რუსულ ოკუპაციასთან საბრძოლველად უაღრესად მნიშვნელოვანია სწორი და თანმიმდევრული დიპლომატიური სტრატეგია და მისი მიზანმიმართული განხორციელება. ქართული სახელმწიფოებრიობისათვის სასიცოცხლოდ აუცილებელია საქართველოს ტერიტორიების დეოკუპაციის საკითხი მუდმივად იყოს თავისუფალი სამყაროსა და რუსეთთან ურთიერთობების დღის წესრიგში. რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია ძირს უთხრის არა მხოლოდ საქართველოს თავისუფლებას, უსაფრთხოებასა და განვითარებას, არამედ ემუქრება უსაფრთხოებასა და სტაბილურობას მთლიანად ევროპაში. რუსეთის აგრესიული და რევიზიონისტული პოლიტიკის გამო იცვლება რუსეთისადმი დასავლეთის დამოკიდებულება. ხდება ევროპული უსაფრთხოების ახალი დღის წესრიგის ფორმირება, რომლიც ნაწილიც საქართველოს საკითხებიც უნდა გახდეს. რუსული ოკუპაციის თემატიკის მუდმივად დაყენება საერთაშორისო საზოგადოების დღის წესრიგში უნდა გახდეს საქართველოს საგარეო პოლიტიკის ცენტრალური საკითხი და ქართული დიპლომატიური კორპუსის ყოველდღიური საზრუნავი.
ნებისმიერი ინიციატივა, რომელიც შეამცირებს ამგვარ ძალისხმევას - შექმნის ილუზიას რომ საქართველო ან შეეგუა ოკუპაციის ფაქტს და ნაკლებად აქტუალურად მიაჩნია ის, ან ამ პრობლემის გადასაწყვეტად მხოლოდ რუსეთთან პირდაპირ დიალოგზე ამყარებს იმედებს, - შეასუსტებს საერთაშორისო საზოგადოებრიობის ჩართულობას და მაშასადამე გავლენას რუსეთზე, რაც დამღუპველი იქნება ქართული სახელმწიფოებრიობისათვის.
მცდელობები და მოწოდებები შეიქმნას ან გააქტიურდეს სხვადასხვა ორმხრივი მოლაპარაკებების ფორმატები რუსეთთან, რომლებიც დააკნინებენ ჟენევის ფორმატს და აქვთ ბუნდოვანი მანდატი, საზიანოა საქართველოს ეროვნული ინტერესებისათვის. ასეთი ტიპის ძალისხმევა მხოლოდ ართულებს საქართველოს მდგომარეობას, ქმნის არსებული ვითარების მცდარ აღქმას ზოგიერთი ჩვენი პარტნიორის მხრიდან და მხოლოდ ოკუპანტი ქვეყნის ინტერესებს ემსახურება.
მოვუწოდებთ ხელისუფლებას:
- სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობით შეიმუშაოს დეოკუპაციის მკაფიო და მიზანმიმართული სტრატეგია;
- არ დაუშვას ჟენევის ფორმატის დაკნინება;
- პრაღის მოლაპარაკებების ფორმატის შენარჩუნების შემთხვევაში, მოახდინოს მისი დახვეწა, რაც გულისხმობს მოლაპარაკებების მანდატის მკაფიოდ ჩამოყალიბებას და ქართული მხრიდან მისი ხელმძღვანელის, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის სტატუსის განსაზღვრას;
- მაქსიმალურად გამოიყენოს ყველა დიპლომატიური და ინფორმაციული საშუალება და საერთაშორისო ტრიბუნა რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაციასა და მიმდინარე პროცესებზე საერთაშორისო საზოგადოებრიობის სრული ინფორმირებისათვის.

Combating Russian occupation calls for having a correct and consistent diplomatic strategy and its purposeful implementation. In order to ensure the integrity of Georgia’s statehood, it is crucial to have the issue of de-occupation of Georgian territory constantly be present on the agenda of the free world. Russian occupation of Georgian territories undermines not only Georgia’s freedom, security and development, but also threatens security and stability in Europe as a whole.
Russia's aggressive and revisionist policy has given rise to changes in the West’s attitude towards Russia. Europe has begun to form a new security agenda, which Georgia must become a part of. Keeping Russian occupation on the international community’s agenda must become the central aspect of Georgian foreign policy and a daily effort of the Georgian diplomatic corps.
Any initiative that will reduce this effort will create the illusion that Georgia has either accepted the occupation and no longer views it as a pressing problem, or that it hopes to solve this problem through direct dialogue with Russia. In either case, this will weaken the international community's involvement and influence on Russia, which will ultimately be fatal for the Georgian statehood.
All calls for efforts to create or strengthen formats of bilateral talks with Russia, which diminish the importance of the Geneva format and have a vague mandate, are detrimental to Georgia’s national interests. These efforts only complicate matters by creating a false perception of the situation from the side of our partners and only serve the interests of the occupying state.
We call on the Georgian Government to:
- Elaborate a clear and purposeful strategy of de-occupation with the engagement of civil society.
- Not to allow the importance of the Geneva format to be diminished.
- Improve the Prague format, in the event of its preservation. This would entail elaborating a clear mandate for this negotiations format and placing the Deputy Foreign Minister as a representative from the Georgian side.
- Make use of all available diplomatic and informational means and the international arena to keep the international community fully informed and up to date about the Russian occupation and related ongoing processes.