საქართველოში აღმოჩენილი საბჭოთა რეჟიმის მსხვერპლთა პირველი მასობრივი სამარხის შესახებ ცნობიერების ამაღლება
პროექტები | დასრულებული პროექტები 1 ნოემბერი 2020
პროექტის სახელწოდება: საქართველოში აღმოჩენილი საბჭოთა რეჟიმის მსხვერპლთა პირველი მასობრივი სამარხის შესახებ ცნობიერების ამაღლება
დონორი ორგანიზაცია: International Coalition of Sites of Conscience
ბიუჯეტი: $5,000
ხანგრძლივობა: 1 ნოემბერი - 28 თებერვალი
2019 წელს ცნობილი გახდა აჭარაში, საქართველოში 1937-1938 წლების საბჭოთა რეპრესიების მსხვერპლთა პირველი მასობრივი სამარხების აღმოჩენის თაობაზე. აღნიშნული სამარხების აღმოჩენა უმნიშვნელოვანესი მოვლენაა საქართველოსთვის, ვინაიდან რეპრესირებულთა ისტორიების შესწავლას, მათთვის სათანადო პატივის მიგებასა და ხსოვნის უკვდავყოფას დიდი როლი აქვს ქვეყნების კოლექტიური მეხსიერების ფორმირებასა და ტოტალიტარული წარსულის გააზრებაში, რასაც ადასტურებს სხვა პოსტ კომუნისტური ქვეყნების გამოცდილებაც. სახელმწიფოს მხრიდან თავდაპირველად გარკვეული ნაბიჯები გადაიდგა სამარხების შესწავლის კუთხით, თუმცა, მოგვიანებით ამ მხრივ სახელმწიფოს ინტერესი და ყურადღება შემცირდა და სამარხების აღმოჩენიდან წლინახევრის გასვლის შემდეგაც, ამ მიმართულებით პროგრესი არ შეინიშნება. ამავდროულად, აღმოჩენილი ნეშტების რელიგიური წესით დაკრძალვასთან დაკავშირებით არსებობს განსხვავებული მოსაზრებები ადგილობრივ მუსლიმ და ქრისტიან მოსახლეობას შორის, ვინაიდან დიდი ალბათობით, რასაც IDFI-ის კვლევაც ადასტურებს, აღმოჩენილ ცხედრებს შორის არიან მუსლიმი პირებიც. ამის გამო, აღმოჩენილი 150 ცხედარი დღემდე არაა დაკრძალული და ინახება ბათუმის ღვთისმშობლის სახელობის ეკლესიის ქვედა სართულზე.
შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე, IDFI-ის პროექტი მიზნად ისახავს ადგილობრივ მუსლიმ და ქრისტიან მოსახლეობას შორის დიალოგის წახალისებას, აღმოჩენილი სამარხების შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებასა და ხელისუფლების კვლავ დაინტერესებას აღნიშნული საკითხით. ამისათვის, ორგანიზაცია გეგმავს სამარხების შესახებ საკუთარ საიტზე საინფორმაციო ბლოკის შექმნას, რომელიც გააერთიანებს ინტერვიუებს რეპრესირებულთა შთამომავლებთან, მათ ოჯახურ არქივებს და სხვა მასალებს. ამასთანავე, პროექტის ფარგლებში, IDFI ადგილობრივ მუსლიმებსა და ქრისტიანებს შორის გამართავს მრგვალი მაგიდის დისკუსიას და დაიწყებს აქტიურ ადვოკატირების კამპანიას, რათა ხელისუფლებამ დროულად გადადგას ნაბიჯები სამარხების შესწავლისა და რეპრესიების მსხვერპლთათვის სათანადო პატივის მიგების კუთხით.
