IDFI-მ 2022 წლის 10-15 დეკემბრის პერიოდში, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) მხარდაჭერით, ზამთრის სკოლა „კანონის უზენაესობა და ადამიანის უფლებები“ გამართა. ზამთრის სკოლას ორსაფეხურიანი კონკურსის საფუძველზე შერჩეული 25 მონაწილე ჰყავდა და მის მთავარ მიზანს პროგრამით გათვალისწინებულ საკითხებთან დაკავშირებით მონაწილეების ცნობიერების ამაღლება, არსებულ გამოწვევებზე დისკუსიების გამართვისა და შეხედულებების ურთიერთგაცვლის ხელშეწყობა წარმოადგენდა.
ზამთრის სკოლის ფარგლებში, იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტებსა და დამწყებ პრაქტიკოსებს, მათ შორის, მე-3 და მე-4 რანგის საჯარო მოხელეებს, მიეცათ შესაძლებლობა მონაწილეობა მიეღოთ დარგის სპეციალისტების მიერ აქტუალურ სამართლებრივ საკითხებთან დაკავშირებით დაგეგმილ ტრენინგებში.
15 დეკემბერს სკოლის დახურვის ცერემონიაზე მონაწილეებს ტრენინგთა კურსის წარმატებით გავლა მიულოცესდა სკოლის აქტივობები შეაჯამეს IDFI-ს კანონის უზენაესობისა და მედიის მიმართულების ხელმძღვანელმა გიორგი დავითურმა, შვედეთის საელჩოს განვითარების თანამშრომლობის ხელმძღვანელმა/მისიის ხელმძღვანელის მოადგილემ - ერიკ ილესმა დაადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის პროფესორმა კონსტანტინე კორკელიამ.
ზამთრის სკოლის პროგრამით გათვალისწინებულ საკითხებს შორის იყო:
- კონსტიტუციური მოწყობა და კონსტიტუციური კონტროლის ქართული მოდელი;
- დამოუკიდებელი კონსტიტუციური/სახელმწიფო ინსტიტუტები საქართველოში და მათი ადგილი საჯარო მმართველობაში;
- ევროკავშირის 12 პრიორიტეტული ამოცანის შინაარსი და მდგომარეობა მათი აღსრულების შესახებ;
- სახალხო დამცველის ინსტიტუტის ძირითადი მანდატი: საჯარო ინსტიტუტების დამოუკიდებლობისა და ფარული ელექტრონული თვალთვალის თვალსაზრისით არსებული გამოწვევები;
- მართლმსაჯულების სისტემა საქართველოში: რეფორმის ტალღები და მიმდინარე გამოწვევები;
- ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს კომპეტენცია, მიმართვისა და საქმეთა განხილვის ძირითადი წესები;
- სახელმწიფოთაშორისი მექანიზმების გამოყენება ადამიანის უფლებათა დაცვისთვის. სახელმწიფოს პასუხისმგებლობა ადამიანის უფლებათა დაცვაზე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე.
ზამთრის სკოლაში მოწვეული იყვნენ სხვადასხვა პროფესიული ბექგრაუნდისა და გამოცდილების მქონე ექსპერტები და მომხსენებლები:
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლე თეიმურაზ ტუღუში; ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის პროფესორი კონსტანტინე კორკელია; სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძე; იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი დავით ჯანდიერი; თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის პროფესორი. სამართლის დოქტორი პაატა ტურავა; პლატფორმა „კომენტარის“ თანადამფუძნებელი, სამართლის პოლიტიკის მიმართულების რედაქტორი სოფო ვერძეული; სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეთა გამომძიებელი ქეთევან თეთრაული და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის უფროსის პირველი მოადგილე ოთარ ჩახუნაშვილი.

IDFI, with the support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida), held a winter school "Rule of Law and Human Rights" in the period of December 10-15, 2022. The winter school had 25 participants selected on the basis of a two-stage competition, and its major aim was to raise the awareness of the participants regarding the issues covered by the school’s program, to facilitate holding discussions and exchanging of views on the existing challenges.
Within the framework of the winter school, law faculty students and young practitioners, including 3rd and 4th rank civil servants, had the opportunity to participate in trainings regarding to pressing legal issues, planned by specialists in the relevant field.
On December 15, at the closing ceremony of the event, winter school's activities were summarized and the participants were congratulated on the successful completion of the training course by the Head of Rule of Law and Media direction of IDFI – Giorgi Davituri; Head of Development Cooperation/Deputy Head of Mission at the Embassy of Sweden to Georgia - Erik Illes and Professor of International Human Rights Law - Konstantine Korkelia.
The following issues were among the topics covered by the winter school program:
- Constitutional arrangement and the Georgian model of constitutional control;
- Independent constitutional/state institutions in Georgia and their place in public administration;
- 12 priority tasks of the European Union and the status of their implementation;
- The basic mandate of the Public Defender: challenges in terms of independence of public institutions and covert electronic surveillance;
- Justice system in Georgia: reform waves and current challenges;
- Competence of the European Court of Human Rights, rules of appeal and consideration of cases;
- Using interstate mechanisms for human rights protection. Responsibility of the state for the protection of human rights in the occupied territories.
Experts and speakers with different professional backgrounds and experiences were invited to the winter school:
Judge of the Constitutional Court of Georgia – Teimuraz Tughushi; Professor of International Human Rights Law - Konstantine Korkelia; Deputy Public defender of Georgia - Giorgi Burjanadze; Doctor of Law, Professor - Davit Jandieri; Professor of the Faculty of Law at the Tbilisi State University, Doctor of Law - Paata Turava; Co-founder and Editor of the Law Policy Department at “Komentari” – Sopho Verdzeuli; Investigator of Particularly Important Cases at the Special Investigation Service – Ketevan Tetrauli and 1st Deputy Head Of Personal Data Protection Service – Otar Chakhunashvili.