2019 წლის 10 მაისს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ საქართველოს პარლამენტისათვის წარსადგენად კანდიდატთა შერჩევის პროცესი დაიწყო, რომელიც თითქმის 4 თვე გაგრძელდა და 2019 წლის 4 სექტემბერს დასრულდა.
გასაუბრების პროცესის ღიაობა და საჯაროობა ცალსახად დადებითად უნდა შეფასდეს, რადგან ფართო საზოგადოებისათვის შესაძლებელი გახდა სასამართლო სისტემაში არსებული რეალური სიტუაციის ნათლად დაენახვა. როგორც მოქმედ მოსამართლეთა, ასევე იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრთა კომპეტენციისა და მათი კეთილსინდისიერების შეფასება.
თავად კონკურსი არ იყო წარმომადგენლობითი იურიდიული პროფესიების მონაწილეობის თვალსაზრისით. განსაკუთრებით შეიმჩნეოდა პასიურობა ადვოკატთა კორპუსისა და აკადემიური წრეების მხრიდან. აღნიშნული სავარაუდოდ განპირობებული იქნა სასამართლო სისტემის კორპორატივიზმით, ჩაკეტილობით, კეთილსინდისიერი იურისტებისთვის სასამართლოში არსებული არასახარბიელო ვითარებით, კონკურსის პროცედურების მიმართ (დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილება, დახურული კენჭისყრა) ასევე შემრჩევი ორგანოს (იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს) მიმართ უნდობლობით.
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესი პარლამენტის მიერ შემუშავებული ახალი საკანონმდებლო ცვლილებების საფუძველზე მიმდინარეობდა, თუმცა პრობლემა თავად საკანონმდებლო მოწესრიგების მიმართულებით იყო. ხელისუფლებამ, კანონმდებლობის შემუშავების ეტაპზე არ აჩვენა პოლიტიკური ნება, რომ კონკურსისას მაქსიმალურად კონკურენტუნარიანი გარემო შექმნილიყო, რათა შესაძლებელი გამხდარიყო პარლამენტისათვის ღირსეული კანდიდატების წარდგენა. ხელისუფლებამ ამ პროცესში არ გაითვალისწინა მნიშვნელოვანი საერთაშორისო პარტნიორის, ვენეციის კომისიის რეკომენდაციებიც კი. საბოლოოდ, შექმნილი საკანონმდებლო ჩარჩოს პირობებში შესაძლებელი გახდა სიის იმგვარად ფორმირება, რომელიც ძირითადად სასამართლოში არსებულ გავლენიანი ჯგუფისა და ხელისუფლების ინტერესებში შედიოდა.
პროცესის მიმდინარეობისას არაერთი მნიშვნელოვანი პრობლემა გამოიკვეთა, რასაც საბჭო უგულებელყოფდა. კერძოდ, მიუხედავად იმისა, რომ საბჭოს 2 მოსამართლე წევრის, თამარ ონიანისა და ირაკლი შენგელიას აცილების ცალსახა საფუძველი იყო, კონკურსში მათი ახლო ნათესავების მონაწილეობის გამო, მათ თვითაცილება არ განაცხადეს. პროცესს არ ჩამოშორდა ასევე საბჭოს კიდევ ერთი, ამჯერად არამოსამართლე წევრი, ზაზა ხარებავა. მიუხედავად იმისა, რომ დოკუმენტაციის შესწავლის შედეგად დადგინდა, რომ იგი არაუფლებამოსილი პირის მიერ იქნა წარდგენილი 2017 წელს პარლამენტში, რაც მისთვის უფლებამოსილების შეწყვეტის პირდაპირი საფუძველია, მან კონკურსში მონაწილეობა გააგრძელა. ეს ფაქტი განსაკუთრებით საინტერესოა იმ ფონზე, რომ საბჭოს ამ სამი წევრის კონკურსს ჩამოშორებით, მნიშვნელოვნად უმცირდებოდათ ძალაუფლება სისტემაში არსებულ გავლენიან მოსამართლეებს და შესაძლებელი ხდებოდა გადაწყვეტილების მიღება ერთგვარი კონსესუსით მომხდარიყო, მათ შორის, საბჭოში კრიტიკულად განწყობილი არამოსამართლეების მონაწილეობით, რაც საბოლოოდ ამცირებდა სიის იმგვარად ფორმირების შანსებს, როგორც ეს 4 სექტემბერს მოხდა.
საბჭომ კანდიდატების ნომინირების შესახებ გადაწყვეტილება ისე მიიღო, რომ სათანადოდ არ დაინტერესდა და არ გამოიკვლია, მათ შორის, მოქმედი გენერალური პროკურორის, შალვა თადუმაძის დიპლომის ირგვლივ არსებული კითხვები. შესწავლილი დოკუმენტაციის თანახმად შალვა თადუმაძე ნ. დუმბაძის სახელობის ჰუმანიტარული ინსტიტუტში 1993-1998 წლებში სწავლობდა, მაშინ როდესაც საჯარო რეესტრის მონაცემების მიხედვით, ეს ინსტიტუტი პირველად 1994 წელს დაფუძნდა და იმავე წელს მიიღო საგანმანათლებლო სფეროში საქმიანობის უფლება. საკითხით, თუ როგორ მოახერხა შალვა თადუმაძემ 1993 წელს სასწავლებელში ჩარიცხვა რომელიც 1994 წელს დაფუძნდა, არ დაინტერესებულა სიღრმისეულად საბჭო, დიპლომის შესახებ დაისვა მხოლოდ ერთი კითხვა, ერთ-ერთი არამოსამართლე წევრის მიერ.
