ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ პაკისტანის კანონისა და საქართველოს კანონმდებლობის შედარებითი ანალიზი
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 3 სექტემბერი 2015
პაკისტანის მთავრობის მიერ ახლახანს შემუშავებული კანონპროექტი საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შესახებ ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობების გლობალურ რეიტინგში (RTI) 146 ქულით შეფასდა. აღნიშნული კანონპროექტის მიღების შემთხვევაში პაკისტანი 11 ქულით გაუსწრებს სერბეთს, რომელიც 135 ქულიანი მაჩვენებლით მოცემული დროისთვის უმაღლესია შეფასებულ ქვეყნებს შორის. ავტორიტეტული არასამთავრობო ორგანიზაციის სამართლისა და დემოკრატიის ცენტრის (CLD) შეფასებით დოკუმენტი წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციის შესახებ კანონპროექტის შესანიშნავ მაგალითს.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში მოქმედი საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მარეგულირებელი კანონმდებლობა ინფორმაციის თავისუფლების გლობალურ რეიტინგში 97 ქულით არის შეფასებული და 102 შეფასებულ ქვეყანას შორის 32-ე ადგილს იკავებს. არსებული რეგულაციების გაუმჯობესების მიზნით, 2014 წელს საქართველოს მთავრობამ, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, აიღო ვალდებულება ინფორმაციის თავისუფლების მარეგულირებელი ახალი კანონის შემუშავებაზე. 2014 წლის განმავლობაში „ფონდი ღია საზოგადოება – საქართველოს“ მხარდაჭერით, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსთან ერთად, აქტიურად მიმდინარეობდა მუშაობა „ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტის შემუშავებაზე. აღნიშნული დოკუმენტი მომზადებულ იქნა სამუშაო ჯგუფის მიერ, IDFI–ს ექსპერტთა ჩართულობით და აქტიური მონაწილეობით. კანონპროექტში გათვალისწინებულ იქნა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მხრივ მოწინავე ქვეყნების გამოცდილება. ამ მხრივ, მოცემული დროისთვის ვფიქრობთ, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, მოხდეს საქართველოს არსებული კანონმდებლობისა და ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ კანონის პროექტის შედარება პაკისტანის მთავრობის მეირ შემუშავებულ კანონის პროექტთან. აღნიშნული შესაძლებელს გახდის კანონპროექტის ტექსტის კიდევ უფრო დახვეწას. ქვემოთ წარმოგიდგენთ რეკომენდაციებს, რომელთა გათვალისწინების შემთხვევაშიც საქართველოს კანონმდებლობა თანხვედრაში იქნება მსოფლიოს საუკეთესო პრაქტიკასთან.
საჯარო ინფორმაციის განმარტება
იმისათვის, რომ თავიდან იქნას აცილებული საჯარო ინფორმაციის დაფარვა ადმინისტრაციულ ორგანოთა მიერ იმ არგუმენტზე მითითებით, რომ ის არ იქნა მიღებული საჯარო უფლებამოსილების განხორციელებისას აუცილებელია საჯარო ინფორმაცია განიმარტოს როგორც საჯარო დაწესებულებაში არსებული, დაწესებულების ან მოსამსახურის მიერ მიღებული, დამუშავებული, შექმნილი ან გაგზავნილი ინფორმაცია არსებული ნებისმიერი ფორმით.
საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ განცხადება
სასურველია თუ განმცხადებლის ვინაობის მითითება არ იქნება საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ განცხადების აუცილებელი მოთხოვნა. ადმინისტრაციულ ორგანოებს უნდა ქონდეთ ვალდებულება გასცენ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია იმ შემთხვევაშიც თუ განცხადებაში მხოლოდ ინფორმაციის მიღების მისამართია მითითებულია განმცხადებლის სახელისა და გვარის გარეშე.
საჯარო ინფომრაციის მიღების ფორმა
უმჯობესი იქნება, თუ საქართველოს კანონმდებლობა მხოლოდ იმ შემთხვევაში მისცემს ადმინისტრაციულ ორგანოს უფლებას არ გასცეს ინფორმაცია მოთხოვნილი სახით თუ მისი მოთხოვნილ ფორმატში გადაყვანა დაკავშირებული იქნებოდა შეუსაბამოდ დიდ ხარჯთან, გამოიწვევდა ადმინისტრაციული ორგანოს ფუნქციონირების შეწყვეტას ან დააზიანებდა დოკუმენტს.
