კოალიცია მოსამართლეთა უვადოდ დანიშვნის საკითხზე საკანონმდებლო ცვლილებების განხილვას ეხმიანება
საქართველოს პარლამენტში განიხილება მოსამართლეთა გამოსაცდელი ვადის მარეგულირებელ კანონმდებლობაში შესატანი ცვლილებები, რომელიც მიზნად ისახავს ამ საკითხზე საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების [1] აღსრულებას. ცვლილებები მნიშვნელოვანია მოსამართლეთა დამოუკიდებლობის, სასამართლო სისტემის კომპეტენტური და კეთილსინდისიერი მოსამართლეებით დაკომპლექტების და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ანგარიშვალდებულების თვალსაზრისით, ვინაიდან კანონით უნდა განისაზღვროს იმ მოსამართლეთა წრე, რომლებიც განთავისუფლებულნი იქნებიან გამოსაცდელი ვადის გავლისაგან და დადგინდეს მათი უვადოდ დანიშვნის წესი. მოსამართლეთა შერჩევა/დანიშვნის, გამოსაცდელი ვადით დანიშნული მოსამართლეების შეფასების არასრულყოფილი წესები და ბუნდოვანი კანონმდებლობა, ასევე მოსამართლეთა დანიშვნა ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე, უკვე წლებია აზიანებს მოსამართლეთა დამოუკიდებლობას და სასამართლოს მიმართ საზოგადოების ნდობას, ასევე გზას უხსნის საბჭოს თვითნებურ მოქმედებას.
აღნიშნულის გათვალისწინებით აუცილებელი იყო, რომ მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის საკითხზე საზოგადოების ჩართულობა კანონპროექტის მომზადების ეტაპიდანვე ყოფილიყო უზრუნველყოფილი. სამწუხაროდ, საკანონმდებლო ცვლილებების პროექტი მომზადდა დაინტერესებული საზოგადოების ჩართულობის გარეშე. ამასთან, ვინაიდან პარლამენტმა 2017 წლის 1 ივლისამდე უნდა მოასწროს აღნიშნული ცვლილებების განხორციელება, პარლამენტში კანონპროექტის განხილვა დაჩქარებული წესით მიმდინარეობს. გასათვალისწინებელია, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება მიღებულია 2017 წლის 15 თებერვალს, კანონპროექტი ინიცირებულია 29 მაისს, ხოლო 30 მაისს უკვე დაიწყო მისი განხილვა პარლამენტის ადამიანის უფლებათა და იურიდიულ საკითხთა კომიტეტებში. 1 ივნისს კანონპროექტი მიღებულ იქნა პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, პირველი მოსმენით. შესაბამისად, კანონპროექტის ავტორებს ჰქონდათ 3 თვეზე მეტი რათა უზრუნველეყოთ საზოგადოების ჩართულობა მისი მომზადების პროცესში, თუმცა ეს გაუგებარი მიზეზების გამო არ მოხდა.
კანონპროექტის შინაარსთან დაკავშირებით უნდა ითქვას, რომ მოსამართლეთა შერჩევა-დანიშვნის მარეგულირებელ კანონმდებლობაში ცვლილებების ქაოსური და არასისტემური განხორციელება მნიშვნელოვნად ართულებს კანონის სტრუქტურას და მისი ანალიზის შესაძლებლობას, რაც კანონის უშუალოდ გამოყენების მომენტში გარდაუვლად შექმნის მისი განსხვავებული წაკითხვის საფუძველს და დააზიანებს პროცესს.
სამწუხაროდ, კანონპროექტი კვლავ არ ადგენს ნათლად და არაორაზროვნად იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ვალდებულებას დაასაბუთოს მოსამართლეთა უვადოდ დანიშვნის გადაწყვეტილება საკონსტიტუციო და უზენაესი სასამართლოს ყოფილი და მოქმედი მოსამართლეების დანიშვნის დროს და კვლავ უტოვებს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს თვითნებობის ფართო შესაძლებლობას.