საბოლოოდ, 20 კაციანი სიის ფორმირება მოხდა იმგვარად, რომ თავდაპირველი 10 კაციანი პრობლემური სიის ნაწილი მასში ისევ მოხვდა და ამ სიას გენერალური პროკურორისა და მისი მოადგილის სახელები და გვარები დაემატა. ამ სიის შემადგენლობის დიდ ნაწილზე პროგნოზები წინასწარვე კეთდებოდა. სიაში ძირითადად სისტემაში არსებული გავლენიანი მოსამართლეები ან მათთვის მისაღები კანდიდატები და ხელისუფლებასთან დაახლოებული პირები მოხვდნენ. სიაში მოხვდნენ ასევე ისეთი მოსამართლეები, რომელთა საქმიანობის მიმართ არაერთი კითხვა არსებობს, მათ შორის, შესაძლო კორუფციის მიმართულებითაც კი. საინტერესოა ასევე ისიც, რომ პირველი ფარდომითი კენჭისყრის შემდეგ, სახალხო დამცველმა ერთგვარი სქემა გამოავლინა, რომლითაც სავარაუდოდ საბჭოს წევრები გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქმედებდნენ.
კანდიდატთა შერჩევის პროცედურის მიმდინარეობისას მრავალი მნიშვნელოვანი და პრობლემური საკითხი გამოიკვეთა, რომლებსაც ქვემოთ დეტალურად განვიხილავთ.
შერჩევის პროცესი იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში
იუსტიციის საბჭოს შემადგენლობა
იუსტიციის საბჭოს 2 მოსამართლე წევრს - თამარ ონიანსა და ირაკლი შენგელიას ჰქონდათ ცალსახა ინტერესთა კონფლიქტი კონკურსში მონაწილე კანდიდატებთან - ზურაბ აზნაურაშვილთან (თამარ ონიანის მაზლი) და ლევან თევზაძესთან (ირაკლი შენგელიას ცოლის ძმა) მიმართებაში. „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანული კანონი და „საჯარო დაწესებულებაში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონი საბჭოს წევრებს ავალდებულებს ინტერესთა შეუთავსებლობის შემთხვევაში წინასწარ განაცხადონ ამის შესახებ და მონაწილეობა არ მიიღონ მოსამართლეობის კანდიდატის შესახებ გადაწყვეტილების მიღებაში. თუმცა, მიუხედავად ამისა, არც თამარ ონიანმა და არც ირაკლი შენგელიამ არ განაცხადეს წინასწარ ინტერესთა კონფლიქტის არსებობის შესახებ და არც თვითაცილება დააყენეს. მიუხედავად არაერთი განცხადებისა [1] და მოწოდებისა, მათ შორის საბჭოს არამოსამართლე წევრების მხრიდან, ისინი არ ჩამოშორდნენ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა შერჩევის პროცესს და მონაწილეობა მიიღეს ფარულ კენჭისყრასა და გასაუბრებებში.
იუსტიციის საბჭოს არამოსამართლე წევრის - ზაზა ხარებავას კანდიდატურა არსებული ინფორმაციით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრად არჩევისას, პარლამენტს არაუფლებამოსილმა სუბიექტმა წარუდგინა, რაც პარლამენტის რეგლამენტისა და „საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონის არსებით დარღვევასა და მისთვის უფლებამოსილების შეწყვეტის აშკარა წინაპირობას წარმოადგენდა. მიუხედავად იმისა, რომ ამ საკითხის შესასწავლად კოალიციამ საქართველოს პარლამენტის მაშინდელ თავმჯდომარეს ჯერ კიდევ 2019 წლის მაისის თვეში მიმართა [2], ამ დრომდე საქართველოს პარლამენტს ამ საკითხზე არ უმსჯელია, ხოლო ზაზა ხარებავა ინარჩუნებს იუსტიციის საბჭოს წევრის სტატუსს და მონაწილეობს უზენაესი სასამართლოს შერჩევის პროცესში. ზაზა ხარებავას საბჭოს შემადგენლობაში ყოფნის საკითხის გადაწყვეტა განსაკუთრებით მნიშნელოვანი იყო, თუნდაც იმ გარემოების გამო, რომ კანდიდატთა ნომინირების კენჭისყრის დროს 11-მა კანდიდატმა მიიღო ხმათა საჭირო მინიმალური რაოდენობა (10 ხმა), რა შემთხვევაშიც ზაზა ხარებავას 1 ხმას გადამწყვეტი მნიშვნელობა შეიძლება ჰქონოდა.
იუსტიციის საბჭოს მდივანი, გიორგი მიქაუტაძე (რომელიც იმავდროულად უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის ერთ-ერთი კანდიდატია), შერჩევის პროცესში გამართულ სხდომებს არ თავმჯდომარეობდა. თუმცა, იგი მაინც ხელმძღვანელობდა იუსტიციის საბჭოს აპარატს, რომლის შემადგენლობაშიც შედის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა შესახებ ინფორმაციის შეგროვებასა და გადამოწმებაზე უფლებამოსილი სტრუქტურულ ერთეული. შესაბამისად, იგი ინარჩუნებდა ბერკეტს, გარკვეული ზეგავლენა მოეხდინა შერჩევის პროცესზე.
