კოალიცია მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესის დახურვას უკან გადადგმულ ნაბიჯად აფასებს
კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის ეხმაურება მიმდინარე წლის ივლისში მოსამართლეთა შერჩევა-დანიშვნის პროცესს, რომელიც გამჭვირვალობისა და ღიაობის განსაკუთრებით დაბალი ხარისხით ხასიათდებოდა. კერძოდ, 20 ივლისს დაიწყო და რამოდენიმე დღის განმავლობაში გაგრძელდა გასაუბრებები მოსამართლეობის კანდიდატებთან. წინა წლებისაგან განსხვავებით, გასაუბრებები დახურულ ფორმატში წარიმართა საბჭოს ვებგვერდზე განთავსებული ინფორმაციისა და საბჭოს შესაბამის გადაწყვეტილებაში გასულ წელს შესული ცვლილების თანახმად. კანდიდატების კენჭისყრის შესახებ ინფორმაცია უკიდურესი დაგვიანებით განთავსდა საბჭოს ვებგვერდზე. ამან პრაქტიკულად წაართვა შესაძლებლობა დაინტერესებულ პირებს, დასწრებოდნენ და შეეფასებინათ პროცესი.
ზემოაღნიშნულს კოალიცია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობისა და ზოგადად, სასამართლო სისტემის გამჭვირვალობის მიმართულებით უკან გადადგმულ ნაბიჯად აფასებს. მიგვაჩნია, რომ მოსამართლეთა შერჩევა-დანიშვნის პროცესის გამჭვირვალობა უმნიშვნელოვანესია მოსამართლეთა დამოუკიდებლობისა და სასამართლო სისტემისადმი საზოგადოების ნდობის უზრუნველსაყოფად. ამ პროცესის დახურვა კი ვერ შეუწყობს ხელს სასამართლო სისტემის გაჯანსაღებასა და მისი ავტორიტეტის ამაღლებას პროფესიულ წრეებსა თუ ფართო საზოგადოების თვალში. ამავე დროს, გასაუბრებების დახურული ფორმატი არ შეესაბამება საბჭოს საქმიანობის გამჭვირვალობის ზრდის ბოლო წლებში დაფიქსირებულ ტენდენციას.
2014 წელს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ 2009 წლის 9 ოქტომბრის #308 გადაწყვეტილებაში შეიტანა ცვლილება, რომლის თანახმადაც, მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრება ტარდება საბჭოს დახურულ სხდომაზე. აღნიშნული ცვლილების განხორციელებამდე საბჭოში დამკვიდრებული იყო გასაუბრებების ღიად ჩატარების პრაქტიკა. სწორედ ასეთმა ფორმატმა, და გასაუბრების პროცესზე რამდენიმეწლიანმა დაკვირვებამ, შესაძლებლობა მისცა სამოქალაქო საზოგადოებას, დინამიკაში დაენახა ის პროგრესი, რასაც მიაღწია საბჭომ ბოლო წლების განმავლობაში, ასევე ხარვეზები, და შეეთავაზებინა მათი აღმოფხვრის გზები.
იმ პირობებში, როდესაც საბჭოს, როგორც კოლეგიურ ორგანოს, და მის ინდივიდუალურ წევრებს არ აკისრიათ ვალდებულება, დაასაბუთონ მათ მიერ კანდიდატთან დაკავშირებით მიღებული არც დადებითი და არც უარყოფითი გადაწყვეტილება, კანდიდატებთან გასაუბრების პროცესის ღიაობა წარმოადგენს ერთადერთ შესაძლებლობას დაინტერესებული პირებისათვის, რომ არასრული ფორმით, მაგრამ მაინც დააკვირდნენ შერჩევა-დანიშვნის პროცესს, გამოკვეთონ და გაასაჯაროვონ ამ პროცესის დადებითი თუ ნაკლოვანი მხარეები და გარედან დაეხმარონ სისტემას მის გაჯანსაღებაში. ამ პროცესის დახურვით კი სრულად შეუძლებელი ხდება გარეშე პირებისათვის იმის შეფასება, როგორ მიმდინარეობს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესი.
იმის გათვალისწინებთ, რომ მოსამართლეობის კანდიდატების მიმართ არსებობს მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი, კოალიციას მიაჩნია, რომ საბჭომ გამჭვირვალობისა და ღიაობის სასარგებლოდ უნდა შეცვალოს მოსამართლეობის კანდიდატებთან გასაუბრების პროცესის მარეგულირებელი წესები. კოალიცია ასევე მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს ჯეროვანი ყურადღება დაუთმოს აღნიშნული საკითხის განხილვას და უზრუნველყოს ზემოაღნიშნული ცვლილების განხორციელება საკანონმდებლო დონეზე რეფორმის მესამე ტალღის ფარგლებში.

Coalition for an Independent and Transparent Judiciary reacts to the processes of selection and appointment of judges held in July 2015, which were marked with low degree of transparency and openness. On July 20 the process of interviewing judicial candidates was commenced and went on for several days. Unlike the previous years, the interviews were held behind closed doors, per information on the official web page of the High Council of Justice (HCOJ) and last year’s amendments to the HCOJ rules. Information on the selection of candidates was published on the HCOJ web page with extreme delay, effectively depriving any interested party a chance to attend and evaluate the process.
The Coalition considers this as a step back in the work for transparency of the HCOJ and, the judicial systemin general. We believe that transparency of the judicial selection and appointment process is of utmost importance for ensuring judicial independence and public trust in the judiciary. Closing this process will not contribute to strengthening the judicial system and boosting its standing with both professional circles and the public. Additionally, closed interviews are not consistent with the trend of growing transparency of HCOJ that was recorded in the recent years.
In 2014 the HCOJ amended its October 9, 2009 Decision #308, according to which, interviews with the judicial candidates are now to be held in closed session. Until this amendment the established practice at HCOJ was to hold open sessions of judicial candidate interviews. This format and the several years of monitoring the interview process allowed the civil society to witness the dynamics of the progress over the recent years and to identify shortcomings and ways for bridging them.
In the situation, when HCOJ and its individual members do not have an obligation to substantiate neither a positive nor a negative decision regarding candidates, the openness of interviewing process is the only opportunity for any interested party to partially, but still observe the process of selection and appointment, identify and publicize the strengths and weaknesses of this process and help the system from the outside in improvement. By closing the process, however, it becomes completely impossible for the outside parties to evaluate how the process of judicial selection is conducted.
Considering the high public interest towards the judicial candidates, the Coalition considers that the HCOJ must change the judicial candidate interviewing rules in favor of transparency and openness. The Coalition also calls on the Parliament of Georgia to give vital attention to discussing this issue and ensure that the amendments are passes as part of the third wave of judicial reform process.