ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), ბრემენის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით, გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით ახორციელებს პროექტს "სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება". აღნიშნული პროექტის მიზანია საქართველოს მთავრობის სტრატეგიული დოკუმენტის - საქართველოს სოციალურ-ეკონომიური განვითარების სტრატეგია "საქართველო 2020", და მასში შემავალი მიზნების შესახებ საჯარო დისკუსიების სტიმულირება და მოქალაქეების ინფორმირებულობის გაზრდა.
პროექტის ფარგლებში, IDFI კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად იწვევს ინტერნეტ-სივრცის აქტიურ მომხმარებლ ანალიტიკოსებს. კონკურსის მონაწილეები დაწერენ სტატიებისა და ანალიტიკურ ბლოგებს/ნაშრომებს "საქართველო 2020"-ში განხილული თემებიდან მათთვის საინტერესო საკითხებზე. ასევე, კონკურსანტები მონაწილეობას მიიღებენ შემაჯამებელი პუბლიკაციის მომზადებაში, რომელიც პროექტის დასრულებისას გამოიცემა.
კონკურსის ფარგლებში განსახილველი თემებია:
• ეროვნული ვალუტის გაცვილითი კურსი
• ეკონომიკური ზრდა
• საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის რეფორმა
• განათლების რეფორმა და ადამიანური რესურსების განვითარება
• ინოვაციები და ტექნოლოგიები
• საპენსიო რეფორმა
• საჯარო სამსახურის რეფორმა
• საფინანსო ინსტიტუტების და კაპიტალის ბაზრის განვითარება საქართველოში
• კაპიტალიზმის მოდელი საქართველოში
მონაწილეების აქტივობები განთავსდება კონკურსისთვის შექმნილ ანალიტიკურ ბლოგზე, რაც მონაწილეებს საშუალებას მისცემს გამოაქვეყნონ და ფართო აუდიტორიას გააცნონ საკუთარი ანალიტიკური ნაშრომები.
კონკურსის პირველი ეტაპის შედეგად გამოვლინდება ოთხი სტიპენდიანტი,რომლებიც ოთხი თვის განმავლობაში მიიღებენ სტიპენდიას 1000 ლარის ოდენობით (დარიცხული); ხოლო კონკურსის მეორე ეტაპზე გამოვლინდება ერთი გამარჯვებული, რომელსაც პროექტის ფარგლებში ორგანიზებულ დასკვნით ფორუმზე გადაეცემა ფულადი ჯილდო 4000 ლარის ოდენობით (დარიცხული).
სასტიპენდიო კონკურსის პირველ, შესარჩევ ეტაპზე კონკურსში მონაწილეობის მსურველებმა უნდა წარმოადგინონ CV და არაუმეტეს 500 სიტყვიანი ესსე "საქართველო 2020"-ის ფარგლებში განხილულ მათთვის საინტერესო თემაზე. ესსეში დასაბუთებული უნდა იყოს კონკურსანტის თემის არჩევანი და მნიშვნელობა.
სასტიპენდიო კონკურსის მეორე ეტაპზე გადასული აპლიკანტები გაივლიან გასაუბრებას, რომელიც ჩატარდება 19 და 20 სექტემბერს IDFI-ს ოფისში.
შერჩეული კონკურსანტები მიიღებენ პირველ დავალებას და ჩაერთვებიან სასტიპენდიო კონკურსის ფარგლებში დაგეგმილ სამდღიან გასვლით სამუშაო შეხვედრაში (25-27 სექტემბერი). ისინი სამუშაო შეხვედრის დროს დაესწრებიან სტრატეგია 2020-ში განხილული თემების შესახებ ჩატარებულ ლექციებსა და დისკუსიებს, და წარმოადგენენ ანალიტიკურ ნაშრომს მათთვის საინტერესო თემაზე. სამუშაო შეხვედრის შემდეგ გამოვლინდება სასტიპენდიო კონკურსის ოთხი გამარჯვებული, რომლებიც 1000 ლარის (დარიცხული) ოდენობის სტიპენდიას მიიღებენ მომდევნო ოთხი თვის განმავლობაში.
სტიპენდიანტების გამოვლინების შემდეგ დაიწყება კონკურსის მეორე ეტაპი, სადაც მონაწილეები წარმოადგენენ ანალიტიკურ ნაშრომებს ოქტომბრიდან იანვრის ჩათვლით. ოთხთვიანი აქტივობების შეფასების შემდეგ, გამარჯვებული მონაწილე თებერვალში გამართულ დასკვნით ფორუმზე დაჯილდოვდება პრიზით - 4000 ლარი (დარიცხული)
კონკურსისათვის წარსადგენი ნაშრომების შეფასების კრიტერიუმები შეგიძლიათ იხილოთ ბმულზე.
კონკურსში მონაწილეობის მსურველებმა, გთხოვთ, გამოგზავნოთ CV და ესსე მისამართზე georgia2020@idfi.ge (დამატებითი ინფორმაციისათვის, გთხოვთ მოგვმართეთ ამავე მისამართზე).

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), in cooperation with Bremen University and with the financial support of the Federal Foreign Office of Germany, is implementing the project "Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement (ZigB)". The aim of the project is to promote discussions about the Socio-Economic Development Strategy of Georgia “Georgia 2020”, to raise public awareness and to facilitate discussions about the goals of the strategy.
IDFI calls for analysts to participate in an analytical competition. Participants will write articles, blogs and analytical pieces on topics of their preference discussed in the strategy "Georgia 2020". Contestants will also contribute to the concluding report published at the end of the project.
Topics discussed:
• Exchange Rate of National Currency
• Economic Growth
• Universal Healthcare Reform
• Reform of Educational System and the Development of Human Resources
• Innovations and Technologies
• Pension Reform
• Public Administration Reform
• Financial Institutions and the Development of Capital Markets in Georgia
• The Model of Capitalism in Georgia
The works of the participants will be uploaded on an analytical blog created for the competition. The blog will enable the contestants to publish their works and to reach out to the wider audience.
Four participants receiving the stipend 1000 GEL (gross) over the four months period will be announced after the first stage of the competition. The winner of the competition, receiving 4000 GEL (gross), will be announced after the second stage of the competition.
Those interested in applying for the contest should send a CV and an essay (up to 500 words) about the topics of their preference discussed in the strategy "Georgia 2020". In the essay, applicant should justify the importance and the significance of the topic.
Applicants selected for the second phase of the application process will be invited for the interview in the IDFI office on 19th or 20th of September.
After the interview, participants selected for the competition will be given the first task and will participate in a three-day workshop (Sept.25 - Sept.27). During the workshop, contestants will attend lectures and discussions and will work on an analytical piece on the topic of their choice from the strategic document "Georgia 2020". The recipients of the stipend will be announced after the workshop.
During the second phase of the competition, participants will present eight analytical pieces from October to January. The winner of the competition will be announced in February during the concluding forum.