პირველი ფარდობითი კენჭისყრა
2019 წლის 20 ივნისს იუსტიციის საბჭოში პირველი ფარული, ფარდობითი კენჭისყრა გაიმართა. ფარდობითი კენჭისყრის დროს იუსტიციის საბჭოს თითოეულ წევრს 137 დარეგისტრირებული კანდიდატიდან უნდა შეერჩია მათთვის სასურველი არაუმეტეს 20 კანდიდატი. შედეგად კი საუკეთესო შედეგის მქონე 50 კანდიდატი გადავიდა გასაუბრების ეტაპზე. კენჭისყრაზე დაკვირვების შედეგად სახალხო დამცველის მიერ გამოვლენილ იქნა, რომ ბიულეტენთა გარკვეული ნაწილი შემოხაზული იყო ერთიანი სქემით, რაც აჩენდა საფუძვლიან ეჭვს, რომ საბჭოს წევრთა ნაწილი ერთმანეთთან შეთანხმებულად მოქმედებდა [3].
კანდიდატთა შესახებ ინფორმაციის გაცემაზე იუსტიციის საბჭოს უარი
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის შერჩევის პროცედურის მაქსიმალური გამჭვირვალობის უზრუნველსაყოფად ორგანულ კანონში გაიწერა შესაბამისი გარანტიები. მათ შორის, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატის მიერ თანხმობის გაცემის ვალდებულება მის შესახებ არსებული ინფორმაციის (მათ შორის, პერსონალური მონაცემების, გარდა ჯანმრთელობის მდგომარეობისა) გასაჯაროვებაზე. კოალიციის წევრმა ორგანიზაციებმა პირველი ფარული კენჭისყრის მეორე დღესვე დაიწყეს კანდიდატთა შესახებ ინფორმაციის გამოთხოვა. კოალიციის მიზანი იყო გასაუბრებების დაწყებამდე იუსტიციის საბჭოდან მოპოვებული ინფორმაციის დროულად დამუშავება და საზოგადოებისათვის მიწოდება. საზოგადოების დროულად ინფორმირება მნიშვნელოვანი იყო გასაუბრებების დაწყებამდე, რათა საზოგადოებაში შექმნილიყო წარმოდგენა იმ ადამიანთა შესახებ, რომლებიც უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობაზე აცხადებდნენ პრეტენზიას. თუმცა, იუსტიციის საბჭომ თავდაპირველად უარი განაცხადა კანდიდატთა შესახებ ინფორმაციის გასაჯაროვებაზე პერსონალური მონაცემების დაცვის მოტივით. აღნიშნული უარი ეფუძნებოდა ორგანული კანონის ჩანაწერის არასწორ განმარტებას, რომლის მიხედვითაც პირი მხოლოდ საქართველოს პარლამენტისთვის ინფორმაციის (მათ შორის, პირის პერსონალური მონაცემების) გადაცემა/გასაჯაროვებაზე აცხადებდა თანხმობას და არა ზოგადად გასაჯაროვებაზე.
იუსტიციის საბჭომ გასაუბრების ეტაპზე გადასულ კანდიდატთა მიერ წარმოდგენილი განცხადებებისა და თანდართული დოკუმენტების გასაჯაროების შესახებ გადაწყვეტილება მხოლოდ სახალხო დამცველისა და სახელმწიფო ინსპექტორის წარმომადგენლების პოზიციების მოსმენის შემდეგ მიიღო, რომლებიც ყურადღებას ამახვილებდნენ მთლიან პროცესში აღნიშნული ინფორმაციის გასაჯაროების მნიშვნელობაზე. აღნიშნული გადაწყვეტილების მიღება მოხდა გასაუბრებების დაწყებამდე 5 დღით ადრე, რაც არაგონივრული ვადა იყო 50 კანდიდატის შესახებ ინფორმაციის დასამუშავებლად, რამაც, საბოლოო ჯამში, ინფორმაციის გასაჯაროებას მნიშვნელობა შეუმცირა.
გასაუბრებები
იუსტიციის საბჭოში გასაუბრების პროცესი 2019 წლის 17 ივლისიდან 15 აგვისტოს ჩათვლით მიმდინარეობდა. გასაუბრება გაიმართა 49 [4] კანდიდატთან.