საჯარო ინტერესის ტესტი
ვფიქრობთ, რომ ადმინისტრაციულ ორგანოებს უნდა ქონდეთ ვალდებულება გასცენ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია იმ შემთხვევაში თუ საჯარო ინტერესი უბრალოდ აღემატება (და არა არსებითად აღემატება) ინფორმაციის გასაიდუმლოებით დაცულ სიკეთეს.
გამონაკლისები ინფორმაციის ხელმისაწვდომობიდან
სასურველია საქართველოს კანონმდებლობა არ მოიცავდეს საჯარო დაწესებულების დისკრეციულ უფლებამოსილებას არ გასცეს მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია იმ შემთხვევაში თუ ის არაგონივრული მოცულობისაა. მსგავსი დისკრეციული უფლება-მოსილება არის ძალზედ მაღალი რისკის მატარებელი და შესაძლოა ბოროტად იქნეს გამოყენებული ადმინისტრაციულ ორგანოთა მიერ.
საიდუმლო ინფორმაციის გასაიდუმლოების ხანდაზმულობა
სასურველია თუ კონკრეტული პერიოდის შემდეგ საიდუმლო ინფომრაციის განსაიდუმლების შესახებ დებულებები გათვალისწინებულ იქნება ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ საქართველოს კანონის პროექტით.
იმუნიტეტი
მნიშვნელოვანია, რომ იმუნიტეტი სამართლებრივი დევნისგან იცავდეს ყველა საჯარო მოხელეს, რომელიც შესაძლოა რაიმე სახით იყოს ჩართული საჯარო ინფორმაციის გაცემის პროცესში.
საჯარო მოხელეთა კვალიფიკაციის ამაღლება
სასურველია საქართველოს კანონმდებლობა იცნობდეს ადმინისტრაციულ ორგანოთა ვალდებულებას უზრუნველყონ საჯარო მოხელეთა გადამზადება ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკითხებში.

A Draft of Right to Information Act recently developed by the Government of Pakistan scored 146 points in the global Right to Information Rating (RTI). In case the draft is adopted, Pakistan will be 11 points ahead of Serbia, country with the highest RTI rating (135 scores). A well-known non-governmental organization Centre for Law and Democracy (CLD) states that this document is an excellent example of Freedom of Information Legislation.
It should be noted that current Georgian Legislation on Access to Public Information scores 97 points on the RTI global rating and holds 32nd place among the 102 assessed countries. In order to improve existing regulations the Government of Georgia has undertaken an obligation to adopt a new Freedom of Information Law within the auspices of Open Government Partnership (OGP). During 2014, with the assistance of Open Society Georgia Foundation (OSGF) and together with the Ministry of Justice of Georgia active work was undertaken in order to develop a draft of the Law on Freedom of Information. The document was prepared by the working group with the involvement and active participation of the experts of IDFI. The experience of developed countries in the area of access to public information was taken into account. In this regard, we find it is highly important to compare the existing legislation of Georgia and the draft of Freedom of Information Act with the draft law prepared by the Government of Pakistan. This will contribute to further improvement of the draft of Freedom of Information Act in Georgia. Below we present recommendations which in case if taken into consideration, will ensure that Georgian legislation is compatible with the world’s best practices.
Definition of Public Information
To avoid classifying public information by referring to the argument that the information was not obtained while conducting public duties, it is essential to define public information as the information held, received, processed, created or sent in any form by a public institution or civil servant.
FOI Requests
Indicating the name of applicant should not be mandatory in a FOI request. Public bodies should have the obligation to provide requested information even when only the address of the applicant is indicated without mentioning the name of the applicant.
Form of Receiving Public Information
Public bodies should only be allowed not to disclose information in the form requested if creating the document in different format would be associated with disproportionately high costs, lead to the termination of the function of an administrative body or damage the document.
The Public Interest Test
We believe that, administrative bodies should have the obligation to provide requested information even if public interest simply outweighs (not significantly) the benefits of classifying information.
Exceptions from Access to Public Information
It is advisable for Georgian legislation not to include discretionary power of public institutions not to disclose requested information of unreasonable volume. Such discretion contains high risk and could be misused by public authorities.
Period of Limitation of Classified Information
It is preferable to include the provisions in the draft of the Law on Freedom of Information on disclosing secret data after the lapse of certain period of limitation.
Immunity
It is important that every public servant which is in any way involved in the process of releasing public information is protected with the immunity from the prosecution.
Improving Qualifications of Public Servants
It is desirable for the Georgian legislation to recognize the obligation of administrative authorities to ensure the training of civil servants on the issues of access to information.