- აჭარაში აღმოჩენილი მასობრივი სამარხების შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება;
- ადგილობრივ მუსლიმ და ქრისტიან მოსახლეობას შორის დიალოგის წახალისება;
- სახელმწიფოს კვლავ დაინტერესება აჭარაში აღმოჩენილი სამარხების საკითხით, რათა დროულად გადაიდგას ნაბიჯები სამარხების შესწავლისა და რეპრესიების მსხვერპლთათვის სათანადო პატივის მიგების კუთხით.
- საბჭოთა რეპრესიების მსხვერპლთა შთამომავლების იდენტიფიცირება;
- საბჭოთა რეპრესიების მსხვერპლთა შთამომავლებთან ინტერვიუების ჩაწერა, ზეპირი ისტორიებისა და მათი საოჯახო არქივების შეგროვება;
- IDFI-ის ვებგვერდზე საბჭოთა რეპრესიების მსხვერპლთა შესახებ ცალკე სექციის შექმნა, რომელზეც განთავსდება პროექტის ფარგლებში მოგროვილი მასალები;
- ადგილობრივ მუსლიმებსა და ქრისტიანებს შორის მრგვალი მაგიდის დისკუსიის გამართვა;
- ადვოკატირების კამპანიის დაწყება, რომელიც მოიცავს აღმოჩენილი სამარხებისა და საბჭოთა რეპრესიების შესახებ სტატიების, ვიდეოებისა და ვიზუალიზაციების მომზადებასა და გავრცელებას;
- საერთაშორიო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით, აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით მთავრობისთვის რეკომენდაციების შემუშავება;

Commemoration of the First Mass Graves of the Victims of the Soviet Regime Discovered in Georgia
Project title: Commemoration of the First Mass Graves of the Victims of the Soviet Regime Discovered in Georgia
Supported by: International Coalition of Sites of Conscience
Budget: $5,000
DurationNovember 1 – February 28
In 2019, it became known that the mass graves of the victims of the 1937-1938 Soviet repressions were discovered in Adjara, Georgia. The discovery of the mass graves is very important event for Georgia because the studies of the stories of the repressed persons, their proper commemoration and immortalization have a key role in the formation of collective memory of the countries and the rethinking of the totalitarian past, which is proved by the experience of the other post-Communist countries. At the initial stage, particular steps were taken by the government for studying the mass graves. However, soon, the state interest and attention toward this issue decreased and there is no significant progress in this direction after a year of the discovery. Moreover, there is a particular controversy among the local Muslim and Christian population regarding the religious ceremonies for burying the discovered bodies, because, presumably, there are Muslims among them, which is also proved by IDFI’s research. For this, 150 bodies are still preserved on the lower ground floor of Holy Mother Virgins Nativity Cathedral in Batumi. Considering this situation, IDFI’s project aims to enhance dialogue between local Muslim and Christian communities, raise public awareness about the discovered mass graves and attract government’s attention to this issue. For this, the organization plans to create special section on the website, which will include the interviews with the descendants of the repressed individuals, their family archives and other materials. Also, with the frame of the project, IDFI will hold a roundtable discussion among local Muslims and Christians and launch an advocacy campaign for the government to take appropriate steps for studying the graves and commemorating the victims of repressions.
The objectives of IDFI’s project are as follows:
- Raising public awareness about the discovered mass graves in Adjara;
- Enhancing dialogue among the local Muslim and Christian population;
- Attracting government’s attention to the issue of the discovered mass graves in Adjara in order to take appropriate steps for studying the graves and commemorating the victims of repressions.
Project activities
- Identification of the descendants of the victims;
- Conducting interviews with the descendants of the victims of repressions, collecting their oral histories and family archives;
- Creation of the special section on IDFI’s website about the victims of Stalin’s Terror, on which the materials collected within the frame of the project will be uploaded;
- Organizing roundtable discussion on mutual agreement involving local Muslims and Christians;
- Launching advocacy campaign, including writing and promotion of articles, videos and visualizations about the discovered graves and Soviet repressions;
- Elaboration of recommendations for the government in collaboration with international organizations;