⮚ გასაუბრების ხანგრძლივობა
გასაუბრების პროცესის დაწყებამდე საბჭოს წევრები დღის განმავლობაში 5 კანდიდატთან გეგმავდნენ გასაუბრებას, თითოეულთან 45 წუთიდან 1 საათის განმავლობაში. თუმცა, პირველ დღეს თითოეულ კანდიდატთან გასაუბრების ხანგრძლივობამ და საბჭოს წევრთა შეკითხვების რაოდენობამ ცხადყო, რომ დღის განმავლობაში სამუშაო საათებში სრულყოფილი გასაუბრების ჩატარება მაქსიმუმ 2 კანდიდატთან იქნებოდა შესაძლებელი. თუმცა საწყის ეტაპზე, გასაუბრებები არანორმირებული რეჟიმით მიმდინარეობდა, გრძელდებოდა თითქმის უწყვეტად 10-11 საათის განმავლობაში. აღნიშნული სამუშაო გრაფიკი გააპროტესტეს არამოსამართლე წევრებმა. ანა დოლიძემ და ნაზი ჯანეზაშვილმა კი რამდენჯერმე დატოვეს სხდომა სამუშაო საათების ამოწურვის შემდგომ. კოალიციის შეფასებით, არანორმირებული სამუშაო გრაფიკით გასაუბრებების პროცესის წარმართვა აზიანებდა თავად კანდიდატების შერჩევის პროცესს და ლახავდა თავად კანდიდატების, საბჭოში დასაქმებული პირებისა და მონიტორების ინტერესებს [5].
არამოსამართლე წევრების ინიციატივას, 2-მდე შეემცირებინათ დღის განმავლობაში გასაუბრებაზე გამომსვლელ კანდიდატთა რაოდენობა, საბჭოს მოსამართლე წევრები უარყოფითად შეხვდნენ. შესაბამისად, შერჩევის პროცესი 26 ივლისის ჩათვლით ყოველგვარი გონივრული დროის გადაცილებით მიმდინარეობდა. აღნიშნული კიდევ უფრო აძლიერებდა ეჭვს, რომ საბჭოს წევრთა უმრავლესობას გასაუბრების პროცესის მაქსიმალურად მოკლე დროში დასრულება სურდა. თუმცა, დადებითად უნდა შეფასდეს, რომ 26 ივლისს, ამჯერად მოსამართლე წევრის ინიციატივის საფუძველზე საბჭო გადავიდა დღეში 2 კანდიდატთან გასაუბრების რეჟიმზე.
⮚ სიტყვიერი თავდასხმები არამოსამართლე წევრებზე
საყურადღებოა, რომ გასაუბრების პროცესი საკმაოდ არაკონსტრუქციულ ვითარებაში მიმდინარეობდა. არაერთხელ დაფიქსირდა კოლეგებისადმი არაკორექტული, არაეთიკური მიმართვები. საბჭოს მოსამართლე წევრებმა კანდიდატთან გასაუბრების მსვლელობისას არაერთხელ შეაწყვეტინეს საუბარი და დაუპირისპირდნენ საბჭოს არამოსამართლე წევრებს ანა დოლიძესა და ნაზი ჯანეზაშვილს მათ მიერ დასმული კრიტიკული შეკითხვების შინაარსის გამო. მოსამართლე წევრების გააქტიურება განსაკუთრებით იგრძნობოდა ისეთი შეკითხვების დასმისას, რომლებიც სასამართლო სისტემის შიგნით არსებულ პრობლემებს, მიხეილ ჩინჩალაძეს, ლევან მურუსიძეს, სასამართლოში არსებულ კლანურ მმართველობასა და მოსამართლეებში განსხვავებული აზრის არარსებობას შეეხებოდა. გარდა ამისა, მოსამართლე წევრებმა რამდენჯერმე ისინი პროცესის ჩაშლის მცდელობასა და კანდიდატთა „დაკითხვაშიც“ დაადანაშაულეს.
⮚ დასმული შეკითხვები
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა შერჩევის პროცესში უდიდესი მნიშვნელობა ჰქონდა გასაუბრების პროცესის გამჭვირვალობასა და მის პირდაპირ ტრანსლირებას. მისი უმთავრესი დანიშნულება კანდიდატების საზოგადოებისათვის გაცნობა და პროცესისადმი სანდოობისა და მაღალი ლეგიტიმაციის უზრუნველყოფა იყო. გამჭვირვალე პროცესმა ფართო საზოგადოებას მისცა შესაძლებლობა, დაენახა არა მხოლოდ ის, თუ როგორი პროფესიული კვალიფიკაციისა და კეთილსინდისიერების მქონე მოსამართლეები წყვეტენ სასამართლოში საქმეებს, არამედ ისიც, თუ როგორია მათი ზოგადი განათლება, ღირებულებები, მსჯელობის უნარი და ანალიტიკური აზროვნება, მათი დამოკიდებულებები სხვადასხვა მნიშვნელოვან და აქტუალურ საკითხთან მიმართებით.
გასაუბრებების პროცესის დაწყების წინა დღეს საბჭოს წევრები შეთანხმდნენ, რომ კანდიდატებს არ დაუსვამდნენ შეკითხვებს, რომლებიც არა კანდიდატის ანალიტიკურ და ღირებულებით, არამედ კონკრეტული მუხლის ფორმულირების დაზეპირების უნარს ამოწმებდა. მიუხედავად ამისა, არაერთხელ დაფიქსირდა ამგვარი შეკითხვები, განსაკუთრებით კრიტიკულად განწყობილი და არამოსამართლე კანდიდატების მიმართ.
