კოალიცია ევრო-ატლანტიკური საქართველოსთვის
სიახლეები | კოალიციური საქმიანობა | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 5 სექტემბერი 2016
20-მა არასამთავრობო ორგანიზაციამ კოალიცია ევრო-ატლანტიკური საქართველოსთვის დააფუძნა. კოალიციის მიზანი თავისუფალი, დამოუკიდებელი, ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების სრულ პატივისცემაზე დაფუძნებული, ეფექტიანი დემოკრატიული ინსტიტუტების მქონე სახელმწიფოს მშენებლობაა. წევრი ორგანიზაციები მჭიდროდ ითანამშრომლებენ ერთმანეთთან საქართველოს ევრო-ატლანტიკურ სტრუქტურებში სრული ინტეგრაციის მხარდასაჭერად.
მათ ასევე მნიშვნელოვნად მიაჩნიათ სამოქალაქო საზოგადოების აქტიური ნაწილის კონსოლიდაცია ქვეყნის ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობისთვის. კოალიცია ამ მიმართულებით სხვადასხვა პროექტების განხორციელებას გეგმავს. დამფუძნებლებმა ერთობლივ დეკლარაციასაც მოაწერეს ხელი. პრეზენტაციას სამთავრობო უწყებების, პოლიტიკური პარტიების, სამოქალაქო საზოგადოების და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
კოალიციის დამფუძნებლები აცხადებენ, რომ ნატოსა და ევროკავშირში ინტეგრაცია ჩვენი ქვეყნის განვითარების მთავარი პრიორიტეტი უნდა იყოს, რადგან ეს საქართველოს არამარტო უსაფრთხოების არამედ ეკონომიკური განვითარების და კეთილდღეობის უზრუნველყოფის გარანტია.

Today, 20 non-governmental organizations have announced the launch of the Coalition for a Euro-Atlantic Georgia. The Coalition’s mission is to contribute to the building of a free and independent state, where human rights are duly protected and institutions function efficiently. To achieve this, civil society organizations said they will concert their best efforts and closely cooperate with each other to expedite Georgia’s full integration into Euro-Atlantic institutions.
Furthermore, Coalition representatives believe consolidating active civil society to facilitate Georgia’s Euro-Atlantic integration is essential and plan to carry out various activities to support this goal. The founding members of the Coalition signed a joint declaration today. Representatives of the government, political parties, civil society organizations and diplomatic corps attended the launch event.
The founding members of the Coalition stated that integration with NATO and the EU must be the main priority for Georgia, as it would ensure not only its security but also furnish Georgia with the best opportunities for economic development and welfare.