კლიენტელიზმთან ბრძოლა ადგილობრივ ინვესტიციებსა და ფინანსურ გადარიცხვებში
პროექტის დასახელება: კლიენტელიზმთან ბრძოლა ადგილობრივ ინვესტიციებსა და ფინანსურ გადარიცხვებში (CC-LIFT)
დონორი ორგანიზაცია: ღია საზოგადოების ინიციატივა ევროპისთვის, ექსპერტთა ფორუმის ასოციაცია (EFOR)
საგრანტო თანხა: 8,360 აშშ დოლარი
პროექტის ხანგრძლივობა: 2017 წლის ნოემბერი - 2019 წლის თებერვალი
პროექტის ამოცანები და მიზნები
პროექტი (CC-LIFT) სამ ქვეყანაში – რუმინეთში, მოლდოვასა და საქართველოში მოქმედებს. იგი მიმართულია ცენტრალური ბიუჯეტიდან მუნიციპალიტეტებისთვის გადარიცხული თანხების მონიტორინგის მექანიზმების განვითარებისკენ. ამისთვის იგი ეხმარება ადგილობრივ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს საბიუჯეტო პროცედურების გაკონტროლებაში და საბიუჯეტო რესურსების განაწილების შესახებ სახელმწიფო პოლიტიკის შესახებ დებატების წამოწყებაში.
პროექტის ზოგადი მიზანია ხელი შეუწყოს რუმინეთში, მოლდოვასა და საქართველოში ბიუჯეტისა და შესყიდვების ეფექტურობის, გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების გაუმჯობესებას. მისი კონკრეტული ამოცანაა დაეხმაროს სამოქალაქო საზოგადოებას, ჩაერთოს ბიუჯეტის ზედამხედველობისა და საჯარო პოლიტიკის შემუშავების პროცესებში.
პროექტის მეშვეობით, სამი ქვეყნის სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები შექმნიან მექანიზმებს, გაცვლიან პრაქტიკას და ზედამხედველობას გაუწევენ საბიუჯეტო მუნიციპალურ ტრანსფერებსა და მათ ფარგლებში განხორციელებულ სახელმწიფო შესყიდვებს. ისინი ხელს შეუწყობენ დებატების დაწყებას სახელმწიფოსა და ადგილობრივ სამოქალაქო საზოგადოებას შორის საჯარო ფინანსების პოლიტიკის შემუშავებისა და განხორციელების საკითხზე. მიზნის მისაღწევად:
1. საბიუჯეტო ტრანსფერების შესახებ ძირითადი მონაცემები გამოისახება მარტივი ვიზუალური საშუალებებით, რათა გაიზარდოს ადგილობრივი საბიუჯეტო პროცესების გამჭვირვალობა.
2. საბიუჯეტო ტრანსფერების პროცესის გაუმჯობესების მიზნით ჩატარდება ადვოკატირების ღონისძიებები ადგილობრივ და ცენტრალურ დონეზე გადაწყვეტილებების მიმღებ პირებთან.
3. სამიზნე ქვეყნების 15 მუნიციპალიტეტში (6 რუმინეთში, 6 მოლდოვაში და 3 საქართველოში) ადგილობრივ აქტივისტებსა და ჟურნალისტებს ჩაუტარდებათ საბიუჯეტო და შესყიდვების პროცესების მონიტორინგის ტრენინგები.
A1. წინასწარი კვლევა
A2. მონაცემთა შეგროვება და ანალიზი 3 სამიზნე მუნიციპალიტეტისთვის
A3. აქტივისტების მოძებნა სამიზნე მუნიციპალიტეტებში
A4. სამი ტრენინგის ჩატარება
A5. საჯარო დებატების მოწყობა ადგილობრივი და ცენტრალური ბიუჯეტის შესახებ
A6. ცენტრალური ბიუჯეტის ასიგნებების მონიტორინგი
A7. კლიენტელიზმის რუკა და პრესკონფერენციები
A8. სახელმწიფო შესყიდვების ანალიზის მეთოდოლოგიის შემუშავება
A9. პერიოდული საინფორმაციო ბიულეტენების მომზადება და გამოქვეყნება
- შეიქმნება ვიზუალური ინსტრუმენტების კომპლექტი, რომელიც გასაგებად წარმოაჩენს საბიუჯეტო მონაცემებს და რომლის განახლებაც ყოველწლიურად იქნება შესაძლებელი. ვიზუალიზაციები გავრცელდება საზოგადოებრივი და მედია ღონისძიებების საშუალებით.