კანდიდატთან გასაუბრების მიმდინარეობისას კოალიციის მიერ წარმოებული სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, რომ გასაუბრების მიმდინარეობისას ყველაზე მეტ შეკითხვას არამოსამართლე წევრები, ნაზი ჯანეზაშვილი და ანა დოლიძე სვამდნენ. სხვა წევრები შეკითხვების მცირე რაოდენობით გამოირჩეოდნენ. განსაკუთრებით იგრძნობოდა საბჭოს მოსამართლე წევრების აგრესიული ტონი და ირონიულო დამოკიდებულება იმ კანდიდატის მიმართ, რომლებმაც სასამართლოში არსებულ პრობლემებზე ღიად ისაუბრეს. აღნიშნული ვითარება ქმნიდა შთაბეჭდილებას, რომ მოსამართლე წევრები მაქსიმალურად ცდილობდნენ ამგვარი კანდიდატების არაკომპეტენტურობის წარმოჩენას, რაც ერთგვარ ფსიქოლოგიურ ზეწოლასაც ემსგავსებოდა.
⮚ კანდიდატების პასუხები და საბჭოს წევრების მხრიდან მათი დახმარება
გასაუბრებების განმავლობაში კანდიდატთა უმრავლესობამ გამოამჟღავნა ამა თუ იმ საკითხთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტული სამართლის არასიღრმისეული ცოდნა. სამწუხაროდ, მათ უმრავლესობას მხოლოდ ზედაპირული წარმოდგენები ჰქონდა ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებთან დაკავშრებით.
საყურადღებოა, რომ დაფიქსირდა შემთხვევები, როდესაც საბჭოს წევრთა უმრავლესობა (განსაკუთრებით მოსამართლე წევრები) შეკითხვებს პასუხის მიმანიშნებელი ფორმით სვამდნენ (ძირითადად ე.წ. „ჩაკითხვებისას“). გარდა ამისა, დაფიქსირდა შემთხვევები, როდესაც ისინი კანდიდატს საბჭოს სხვა წევრის მიერ დასმული შეკითხვისთვის პასუხის გაცემაში დაეხმარნენ მინიშნებისა თუ კარნახის გზით.
მეორე ფარდობითი კენჭისყრა და კანდიდატთა ნომინირება
იუსტიციის საბჭოს წევრებმა გასაუბრებების პროცესის დასრულების შემდგომ დაახლოებით ორი კვირის განმავლობაში ქულებით შეაფასეს კანდიდატები [6]. სრულიად გაუგებარია კეთილსინდისიერების შეფასების შკალა, რომლითაც შეფასების ყველაზე დაბალ საფეხურზე აღმოჩნდნენ კანდიდატები, რომლებმაც ღიად გამოხატეს შეშფოთება სასამართლოს პრობლემური წარსულის გამო, ხოლო მაღალი შეფასება მიიღეს კანდიდატებმა, რომლებიც სასამართლოში სისტემური პრობლემის არსებობას (ვერც ახლა და ვერც წარსულში) ვერ ხედავენ.
2019 წლის 4 სექტემბერს საბჭომ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად საქართველოს პარლამენტისთვის წარსადგენი კანდიდატების გამოცხადებული ვაკანსიის რაოდენობამდე დაყვანის მიზნით მეორე ფარული კენჭისყრა ჩაატარა და საუკეთესო შედეგის მქონე 20 კანდიდატი გამოავლინა. შემდგომ, 20-ივე კანდიდატს სათითაოდ ეყარა კენჭი საქართველოს პარლამენტისთვის წარსადგენად და ყველა მათგანმა მოაგროვა ნომინირებისთვის საჭირო ხმათა რაოდენობა (საბჭოს სრული შემადგენლობის 2/3-ის მხარდაჭერა). შეფასებების მიხედვით დაგროვილი ქულათა რაოდენობის შედეგად გამოვლენილი საუკეთესო შეფასების მქონე 20 კანდიდატის სია ზუსტად არ დაემთხვა კენჭისყრის შედეგად გამოვლენილ და ნომინირებულ კანდიდატთა 20 კაციან სიას.
ასევე მნიშვნელოვანია, რომ ნომინირებულ კანდიდატთა სიაში მოხვდნენ ის მოსამართლეებიც, რომლებიც 2018 წლის დეკემბერში პარლამენტისთვის წარდგენილ 10 კაციან სიაში იყვნენ [7]. სიის მიღმა დარჩა რამდენიმე ისეთი კანდიდატი, რომლებმაც როგორც ბიოგრაფიული მონაცემებით, ასევე გასაუბრების პროცესში გამოვლენილი ცოდნითა და გამოცდილებით დადებითი შთაბეჭდილება შექმნეს, მაშინ, როდესაც სიაში მოხვედრილ რიგ კანდიდატთა კვალიფიკაცია და კეთილსინდისიერება საფუძვლიან ეჭვებს იწვევს.
გასაუბრებების სტატისტიკური ინფორმაცია:
გასაუბრებათა საშუალო ხანგრძლივობა: 3:08 წთ.
ყველაზე ხანგრძლივი გასაუბრება: მერაბ გაბინაშვილი, 5:55 წთ.
ყველაზე ხანმოკლე გასაუბრება: შოთა ლაითაძე, 1:34 წთ.
ყველაზე მეტი დასმული კითხვა ერთ გასაუბრებაზე: ზურაბ აზნაურაშვილი, 160 შეკითხვა.
ყველაზე ნაკლები დასმული კითხვა ერთ გასაუბრებაზე: შოთა ლაითაძე, 37 შეკითხვა.
