კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს განახლებულ შემადგენლობას მიმართავს
განცხადებები 3 ივლისი 2017
მიმდინარე წლის 3 ივლისს,იუსტიციის უმაღლესი საბჭო,განახლებული შემადგენლობით, პირველ სხდომას გამართავს.21 ივნისს, საბჭოს წევრობის უფლებამოსილების ვადა  იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 8 წევრს ამოეწურა.
ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად გამოცხადებული კონკურსის საფუძველზე, საქართველოს პარლამენტმა 4 არამოსამართლე წევრი 33 კანდიდატიდან აირჩია.სამწუხაროდ, საკანონმდებლო ორგანომ დროულად არ უზრუნველყო  კანდიდატების განხილვისა და შეფასების სათანადო პროცედურების პარლამენტის რეგლამენტით გაწერა. იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის ინიციატივა, რომელიც თითოეული კანდიდატისთვის 5 წუთიანი მოხსენების გაკეთების შესაძლებლობის მიცემას გულისხმობდა,  დადებითად შეიძლება შეფასებულიყო, რომ არა პროცესის ფორმალურ ხასიათი. მიუხედავად მაღალი საჯარო ინტერესის არსებობისა, კომიტეტის წევრებს და დამსწრე პირებს არ ჰქონდათ შესაძლებლობა კონკრეტული კითხვებით მიემართათ კანდიდატებისათვის.
საბოლოოდ, პარლამენტმა ფარული კენჭისყრით მხარი დაუჭირა ნაზიბროლა ჯანეზაშვილის, ირმა გელაშვილის, ლევან გზირიშვილისა და ზაზა ხარებავას კანდიდატურებს. საგულისხმოა, რომ არჩეული კანდიდატების უმრავლესობის პოზიცია, სასამართლო სისტემაში მიმდინარე და განსახორციელებელი რეფორმების, ასევე ბოლოდროინდელი მოვლენების თაობაზე, საზოგადოებისათვის უცნობია და ბუნდოვანია, თუ რის საფუძველზე მოიპოვა არჩეული წევრების ნაწილმა პარლამენტის წევრთა უმრავლესობის მხარდაჭერა.
რაც შეეხება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლე წევრებს, 24 ივნისს, მოსამართლეთა რიგგარეშე კონფერენციაზე დამსწრე მოსამართლეებმა ირაკლი შენგელიას, ირაკლი ბონდარენკოს, დიმიტრი გვრიტიშვილისა და ვასილ მშვენიერაძის კანდიდატურებს დაუჭირეს მხარი.დღის წესრიგის თანახმად, ოთხი ვაკანტური თანამდებობიდან  2 ვაკანტურ თანამდებობაზე ცალკე ეყარა კენჭი იმ კანდიდატებს, რომლებიც, კანონმდებლობის თანახმად, უფლებამოსილნი არიან საბჭოსწევრისთანამდებობასთანერთადეკავოთსასამართლოსთავმჯდომარის, მისიპირველიმოადგილისანმოადგილისანსასამართლოკოლეგიისანპალატისთავმჯდომარისთანამდებობა. დარჩენილი ორი ვაკანტური ადგილის დასაკავებლად კი, კენჭი ეყარათ იმ მოსამართლეებს, რომლებიც ადმინისტრაციულ თანამდებობას არ იკავებენ. მიუხედავად იმისა, რომ  ირაკლი ბონდარენკო და ვასილ მშვენიერაძე ამჟამად მენეჯერულ თანამდებობებს არ ითავსებენ, საყურადღებოა, რომ ირაკლი ბონდარენკო 2012-2017 წლებში თავმჯდომარეობდა სიღნაღის რაიონულ სასამართლოს, ხოლო ვასილ მშვენიერაძე კი, 2012-2016 წლებში იკავებდა მცხეთის რაიონული სასამართლოს თავმჯდომარის პოსტს.  სასამართლო სისტემაზე ჩვენი დაკვირვება აჩვენებს, რომ სასამართლოს თავმჯდომარეთა ინსტიტუტი ერთ-ერთ ყველაზე გავლენიანი მოსამართლეების ჯგუფს აერთიანებს. ამავდროულად აღსანიშნავია ისიც, რომ კონფერენციის მიერ არჩეული იუსტიციის საბჭოს 4 ახალი წევრიდან, არცერთი არაა ქალი.
კოალიციამ არაერთხელ მოუწოდა მოსამართლეთა კონფერენციას საბჭოს წევრებად ნომინირებული კანდიდატებისათვის მართლმსაჯულების სისტემაში არსებული მდგომარეობის, მიღწევებისა და გამოწვევების შესახებ საკუთარი ხედვის წარმოდგენის შესაძლებლობის მიცემისა და ასევე კანდიდატებისათვის კითხვების დასმისკენ. სამწუხაროდ, აღნიშნული მოწოდება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების ამ არჩევნებზეც არ იქნა გათვალისწინებული. მოსამართლეთა კონფერენციის მსვლელობისას ნომინირებულ კანდიდატებსარც საკუთარი ხედვა და მოსაზრებები წარმოუდგენიათ და არც მოსამართლეთა კონფერენციის მონაწილე მოსამართლეებს მიუმართავთ მათთვის კონკრეტული შეკითხვით.