გარდა ამისა, კანონპროექტი ითვალისწინებს არაერთ პრობლემურ და ბუნდოვან ჩანაწერს. მათ შორის:
- პროექტით შემოთავაზებულია საბჭოს მიერ მოსამართლეთა უვადოდ გამწესების შესახებ გადაწყვეტილების მიღება ფარული კენჭისყრით. სრულიად გაუმართლებელია ფარული კენჭისყრის შემოტანა კანონით, იმ პირობებში როცა ბოლო წლებია საბჭოს საქმიანობაზე დაკვირვების შედეგად სამოქალაქო საზოგადოება ეწინააღმდეგება მოსამართლეთა დანიშვნას ფარული კენჭისყრის საფუძველზე, რაც საბჭოს თვითნებური მოქმედების კიდევ უფრო დიდ შესაძლებლობას აძლევს. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს პოზიცია აღნიშნულზე ცნობილია - ფარული კენჭისყრის პირობებში საბჭოს წევრები გამორიცხავენ მოსამართლეთა დანიშვნის შესახებ გადაწყვეტილებების დასაბუთების შესაძლებლობას. ამასთან, ისეთ პირობებში, როცა ორგანული კანონით შემოღებულია მოსამართლეთა შერჩევის ქულათა სისტემა, შეფასების კრიტერიუმები და პროცედურა, ამ პროცედურასთან წინააღმდეგობაში მოდის ფარული კენჭისყრის შენარჩუნება. გარდა ამისა, მოქმედი კანონით, მოსამართლეთა უვადოდ გამწესების შემთხვევაში გათვალისწინებულია ღია კენჭისყრის პროცედურა, ხოლო ფარული კენჭისყრის შემოღებით გაუარესდება არსებული სტანდარტი.
- პროექტი განსხვავებულ წესს ადგენს ერთი მხრივ, პირველი და სააპელაციო ინსტანციის ყოფილი და მოქმედი მოსამართლეების უვადოდ დანიშვნისთვის, და მეორე მხრივ, საკონსტიტუციო და უზენაესი სასამართლოების ყოფილი და მოქმედი მოსამართლეების დანიშვნისთვის.
არც კანონპროექტი და არც განმარტებითი ბარათი არ შეიცავს ინფორმაციას მოსამართლეების ამ ორი ჯგუფის განსხვავებულ მდგომარეობაში ჩაყენების მიზეზის შესახებ. საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, სამოსამართლო გამოცდილების მქონე პირების დანიშვნა გამოსაცდელი ვადით იმიტომ არის დაუშვებელი, რომ ამ პირების შემთხვევაში არსებობს ინფორმაცია და მასალა, რომელზე დაყრდნობითაც შეუძლია საბჭოს შეაფასოს მათი შესაბამისობა დადგენილ მოთხოვნებთან. ამ თვალსაზრისით პირველი, სააპელაციო, უზენაესი და საკონსტიტუციო სასამართლოების ყოფილი და მოქმედი მოსამართლეების მდგომარეობა არ განსხვავდება ერთმანეთისაგან. თუ კანონმდებელი აპირებს განსხვავებულად მოაწესრიგოს ამ ორი ჯგუფის თანამდებობაზე დანიშვნის საკითხი, აღნიშნული სათანადოდ უნდა იქნას დასაბუთებული და კანონის არაორაზროვანი დებულებებით გაწერილი.
- არ არის დაკონკრეტებული საკონსტიტუციო და უზენაესი სასამართლოების ყოფილი და მოქმედი მოსამართლეების თანამდებობაზე დანიშვნის რა წესს გვთავაზობს კანონპროექტი, მაშინ როცა, პირველი და სააპელაციო ინსტანციის ყოფილი და მოქმედი მოსამართლეების დანიშვნისთვის პროექტი აკეთებს პირდაპირ მითითებას შესაბამის შეფასების წესზე. აღნიშნულიდან გამომდინარე კანონპროექტი ღიად ტოვებს საკითხს იმის თაობაზე, თუ რა კრიტერიუმებით და პროცედურით უნდა იხელმძღვანელოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ საკონსტიტუციო და უზენაესი სასამართლოების ყოფილი და მოქმედი მოსამართლეების უვადოდ დანიშვნის საკითხის გადაწყვეტისას.
- კანონპროექტი მხოლოდ ზოგადად აწესრიგებს საკითხს იმის თაობაზე, თუ როგორ უნდა შეფასდნენ მოსამართლეობის კანდიდატები, რომელთაც აქვთ მოსამართლედ მუშაობის გამოცდილება, მაგრამ ობიექტური მიზეზების გამო შეუძლებელია მათი წარსული გამოცდილების შესწავლა. კანონით ნათლად და არაორაზროვნად უნდა დადგინდეს თუ რა შემთხვევები მიიჩნევა ასეთად. აღნიშნული საკითხის მხოლოდ ზოგადად მოწესრიგება არასათანადოდ ფართო დისკრეციას უტოვებს საბჭოს, რაც შესაძლოა მომავალში მოსამართლეების არაობიექტურად დანიშვნის წინაპირობა გახდეს.
მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, კანონპროექტის მეორე მოსმენით განხილვის ეტაპზე უზრუნველყოს საზოგადოების ეფექტური ჩართულობა და გაითვალისწინოს წარმოდგენილი შენიშვნები.
[1] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2017 წლის 15 თებერვლის გადაწყვეტილება ომარ ჯორბენაძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ.

The Parliament of Georgia is hearing proposed amendments to the legislation regulating judicial probation, with the view of complying with the Constitutional Court decision [1] on the subject. The amendments are important for ensuring that competent and honorable judges populate the judicial system and also the accountability of High Council of Justice (HCOJ), since the law should determine the circle of judges who will be exempted from the probation period and set the procedure for their lifetime appointment. The imperfect rules and opaque legislation on the selection and appointment of judges and on the evaluation of the judges on judicial probation, as well as the appointment of judges without any justification, has been harming the independence of justice and the public trust in the judiciary and presents the HCOJ with opportunities for arbitrary actions.
Considering the above situation it was crucial to ensure public engagement on these matters of high public interest from the stage of drafting the amendments onward. Unfortunately, the draft amendments were prepared without engaging the interested community. Additionally, since the Parliament must manage to enact the amendments by the July 1, 2017 deadline, Parliament is hearing the amendments using expiate procedures. It is worth noting that while the Supreme Court issued its decision on February 15, 2017, the draft amendments were initiated in Parliament on May 29, and on May 30 hearings on the amendments started in the human rights and legislative affairs committees of the Parliament. On June 1, the amendments were passed in first reading at a plenary session. The authors of the draft had more than three months to engage the public in the drafting process, however they failed to do so for inexplicable reasons.
Regarding the contents of the draft amendments, we must point out that chaotic and non-systemic amendments in the laws regulating selection and appointment make the legislation’s structure considerably more complex and affect the ability to analyze it. This will undoubtedly result in contradictory readings of the law when it is put in use and will damage the process.
Regrettably, the draft still does not clearly and unequivocally establish the HCOJ’s obligation to substantiate its decision of appointing acting and former justices of the Constitutional and Supreme Courts for life and still leaves broad opportunities for arbitrariness for the HCOJ. Additionally, the draft contains numerous problematic and vague propositions. Among them:
- The draft proposes the secret ballot for appointing judges for life by the HCOJ. Introducing a secret ballot in the law is completely unjustified given that in the past few years civil society observing the activities of the HCOJ has been very critical of ballot secrecy during judicial appointment, since it gives even greater opportunities for arbitrariness by the HCOJ. The HCOJ’s position on this subject is known – with a secret ballot the HCOJ members rule out the possibility for substantiating their decisions on appointment. Additionally, ballot secrecy conflicts with the point-based system of judicial selection, the selection criteria and procedures proscribed in the Organic Law. The current legislation proscribes using open vote procedure for appointing judges for life and introduction of secret ballot will worsen the existing standard.
- The draft sets different rules for appointing first and appeals instance former and acting judges on the one hand, and the former and acting judges of the Constitutional and Supreme Court on the other. Neither the draft nor its explanatory note mentions the reasons for differing approaches to these two groups. According to the Constitutional Court’s decision, judicial probation is eliminated for sitting and former judges because relevant information and material already exists for the HCOJ to assess their candidacy against the set criteria. In this regard there is no differing approach among the former and sitting judges of the lower, appeals, Supreme and Constitutional Court. If the legislature plans to regulate the appointment of these groups differently from each other, this must be reasoned and clearly described in the legislation.
- The draft does not specify the rules for appointing sitting and former judges of the Constitutional and Supreme Courts, while it clearly points to a relevant procedure for the sitting and former judges of the first instance and appeals Courts. Hence, the draft leaves open the issue of which criteria and procedures the HCOJ should use for deciding on the lifetime appointment of the sitting and former judges of the Supreme and Constitutional Courts.
- The draft only generally regulates how to assess the judicial candidates who have experience working as judges but whose work experience and record cannot be assessed due to objective circumstances. The law must clearly and unequivocally state what such circumstances are. Having only broad regulation of this issue gives unreasonably large discretion to the HCOJ, and this may become the basis for subjectively appointing judges in the future.
We call on the Parliament of Georgia to ensure effective engagement of the public during the second hearing of the draft law and take into consideration the feedback offered.
[1] The Constitutional Court decision of February 15, 2017 on the case of Omar Jorbenadze vs. Parliament of Georgia.