საბჭოს წევრი, რომელმაც ყველაზე მეტი კითხვა დასვა: ნაზი ჯანეზაშვილი, 1384 კითხვა (მათ შორის: 408 - სამართლებრივი კითხვა; 65 - წინა სამუშაო გამოცდილების შესახებ; 911 - ზოგადი ხასიათის კითხვა).
საბჭოს წევრი, რომელმაც ყველაზე ნაკლები კითხვა დასვა: შოთა ქადაგიძე, 109 კითხვა (მათ შორის: 92 - სამართლებრივი კითხვა; 17 - ზოგადი ხასიათის კითხვა).
საბჭოს წევრების მიერ დასმული შეკითხვების ჯამური რაოდენობა: 4101 (მათ შორის: 2224 - სამართლებრივი კითხვა; 130 - წინა სამუშაო გამოცდილების შესახებ; 1747 - ზოგადი ხასიათის კითხვა).
ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე, ცხადია, რომ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის პროცესში, ხელისუფლებამ, კანონმდებლობის შემუშავების ეტაპზე, არ აჩვენა პოლიტიკური ნება, რომ მას უზენაესი სასამართლოს ღირსეული და კვალიფიციური კადრებით დაკომპლექტება სურდა. წარდგენილი 20 კაციანი სიის საბოლოოდ დამტკიცებით იზრდება ხელისუფლებისა და გავლენიანი მოსამართლეების უზენაეს სასამართლოში გაძლიერების რისკი, რაც საბოლოოდ ჩიხში შეიყვანს ქვეყანაში ღირსეული მართლმსაჯულების შექმნის პერსპექტივას.
კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ ამ საკითხის ირგვლივ განვითარებული მოვლენების ანალიზი, მათ შორის, სიის ძირითადად იმ კანდიდატებით დაკომპლექტება, რომელთა მიმართაც წინასწარ კეთდებოდა პროგნოზები, გვაფიქრებინებს, რომ პროცესი მეტწილად ფორმალურ ხასიათს ატარებდა და არ იყო მიმართული მართლმსაჯულების სისტემაში არსებული უმძიმესი პრობლემების მოგვარებისკენ.
პარლამენტის მიერ შექმნილმა საკანონმდებლო ჩარჩომ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს კიდევ ერთხელ მისცა მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის და ხელისუფლების ინტერესების გატარების შესაძლებლობა, რაც საბოლოოდ კიდევ უფრო ამძიმებს ქვეყანაში არსებულ მართლმსაჯულების მდგომარეობას.
1. კოალიციის „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“ 2019 წლის 17 ივლისის განცხადება. ხელმისაწვდომია: http://coalition.ge/index.php?article_id=213&clang=0
2. კოალიციის „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“ 2019 წლის 14 მაისის განცხადება. ხელმისაწვდომია: http://www.coalition.ge/index.php?article_id=208&clang=0
3. სახალხო დამცველის 2019 წლის 28 ივნისის განცხადება. ხელმისაწვდომია: http://bit.ly/2k3CTsy
4. კანდიდატმა ამირან ძაბუნიძემ, გასაუბრებამდე 1 დღით ადრე მოხსნა საკუთარი კანდიდატურა.
5. კოალიციის „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“ 2019 წლის 24 ივლისის განცხადება. ხელმისაწვდომია: http://coalition.ge/index.php?article_id=214&clang=0

On May 10, 2019, the High Council of Justice (HCoJ) commenced the process of selection of Supreme Court judicial candidates to be nominated to the Parliament of Georgia. The process lasted for 4 months and was finalized on September 4, 2019.
The publicity and transparency of this process deserves a positive assessment, as it allowed a wider society to realistically perceive the state of the judiciary and the integrity and competence of both acting judges and members of the HCoJ.
The competition did not attract representatives of different legal professions. Very few representatives of the bar and academia participated. This was allegedly caused by cronyism and the lack of openness of the judiciary, undesirable position of fair-minded lawyers in the court system, the lack of trust in the competition procedures (unsubstantiated decisions, secret vote) and in the selection body (HCoJ).
The process of selection of Supreme Court justices was based on legislative amendments adopted by the Parliament. However, the regulatory framework was itself flawed. During the drafting process, the ruling party did not demonstrate a political will to ensure competitiveness of the selection process aimed at the submission of the most qualified candidacies to the Parliament. The ruling party did not even take into account the recommendations of an important international partner, the Venice Commission. Consequently, the legislative framework allowed the formation of a list of candidates suiting the interests of the dominant group of judges and the ruling party.
The selection process revealed several problematic issues that were neglected by HCoJ. There were clear legal grounds for the recusal of two judge members, Tamar Oniani and Irakli Shengelia, due to the participation of their relatives in the competition. Despite this, they refused to recuse themselves. Zaza Kharebava, a non-judge member did not refrain from participation either, even though the study of several documents revealed that his candidacy was submitted to the Parliament by an unauthorized entity back in 2017. This was grounds for termination of his authority. Nevertheless, he took part in the process. This case is even more interesting, as the recusal of these three candidates would have significantly decreased the power of the dominant group of judges in the system and would have allowed a consensus-based decision making involving non-judge members of the HCoJ. Thus, it would have decreased the chances of getting the list of candidates that was finally adopted on September 4.
