვს სმარტფონები, გაჯეტები, წვდომა ინტერნეტთან და ყოველდღიურად აქტიურად ვსარგებლობთ ამ ყველაფრით. იმისათვის, რომ შევძლოთ თანამედროვე ტექნოლოგიების შესაძლებლობების საზოგადოებისთვის სასარგებლოდ გამოყენება, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) შპს “DEVEL”-თან თანამშრომლობით აცხადებს კონკურსს „ინოვაცია და ტექნოლოგიები სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გასაძლიერებლად“. კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად ვიწვევთ ყველას, ვისაც წვლილის შეტანა სურს სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერებაში და აქვს იდეა, თუ როგორ შეიძლება ინოვაციური ტექნოლოგიების გამოყენებით:
• დავეხმაროთ საზოგადოებას ცხოვრების დონის გაუმჯობესებაში და გავუღვივოთ პასუხისმგებლობის გრძნობა მის ცალკეულ წევრებს;
• დავეხმაროთ ჩვენს სახელმწიფოს უკეთ გაართვას თავი მოვალეობებს.
სასურველია განცხადებაში მითითებული იყოს:
• იდეის დეტალური აღწერა;
• რა საზოგადებრივ ინტერესს ემსახურება იგი;
• იდეის განხორციელების გზები;
• რა მინიმალური დახმარება დასჭირდება ავტორს იდეის განსახორციელებლად.
განაცხადები შეფასდება იდეის განხორციელებადობის, ეფექტიანობის, ორიგინალურობისა და სიმარტივის გათვალისწინებით.
სამი საუკეთესო გადაწყვეტილება დაჯილდოვდება 1000, 700 და 500 ლარით, ავტორებს კი დავეხმარებით მათ განხორციელებაში.
გთხოვთ, განცხადებები მოგვაწოდოთ მისამართზე: idea@devel.ge. სათაურის ველში მიუთითეთ კონკურსი „ინოვაცია და ტექნოლოგიები სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გასაძლიერებლად“. განცხადებების მიღების ბოლო ვადაა 2015 წლის 30 ნოემბერი.
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითრების ინსტიტუტი“ (IDFI) უზრუნველყოფს მიღებული იდეების დაცვას მესამე პირთა წვდომისგან ავტორის შესაბამისი თანხმობის გარეშე. ამასთან, ორგანიზაცია სრულად აღიარებს კონკურსში მონაწილეთა საავტორო ქონებრივ ან/და პირად არაქონებრივ უფლებებს წარმოდგენილ იდეებს.

A strong state relies on a strong society, on conscientious citizens, who want to and are capable of solving problems alone or with like-minded peers with minimal participation of the government, understanding that individuals bare as much responsibility as the government does. Tbilisi flood of June 13th, was a perfect illustration of how citizens could benevolently unite to help the government to fulfill its duties.
Internet and innovation technologies are powerful tools to improve the quality of life. Most of us own smartphones, gadgets, have access to internet and actively use them in our daily lives. In order to utilize the advantages of innovation technologies for public good, the Institute for Development of Freedom of Information, in cooperation with ltd. Devel, announces a competition “Innovation and Technologies for Strengthening Public Involvement”. Call for applicants, who wish to contribute to strengthening civil society and have ideas how innovation technologies can be used to:
The application should include:
The application will be assessed according to feasibility, effectiveness, originality and simplicity.
Three best solutions will be awarded with 1000, 700 and 500 GEL. The authors will be assisted in the implementation process.
Please, send applications on idea@devel.ge. Please indicate Competition “Innovation and Technologies for Strengthening Public Involvement” in the subject line. The deadline for application is November 30, 2015.
Disclaimer: IDFI shall ensure that third parties have no access to ideas of the author. And the organization fully acknowledges property/copyrights of the participants on the ideas.