პროექტის სახელწოდება:საერთო ისტორია, საერთო მომავალი
სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის (Civil Society Forum e.V.) პროგრამა Confronting Memories აერთიანებს 100-ზე მეტ მასწავლებელს სომხეთიდან, ბელარუსიდან, საქართველოდან, გერმანიიდან, მოლდოვიდან, პოლონეთიდან, რუსეთიდან და უკრაინიდან, რათა ერთად იმუშაონ მულტიპერსპექტიული და კომპეტენციებზე დაფუძნებული საგაკვეთილო მასალის შესაქმნელად, რომელიც მოიცავს მეორე მსოფლიო ომიდან მიმდინარე კონფლიქტებს.  შექმნილი მასალები ხელმისაწვდომია პროგრამის ვებგვერდზე და ჩამოტვირთვა თავისუფალია.
პროექტის მიზანია, პროგრამა Confronting Memories-ის ფარგლებში შექმნილი პედაგოგიური გზამკვლევი ისტორიის მასწავლებლებმა და პედაგოგებმა გამოიყენონ სასწავლო მასალებსა და გაკვეთილებში, მასალების მიხედვით ჩაატარონ გაკვეთილები როგორც საკუთარ კლასში, ასევე გასწიონ მასალის გაცნობის ფასილიტაცია კოლეგებს შორის.
IDFI-ს მოვალეობებია:
ა) 5-7 ისტორიის მასწავლებლებლისა და პედაგოგის (ფორმალური თუ არაფორმალური განათლების სექტორი) შერჩევა საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის მისაღებად;
ბ) ვორქშოფში მონაწილეობა 2024 წლის 17-21 ივლისს, სომხეთში, დილიჯანში;
გ) შერჩეული მასწავლებლების მიერ საკუთარი კოლეგებისთვის ვორქშოფის ჩატარებაში ხელშეწყობა და მხარდაჭერა;

Total budget: 18,465 euros
The Civil Society Forum e.V.'s Confronting Memories program gathers over 100 teachers from Armenia, Belarus, Georgia, Germany, Moldova, Poland, Russia, and Ukraine to collaborate on developing multi-perspective, competency-based teaching materials spanning from World War II to current conflicts. These materials, created through collective effort, are accessible for free download on the program's website.
The project aims for history teachers and educators to utilize the pedagogical guide developed within the Confronting Memories program in crafting teaching materials and lessons. They are encouraged to integrate the materials into their own classrooms, conduct lessons using the provided resources, and foster familiarity with the material among their colleagues.
Duties of IDFI are:
1) selection of 5-7 history teachers and educators (formal or informal education sector) to participate in the summer school;