- შეიქმნება საბიუჯეტო გამჭვირვალობისა და მუნიციპალური გადარიცხვების (ტრანსფერების) მონიტორინგისა და ადვოკატირების მეთოდოლოგია.
- შეიქმნება ადგილობრივი მოქალაქე-აქტივისტებისა და ჟურნალისტების ერთობა, რომელიც საბიუჯეტო და შესყიდვების სფეროებში გაივლის ტრენინგს და უშუალოდ ჩაერთვება ადგილობრივ დონეზე მონიტორინგსა და კლიენტელიზმის გამოვლენაში.
- გაჩნდება საზოგადოებრივი ზეწოლა სამივე ქვეყანაში, რათა საბიუჯეტო გადარიცხვები და საჯარო რესურსების გამოყენება გათავისუფლდეს კლიენტელიზმისგან და გახდეს უფრო გამჭვირვალე.
- პროექტის შედეგებზე დაყრდნობით, მომავალში, გაჩნდება დადებითი ცვლილებების მიღებისკენ მიმართული საერთაშორისო ზეწოლა.

Donor Organization: The Open Society Initiative for Europe through Expert Forum Association (EFOR)
CC-LIFT contributes to the development of watchdog mechanisms in Romania, Moldova and Georgia regarding the clientelistic allocation of funds towards the local communities. The project aims to improve the effectiveness, transparency and accountability of governance by enabling local civil society organizations to oversee the budgetary development procedures and participate in debates on resource allocations by facilitating the policy dialogue between the authorities and CSOs.
The general objective of the project is to contribute to improving the effectiveness, transparency and accountability in budgeting and procurement in Romania, Moldova and Georgia. The specific objective of the project is to enable civil society to oversee budget, participate in public finance policy formulation and implementation by facilitating the policy dialogue between the authorities and public & civil society.
Through the project, local CSOs from the three countries will develop tools and share best practices to oversee public budgets and the intergovernmental fiscal transfers, as well as budgetary allocations and procurement for local investments. The local stakeholders, assisted by the project partners, will participate in public finance policy formulation and implementation by facilitating the policy dialogue between the authorities and local civil society. All these will be achieved by:
1. Translating in simple, visual instruments the key data on public budget transfers and thus provide more transparency on the local budgeting process.
2. Advocating with local and central decision-makers for better budgetary allocations in critical moments (before budget approvals or amendments).
3. Empowering (developing the capacity of) a network of local activists and journalists in 15 municipalities (6 in Romania, 6 in Moldova and 3 in Georgia) to undertake watchdog activities on public budgets and procurement processes.
A1. Preliminary Research
A2. Data Collection and Analysis of 3 Target Municipalities
A3. Identifying Local Activists in 3 Municipalities
A4. Organizing Three Training Sessions for the Local Activists
A5. Organizing Public Debates on National and Local Budgets
A6. Monitoring the Government’s Budget Allocations to Communities
A7. Map of Clientelism and Press Conferences
A8. Developing an Analysis Methodology for Public Procurement
A9. Preparing and Publishing Periodic Newsletters
Expected Outcomes - the project will deliver:
- A set of visual tools to clarify key budget data, which can be later updated yearly. These will be disseminated through a series of public events and media / social media.
- A methodology for monitoring and advocacy for budgetary transparency and implementation of criteria-based allocations to local governments, monitored from above (central budget) and from below (in 15 selected communities).
- A community of local citizens-activists and journalists, trained in budgeting and procurement, and who will also get in contact with a regional network of projects and best-practices of civic monitoring of public budgets and fighting clientelism in New Member States.
- Pressure from below in all three countries for making the allocation and use of public resources more transparent, rule-based and less clientelistic.
- Pressure from above, through possible benchmarking in the future among the countries in the project (Romania, Moldova, Georgia) and other countries in the EU or EaP.