The HCoJ made a decision about nominations without studying the information on several candidates. The university diploma of the acting Prosecutor General, Shalva Tadumadze, remains questionable. The study of papers shows that Mr. Tadumadze studied at N. Dumbadze Humanitarian Institute in the period of 1993-1998, while according to the Public Registry, the institute was established in 1994 and received a license to operate as an educational institution in the same year. The HCoJ did not express its interest in the matter and did not explore how Mr. Tadumadze had been admitted to the Institute in 1993, when it was established in 1994. Only one non-judge member of the Council raised a question regarding the diploma during the interview with the Prosecutor General.
The final list of 20 candidates includes 5 nominees out of 10 individuals from the initial problematic list. The Prosecutor General and his deputy also ended up on the list, which was largely predictable. The current list includes influential judges, their affiliates and candidates associated with the ruling party. Additionally, some of the judges whose previous work raises questions, including questions related to corruption allegations, were included the list. It is worth mentioning that after the first secret vote held in the Council, the Public Defender’s Office revealed a pattern which was allegedly followed by the Council members in the process of decision-making.
Several significant shortcomings of the selection process are discussed in greater detail below.
Selection Process at the HCoJ
Composition of the HCoJ
Two members of the HCoJ, Tamar Oniani and Irakli Shengelia, had a clear conflict of interest with the candidates, Zurab Aznaurashvili (Oniani’s brother-in-law) and Levan Tevzadze (Shengelia’s brother-in-law). The Organic Laws of Georgia on Common Courts and on Conflict of Interest and Corruption in the Public Service hold members of the HCoJ liable for declaring a possible conflict of interest in advance and refraining from the decision-making processes related to judicial candidates. Nevertheless, neither Tamar Oniani nor Irakli Shengelia declared the existence of a conflict of interest in advance and refused to recuse themselves from the process. Despite several statements[1] and addresses made by the civil society organizations , neither of the two stepped out of the process, and both participated in interviews and the secret vote.
It came to our attention that the candidacy of Zaza Kharebava, an acting non-judge member, had been submitted to the Parliament by an unauthorized entity. This is a severe violation of the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia and the Organic Law of Georgia on Common Courts, and grounds for termination of powers of a HCoJ member. Even though back in May 2019 the Coalition addressed[2] the Speaker of the Parliament with a request to review this matter, the legislative body has not discussed this issue up to now. Correspondingly, Zaza Kharebava has maintained the status of member of the HCoJ and thus participated in the selection process of Supreme Court justices. Zaza Kharebava’s participation in the Council had critical importance, as 11 nominated candidates received minimal votes from the Council (10 votes). In these cases his vote was decisive.
The Secretary of HCoJ, Giorgi Mikautadze (who was one of the candidates for the Supreme Court), did not preside over the sessions of the Council. However, he was still in control of the staff responsible for collecting and checking information about the candidates for Supreme Court Justice. Hence, he kept the levers for influencing the process.
The first secret vote
On June 20, 2019, the first secret vote was held at the HCoJ. Each member had to select no more than 20 candidates out of 137 registered individuals. As a result, the 50 top candidates were allowed to the next stage of the process — the interviews. After observing the voting procedure, the Public Defender’s Office identified a specific pattern, according to which, a part of ballots was marked, raising a reasonable doubt that several members of the Council had colluded[3] with each other.
Refusal of HCoJ to issue public information on candidates
In order to ensure greater transparency of the process, certain guarantees were included in the Organic Law, including the obligation of a candidate to allow the disclosure of information concerning his/her candidacy (including personal information other than the medical records). The day after the first secret vote, several civil society organizations requested information on candidates from the Council. The Coalition was interested in collecting and processing information on candidates before commencement of interviews in order to inform the public about individuals interested in taking seats at the Supreme Court. However, HCoJ first refused to disclose information about candidates, citing the obligation to protect their personal data. The refusal was based on an incorrect interpretation of the law, according to which the applicant’s consent only referred to handing over his/her information (including personal data) to the Parliament of Georgia, rather than making this information public.
Following the statements made by representatives of the Public Defender’s and State Inspector’s offices, who emphasized the importance of publishing information on candidates for the selection process, the Council decided to issue the data on candidates shortlisted for the next stage of the competition, the interviews. The decision was made 5 days prior to the commencement of interviews, leaving insufficient time for processing data on 50 candidates and eventually diminishing the importance of making this information public.
The interviews
Interviews were held from July 17 to August 15, 2019. 49[4] candidates were interviewed.
- Duration of the interviews
At the beginning of the interviews, the Council aimed to hold 5 interviews per day, with a duration of 45 minutes to an hour. However, the interview of the first candidate and the number of questions raised by the members demonstrated that it was impossible to hold more than two interviews a day during the working hours. Despite this, at first the timeframe of interviews was kept irregular, lasting for 10-11 hours without a break. The non-judge members objected to this kind of work schedule. Ana Dolidze and Nazi Janezashvili stepped out of the interviews held after the working hours several times. The Coalition concluded that irregular working hours were damaging the process of selection and violating the rights[5] of candidates, the Council staff and monitors.
The judge members of the Council rejected the non-judge members’ proposition to decrease the number of interviews per day. Consequently, the interviews were held beyond any reasonable timeframe, until July 26. These circumstances supported the doubts that the majority of the Council members aimed to finalize the process as quickly as possible. However, since July 26, in response to one of the judge member’s initiative, the Council decided to decrease the number of interviews to two per day. This has to be assessed as a positive development.