მოსამართლეთა კონფერენციის დასრულების შემდგომ, საბჭოს ახალარჩეული მოსამართლე წევრების მიერ მედიასთან გაკეთებული განცხადებებიდან გამოჩნდა, რომ ახალი წევრები მათი საქმიანობის მთავარ პრიორიტეტად  არა არსებული გამოწვევების იდენტიფიცირებასა და აღმოფხვრას, არამედ წინა შემადგენლობის მიერ აღებული გეზისა და მიღწეულის შენარჩუნებას ასახელებენ.
მიუხედავად ჩვენი სკეპტიციზმისა, რისი საფუძველიც საბჭოს ახალი შემადგენლობის დაკომპლექტების პროცესი და საბჭოს ახალარჩეული წევრების დიდი ნაწილის უკვე საჯაროდ გაცხადებული პოზიციაა,  გამოვთქვამთ მზაობას თანამშრომლობისათვის და საბჭოს განახლებულ შემადგენლობას ვთავაზობთ  შეხვედრას, სადაც კოალიციის სახელით კიდევ ერთხელ გავაცნობთ სასამართლო სისტემაში არსებულ იმ ძირითად პრობლემებს, რომელთა გამოვლენასაც კოალიციაში შემავალი ორგანიზაციები ჩვენი საქმიანობისას ვახდენთ, ასევე ჩვენს ხედვასა და რეკომენდაციებს გასატარებელი რეფორმების შესახებ.
ამავდროულად, მოვუწოდებთ საბჭოს განახლებულ შემადგენლობას, რომ საქმიანობა შემდეგი ძირითადი მიმართულებებისკენ წარმართოს:
- ხელისუფლების სხვა შტოებთან ერთად, სასამართლო სისტემის თვისობრივი რეფორმის განხორციელება: საქმის განაწილების შუალედური წესის შემოღება; სასამართლოს თავმჯდომარეების დანიშვნის კრიტერიუმებისა და წესის დადგენა; მოსამართლეობის კანდიდატთა შეფასების ქულათა სისტემაზე სრულად გადასვლა და ფარული კენჭისყრის გაუქმება; მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობის კანონმდებლობის დახვეწა განჭვრეტადობისა და სათანადო გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის მიზნით; იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობის მარეგულირებელი კანონმდებლობის დახვეწა განჭვრეტადობისა და დასაბუთებულობის პრინციპების შესაბამისად და სხვ;

The High Council of Justice will hold its first meeting with its renewed composition on July 3. On June 21, the term of 8 members of the HCOJ expired.
To hold the vacant positions the parliament of Georgia selected 4 non-judge members, from among the 33 candidates that participated in the competition. Unfortunately the legislation did not ensure that the procedures for hearing and evaluating the candidates were prescribed in the parliament’s statute. The initiative of the Legal Affairs Committee to allow each candidate to make a five minute presentation could have been assessed positively, if it were not for the formalistic nature of the process. Despite high public interest, members of the Committee and the public present at the chamber did not have a chance to address the candidates with specific questions.
Finally the Parliament appointed Nazibrola Janezashvili, Irma Gelashvili, Levan Gzirishvili and Zaza Kharebava in a secret vote. Importantly, the positions of most of these appointees regarding the ongoing and needed reforms in the judiciary or the recent developments remain unknown. It is obscure to the public exactly why the majority of MPs supported some of the appointed candidates.
As for the judge-members of the HCOJ, on June 24 extraordinary conference of judges the judges present supported the candidacies of Irakli Shengelia, Irakli Bondarenko, Dimitri Gvritishvili and Vasil Mshvenieradze. According to the agenda, of the four vacancies, on two positions persons who were entitled to hold the positions of court chair, first deputy or deputy chair positions or the positions of court collegium or chamber chairs. For the remaining two positions, judges who do not hold administrative positions were voted. Although Irakli Bondarenko and Vasil Mshvenieradze do not currently hold any managerial position, Irakli Bondarenko was the chair of Sighnaghi Regional Court in 2012 -2017 and Vasil Mshvenieradze was the chair of Mtskheta Regional Court in 2012- 2016. Our observation of the judicial system suggests that the court chairs are among the most influential groups among the judges. Additionally, it’s worth highlighting that none of the four judges elected by the conference are women.
The Coalition has called on the conference of judges on numerous occasions to allow the nominated candidates an opportunity to present their views on the judiciary’s existing situation, accomplishments and challenges and also called for asking questions to the candidates. Unfortunately, as before, this call was not heeded by the members of the High Council of Justice for this conference either. During the conference of judges, neither did the candidates present their views, nor were other judges present allowed to address them with questions.
Upon the conclusion of the conference of judges, the comments made to the press by the newly appointed judge members of the HCOJ showed that they consider following the course of the previous HCOJ and maintaining their achievements as the main priority, rather than identification and addressing the existing challenges.
Despite our skepticism caused by the process of populating the new HCOJ and the opinions publicly voiced by the majority of the newly appointed members, we stand ready to cooperate and offer the HCOJ a meeting to present once again the main problems in the judiciary the member organizations of the Coalition have identified in the course of our work, as well as our views and recommendations regarding the needed reforms.
We call on the new HCOJ to direct its activities towards these main directions:
- Substantive reform of the judiciary: interim rules for case distribution; setting criteria and rules for appointing court chairs; full transition to point based assessment of judicial candidates and abolition of secret ballot; improvement of judicial discipline legislation so as to ensure predictability and due transparency; further develop the legislation regulating the work of the High Council of Justice so as to ensure foreseeability and substantiation, etc.
- Timely and due implementation of the positive changes brought about by the so called “third wave” of reforms;