- Verbal attacks against the non-judge members
The interviews were held in a non-constructive manner. There were several instances when colleagues addressed each other in an unethical or impolite manner. The judge members of the Council interrupted and verbally attacked Ana Dolidze and Nazi Janezashvili during the interviews because of the critical nature of questions. They became particularly hostile when questions concerning the problems of judiciary, Mikheil Chinchaladze and Levan Murusidze, existence of the clan-based governance in the system and the judges’ dissenting opinions were asked. The judge members of the Council accused Ana Dolidze and Nazi Janezashvili of an attempt to destabilize the process and turn it into an “interrogation” of candidates.
- The questions asked
The transparency of interviews and their TV broadcast were highly important aspects of the process of selection of Supreme Court candidates. The idea was to familiarize the public with the candidates and ensure credibility and legitimacy of the process. Transparency of the process allowed the wider public to observe the professional qualifications and integrity of judges deciding cases in the court. It also revealed the level of their general education, values, argumentation and analytical skills, and attitudes to important and topical issues.
Prior to the interviews, the members of the Council agreed that they would not ask questions about specific statutory norms. Instead, the questions had to assess the candidates’ analytical skills and their values. However, monitors observed several instances, when such norm-specific questions were asked, especially during interviews of non-judge candidates or candidates with critical opinions about the problems of the judiciary.
The statistics collected by the Coalition during interviews revealed that non-judge members of the Council, Nazi Janezashvili and Ana Dolidze, asked more questions than other members of the Council. The tone of questions posed by judge members of Council to the candidates, who openly talked about problems in the court system, was aggressive and ironic. This created an impression that the judge members were trying to create a perception that these candidates were incompetent, thereby putting psychological pressure on them.
- The candidates’ answers and their assistance by Council members
During interviews the majority of candidates revealed a lack of in-depth knowledge of the European Court of Human Rights case law. Unfortunately, most of them demonstrated a superficial understanding of fundamental human rights. Notably, there were cases when the majority of Council members (judge members particularly) asked directed questions (mostly while “following up” with a question). Also there were cases when they gave hints or suggested answers to questions asked by other members of the Council.
- The second secret vote and nomination of candidates
During two weeks after completion of the process of interviews, the members of the High Council of Justice scored the candidates[6]. The scores assessing the candidates’ integrity are not clear, because the lowest scores were given to candidates who openly talked about the problematic past of the court system, while highest assessment was given to candidates who did not admit that there are or have been systemic problems in the court system.
On September 4, 2019, the Council carried out the second secret vote to reveal the Supreme Court nominees for the Parliament of Georgia. The top 20 candidates were identified. Afterwards, the Council members voted for each candidate individually. All of them received the number of votes required for nomination (2/3 of the Council members). The list of nominees did not coincide with the 20 candidates who received the highest scores.
Notably the list of nominees included the judges who were included in the list of 10 candidates submitted to the Parliament in December 2018.[7] The list excluded candidates whose biography, and knowledge and experience, revealed in the process of interviews, created a positive impression, while the qualification and integrity of several candidates who ended up on the list raise significant doubts.
The statistics related to interviews:
Duration of interviews: 3:08 minutes.
The longest interview: Merab Gabinashvili, 5:55 minutes.
The shortest interview: Shota Laitadze, 1:34 minutes.
The biggest number of questions, 160 was posed during Zurab Aznaurishvili’s interview.
The smallest number of questions, 37 questions, was posed in Shota Laitadze’s interview.
Nazi Janezashvili, a Council member asked the biggest number of questions, 1384 (including 408 legal questions, 65 questions about work experience, 911 questions of general nature).
Shota Kadagidze, a Council member, asked the smallest number of questions: 109 (including 92 legal questions and 17 questions of general nature).
The Council members asked a total of 4101 questions (including 2224 legal questions, 130 questions about work experience, and 1747 questions of general nature).
To sum the points raised above, it is clear that in the process of developing the legislation, the ruling party did not demonstrate a political will to ensure selection the most competent candidates for the Supreme Court. The confirmation of 20 nominees submitted to the Parliament will increase the influence of the ruling party and dominant judges in the Supreme Court, thereby undermining prospects for the creation of a proper justice sector.
It needs to be reiterated that the analysis of developments related to this issue and the nomination of predictable candidates make us believe that the process was mostly formalistic and was not directed at solving the problems of the justice system. The legal framework created by the Parliament allowed the High Council of Justice to enforce the interests of the dominant group of judges and the ruling party, thereby exacerbating the state of the justice sector.
[1] 17 July, 2019 Statement of the Coalition for an Independent and Transparent Judiciary - http://coalition.ge/index.php?article_id=213&clang=1
[2] 14 May, 2019 Statement of the Coalition for an Independent and Transparent Judiciary -
http://www.coalition.ge/index.php?article_id=208&clang=1
[3] 28 June, 2018 Statement of the Public Defender’s Office (PDO) - https://bit.ly/2kHlPZE
[4] One candidate - Amiran Dzabunidze - withdrew his candidacy a day prior to the interview.
[5] 24 July, 2019 Statement of the Coalition for an Independent and Transparent Judiciary - http://coalition.ge/index.php?article_id=214&clang=1